Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Uygulanır? Liposuction İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

 

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Uygulanır? Liposuction İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

Halk arasında bilinen adıyla liposuction (yağ aldırma) cerrahi bir yöntemdir. Yapılmasındaki amaçlar arasında fiziksel görünümün muhafaza edilmesinden sağlıklı bir yaşam oluşturmaya kadar farklı nedenler söz konusu olabilir. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için kilo problemi olan kişilerin bölgesel zayıflama yöntemlerinden sonuç alamıyor olması gerekir. Uygulamanın yapıldığı bölgeler çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında inatçı yağların hüküm sürdüğü kolaylıkla zayıflama gerçekleştirilemeyen bölgeler daha fazla yer alır. Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusuna yanıt arayan birçok kişi bulunur. Özellikle inatçı yağlar kişinin vücudunda belli yerlerde toplanmışsa bir çözüm arayışı söz konusu olacaktır. İnatçı yağlar daha ziyade basen, bel, kalça gibi bölgelerde yoğun olarak bulunur. Bu yöntemle ilgili bilinen yanlışlardan biri de vücuttaki fazla yağların alınmasına yönelik bilgilerdir. Liposuction ile belli bölgelerde biriken ve egzersizle eritilemeyen yağlar alınır.

Liposuction Nasıl Yapılır?

 Liposuction cerrahi bir yöntem olarak uygulanan ve zor yok edilen yağların giderilmesine yönelik bir işlemdir. Uygulama yöntemleri arasında sorunlu bölgelerdeki yağ dokularının akışkan bir yapıya getirildikten sonra vakumlanması yer alır. Liposuction Nasıl Yapılır? Sorusu kilo problemi olan ve bunlardan kolay kurtulamayan kişilerin sıklıkla cevabını aradıkları bir sorudur.

 Liposuction Hangi Yöntemlerle Yapılır?

 

l SAL Yöntemi

l UALYöntemi

l PAL Yöntemi

l WAL Yöntemi

l RFAL Yöntemi

l LAL Yöntemi

Vakum yardımlı Liposuction tekniğine aynı zamansa SAL adı verilir. Uygulamanın gerçekleştirilmesinde genel anestezi veya lokal anestezi seçeneklerinden biri tercih edilir.

 

Ultrasonic ses dalgalarının kullanıldığı UAL yöntemi aynı zamanda Ultrasonic Liposuction olarak da adlandırılır.

 

Su yardımlı Liposuction ise WAL olarak isimlendirilen yöntemdir.

 

Radyo frekans destekli Liposuction’a RFAL adı verilmektedir.

 

Lazerli Liposuction yapılırken lazerden yardım alınır.

 

Bazı Liposuction Yöntemlerinin Avantajları

 

l LAL Yönteminde kanama önlenir, yağ parçalanması kontrollüdür. Bazı durumlarda dikiş gerektirmeyebilir.

l UAL Yönteminde geniş bölgelere ve derin yağlara nüfuz edilebilir, işlemin ardından cilt daha hızlı toparlar

Liposuction Yöntemi Zararlı mıdır?

 

Liposuction yöntemi normal oranda yağ alındığı sürece zararlı bir yöntem değildir. Tek koşul gereğinden fazla yağ alınmamasıdır. Bu yöntemi tercih eden kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken durum ise operasyondan sonra eski alışkanlıklara dönmemek olmalıdır. Yanlış beslenme yeniden yağlanmaya sebep olabileceğinden dikkat edilmesi gereken bir konudur. Liposuction Yöntemi Zararlı mıdır? Sorusu için verilebilecek en net yanıt bu yöntemin bilinen bir zararının olmadığıdır.

 

Kişi ayrıca hareketli bir yaşam tarzını alışkanlık haline dönüştürmelidir. Spor ya da günlük egzersizler yaşamın doğal bir parçası haline getirilmelidir.

 

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

 

Bir çeşit yağ aldırma yöntemi olarak tanımlanan uygulama, cerrahi bir yöntem olması dolayısıyla doktor önerisi olmadan yapılmamalıdır. Konusunda uzman bir doktordan alınacak tavsiyeler liposuction yaptırmayı planlayan kişiler için yönlendirici nitelikte olacaktır. Bu uygulanan yöntem zayıflama yöntemi olarak algılanmamalıdır.

 

Erkek ya da kadın tüm bireyler bu tür bir operasyon için yardım alabilirler. Kadınlarda görülen yağlanmalarla erkeklerde görülen yağlanmalar farklı bölgelerde olacağından bölgesel farklılıklar göz önünde bulundurulur. Erkekler genellikle karın bölgesi, bel bölgesi gibi alanları tercih ederken kadınlarda basen, göbek, kalçada yağlanmalar olmaktadır.

 

Kişi kilolarından şikayetçi ise öncelikle yapması gereken bir diyet program uygulamak ve fazla kilolarından kurtulmak olmalıdır. Liposuction ile zayıflamadan ziyade fiziki olarak düzenleme söz konusu olabilir. Zayıflama sonucunda yok edilemeyen yağlar bu yöntemle giderilebilmektedir. Liposuction Kimler İçin Uygundur? Diye sorduğumuzda alacağımız yanıtlardan biri kronik herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde uygulanabilir olacaktır. Ayrıca yeni doğum yapan anneler ve hamilelerde de uygulanmamaktadır.

 

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Uygulanır? Liposuction İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

Tetkik Gerektiren Bazı Durumlar Nelerdir?

 

Bazı durumlarda hastaların risk faktörlerinin tespiti önem taşır. Kronik rahatsızlığı olan hastalarda tıbbi bir müdahale yapılmadan önce dikkate alınması gereken durumlar olacaktır. Hastaların tetkikleri yapıldıktan sonra gerekli önlemler alınmalıdır. Tetkik Gerektiren Bazı Durumlar Nelerdir? Sorusuna verilebilecek birkaç yanıt aşağıda sıralanmıştır.

 

l Kalp rahatsızlığı olanlar

l Diyabet problemi bulunanlar

Liposuction Uygulanmayan Durumlar Var mıdır?

 

Hamilelerde uygulama yapılmadığı gibi yeni doğum yapmış anne adaylarına da bu uygulama yapılmaz. Bu kişilerin yeterli bir süre beklemesi icab etmektedir. İlerleyen süreçlerde bu uygulamadan yararlanabilirler.

 

Ayrıca ileri yaşlardaki kişilerde de zaman zaman uygulama yapılamayabilir. Bunun nedenleri arasında yaşa bağlı olarak gerçekleşen deri elastikiyetinde yaşanan kayıplardır. Liposuction Uygulanmayan Durumlar Var mıdır? Sorusuna yanıt olarak söylenebilecekler bunlarla sınırlıdır.

 

Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

 

Ameliyat gerçekleşmeden önce konunun uzmanı doktor tarafından operasyon bölgeleri işaretlenir ve genel kontroller yapılır. Yaklaşık olarak bir operasyonun süresi1-3 saat aralığında değişkenlik gösterebilir. Bu süreci belirleyen hastanın hangi bölgesine ve ne oranda operasyon uygulanacağıdır. Operasyondan önce yağ alınacak bölgelerin fotoğrafları çekilebilmekte ve operasyonun başarısı bu yöntemle tetkik edilebilmektedir. Ameliyat Süresi Ne Kadardır? Sorusuna verilebilecek en genel yanıt bu şekilde olacaktır.

 

Liposuction Yapıldıktan Sonra Tekrar Kilo Alınır mı?

 

Liposuction, uygulaması bölgesel yağlanmalarda etkili bir yöntemdir ve sıklıkla kilo alıp veren kişilerde başarılı olması oldukça zordur. Yaşam şeklinde bir iyileştirme yapılmadığı sürece uygulamadan sonra tekrar aynı yağlanmalar söz konusu olabilir. Bu sebeplerle Liposuction Yapıldıktan Sonra Tekrar Kilo Alınır mı? Sorusuna yanıt arayanların dikkat etmesi gereken noktalardan biri budur.

 

Liposuction Ardından İyileşme Süreci Ne Kadardır?

 

Liposuction, uygulamasını tercih eden hastaların ameliyatın ardından genel olarak 1 gün hastanede kalmaları uygun olacaktır. İyileşme sürecinde dikkat edilecek en önemli husus bol su içmek, istirahat etmek, ağır hareketler yapmamak ve alkolle sigara tüketiminden uzak durmak olmalıdır. Ödem ve morarmaların en az şekilde oluşması için doktor önerilerine dikkatli bir şekilde uyulmalıdır.

 

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Uygulanır? Liposuction İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

Operasyondan Sonra Yapılması Gerekenler

 

Operasyonun ardından yapılması doğru olan bazı davranışlar olacaktır. Operasyon sonrası bazı şişlikler ve morarmalar görülmesi oldukça normal bir durumdur. Bu sıkıntıların düzelmesi için zamana ihtiyaç olacaktır. Liposuction uygulamasını tercih eden hastalar tam bir iyileşme ve kesin sonuçları görmek istediklerinde belli bir süreye ihtiyaçları olacaktır.

 

Uygulanacak işlemin boyutları ya da kişideki yağ oranları gibi faktörler operasyonun etkisinde ve iyileşme süreçlerinde etkili olacaktır. Küçük bir bölgeye yapılan uygulama ile vücudun farklı bölgelerine yapılan uygulamalar arsında farklılıkların olması doğaldır. Bu bölgelerin iyileşme süreçleri de yaşanılan operasyonla doğru orantılı gelişecektir.

 

Operasyondan sonra kısa süreli ağrılar ağrı kesiciler kullanılarak giderebileceği gibi doktorun önerisiyle enfeksiyon riskine karşı da antibiyotik kullanımı uygun görülebilir. Tüm bu süreçleri kişilerin genetik yapıları, sıkıntı yaşadıkları bölgelerin durumları ve operasyon sonrası davranışları şekillendirecektir.

 

Ameliyatın ardından kesin sonuçları görmek için gerekli olan süre yaklaşık olarak5-6 hafta ile 6 ay arasında değişkenlik gösterebilecektir. Kesin sonuçları şekillendirecek olan koşullar da yine kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sağlıklı beslenmenin uygulanması, bol su tüketilmesi, yeterli oranda istirahat gibi yapılması uygun davranışlar operasyonun ardından ulaşılmak istenen hedeflere varmayı kolaylaştıracaktır.

 

Liposuction, bir zayıflama ameliyatı değildir. Bölgesel yağların alındığı bir operasyon türüdür. Operasyonun ardından dikkat edilmemesi durumunda tekrar eski hale dönmek olasılıklar arasında bulunduğundan bu yöntemi tercih eden kişilerin dikkatli bir yaşam sürmesi kendi menfaatlerine olacaktır. Yaşam biçimlerinin düzenlenmesi sayesinde bireyler daha iyi bir hayat standardına kavuşacaktır. Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde operasyonun etkileri de kalıcı hale gelebilecektir.

 

Liposuction, işleminin ardından geçen bir haftalık süreçte operasyon bölgelerinde problem oluşmadığı takdirde dikişler alınabilir. Operasyonun hemen ardından öncelikle yapılması gereken özel olarak üretilen korselerin kullanılması zorunluluğudur. Hastanın normal hayata başlama süreci kişinin bünyesine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğinden öngörülen süre aralığı 1-3 haftadır. Operasyondan Sonra Yapılması Gerekenler genel olarak bunlarla sınırlıdır. Kişi 3-4 hafta sonra egzersizlerine başlayabilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Saç Ekimi İle İlgili Herşey

Saç Protezleri

Bacak Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Merak Ettiği Tüm Detaylar

Laser Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler

 

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads