Yazın Serin Tutan Yiyecek ve İçeceklerYaz mevsiminde havaların ısınması sebebi ile tüketilen gıdalara daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bu aylarda özellikle serinleme ihtiyacı çok daha fazla olur. Yazın Serin Tutan Yiyecekler tüketilmesi hem sağlık açısından hem de vücudun rahatlaması için gerekli olabilir.

Sıcak havalarda ne yenir? Sorusu birçok kişi için yanıtı da merak edilenlerden biridir. Yediklerimizin yanı sıra içtiklerimiz de bu mevsimde önemli hale gelir. Yaz mevsiminde özellikle daha fazla sıvı tüketilmesi gerekir. Terlemeye bağlı olarak vücutta oluşan sıvı kaybının giderilebilmesi için tükettiğimiz besinler ve içecekler önemli olur.

Birçok gıdanın vücut açısından farklı faydaları bulunur. Vitamin ve mineral açısından zengin besinlerin tüketilmesi normal zamanlarda da gereklidir. Bunun yanı sıra yaz aylarının ayrı bir önemi vardır. Bu mevsimde havaların ısınmasına bağlı olarak daha fazla enerji kaybı yaşanır.

Sıcaklarda aşırı terleme de sıvı dengesinin korunmasını gerekli kılar. Yiyeceklerin yanı sıra içeceklerin de bu açıdan dikkatli bir yaklaşımla seçilmesi gerekir. Sıcak havalarda yediğimiz besinler aşırı yağlı ve şekerli olmamalıdır.

Vitamin ve mineral yönünden zengin besinler, sebze ve meyveler bolca tüketilmesi gerekirken tam tahıllı besinler de bu açıdan oldukça önemlidir. Terlemenin yol açtığı elektrolit dengesindeki değişimin düzenlenmesi gerektiğinde ise yoğurt, ayran ya da maden suyu gibi gıda ve içeceklerin daha fazla tüketilmesi önerilir.Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli? Sorusuna verilecek yanıtlar hemen hemen herkesi ilgilendirir. Bu aylarda kızartma benzeri aşırı yağlı gıdalar tüketilmemesi gerekir. Gıdalar pişirilirken haşlama ya da buğulama gibi yöntemlerin tercih edilmesi daha sağlıklı sonuçlar verir.

Bunun yanı sıra tatlı tüketilmek istendiğinde sütlü tatlıların tercih edilmesi daha uygun olur. Diğer tatlı türleri kan şekerinin hızlı bir değişim geçirmesine yol açacağından sağlıksız bir tercih yapılmasına yol açar. Özellikle omega-3 yağ asitlerinden oluşan balık gibi gıdaların bu aylarda daha da önemli hale geldiği görülür.

Beslenme düzeni ayarlanırken aşırı yağlı besinler, kızartmalar, şerbetli tatlılar uzak durulması gereken gıdalardan bazılarıdır. Yaz aylarında tercih edilmemesi gereken besinler arasında mayonezli ve kremalı yiyecekler de vardır. Bu tür besinlerin sıcak havaların etkisi ile çok hızlı bir şekilde bozulabileceği göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.Yaz Aylarında Hangi İçecekler Serin Tutar?

Yaz Aylarında Hangi İçecekler Serin Tutar? İncelendiğinde taze meyve suları, ayran, kefir gibi içecekler serinleme konusunda yardımcıdır. Ev yapımı limonata, bol su tüketimi de sıvı kaybını önlemenin yanı sıra serinleme konusunda da yardımcıdır.Soğuk kahveler, soğuk bitki çayları da sıcak havaların vaz geçilmez içecekleri arasında yer alır. Meyvelerden yapılmış kompostolar dolapta soğutulduktan sonra tüketilebilir. Soda da zengin içeriği ile vücudun mineral ihtiyacını karşılayabilme konusunda önemli bir içecektir.

Tüm bu içeceklerin yanı sıra bol su tüketimi oldukça önemlidir. Vücudumuzun yüksek oranda su içermesi nedeni ile yazın en sık tüketilmesi gereken içeceklerden biri de sudur. Sıcak havalarda bol su içmek serinlik vermesi açısından da tercih edilir.

Yaz Aylarında Hangi Yiyecekler Serin Tutar?

Yaz aylarındaki beslenme düzeni ile ilgili olarak merak edilebilecek pek çok soru bulunur. Bunlardan biri de Yaz Aylarında Hangi Yiyecekler Serin Tutar? Konusudur. Yaz aylarında sıklıkla ve severek tüketilen birçok gıda bulunur.Yaz mevsiminde meyve ve sebze açısından zengin bir çeşitle karşılaşılır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve yaz mevsimini rahat bir şekilde geçirebilmek için yiyip içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir. Bu nedenle de özellikle serin tutan yiyecekler konusu merak edilir.

Sıcaklıklarda ortaya çıkan ani artış nedeni ile insan vücudunun bu duruma uyum sağlaması gerektiğinde doğru beslenme yöntemleri ile desteklenmesi daha da önemli hale gelir. Bu mevsimde kalp hastaları, yaşlılar, yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları ve benzer kronik hastalıklara sahip olanların daha dikkatli olması gerekir.

Yağlı ve hamur içerikli gıdalar sıcak havalarda sık tüketildiğinde vücutta halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi olumsuzluklara yol açabilir. Ayrıca yüksek tansiyona neden olabilmesi de bu yiyeceklerin olumsuzlukları arasında yer alır.

Yaz Aylarında Serin Tutan Yiyecekler Hangileridir?

Yaz Aylarında Serin Tutan Yiyecekler Hangileridir? Sualine verilebilecek çok sayıda örnek vardır. Bu gıdalardan bazıları ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

·         Üzüm

·         Çilek

·         Şeftali

·         Karpuz

·         Kiraz

·         Vişne

·         Domates

·         Salatalık

·         Yeşillikler

·         Süt

·         Yoğurt

·         Ayran

·         Cacık

·         Yoğurt Çorbası (Soğuk olarak tüketilmeli)

·         KayısıKarpuz meyvesi yaz aylarının en sık tüketilen yiyeceklerinden biridir. Bu meyve içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini karpuz tarafından büyük oranda karşılanır.

Karpuzun lezzetli bir meyve olması tercih edilme nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Besin değerinin yüksekliği de insan sağlığı açısından konu değerlendirildiğinde daha da önemlidir. Kapuz aynı zamanda antioksidan olarak da değerli bir meyvedir. Kalp ve damar hastalıklarından korunabilmeye de yarayan bu kıymetli meyve yüksek oranda su içermesi ile de öne çıkar. Karpuz yeterli oranda tüketildiğinde vücudun nem dengesinin korunmasına da yardımcıdır.

Karpuz gibi yaz meyve ve sebzelerinin her biri ayrı ayrı zengin içerikleri ile insan sağlığına katkı sağlamaları bakımından önemlidir. Yaz sıcaklarında serinlemek isteyenler içeriğinde bol miktarda sıvı saklayan meyve ve sebzeleri tercih etmelidir. Bu sayede dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra serinleme gereksinimi de giderilmiş olur.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Alerjiklere Özel Beslenme

Yaz Sıcaklarına Uygun Hafif Yemekler

Yazın Yenebilecek Kalorisi Düşük 6 Gıda

Sağlıklı Bir Tarif-Kıymalı Bamya

 

 

 

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yaz ayları için ideal serinleticileri okurken bir yandan soda iciyor olmam gulumsetti beni 🙂

  YanıtlaSil
 2. yazın en sevdiğim bol buzla soğutulmuş kiraz yemek ...

  YanıtlaSil
 3. Yaz meyvelerini genel olarak severim. Sulu sulu keyif veriyor.

  YanıtlaSil
 4. Ben de yaz mevsiminde bolca karpuz tüketmeyi çok severim.Çok güzel yaz meyvelerimiz var :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads