Safra Kesesi Sorunlarına İyi Gelen 4 Besin


 

Safra kesesi sorunları: Bu 4 besine güvenin

Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen aşındırıcı safrayı depolar ve kalınlaştırır. Bu normal yağ sindirimi için çok önemlidir. Safra taşı veya diğer safra kesesi hastalıklarından korunmak isteyenler safra kesesi sağlığına faydalı besinler tüketmelidir.


Safra kesesinin işlevi nedir?

Safra kesesi öncelikle karaciğerde üretilen safra için bir hazne görevi görür. Yemek yerken karaciğer, safrayı sağlıklı yağ sindirimi için safra asidinin gerekli olduğu ince bağırsağa yönlendirir. Bununla birlikte, taze beslenen hiçbir gıdanın sindirilmesi gerekmediğinde de az miktarda safra üretilir. Bu safra daha sonra ihtiyaç duyulana kadar safra kesesinde geçici olarak saklanır. Safra asidine ek olarak, aşındırıcı safra ayrıca tuzlar, kolesterol ve boya içerir. Çok fazla sağlıksız yiyecek yemek, safra taşı ve safra kesesi hastalığı riskini artırır. Safra taşları başlıca kolesterol birikimleri, safra pigmentleri, tuzlar ve kalsiyumdan oluşur.


Sadece düzenli olarak safra kesesi sorunu yaşayanlar değil, safra kesesi sağlığına destek olmak isteyenler de sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Aşağıdaki gıdalar özellikle safra sağlığı için iyidir.


Bu yiyecekler özellikle safra kesesi için iyidir

1. Tam tahıllar ve yulaf kepeği

Karbonhidratlar vücutta kolesterol oluşumunu uyarır. Kolesterol aynı zamanda safranın bir parçası olduğundan, yüksek karbonhidratlı bir diyet safra kesesinde kolesterol birikiminin artmasına neden olabilir. Safra taşları zamanla oluşur. Genellikle bunlar bir endişe nedeni değildir. Ancak özellikle büyük veya çok sayıda küçük taş bazen birlikte safra kesesinde tıkanıklıklara neden olur. Bu, kolik, karındaki kramplar ve üst karın ağrısı ile fark edilir hale gelir. Bu yüzden buğdaydan gelen karbonhidratlardan kaçının. Tam tahıllı ürünler ve özellikle yulaf ezmesinden çok daha fazla lif içeren yulaf kepeği çok daha iyidir.
2. Balık ve Deniz Ürünleri

Safra kesesi sorunları için az yağlı bir diyet önerilir. Safra ile çok az yağ sindirilirse veya hiç sindirilmezse, esansiyel yağ asitleri bağırsaklar tarafından emilemez. İyi yağ asitleri açısından zengin bir diyet yediğinizden emin olun. Balık, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Bunlar ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmekten sorumludur. Bu safra taşı oluşumu riskini azaltır.


3. Vitamin açısından zengin meyve ve sebzeler

Karaciğer safra asidi üretmek için yeterli C vitaminine ihtiyaç duyar. Safra kesesi problemleriniz varsa yeterli miktarda C vitamini içeren meyve ve sebze tüketmelisiniz. En zenginleri ıspanak, biber, Brüksel lahanası ve turunçgillerdir. Safra problemleriniz varsa, A, K, D ve E vitaminleri gibi yağda çözünen bazı vitaminler, sindirim sistemi tarafından yeterince emilemez. Burada havuç, tatlı patates, keten tohumu ve brokoli içeren bir diyet önerilir. Bu besinler, safra rahatsızlıklarından mustarip kişilerin eksik olduğu birçok vitamini sağlar.


4. Az yağlı yiyecekler

Safra kesesi problemleriniz varsa mutlaka az yağlı diyete dikkat etmelisiniz. Az yağlı yiyecekler sadece safra kesesi sorunlarının semptomlarını hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda safra taşı geliştirme riskini de azaltır. Bu nedenle yağlı yiyecekleri, kızarmış yiyecekleri veya yağda kızartılmış malzemeleri kesin. Özellikle trans yağlardan kaçınılmalıdır. Özellikle, az yağlı süt ve fındık, keten tohumu ve balıktan elde edilen sağlıklı omega-3 yağ asitleri gibi safra kesesine faydalı gıdalara odaklanın.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Omikron Varyantı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Elektrolik Dengesi Nedir, Elektrolit İçeceğinizi Kendiniz Yapın

Yüzde ve Vücutta Ödem Neden Olur ?

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. I don't have goldbladder problems but following a healthy diet that could avoid such problems is always a good thing. Hugs and greetings dear!

    YanıtlaSil
  2. Etrafımda safra kesesinden ameliyat olan çok insan oldu. Sanırım aslolan dengeli ve yeterli beslenmek, koruyucu hekimlik olmalı. Emeğine sağlık Deryacığım 🤗🤚

    YanıtlaSil
  3. Bir dönem çok ciddi ama nedeni bulunamayan bir ağrı yaşamıştım. Safra kesesinden şüphelenilmişti. Ama birşey çıkmadı. Burada hastanelere gidip sonuç almak iyice imkansızlaştı artık

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads