Jojoba Yağının Güzelliğinize Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?


 

Jojoba yağı: Aktif Bileşenin Cilt ve Saç Güzelliğine Faydaları

Jojoba yağı birçok kozmetik ürünün içerisinde yer alır ve cilt ve saç için olumlu etkiler vaat eder. Ama jojoba yağı tam olarak nasıl faydalı olur? Etken maddenin cilt ve saç için neler yapabileceğini makalemde okuyabilirsiniz.

Jojoba yağı nedir? Jojoba yağı nelere faydalıdır?

Öncelikle jojoba yağı nedir, onu anlatalım. Adından da anlaşılacağı gibi, jojoba yağı bir yağ değil, jojoba çalısının tohumlarından elde edilen sıvı mumsu bir maddedir. Jojoba tohumları preslenirse, yarısı yağdan oluşan balmumu benzeri bir sıvı oluşur. Bu jojoba yağı, provitamin A, vitamin E ve vitamin B6 gibi birçok değerli içeriğe sahiptir.

Aslında, doğal ürün bir balmumu olduğu için "jojoba yağı" adı yanıltıcıdır. Balmumu yüzde 50 yağ içeriğine sahiptir ve  jojoba çalısının tohumlarından elde edilir. Jojoba çalısı Simmondsia chinensis botanik adına sahiptir ve karanfil ailesine aittir. Oda sıcaklığında balmumu sıvı bir kıvama gelir - bu nedenle yağ olarak da adlandırılır. Bitki özellikle Kuzey Amerika'nın (yarı) çöllerinde yetişir, ancak Avustralya ve İsrail'de de bulunur.

Jojoba bitkisinin tohumları meyvenin içindedir

Soğuk preslenmiş, doğal jojoba yağını, içerdiği beta-karoten nedeniyle balmumunun aldığı altın sarısı renginden tanıyabilirsiniz. Rafine jojoba yağı bu değerli bileşeni içermez ve bu nedenle daha açık sarı veya renksizdir. Yağ neredeyse kokusuzdur ve sadece çok ince bir kokusu vardır. Özellikle soğuk sıkım, doğal saf yağ  kullanırsanız, çok yönlü etkiden yararlanırsınız.Jojoba yağının bileşenleri ve etkileri

Tüm vücut bakımı için saf jojoba yağı kullanabilirsiniz. Doğal yağ özellikle vitaminler açısından zengindir: E vitamini, B vitamini ve provitamin A içerir. E vitamini yağın antibakteriyel etkisini sağlar ve cildi ve saçı serbest radikallerden korur. Beta-karoten olarak da bilinen Provitamin A, hücre ve doku gelişimi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. B6 vitamini nedeniyle, yağ, gergin cildin yenilenme sürecini destekler ve dokunun daha fazla elastikiyetini sağlar - bu nedenle yağın yaşlanma karşıtı bir ajan olarak da isim yapmasının nedeni budur. Son olarak, sıvı balmumunun sivilce ve saf olmayan cilt üzerinde anti-inflamatuar etkisi vardır.


Ayrıca jojoba yağı, birincil alkoller ve uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan değerli mum esterleri içerir. Bu bileşenler cildin kendi sebumuna çok benzer ve bu nedenle gözenekleri tıkamadan cildin sebum akışını düzenler.


Jojoba  saf yağ olmadığı için cilt tarafından hızla emilir ve yağlı bir tabaka bırakmaz. Jojoba yağının yüz ve saç bakımında bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni de budur.


Jojoba yağı, değerli içerikleri nedeniyle cilt ve saç için kozmetik ürünlerinde popüler bir bileşendir. Ancak saf haliyle de kullanılabilir.

Aslında, doğal ürün bir balmumu olduğu için "jojoba yağı" adı yanıltıcıdır. Balmumu yüzde 50 yağ içeriğine sahiptir ve yumurtalıkta bulunan jojoba çalısının tohumlarından elde edilir. Jojoba çalısı Simmondsia chinensis botanik adına sahiptir ve karanfil ailesine aittir. Oda sıcaklığında balmumu sıvı bir kıvama gelir - bu nedenle yağ olarak da adlandırılır. Bitki özellikle Kuzey Amerika'nın (yarı) çöllerinde yetişir, ancak Avustralya ve İsrail'de de bulunur.


Soğuk preslenmiş, doğal jojoba yağını, içerdiği beta-karoten nedeniyle balmumunun aldığı altın sarısı renginden tanıyabilirsiniz. Rafine jojoba yağı bu değerli bileşeni içermez ve bu nedenle daha açık sarı veya renksizdir. Yağ neredeyse kokusuzdur ve sadece çok ince bir kokusu vardır. Özellikle soğuk sıkım, doğal yağ safını kullanırsanız, çok yönlü etkiden yararlanırsınız.Jojoba yağı: ciltte ve yüzde kullanım için ipuçları

Jojoba yağı cilt için bir nimettir: Jojoba yağı, özellikle kuru ve hassas bir cildiniz varsa tüm cilt bakımı için uygundur. Yağ, gözenekleri tıkamadan nemlendirir ve antibakteriyel etkisinden dolayı akne ve yüz derisinin temizlenmesi ve makyajın çıkarılması için de uygundur. Bunu yapmak için, nemli bir beze veya tekrar kullanılabilir bir makyaj temizleme pedine üç ila dört damla saf jojoba yağı koyun ve tüm yüzü temizlemek için kullanın.


Beta-karoten ve B vitamini sayesinde jojoba yağı bağ dokusunu sıkılaştırır ve uzun vadede cildi güzelleştirir. Ayrıca yaraları (sivilce gibi) jojoba yağı ile etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz.


Ayrıca jojoba yağı ile sivilce ve siyah nokta gibi kirlerle ve yağlı ciltlerle de savaşabilirsiniz. Yağı tek tek sivilcelere karşı kullanırsanız, bir pamuklu çubukla doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Jojoba yağının düzenli kullanımı ile sivilce ve siyah noktaların oluşmasını önleyebilirsiniz: Yağı yatmadan önce yüz bakımı için kullanmak ve yüz derisine ince bir şekilde uygulamak en iyisidir.


İpucu: Jojoba yağı uygulamadan önce cildi ıslatın. Bu şekilde, etkili sıvı balmumu daha iyi emilir ve özellikle cilt tarafından daha iyi emilebilir. Jojoba yağı direk yüze sürülür mü sorusu sıkça sorulur. Bunun yanıtı evet, masaj yaparak direk yüz için kullanabilirsiniz.


Ekstra ipucu: 10 ml jojoba yağını 3 damla çay ağacı yağı ile karıştırırsanız sivilceler için özellikle etkili bir çözüm elde etmiş olursunuz. Uçucu yağı küçük bir kapta baz yağ ile karıştırın ve yatmadan önce sivilcelere uygulayın veya yüz derisine eşit olarak yayın.


Jojoba yağı ayrıca güneşte yanmış ve yıpranmış cilde özellikle yoğun bakım yapar. Yağı duştan sonra hassas cilde uygulayın ve ekstra bir doz nem verin.


Bu arada: jojoba yağı düşük bir doğal güneş koruma faktörüne sahiptir (SPF 3 ila 4). Sahilde yürüyüş yapmak için bu yeterli olmasa da günlük hayatta cildi UV ışınlarından korur.


Kendin Yap ipucu: Jojoba mumunu baz yağ olarak masaj yağı veya rahatlatıcı bir peeling yapmak için kullanabilirsiniz.


Jojoba yağı saç için nasıl kullanılır

Jojoba yağı da saçlar için faydalıdır - nemlendirir, ağırlaştırmadan bakım ve parlaklık sağlar. Jojoba yağı ile bakım, saç derisini kurutmadan sebum üretimini düzenlediği için özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için önerilir. Bu aynı zamanda kuru ve kaşıntılı bir saç derisine de yardımcı olabilir. Jojoba yağını saç derisi maskesi veya saç bakımı şeklinde kullanın. Burada herhangi bir ekstra malzeme satın almak zorunda değilsiniz. Örneğin, kafa derisi için kolayca bir maske yapabilirsiniz: birkaç yemek kaşığı yağı ısıtın ve saç derisine masaj yapın. Yaklaşık 30 dakikalık bir maruz kalma süresinden sonra dikkatlice yıkayın.

Papago Kızılderilileri, 18. yüzyılda saç bakımı için jojoba yağı kullandılar. Yağ sadece parlak saçlar ve sağlıklı uçlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tahriş olmuş saç derisine de bakım yapar. Jojoba yağı nemlendirici etkisi olmadığı için saçı ağırlaştırmaz, saç yapısına nüfuz eder ve saçı içeriden güçlendirir. Yağ kuru saça bakım yapar ve kırık uçları önler.


Jojoba yağı, cildin sebum üretimini düzenleyici etkisi sayesinde, kaşıntılı, kuru saç derisinin bakımı için de uygundur. Jojoba saç bakımı ile saç derisinin sebum üretimini dengeye getirir ve aynı zamanda saçınıza pürüzsüz bir parlaklık verirsiniz.


Jojoba yağı uygulaması:


Saç yıkadıktan sonra Jojoba yağı: Saçınızı yıkadıktan sonra, iki ila üç damla jojoba yağını avuçlarınızın içine sürün ve saçınızın nemli uçlarına dağıtın. Yağ yağlı olmadığı için tekrar yıkamanız gerekmez ve saçınızı her zamanki gibi şekillendirebilirsiniz.

Jojoba yağından yapılan saç maskesi ile gerçek bir parlaklık artışı sağlarsınız. Bunu yapmak için, yaklaşık 2 yemek kaşığı jojoba yağını nemli fakat yıkanmamış saça masaj yapın ve saçın etrafına bir havlu sarın. Saç maskesini gerektiği gibi 30 ila 60 dakika arasında bırakabilir ve ardından saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Günlük bakım için iki damla jojoba yağını şampuanla birlikte saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ardından şampuanı yıkayın - hızlı bir saç bakımı elde etmiş olursunuz.

İpucu: Jojoba yağına bir yemek kaşığı sıvı shea yağı eklerseniz saç maskesi daha da besleyici olur. Beş damla çay ağacı yağı kepeğe karşı etkilidir ve ayrıca saç derisine bakım yapar.

Ayrıca sağlıklı kirpikler için de jojoba yağını kullanabilirsiniz.Cilt için Jojoba yağı

A vitamini, hücre yenilenmesi için önemli olan beta karoten olarak da bilinen içerdiği provitamin A'dan oluşur. Cildin doğal bariyerini koruduğu için bakterilere karşı daha dirençlidir. Bu ayrıca sivilce gibi bakteriyel enfeksiyonlara da yardımcı olabilir.


Erken cilt yaşlanmasını önlemek istiyorsanız jojoba yağı da kullanmalısınız. Çünkü içerdiği E vitamini antioksidan özelliğinden dolayı kırışıklık oluşumuna karşı koruma görevi görür. Kollajen oluşumunu uyarır ve cilt elastikiyetini artırır. B6 Vitamini cildin sebum akışını düzenlemeye yardımcı olur ve bu da ciltteki kirliliklere karşı koruma sağlar.


Jojoba yağı özellikle kuru ve kaşıntılı ciltler için uygundur, çünkü madde sebum ile birleşir ve cildin nem içeriğini bu şekilde arttırır - içerdiği yağ asitlerinin bileşimi nedeniyle bu, yağlı olmadan gerçekleşir. Bileşen özellikle nemlendirici yüz bakım ürünleri, temizleme yağı, makyaj temizleyici veya sivilce önleyici ürünlerde iyidir. Ayrıca çatlaklara, nasırlara veya yara izlerine karşı yardımcı olan ilaçlarda da sıklıkla kullanılır.

Jojoba yağı tüylenme yapar mı?

Araştırmalarda jojoba yağının tüylenme yağıcı bir etkisi olduğu gibi bir bulguya rastlanmamıştır.

Jojoba yağı başka hangi yağlarla karıştırılıp kullanılabilir?

Jojoba yağı rahatlıkla tek başına kullanılabilen bir üründür. Ancak argan yağı ve badem yağı gibi yağlarla da karıştırarak faydalarını arttırabilirsiniz.


Jojoba yağı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Organik kalite özelliğinin yanı sıra jojoba yağı alırken dikkat etmeniz gereken başka noktalar da vardır. Daima saf, doğal organik jojoba yağı kullanın. Soğuk presleme nedeniyle mumun raf ömrü daha uzundur ve tüm aktif bileşenleri içerir. Ayrıca, rafine etme sırasında beta-karoten gibi bileşenleri kaybettiği için yağ rafine edilmemiş olmalıdır. Doğal, rafine edilmemiş jojoba yağını altın sarısı renginden ve neredeyse hiç kokmaması hatta tamamen kokusuz olmasından anlayabilirsiniz.

Jojoba yağı ne kadar dayanır?

Jojoba yağı esas olarak Kuzey Amerika'da çıkarıldığından, başka ülkelere giderken uzun mesafeler kat eder. Bu, bu ülkede değerli doğal ürünü satabilmek için yüksek düzeyde enerji ve kaynak tüketiminin kullanıldığı anlamına gelir. Bu nedenle yağı küçük miktarlarda ve sadece organik sertifikalı ürünler kullanmalısınız. Bu, jojoba bitkisine pestisit uygulanmamasını ve yağın üretiminde hiçbir kimyasal madde kullanılmamasını sağlar.

 Doğal bir ürün olduğu için kalite de çok önemlidir - mümkün olduğunda organik kaliteli yağ kullanın. Karanlık ve çok sıcak olmayan bir yerde saklarsanız, yağ birkaç yıla kadar saklanacaktır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Cildinizi Yenilemeye Yardımcı 4 Besin

Basit Bir İşlemle Kısa Sürede Cilt Beyazlatma

Güzel ve Sağlıklı Saçlar İçin Bu 10 Yiyeceği Tüketin

Buhar İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Such a helpful and informative post. Thank you so much for sharing all of this!

    YanıtlaSil
  2. Bazen bu tarz ürünlerin doğal olup olmadığına çok emin olamıyorum ben. Malesef hayat şartları zorlaştıkça, sahtekarlıklar da arttı gibi. Bu yağı sade olarak kullanmadım ama bazı saç bakım ürünlerinin içinde oluyor.

    YanıtlaSil
  3. Saçlarım için düşünebilirim.Biraz bakıma ihtiyacı var.Teşekkürler Deryacığım :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads