Hormon Diyeti Nedir? Dr. Pape Hormon Diyet Uygulanışı ve Egzersizler Hormon Diyeti Nedir?


Kalori saymadan ve stres arttırıcı egzersizler olmadan kilo vermek mümkün mü? Dr. Detlef Pape'ın hormon diyeti ile bu mümkün. Tek dezavantajı: Hormon diyeti sadece kadınlara yöneliktir. Çünkü beslenme önerileri kadınlık hormonu durumuna özel olarak uyarlanmıştır. Bazı uzmanlar bu diyete şüphe ile yaklaşsa da, dünyada milyonlarca kadının ilgisini çeken bir yöntem.

Hormon Diyetini Kimler Yapabilir?

Kadınsanız hormon diyeti için ilk şartı yerine getirmişsinizdir. Sonraki adım? Aynanın önünde durun ve kendinize yukarıdan aşağıya bakın. Saçınıza ve kalçanıza özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü bu iki özellik size hangi hormon tipi olduğunuzu söyler. Bunun nedenini yazımızın ilerleyen bölümlerinde okuyabilirsiniz.Hormon diyetinin prensibi

Doktor Pape, diyetlerin cinsiyete özgü olmamasından rahatsız olmuş. Onun bakış açısından, kadınlar ve erkekler çok farklı. Bazı farklılıklar binlerce yıllıktır ve doğası gereği tasarlanmıştır: Bacaklardaki yağ yiyecek aramayı engellediği için erkeklerde midede birikir. Kadınlar ise kalçalarında ve bacaklarında yağ depolarlar. Ve bu yağları eritmek hiç de kolay değil. Ancak doğa burada da bir şey düşünmüştür: Yağ, soğuk bir kış, hamilelik veya emzirme için bir rezerv görevi görür. Pape'ye göre, bu yağ farklılıklarından hormonlar sorumlu. Sizi en çok hangi hormonun şekillendirdiğini biliyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı buna göre ayarlayabilir ve kilo verebilirsiniz. Bunun için kalori saymanıza bile gerek yok.

Pape üç tip hormon arasında ayrım yapar: östrojen, progesteron ve testosteron. Pape, ne tip olduğunuzu öğrenmek için bir kendi kendine uygulanabilen test tasarladı. İşte burada saç ve popo devreye giriyor. Çünkü östrojene meyilli kadının "kıvrımlı", "yağlanmaya yatkın" bir alt vücut ve "güçlü", "gür" saçları vardır. 

Buna karşılık, progestojenin kadını "ipeksi yumuşak saçlara" ve dar bir bele sahiptir. 

"Küçük" bir popo, "güçlü" saç ve çok fazla vücut kılı, testosteron eğilimli kadın için tipiktir. 

Hormon Diyetinde Neler Yenebilir?

Hormon diyetinde ne kadar yediğiniz değil, ne zaman yediğiniz önemlidir. Pape, "Hormon diyetiyle ilgili özel olan şey, kalori saymaktan ve yorucu spor programlarından uzaklaşmak" diyor. Menüye sadık kaldığınız sürece porsiyonlar çok büyük olabilir.Örnek Menüler

Östrojen tipi ve progestojen tipi için menü:

Kahvaltı: karbonhidrat su, çay, kahve, meyve suyu

Öğle Yemeği: Karışık karbonhidratlı yiyecekler Su, çay, kahve, meyve suyu, limonata, sebze suyu, (tereyağı)süt

Akşam Yemeği: Protein Suyu, Çay, Kahve, Meyve Suyu, Diyet Gazoz, Süt, Mol

Testosteron tipi için menü:

Kahvaltı: karbonhidrat, su, çay, kahve, meyve suyu

Öğle Yemeği: Protein Suyu(proteinli bir çorba olabilir), Çay, Kahve, Meyve Suyu, Diyet Gazoz, Sebze Suyu, Süt, Peynir Altı Suyu

Akşam Yemeği: Protein Suyu, Çay, Kahve, Meyve Suyu, Diyet Gazoz, Süt, Peynir Altı SuyuBu beslenme önerileri aslında yeni bir şey değil, insülin gıda birleştirme ilkesine dayanıyor. Bunun arkasındaki varsayım: karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin keskin bir şekilde yükselmesine neden olur. Sonuç olarak salınan insülinin yağ yakımını engellediği söylenir. Pape, yağ yakmanın son karbonhidratlı yemekten sadece beş saat sonra etkili olabileceğine inanıyor. Ancak uzmanlar aynı fikirde değil. Bazı uzmanlar "Gıdalardaki karbonhidratların ve proteinlerin ayrılması hiçbir anlam ifade etmiyor ve günlük yaşamda uygulamak çok karmaşık" diyorlar.

İnsülinin hızlı salınımı, karbonhidratlardan tamamen kaçınmadan da yavaşlatılabilir. Tam tahıllı ekmek veya pirinç gibi sağlıklı karbonhidratlar, insülin seviyelerinin çok yavaş yükselmesine neden olur.

Ancak hormon diyeti sadece diyetinizi değiştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hangi spor türünün hangi hormon türüne uygun olduğuna dair ipuçları da verir. Pape ayrıca her sabah yoga yapmayı, haftada üç kez kardiyo yapmayı ve özellikle haftada iki kez kaslarınızı güçlendirmeyi önerir.

Uzmanlar hormon diyetine neden karşı çıkıyor?

Pape fikrini halka arz ettiğinde, Saksonya'daki tüketici danışma merkezindeki uzmanlar diyete daha yakından baktılar. Bugüne kadar, kendi kendini test etme ve hormon diyetinin ikna edici olmadığını düşünüyorlar. 

Doktor Pape'yi ve diyetlerini bilen herkes, hormon diyetinin aslında yeni bir diyet olmadığını hemen görecektir. Bu, "uykuda zayıflama diyeti"nin çok daha fazla geliştirilmiş halidir. Ancak hormon diyeti zararlı değildir, çünkü besinleri ayrı ayrı alsanız bile dengeli bir diyet uygulayabilirsiniz. Yani denemenin de bir sağlık zararı bulunmuyor.Bununla birlikte, hormon diyeti ile gerçekten kilo verip veremeyeceğiniz şüpheli olabilir. Bazı uzmanlar: "Hormon diyetinin yazarına göre kalori saymak gereksiz olsa da, kapsamlı bir spor programı olmayan kadınların kilo vermek yerine kilo alma olasılıkları daha yüksektir." diye itirazlarını dile getiriyorlar.

Hangi hormon grubundasınız? Testi yaparak öğrenebilirsiniz

Aşagıdaki cümleleri okuyun. Aşağıdaki her ifadeyi bir harf takip eder. Katıldığınız ifadeleri işaretleyin ve sonuçta hangi harfi kaç kez seçtiğinizi not edin.


1. Aile ile birlikte yemek yemek benim için çok önemli günlük ritüeldir. (a)


2. Klasik anlamda, sabit yemek saatleri veya belirli yiyeceklerle ilgili sabit bir yeme alışkanlığım yok. Bu yüzden bazen acıktığımda abur cubur veya ne varsa onu yerim. (C)


3. Her zaman çok bilinçli yerim ama yine de ailemin tüm yemeklerine katılmıyorum. (B)


4. Tamamen vejetaryen bir diyet yemeyi hayal edebiliyorum. (B)


5. Ekmek, patates, makarna ve pilav yemeyi severim. Tatlılara hayır demekte zorlanıyorum. (a)


6. Sık sık et ve/veya balık yemeyi severim. (C)

7. Genelde kahvaltı yapmam ve sonra ofiste sadece bir fincan kahve içerim. (C)


8. Bazen doyurucu bir kahvaltı yaparım ve bazen hiç yemem. Bu tamamen günlük durumuma bağlı. (B)


9. Sabahları yemek yemeyi severim ve sevgili kahvaltım olmadan evden çıkmayı asla hayal edemem. (a)


10. Ara sıra küçük ikramlarla kendimi şımartmayı severim. (a)


11. Akşam ritüelim bir kadeh bira veya bir kadeh şarap, uzun bir günün ardından gevşememe yardımcı oluyor. (C)


12. Yemek yeme konusunda disiplinliyim ve neyi ne zaman yediğime çok dikkat ediyorum. (B)


13. Ne zaman bir başkasıyla başım belaya girse, sebebini ortadan kaldırmaya çalışırım. Her şey hakkında konuşabilirim. (B)


14. Tartışmayı sevmem ve mümkün olduğunca çatışmadan kaçınmaya çalışırım. (a)


15. Duygular ve ara sıra öfke patlamaları, stresi atmak için önemlidir. Öfkeyi bastırmaya inanmıyorum. (C)


16. Ben yaratıcı bir insanım ve çalışmak ve yeni şeyler tasarlamak için belirli bir miktarda özgürlüğe ihtiyacım var. (B)


17. Sağlam bir eğitim şüphesiz önemlidir. Çocuklar olduğunda ise evde kalmayı ve bu görevi sorumlu bir şekilde yerine getirmeyi tercih ederim. Benim için bu aynı zamanda partnerimi özellikle profesyonel olarak desteklemeyi de içeriyor. (a)


18. Çok çeşitli sorumluluklarım var ve yaptığım işte çok başarılıyım. (C)


19. Yaptığım her şeyde çok bağımsızım. (C)


20. Ben daha çok solo bir oyuncuyum ve bir projeyi tamamlamak için bir takıma ihtiyacım olana kadar topu bırakmam. (B)


21. İlgi odağı olmayı sevmem, kendimi ileri götürmeyi de sevmem. (a)


22. Görev ve sorumluluklarımı elimden geldiğince yerine getiririm. Geride bir şey kalırsa, benim açımdan sorun yok. (a)


23. Bir proje tamamlanana kadar işimde kesin ve tutarlıyım. (B)


24. Konuşma yapmakta veya toplumda ilgi odağı olmakta sorun yaşamıyorum. (C)


25. Zorluklar beni cezbeder. (C)


26. Hayatta iyi geçinmek ve kendim için belirlediğim hedeflere ulaşmak benim için önemlidir. (B)


27. Çevremdeki herkesin iyi durumda olması benim için önemlidir. (a)


28. Ailem hayatımdaki en önemli şeydir. Veya: Gerçekten bir aile kurmak istiyorum. (a)


29. Aile önemlidir. Ama bu benim için hayatın sadece bir yönü. (C)

30. Aile ve kariyer, çok fazla disiplin ve organizasyon için belirli bir yetenek gerektirse de mükemmel bir şekilde uyumludur. İkisi de olmadan yapmak istemiyorum. (B)

Test Sonuçları

Çoğunlukla Cevap A: Östrojen TİPİ


Standart insülin gıda kombinasyonu


Metabolizmanızın sadece karbonhidratlara ihtiyacı vardır - aksi takdirde iyi olmaz ve diyeti başarılı bir şekilde takip edemezsiniz. Ancak bu, 7/24 karbonhidrat yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Akşamları, yağ kaybını hızlandırmak için proteine ​​​​güvenmek en uygunudur.


Kahvaltı: Bitki bazlı protein kaynaklarına sahip kompleks karbonhidratları tercih edin, örneğin: Tam tahıllı çavdar ekmeği veya reçelli çok tahıllı rulolar veya lezzetli vejetaryen ekmek. Alternatif olarak: soya içeceği, yulaf içeceği veya meyve suyu ile müsli. Her gün taze meyve olmalıdır. Soğuk etler ve peynir veya süt ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünler tabudur.

Öğle Yemeği: Her şeye izin verilir: karbonhidrat, protein ve yağ içeren lezzetli karışık yemekler. Pirinç, patates veya makarna tamamen size kalmış. Ayrıca garnitür olarak 1 porsiyon (yaklaşık 150 g ila 250 g) et, balık, yumurta veya soya ürünleri ve her zaman taze sebzeler yiyebilirsiniz.

Akşam Yemeği : Protein içeren menüler. Örnek: yumurta, tavuk göğsü, somon bifteği veya sebzeli veya salatalı füme tofu. Ekmek, makarna, pirinç, baklagiller, meyve ve tatlılardan elde edilen karbonhidratlara izin verilmez.

Ağırlıklı Olarak Cevap B - PROGESTERON TİPİ

Karbonhidratı azaltılmış insülin gıda kombinasyonu


Progesteron tipi iseniz, öğle yemeğinde karbonhidrat miktarını azaltarak pankreasınızı korumalısınız.


Kahvaltı: Sabahları her şey standart insülin gıda kombinasyonunda olduğu gibi kalır (östrojen tipine bakınız).

Öğle Yemeği: Az karbonhidratlı karışık yemekler var. Bu durumda az, yarım porsiyon makarna veya pilav anlamına gelir. Bunun yerine protein bileşenlerini ve yüksek lifli sebzeleri ve salataları koyun.

Akşam Yemeği: Hem hayvan hem de bitki kaynaklarından protein yiyin. Et, balık veya tofuyu sebzelerle birleştirin.Çoğunlukla cevap C: TESTOSTERON TİPİ

Turbo-insülin gıda kombinasyonu


Protein, insülin seviyelerini yükseltmeden sizi çok iyi doldurur. Ek olarak, testosteronlu kadınlar proteinle karbonhidratlardan çok daha başarılıdır formda kalma konusunda. Bu nedenle öğle yemeğinde saf protein yemeklerine odaklanılır. Ancak bu varyantı yalnızca iştahınız, konsantrasyon veya dolaşım sorunlarınız olmadığı sürece kullanın. Bu durumda, insülin kısıtlı karbonhidrat diyetine geçin (bkz. Progestojen Tipi).


Kahvaltı: Her şey standart insülin gıda kombinasyonunda (östrojen tipi) olduğu gibi kalır. Bunun anlamı: bitkisel protein ve taze meyve ile birlikte tam tahıllardan elde edilen sağlıklı karbonhidratlar.

Öğle ve akşam yemekleri: Testosteron tipi için menüler düşük karbonhidratlı olmalı. Tüm nişastalı garnitürlerin yanı sıra baklagiller ve meyveler tabudur. Et, balık ve yumurta tercih edilmelidir.

Her hormon türü için en iyi egzersizler

1. testosteron tipi

Bu egzersizlerle testosteron tipi (sportif-atletik) formda kalabilir:


• Yoga: Her sabah (en az 15 dakika)


• Dayanıklılık sporları: Haftada üç kez 30 ila 45 dakika koşu, aerobik veya dağ bisikleti.


• Ağırlık çalışması: Kardiyo antrenmanından 20 dakika sonra haftada iki kez. Bu egzersizler karın ve sırt kaslarını güçlendirir:


1. Çapraz bacak kaldırma


Bacaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde dik durun. Sağ elinizi sol dizinize getirirken sol bacağınızı kalça hizasına kaldırın. Kısa bir süre  tutun, başlangıç pozisyonuna geri dönün. Sağ bacak ve sol el ile tekrarlayın. 10-30 tekrar yeterli olur.

2. Bacak değiştirme mekikleri


Sırt üstü yatın, bacaklar kalça genişliğinde ayrı. Sağ bacağınızı belli bir açıyla kaldırın, aynı anda sol omzunuzu kaldırın ve bacağınıza doğru çekin. Kısa bir süre bekleyin, ardından geri çekilin ve yanları değiştirin (sol bacak ve sağ omuz). Yan başına 10-30 tekrar, toplam 2-3 tur.


Bacak egzersizleri

3. Yan yatarak bacak kaldırma

Sol tarafa yatın. Alt bacağınızı bükün, üst bacağınızı yavaşça kaldırın ve indirin (tam olarak yere değdirmeyin). 10 ila 30 kez tekrarlayın. Sonra sağ tarafınıza yatın, aynı egzersizi diğer bacağınızla yapın. Yine, 10 ila 30 kez tekrarlayın.


2.  östrojen tipi

Bu sporla östrojen tipi (kum saati veya armut figürü)forma girer:


• Yoga – her sabah 15 ila 30 dakika .


Hormon Balance Yogası

• Dayanıklılık antremanı– haftada üç kez, her biri 30 ila 45 dakikalık yürüyüş, tekerlekli paten veya kardiyo antrenmanı (step, bisiklet veya benzeri).


• Güç antrenmanı – kardiyo antrenmanından sonra 20 dakika boyunca haftada iki kez Bacaklar, kalçalar ve karın için egzersizler:

1. Squat

 

Dik durun ve sonra oturacakmışsınız gibi kalçalarınızı yavaşça geri indirin. Aynı zamanda kollarınızı öne doğru kaldırın. Bu pozisyonu kısaca tutun, ardından başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün. 18 kez tekrarlayın (kısa bir nefes alarak).


2. Bacak Kaldırma


Kaymaz bir sandalyeye tutunun. Öne eğilin ve bir bacağınızı arkaya doğru kaldırın. Kısa bir süre tutun. Bu bacakla 10 ila 20 kez tekrarlayın, ardından diğer bacak için de aynısını yapın.

3. Güç makası


Sırt üstü yatın ve iki bacağınızı da yukarı doğru uzatın. Olabildiğince geniş açın, kısa bir süre  tutun, ardından geri indirin. 30 kez tekrarlayın.

Metabolizma hızlandırıcı egzersizler


3.  progesteron tipi


Bu egzersizler ile progesteron tipi (dar orta tip) forma girer:


• Yoga – her sabah (15 dakika)


• Dayanıklılık sporları – haftada üç kez 30 ila 45 dakikalık yüzme, bisiklete binme veya ergometre antrenmanı (spor stüdyosunda nabız/kalp atış hızı ölçümlü ekipman antremanı).


• Kuvvet antrenmanı - öncelikle karın, bacaklar, kalçalar ve kollar için egzersizler; dayanıklılık antrenmanından 20 dakika sonra haftada iki kez:


1. Derin çömelme


Bacaklar birbirinden ayrı olacak şekilde dik durun. Pelvisinizi indirin (dizlerinizi 90 derecelik bir açıyla bükün). üst vücut sağlam kalır. Kısa bir süre duraklayın, sonra geri dönün. Kısa bir süre dinlenerek 10 ila 30 kez tekrarlayın. Toplam 2 ila 9 geçiş.


2. Eğimli mekikler


Sırt üstü yatın, bacaklarınızı sağa doğru eğin omuzlarınızı bacaklara doğru kaldırın. Kısa bir süre bekleyin, sonra tekrar uzanın. 10 ila 15 kez tekrarlayın, ardından bacaklarınızı sola eğin ve omuzlarınızı 10 ila 15 kez daha tekrarlayın. Toplam 3 set.


3. Köprü


Sırt üstü yatın, bacaklarınızı bükün ve kalçanızı yukarı itin. Önce leğen kemiği, sonra omurga kalkmalı, omuzlar yerde durmalıdır. Kısaca tutun, tekrar yere bırakın. 3-10 tekrar.


16 Köprü Hareketi Varyasyonu


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Flexitarian Diyeti Nedir?

Meyve Diyeti İle Kilo Verilir Mi?

Alkali Diyet ve Alkali Su İle İlgili Tüm Bilgiler

Spartan Diyeti İle Sağlıklı Kilo Verin

Burcunuza Uygun Diyetle Zayıflayın

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. diyetleri sevdim. b çıktım, pekiii, saool :)

  YanıtlaSil
 2. A çıktım . Önerilere uymaya çalışacağım bakalım sonuç ne olacak ☺️

  YanıtlaSil
 3. a çıktım ama tek farkla. Birbirine denk gibiydi yanıtlar. Ben bu diyetleri aklımda tutup uğraşamam hiç. Bulaşmadım o yüzden. İşte yaptığım hatalar var bilyorum.

  YanıtlaSil
 4. benimki sanıyorum PROGESTERON TİPİ. İlk kez duyuyorum deneyeceğim

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads