Kansızlıkla (Anemi) ile İlgili Her Şey
Kansızlıkla (Anemi) ile İlgili Her Şey merak edilirken vücuttaki organ ve dokulara yeterli miktarda oksijen taşınması gerekir. Bu işlemi yapan sağlıklı kırmızı kan hücreleri yetersiz olduğunda kansızlık denilen sağlık problemi ortaya çıkar.

Kırmızı kan hücreleri yeterli miktarda olduklarında vücuttaki doku ve organlar için gerekli olan oksijeni taşıma işlemini başarı ile yerine getirir. Anemi adı da verilen kansızlık çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin adı verilen oksijenin taşınmasından sorumlu moleküller bulunur. Vücutta yetersiz miktarda kırmızı kan hücresi olduğunda anemi belirtileri görülür. Bunun sonucunda da yorgunluk, halsizlik gibi işaretlerle karşılaşılır.

Kansızlık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir sağlık problemi olan kansızlık anemi olarak da bilinir. Kansızlık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Konusu ise bu tür bir sağlık problemi ile karşılaşanların merak edecekleri arasında yer alır. Kansızlık kanda yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresinin bulunmamasıdır.

Vücudun sağlıklı bir işleyişe sahip olabilmesi için birçok şeye ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücreleri de bunlardan biridir. Kanda yeterli miktarda kırmızı kan hücresi yoksa anemi adı verilen durum oluşur. Kansızlık birçok nedenle ortaya çıkabilir.

Kansızlık farklı tiplerde olabilir. Demir eksikliği anemisinde vücutta demir noksanlığı olur. Kırmızı kan hücrelerinin üretilebilmesi için vücudun hemoglobin üretmesi gerekir. Hemoglobin üretiminde ise demir gerekir.

B12 vitamini de vücudun ihtiyaç duydukları arasındadır ve sağlıklı kan hücresi üretiminde bu vitamine de gerek duyulur. Bu tür vitaminler eksik alındığında vücutta kansızlık oluşması meydana gelebilir. Genellikle diyet gibi uygulamalar sırasında bu durum ortaya daha sık çıkar.

Çeşitli kronik hastalıklar kırmızı kan hücresi üretimini engellediğinde de anemi problemi ile karşılaşılabilir. Kansızlık belirtileri ise çeşitli şekillerde görülebilir.

 • Bitkinlik, hızlı yorulma
 • Nefes darlığı
 • Saç dökülmesi
 • Tırnaklarda kırılma
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Göğüste ağrı
 • Bacak krampları
 • Soluk ve kuru cilt
 • Uyku bozukluğu
 • Kulak çınlaması
 • Kalp çarpıntısı
 • Parmakların uyuşması
 • Unutkanlık


Kansızlık Sebepleri Nelerdir?

Kansızlık Sebepleri Nelerdir? Araştırıldığında bu rahatsızlığın belirli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığı görülür. Anemi, çeşitli sebeplere dayalı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Kesin nedenin anlaşılabilmesi konusunda da çeşitli zorluklarla karşılaşılır. Hastanın muayene edilmesi ve laboratuvar testlerinin yapılması sonucunda anemi teşhisi net olarak konulabilir.

 • Aneminin en temel nedenlerinden biri vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresinin üretilmemesidir.
 • Vücutta olan kanamalar kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olur.
 • Vücut kırmızı kan hücrelerini bazı durumlarda normal sürenin altında yok eder.

 

Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık nedeni ile bağışıklık sisteminde zayıflama olur. Aneminin yol açacağı bağışıklıkta azalma eğilimi sonucunda çeşitli hastalıklara yakalanma riski de artar. Kansızlığa iyi gelebilecek doğal yollardan alınan gıdalarla vücuda takviye yapılabilir. Bunun yanı sıra Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır? Merak edilen bir konudur.

Kansızlık tedavisi yapılırken kırmızı kan hücrelerinin artırılması hedeflenir. Bu sayede kanın taşıdığı oksijen miktarı artırılabilir. Uygulanacak tedavi yöntemi aneminin türüne bağlı olarak şekillenir. Ayrıca anemiye sebep olan durumun anlaşılması halinde de tedavi uygulaması bu doğrultuda gerçekleştirilir.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık probleminde demir takviyesi yapılması gerekli olur. Bunun yanı sıra B12 vitaminine bağlı ortaya çıkan kansızlık sorununda vitamin takviyesine ihtiyaç duyulacaktır. Doğal gıdalar yardımı ile de vücuda destek verilmesi mümkün olurken demir yönünden zengin besinleri tüketmek, yeterli miktarda C vitamini tüketerek demir emilimine yardımcı olmak da gerekebilir.

Kansızlık Tedavi Edilmezse Tehlikeli veya Öldürücü Olur mu?

Kansızlık Tedavi Edilmezse Tehlikeli veya Öldürücü Olur mu? Sorusuna da sıklıkla yanıt aranır. Kansızlık ya da anemi adı verilen rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmenin yolu vücut fonksiyonlarının tam olarak çalışabilmesine bağlıdır.

Bu nedenle de vücutta ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık probleminin giderilmesi gerekir. Sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda bulunmaması doku ve organlara yeterli oranda oksijen taşınmasına engel olur. Bu durumda da kansızlık problemi ile karşılaşılır.

Demir eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkan kansızlıkta tedavi yapılmazsa ve bu durum uzun süre devam ederse kalp yetmezliği ya da kalpte büyüme gibi problemlerin ortaya çıkabilmesi mümkün hale gelir.

Orak hücresi anemisi adı verilen sağlık probleminde çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Bu durumda da yaşamsal tehditler söz konusu olur. Bazı kronik hastalıklarla birlikte seyrettiğinde anemi sağlık açısından riskli hale gelir. Bu durumda tedavi edilmesi zorunlu olur. Kansızlığın tedavi edilmesi sonucunda hayat kalitesinde artış yaşanırken ömrün sağlıklı ve uzun olması da kolaylaşır.

 

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

K Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kronik Ağrılar ve Tedavi Şekilleri

Vücuttaki Basınç Noktaları Nelerdir Nasıl Harekete Geçirilir?

Kene Isırmaları, Belirtileri ve Tedavisi

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Kuru üzüm kansızlık için bire bir. Deneyen biri olarak tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.
  Kansızlıkla ilgili kaleme aldığınız makalenizi çok beğendim. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Neler neler yaptık fakat eşimin kansızlığını bir türlü gideremedik. Kansızlık en çok bayanlarda görüldüğü için kadınlarımızın adeta belası oldu.
  Herkese sağlıklı günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. İnşallah bir an önce düzelir. Acil şifalar diliyorum 🙏

   Sil
 3. Özellikle kadınlar için çok önemli bir konu Derya Hanım, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads