Sağlık Turizmi Nedir? Hangi Amaçla Yapılır? Ülkeler İçin Faydaları Nelerdir?

 Türkiye'de ve Dünya'da son zamanlarda hızla gelişen sağlık turizmi konusunda bir içerik hazırlayarak sağlık turizmi konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Sağlık; sadece bireyin vücudunda hastalık ve sakatlığın olmayışını değil, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasını ifade etmektedir.

Turizm; Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla başka bir ülkeye yapılan gezilerdir. Aynı zamanda turizm, bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turistik gezi, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır.Sağlık Turizmi

Bu bilimsel tanımlardan sonra sağlık turizmini açıklayacak olursak; sağlık turizmi bireyin sağlığına kavuşmak için kendi ülke sınırlarından çıkıp, başka bir ülkede tedavi görmek istemesidir. Dünyada ve ülkemizde sağlık turizmi son yıllarda hızla yükselen bir trend olup çok önemli bir alternatif turizm çeşididir. Ancak sağlık turizminin diğer turizm türlerinden farkı yeni bir turizm şeklinin oluşması için gayret gösterilmemiştir. Tamamen kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Ne zaman tedavi için Türkiye’yi tercih eden hastaların döviz bıraktığı görüldü, hasta yerine müşteri kavramı kullanılmaya başlandı, sağlık turizmi diye bir kavram da ortaya çıkmış oldu.

Ülkeye döviz getiren her türlü hizmet ihracat kapsamına girmektedir. Ancak sağlık turizminde bu rota farklı işlemektedir. İhraç mantığında bir mal veya hizmet kendi ülke sınırları içinden çıkarak, başka bir ülkede piyasaya sunulmaktadır. Ancak sağlık turizminde tam aksine gelen döviz yurtdışından ülke sınırlarına girmekle başlamaktadır.

Sağlık turizminin çeşitlenmesinde en büyük rollerden biride yaşam kalitesinin yükselmesiyle birlikte insan ömrünün uzamasıdır. Yaş ilerledikçe insanlar şifayı daha çok termal kaynaklardan, şifalı sulardan ve doğadan aramaya başlamıştır. Bu nedenledir ki sağlık turizminde “Termal Turizm” başlığı da ortaya çıkmıştır.

Sağlık Turizmi Hangi Amaçlarla Yapılır?

Hastaların tedavi amaçlı seyahat etmelerinin farklı nedenleri olabilir. Sağlık turizminde diş, göz, estetik, kalp-damar ve eklem protezleri, kısırlık tedavisi, tüp bebek gibi medikal konular ön plana çıkıyor. Bunların yanında basit tetkikler için ya da bir hastalığa yönelik kontrol ve muayene için de sağlık turizmi yapan hasta sayısı fazladır.

Hastaların sağlık turizmi yapmaları için genel nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

Kendi ülkesinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel insan kaynaklarının azlığı veya yokluğu

Uzun bekleme süresi

Sağlık hizmetlerinin kendi ülkelerinde pahalı olması, aynı hizmeti başka ülkelerde daha hesaplı alabilecek olması

Kaliteli sağlık hizmeti almak istemesi

Kendi ülkesinde herhangi bir nedenden dolayı ameliyatının bilinmesini istememesi

Sahip olduğu sağlık sigortasıyla ilgili sorunlarının olması,

Kronik hastaların, yaşlıların ve engellilerin farklı bir ortamda tedavi olmak istemesi,

Uyuşturucu ve farklı bağımlılıkları olan kişilerin farklı veya daha uygun ortamlarda olma istekleri,

Tedaviyle birlikte tatil yapma isteği

Ülkesinden farklı bir ülkenin iklim ve coğrafi özelliklerinden yararlanmak istemesi, (Ormanları, yaylaları olan, tarihi ve kültürü farklı ülkeleri görmek gibi)

Termal tesislerin olduğu ülkelerde termal sularla buluşma isteği

Sağlık turizmi çok çeşitli olup birçok sebebi olabilir. Temel sebebi, hastaların daha iyi imkanlarda farklı bir ülkede sağlığıyla ilgili sorunlarını çözmek  ya da aynı hizmeti ekonomik olarak daha hesaplı almak istemeleridir.

Sağlık Turizminin Ülkeler için Faydaları Nelerdir?

Sağlık turizmi yapılan ülkelerde yılın 12 ayı turizmin devam etmesine katkıda bulunur. Sağlık turizmi ile turist çeken ülkelerde normalde ekonomik değer taşımayan ama sağlığa yararlı tabii varlıkların (ormani şifalı su, dağ gibi) ekonomik ürün niteliği kazanmasına ve bulunduğu bölgeye gelir katkısı sağlamış olur. Turistlerin yaptığı harcamalar gelir artışı sağlar. Ülkelerin dünya çapında imajlarına olumlu katkıda bulunur.Türkiye, coğrafi konumu, sağlık kuruluşları, eğitimli insan gücü, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle sağlık turizmi açısından oldukça elverişlidir. Hem tarihi ve kültürel zenginliği hem de sağlık alanındaki yetkinlik seviyesiyle Türkiye, dünyanın 10 gözde ülkesi arasında yer alıyor.

Dijital pazarlama ve sağlık turizmi danışmanlığı konusunda size çok başarılı bir siteden bahsetmek istiyorum. TR CURE sağlık turizmi danışmanlığı konusunda hizmetler veriyor. Dilerseniz web sitelerini inceleyebilir ve çalışmalarına bakabilirsiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Şekilli Bir Vücut İçin Liposuction

Liposuction-Yağ Aldırma-Nedir,Nasıl Uygulanır?

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler

Saç Ekimi İle İlgili Tüm Bilgiler

Bacak Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Merak Ettiği Tüm Detaylar


4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Türkiye' deki hastaneler, bir takım estetik operasyonlar için yurtdışından çok tercih edildiğini biliyorum. Herkese şifalar olsun.

  YanıtlaSil
 2. Türkiye sağlık turizmi için çok ideal bir ülke. Ama iyi kullanamıyoruz sanki. Bildiğim yıllardır Balçova termal yurdışından hasta kabul ediyor. Bunun gibi pek çok yer var.

  YanıtlaSil
 3. Benim gittiğim huzurevi de sanırım böyle bir hizmet veriyor.Yurt dışından gelenler oluyor.

  YanıtlaSil
 4. Türkiye'nin bu konuda potansiyeli olduğunu, girişimlerin artacağını okuyoruz, duyuyoruz. Bir başka açıdan bakılacak olursa astrologlar da Türkiye için olumlu bir kazanç alanı olacağını söylüyorlar:) Zaten gittikçe yaşlanan dünya nüfusuna baktığımızda da aklın yolu bir gibi görünüyor.
  Kalemine sağlık sevgili Derya..

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads