Yaz Sıcaklarında Yüksek Tansiyona Dikkat! Bu 7 Noktaya Dikkat Edin

 

hipertansiyon

Hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncı özellikle yaz aylarında, kişiden kişiye değişiklik gösterse de genellikle tehlikeli olabilmektedir. Özellikle havaların ısınmasıyla hipertansiyon tehlikesi çok daha fazla artmaktadır. Türkiye'de Yaz mevsimiyle insanların yer değiştirmeleri ve yüksek yerleri tercih etmeleri kan basıncı yüksekliği yani yüksek tansiyon riskinin çok sık yaşanmasına neden olur. Özellikle kronik hipertansiyon hastası olanların bu tür yer değişikliği durumlarında doktoruna danışarak ilaçlarının tekrar regüle edilmesi veya dozlarının değiştirilmesi gerekli olabilir.

Bildiğiniz gibi 17 Mayıs Hipertansiyon Günü. Bu nedenle bu konuya bir kez daha dikkat çekmek istedim.

 

Sıcak Havanın Hipertansiyona Etkisi

 

Havaların ısınması ve yaz mevsimi ile güneş ışınlarının dik gelmesi, özellikle öğlen saatlerinde sokağa çıkmak kronik hipertansiyon hastalarında riski çok daha fazla arttırmaktadır. özellikle böyle durumlarda bol sıvı tüketimi çok önemlidir. Yüksek tansiyonun en önemli belirtilerinden biri olan baş ağrısı özellikle yaz döneminde kronik hipertansiyon hastalarının ciddiye alması gereken durumlardan biridir. Bunun yanı sıra taşikardi dediğimiz nabzın fazla atması, yürürken sık nefes alma, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler de hipertansiyon hastalarının ciddiye alması gereken belirtilerdir. Ancak kendini genellikle baş ağrısı biçiminde gösteren hipertansiyon belirtisi özellikle enseden başlayan ve kulaklarda basınçla yoğunlaşan bir ağrıya dönüşür.

 

Hipertansiyon Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

 

Bugün gerek dünyada gerekse ülkemizde en önemli sorunlardan biri hipertansiyondur. Hipertansiyon insan ölümlerine sebep verecek kadar tehlikelidir. Yüksek tansiyon felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği ve en önemlisi aort anevrizması denilen hastalığın tetiklenmesini sağlar ve bu da çok ciddi, ölümle sonuçlanacak kadar tehlikelidir. Hipertansiyon hastaları özellikle Yaz mevsiminde şunlara dikkat etmelidir;

 

  •  İlaç kullanan hastaların ilaçlarına devam etmeleri
  • Hava sıcaklığının 20 derecenin üzerine çıkması ve artan risk 
  •  Bol su tüketmek
  • Giysilerde açık renkleri tercih etmek
  • Spor aktivitelerini öğleden sonra yapmak
  •  Sıvı tüketiminde özellikle su tercih etmek
  • Sık sık Tansiyonu ölçmek

İlaç Kullanan Hastaların İlaçlarını Almaya Devam Etmeleri

 

Havaların ısınması ile birlikte özellikle yaz mevsiminde tansiyon değeri genellikle yüksek seyreder. Bu dönemde damarlarda genişleme olmasına rağmen sıcağın etkisiyle terleme ile birlikte atılan sıvı ve tuz oranı tansiyon sorununu öne çıkarır. Özellikle bu dönemde ilaç kullanan hipertansiyon hastalarının ilaçlarını kesmemeleri hatta doktora danışarak ilaç dozajlarında ayarlama yaptırmaları gerekebilir.

 

Sıcaklığının 20 Derecenin Üzerine Çıkması Ve Artan Risk

 

Güneş ışınları ve sıcakların artmasıyla her ne kadar damarlar genişlese de aşırı sıcak vücutta uyarıcı etkisi yapar ve bu hipertansiyon hastalarında risk faktörüdür. Özellikle 22 derecenin üzerine sıcaklığın çıkması durumunda mutlaka tansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekir.

 

Bol Su Tüketmek

 

Hipertansiyon hastası kişilerde hipertansiyon ilaçlarının etkisine bağlı olarak böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülebilir. Bu nedenle özellikle hipertansiyon hastalarının sıcaklarda ve yaz döneminde bol su tüketmeleri ve doktor kontrolü ile hipertansiyon ilaçlarının doz ayarlaması yapılması ve ek olarak gerekli görüldüğünde diüretik denilen idrar sökücülerin eklenmesi gerekebilir.

 

Giysilerde Açık Renkleri Tercih Etmek

 

Sıcakların artması terleme ile sıvı ve tuz kaybını oluşturur. Terlemeyi önleyen özellikle pamuklu kumaşlardan oluşan açık renkli giysilerin tercih edilmesi terlemeyi engelleyeceğinden sıvı kaybını da önleyecektir.

 

Spor Aktivitelerini Öğleden Sonra Yapmak

 

Spor yapan veya düzenli egzersiz yapan hipertansiyon hastaları bu aktivitelerini kesinlikle öğlen sıcağında yapmamaları ve aç karna yapmaları önerilir. Yemekten sonra yapılan spor özellikle tempolu spor hipertansiyon atağına sebep olabilir.

 

Sıvı Tüketiminde Özellikle Su Tercih Etmek

 

Bilinen yanlış bir kanıyı düzeltmek gerekir. Sıvı almak suyun yerini hiçbir zaman tutmaz. Nasıl olsa sıvı tüketiyorum su içmesem de olur düşüncesi özellikle hipertansiyon hastalarında oldukça tehlikelidir. Bunun yanı sıra gazlı içecek ve meyve suları suyun yerini tutan sıvılar değildir. Kan basıncını arttırır ve Hipertansiyon değerinde dengesizliklere sebep olur. Ayrıca düşük tansiyonda tuzlu içecek tüketmek yerine doğal maden suyu içmek ve dinlenmek çok daha sağlıklı bir karardır.

 

Sık Sık Tansiyonu Ölçmek

 

İster günlük yaşamda ister tatile giderken mutlaka hipertansiyon hastalarının tansiyon cihazını yanında götürmeleri gerekir. Her gün mümkün olduğunca tansiyona bakmak ve yüksek tansiyon atakları durumunda doktorun önerileri doğrultusunda alınması gereken dilaltı ilacının da mutlaka valizde bulunması gerekir.

 

Yüksek tansiyon düzenli beslenme, kaliteli bir yaşam sürülmesi durumunda sorun yaratmayan hastalıklardan biridir. Özellikle bu süreçte doktor önerilerini dikkate almak ve yaşam biçiminizi buna göre düzenlemek hipertansiyon riskinden sizi uzaklaştırır.

Bu sağlık konulu yazılar da ilginizi çekebilir:

Sağlıklı Böbrekler İçin Alınabilecek Önlemler 

Yüzde ve Vücutta Ödem Neden Olur ve Nasıl Atılır? 

Alkali Diyet ve Alkali Su İle İlgili Tüm Bilgiler 

Doğal Taşların İyileştirici Gücü ve Diğer Faydaları

 

 

 

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Hiç tansiyon sıkıntısı yaşamadım ama malesef annem ve abim kronik tansiyon hastası. Babam da yüksek tansiyondan ani ölmüştü. Berbat bir hastalık

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads