Kavurucu Sıcaklarda Çocuk ve Evcil Hayvanları Arabada Bırakmayın!Araba sıcakken çocukları veya hayvanları içinde bırakmayın!

 Yaz aylarında klima çalışmadığında bir arabadaki sıcaklık bir saunayı aratmaz, bu da dolaşım sistemini zorlar. Yüksek yaz sıcaklıklarında, acil servisler veya itfaiyeciler, küçük çocukları veya hayvanları aşırı ısınan araçlardan tekrar tekrar kurtarmak zorunda kalır.

 Uzmanlar, "Güneşin altına park edilen araçlar hızla ısınabilir ve içinde kalan bebekler veya kendilerine yardım edemeyen hayvanlar için tehlikeli bir tuzak haline gelebilir" diye uyarıyor. Yapılan ölçümlerde birkaç saat sıcakta park etmiş bir arabanın yaklaşık 60 derece sıcaklığa ulaşabileceği belirtiliyor. 30 derece ve üzerindeki dış yaz sıcaklıklarında, bir araç kısa bir süre park ettikten sonra bile önemli ölçüde ısınabilir ve içindeki canlıları tehlikeye atabilir. Sauna benzeri bir iç sıcaklık, insanların ve hayvanların dolaşım sistemlerini kısa bir süre bekledikten sonra bile zorlayabilir ve ölümcül olabilir. Kısa bir süre için bir şeyler yapmayı planlasanız veya çocuk güzelce uyuyor olsa bile, yaz koşullarında hiç kimseyi güneşte park edilmiş bir araçta kilitli bırakmamalısınız. Bu arada, pencereleri biraz açık bırakmanın sıcaklık üzerinde önemli bir etkisi olmadığı da belirtiliyor - çünkü oluşan hava sirkülasyonu çok az. Ayrıca bu güvenli de değil.

Park etmeden önce güneşlikleri katlamak veya klima ile arabayı soğutmak bile yeterince yardımcı olmuyor. Gölgeye park eden herkes, güneşle birlikte hareket ettiğini akılda tutmalıdır. Açık renkli havlular veya battaniyeler ile örtülmesi, sıcak koltukların veya çocuk koltuklarının yanmasına karşı korunmaya yardımcı olur. 

Yoldan geçen biri olarak, uzun süre güneşte park etmiş ve açıkça aşırı ısınmış bir arabada sıkışıp kalmış bir bebek veya hayvan fark ederseniz, önce çevredeki dükkanlarda sürücüleri bulmaya çalışmalısınız. Mümkün değilse acilen polis veya itfaiyeyi arayın. 

Saat 14.00 sıralarında 30 derecelik bir dış sıcaklıkla birlikte araçların içindeki sıcaklıklar da maksimuma ulaşıyor. Modele bağlı olarak koltuklarda ve gösterge panellerinde 70 ile 80 derece arasında ölçülebiliyor. Baş yüksekliğindeki hava sıcaklığı yaklaşık 60 dereceye kadar çıkabiliyor. Bagaja bırakılmış hayvanlar ise nispeten şanslı - burada yaklaşık sıcaklık 50 derece ölçülüyor.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 10 Önemli Gıda

Yazın Serin Tutan Yiyecek ve İçecekler

Yaz Sıcaklarına Uygun Hafif Tarifler

En Sağlıklı 4 Yaz İçeceği

Yaz Aylarında Kilo Vermek

Yaz Aylarında Yüksek Tansiyona Dikkat

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Şu bir kaç gündür bezdirici, bayıltıcı sıcaklar var İzmir' de. Başka yerlerde yağıyor, belki bize de ferahlatıcı etkisi olur diyoruz ama fena cidden. Arabada bir canlıyı bırakmak, bekletmek işi akıl karı değil. Umarım daha önce medyada yaşanan bir kaç olay haber olmuştu, insanlar bilgilenmişlerdir diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef dünyanın her yerinde bu hataya düşülüyor ☹️

      Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads