Spartan Diyeti İle Sağlıklı Kilo Verin

 


Spartan diyeti diğer bir ismiyle savaşçı diyeti, bilinen klasik diyetlerden farklıdır. Spartan diyet Kilo verme ve uzun yaşamanın yanı sıra fiziksel ve zihinsel yorgunluğu disipline eden ve gideren bir diyettir. Özellikle günlük yaşamı çok hareketli, aktif ve yoğun çalışan insanların uyguladığı spartan diyet sağlıklı bir yaşamı beraberinde sunan diyetlerden biridir.

 

Spartan Diyetin Genel Özellikleri Nelerdir?

 

Spartan diyet genel olarak bakıldığında doğal, düşük yağlı diyetlerden biridir. spartan diyetin içeriğine baktığımızda şu özellikler ağırlıktadır;

 

l Az yağlı beslenmek

l Doğal ve işlenmemiş gıdalar tüketmek

l Genel beslenme alışkanlığı sebze ve meyvenin ağırlıklı olması

l Süt ve türevi ürünleri sıklıkla tüketmek

l Balık ve et ağırlıklı beslenmek

l Bitkisel yağ kullanmak

l Yemeklere baharat ekleme alışkanlığı geliştirmek

l Şekere alternatif oluşturacak tahıllı gıdaları tüketmek

Spartan Diyete Nasıl Başlanır?

 

Günlük yaşamda farklı içeriklere sahip diyetlerle karşılaşmamız mümkündür. Ancak diyet denildiğinde genel anlamda ilk akla gelen fazla kilolardan kurtulmaktır. Dolayısıyla estetik bir fiziğe kavuşmaktır. Ancak diyet fiziksel görüntünün yanı sıra sağlık için de çok önemlidir. Obezite gibi sağlığı tehdit eden bir hastalık incelendiğinde kilonun çok fazla tehdit oluşturduğu bilinir. Dolayısıyla özellikle fazla kiloların diyabet ve kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bugün insanların sağlık sorunlarının büyük bir kısmı fazla kilolardan oluşur. Dolayısıyla sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmanın temel koşullarından biri dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bunun yanı sıra uygulanan diyetin istenilen kiloya geldikten sonra bırakılması değil, uygulanan diyetin hayata geçirilmesi, yaşam biçimi haline dönüştürülmesi çok önemlidir.

 


Spartan Diyeti Başlamadan Önce Fiziksel Ve Zihinsel Olarak Disipline Olmak

 

Diyete başlamak kadar hayata geçirmenin öneminden bahsettik. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır;

 

l Beyninizi diyete hazırlamak

l Diyetiniz hakkında doktorunuzu bilgilendirmek

l Varmak istediğiniz hedef kilonuzun belirlemek

l Sıvı tüketimi

l Kısa ama düzenli egzersiz

l Tartılmayı saplantı haline getirmemek

l Öğünleri, özellikle kahvaltıyı atlamamak

l Neden acıktığınızı merak etmek

l Gece yatmadan önce yemek yememek

l Abur cubur tüketmemek

l Porsiyonları normal öğünlerden daha az hazırlamak

 

 Beyninizi Diyete Hazırlamak

 

Diyete başlamanın temel koşullarından biri bu diyeti gerçekten isteyip istemediğinizi anlamanızdır. Kendinizi hazır hissetmeniz diyetin başlangıcı açısından çok önemlidir.

 

Diyetiniz Hakkında Doktorunuzu Bilgilendirmek

 

Spartan diyeti sağlık açısından son derece önemlidir. Ancak sağlık problemi olan kişilerin yeni bir diyete başlamadan önce doktorunu bilgilendirmesi önemlidir. Diyetlerin birbirinden farklı olması vücudun farklı tepkiler vermesine sebep olabilir. Sağlık sorunu bulunan hastaları veya kronik hastalığı bulunan kişileri olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle diyete başlamadan bu konuda hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir.

 

Varmak İstediğiniz Hedef Kilonuzun Belirlenmesi

 

Diyete başlamadan kilonuzu belirlemek önemlidir. Vücudumuz için gerekli kilo hedefini diyete başlamadan önce belirlemeniz gerekir. Spartan diyeti hızlı kilo vermeyi değil sağlıklı kilo vermeyi sağlayan bir diyettir.

 

Sıvı Tüketimi

 

Vücudun %60'ının su olduğu biliyoruz. Bu noktada suyun ne kadar önemli olduğu ortadadır. Özellikle yaz mevsiminde vücut terle sıvı atar. Suyun sağlıklı olduğu kadar detoks etkisine de sahiptir. Ayrıca tokluk hissi yaratması açısından diyet sürecinde sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Spartan diyet süresince sıvı tüketin.

 

Tartılmayı Saplantı Haline Getirmemek

 

Diyete başlayan kişilerde genellikle sık sık tartılmak alışkanlık halindedir. Ancak başlangıçta hızla kilo vermek bazı durumlarda mümkün olmadığı gibi, çok da sağlıklı değildir. Haftada 1 veya 2 kilo veren kişinin doğru ve sağlıklı diyet yaptığı söylenebilir. Bu nedenle haftada bir kez tartılmak ve mümkünse aç karnına tartılmak en doğru olandır. Bunun dışında sık sık tartılan kişilerde moral bozukluğu diyeti de olumsuz olarak etkiler.

 

Öğünleri Özellikle Kahvaltıyı Atlamamak

 

Kahvaltı öğünü çeşitliliği bakımından en sağlıklı öğünlerden biridir. Bu nedenle oldukça önemlidir. Sabah kahvaltısını mutlaka yapmaya özen gösterin. Diyet sınırları içinde yapılan iyi bir kahvaltı bütün gün tok tutacağı gibi fiziksel enerjiyi de arttırır.

 

Neden Acıktığınızı Merak Edin

 

Açlık hissi yalnızca vücudun yeme ihtiyacı durumunda oluşmaz. Bunun yanı sıra kişinin stresli, huzursuz ve yorgun olması durumunda da açlık hissi gelişir. Bir şeyler yemeye başlamadan önce gerçekten aç olup olmadığınızı sorgulayın.

 

Gece Yatmadan Önce Yemek Yemeyin

 

Gece tüketilen yemek çok sağlıksızdır. Gerek alışkanlığa bağlı olarak, gerekse kişinin kendisini mutsuz hissettiği durumlarda yemek yeme ihtiyacı gelişir. Sağlıklı bir diyetin hayata geçirilebilmesi için akşam 19.00’ dan itibaren yemek yememek gerekir. Gece yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi bitirmiş olmanız gerekir.

 

Abur Cubur Tüketmeyin

 

Abur cubur yeme alışkanlığı maalesef birçok insanın en kötü alışkanlıklarından biridir. Özellikle çikolata, kola, cips gibi gıdalar sağlıklı olmadığı gibi kilo almayı hızlandırır. Abur cubur yeme alışkanlığı olan kişilerin ara öğünlerde kuru meyveleri tercih etmeleri, hem kilo vermelerini sağlar hem de sağlıklı bir diyeti sürdürmüş olurlar.

 

Porsiyonları Normal Öğünlerden Biraz Daha Az Hazırlayın

 

Spartan diyeti uygulayan kişilerde porsiyon azaltmak başlangıçta zor olsa da bunu yavaş yavaş hayata geçirmek oldukça önemlidir. Bunun için küçük tabaklar tercih ederek pozisyonları hazırlamanız daha az yemek yeme alışkanlığını hayata geçirmenizi sağlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Burcunuza Uygun Diyetle Zayıflayın

Şeker Detoksu-3 ve 21 Günlük Şeker Orucu

Bel Simidi Eritmek İçin Örnek Diyet Programı

Sağlık Oruçları-Gençlik Ve Güzelliğin Anahtarı

Yavaş Yemenin Faydaları Ve Kilo Üzerindeki Etkileri

Ve Diğer Diyet Yazıları...

 

 

 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Spartan diyetini ilk kez duydum fakat çok önemli detaylar var. Bu kurallara dikkat edersek kilo vermek kaçınılmaz.

  YanıtlaSil

 2. Spartan Diyeti ile ilgili bir çok bilgiye ulaştım sayende Deryacım. Emeğine sağlık .

  YanıtlaSil
 3. spartan diyetini ilk kez duyuyorum ama uygulamaya çalışacağım

  YanıtlaSil
 4. Bunu ilk kez duydum. Ama işin öze az kolari çok hareket sanırım. Benim menepozsal belirtilerim başladı şu dönemde daha da dikkatli olmam gerekiyor

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads