Suda 37 Dakikalık Kas Güçlendiren EgzersizHenüz yaz mevsiminin ortasında sayılırız. Dolayısı ile hala suda egzersiz yapmaya vaktimiz var. Ne yazık ki benim yaşadığım yere yakın kapalı havuz olmadığı için, ancak yaz sıcaklarında suda egzersiz yapabiliyorum. Ama siz yakınında kapalı havuz bulunan şanslılardansanız tüm yıl boyunca bu egzersizlerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bu yaz paylaştığım suda egzersizler çok sevildi. İletişim formuma ve sosyal medyaya gelen mesajlardan okurların bu egzersizleri çok faydalı ve fikir verici bulduğunu fark ediyorum. Nedense, daha önceki yıllarda yazın açık havada yapılabilecek birçok egzersiz paylaşmışken neden suda yapılabilecek bir şeyler paylaşmadığımı bilemiyorum. Aslında günümüzde birçok belediyenin havuzu var ve insanlar daha uygun şartlarda bu spor imkanına da ulaşabiliyorlar. Belediyelerin spor kursları veya havuz imkanı sağlamasını çok olumlu buluyorum. 

Bugünkü egzersizimiz 37 dakika sürüyor. Orta seviye ve üstü için diyebiliriz ama başlangıç seviyesindekiler de yavaş yavaş uygulayarak kendini alıştırabilir. Tanıdık gelebilecek birçok hareketi suda yapmak belki size daha kolay ve eğlenceli gelir. Hem yağ yakıcı hem de kas sıkılaştırıcı, geliştirici egzersizler.

Hala şunu yaparsak kas yapar mıyız, şu hareket kaslarımızı çok mu şişirir gibi sorular geliyor. Hayır, özellikle kadınlar çok daha zor kas yapabiliyor. Uzun süre ve yoğun tempolu kuvvet egzersizleri gerekli bunun için. Tabii profesyonel olarak veya hobi amaçlı kas geliştirenlerin kullandığı takviyeleri de unutmamak gerekir. Yani siz kendi imkanlarınızla korkmadan 15 dakika, yarım saat kuvvet egzersizi yapabilirsiniz. Her gün yapmanız da gerekli değil. Gün aşırı veya haftada 3-4 kez yeterli olacaktır. Bizim yaptığımız ancak kasları sıkılaştırmak, sarklmaları önlemek ve kaslarımızı güçlendirmek. Bu da sağlığımız ve yaşlılık yıllarımız için çok önemli.

Hanımlar Ağırlık Kaldırsak Mı Kaldırmasak Mı yazımda da bu konuya değinmiştim.Bu konular da ilginizi çekebilir:


3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Hem serinlemek hem de formda kalmak için faydalı bir egzersiz. Kaydettim ben de :)

  YanıtlaSil
 2. Suda bu tarz egzersizler yapmıyorum ama yüzmeyi çok seviyorum. Gittikçe bol bol yüzüyorum. Hoş bu yıl biraz az gidebildik. Bir de Deniz'in üniversiteye hazırlık kursu başladı, hafta içi hergün var.

  YanıtlaSil
 3. Haftada 3 gün yüzmeye çalışıyorum ama yarım saat düzenli yüzdükten sonra sıkılıyorum. Deniz gibi değil havuz suyu. Havuzun içinde yüzmek kadar yürümek ve egzersiz de çok faydalı. Yüzmekten daha fazla kas çalıştırıyor sanki.
  Blogun da ismin gibi bir derya olmuş sevgili Derya. Ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads