Alkali Diyet Ve Alkali Su İle İlgili Tüm Bilgiler - Alkali Su Tarifi

alkali diyet nedir


Alkali Diyet: Ünlülerin Favori Diyetinin Perde Arkasında Ne Var?


Victoria Beckham, Gwyneth Paltrow ve diğer birçok Hollywood yıldızı: alkali diyetin ünlü hayranlarının listesi uzun. Diyetin ağırlıklı olarak alkali veya alkali yiyeceklere değiştirilmesiyle, sadece kilo vermekle kalmaz, hastalıklar da önlenebilir. Teoride kulağa oldukça iyi geliyor, ancak alkali diyet gerçekten denemeye değer mi?
Bu diyet trendi basit bir tweet ile başladı: "Bu sağlıklı beslenme yemek kitabını seviyorum", eski Baharat Kızı Victoria Beckham'ın bir kitap resmi ile yazdıkları yeni bir akım başlattı. Bir süre sonra ünlü aktrisler Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow ve Kirsten Dunst alkali diyetin hayranları olarak ortaya çıktı.

Alkali Diyet Nedir? Alkali Diyetle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Alkali diyet öncelikle kilo vermeye yönelik değildir, daha çok sağlığı geliştirmek ve osteoporoz, depresyon, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkları önlemekle ilgilidir. Alkali diyet şu varsayıma dayanır: "asidik" bir vücut hastalanır, zararlı bakteriler için üreme alanı görevi görür ve önemli besinleri daha hızlı kullanır. Öte yandan, alkali  bir vücut sağlıklı kalır.

Vücut asidik hale gelebilir mi?

Kanımız ve hücre sıvımız biraz baziktir (pH değeri: yaklaşık 7,4). Alkali diyete göre, alkali yiyecekler asitleri nötralize edebilmeli ve böylece pH değerini etkileyebilmelidir.  Ancak vücut, ne yediğimizden bağımsız olarak pH değerini kendi başına düzenleyebilir. Asitleri bir yandan idrarla, diğer yandan da gıda yoluyla karbondioksit olarak atar. Bunun anlamı: Asit idrarı tamamen normaldir ve diyet veya diyet değişikliği için bir neden değildir. Beslenme uzmanları ayrıca şunu da onaylıyor: "Sağlıklı bir insanın vücudunun asit atılımından etkileneceğine dair hiçbir kanıt yok - tam tersine, bu önemli bir metabolik görevdir."

Alkali Diyetin Faydaları

Kilo vermeye ek olarak, alkali diyet her şeyden önce büyük bir sağlık etkisi vaat ediyor. Depresyon, kalp hastalığı, kemik erimesi ve hatta kanseri önlediği söyleniyor.
 

Vücut alkali bir durumda olduğunda, kişi daha iyi çalışır; Daha fazla enerjiniz olur, daha iyi uyursunuz, daha iyi konsantre olabilirsiniz, cildiniz daha iyi görünür, gözleriniz daha çok parlar ve saçlarınız daha hızlı uzar. "

Ancak bazı sağlık uzmanlarına göre, bu diyetin vücudun pH değeri üzerinde yalnızca küçük bir etkisi vardır .

Sadece idrarda bir değişiklik bulunabilir, bu en azından böbrek taşlarını önler. Bununla birlikte, şeker hastaları ve böbrek sorunları olan kişiler alkali diyete dikkat etmeli ve diyetlerini tıbbi gözetim altında sadece büyük ölçüde değiştirmelidir.
 

Alkali diyet: her şey denge ile ilgili

Bu beslenme eğilimini sağlıklı kılanın aslında vücudun pH'ı üzerindeki etkilerinin olup olmadığı belirlenmemiştir.

Bununla birlikte, kesin olan şey, çok fazla taze meyve ve sebze yiyen ve çok su içen insanların daha sağlıklı bir yaşam sürdükleri ve böylece kanser ve diğer hastalıklara yakalanma risklerinin azaldığıdır.

Genel olarak şeker, kahve, alkol ve beyaz un ürünleri gibi sadece küçük miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir - buna uyanlar kesinlikle olumlu değişiklikleri fark etmelidir.

Bununla birlikte, bu temel beslenme kurallarına sadık kalmak için belirli bir diyet uygulamanıza gerek yoktur - çünkü uzun süredir dengeli beslenmenin iyi olduğu bilinmektedir.

Yine de alkali diyeti denemek istiyorsanız, asitli yiyecekleri diyetten tamamen çıkarmadığınızdan emin olmalısınız, aksi takdirde besin eksikliğine neden olabilir.

Doğru dengeye dikkat ederseniz, yine de harika sonuçlar elde etmeyi umabilirsiniz: Bağışıklık sisteminiz güçlenir ve daha güzel bir cilt için de sağlıklı beslenmeye değer.

Alkali diyet menüsü nasıldır?

Çok sayıda taze meyve ve sebze, soya ürünleri ve birkaç kuruyemiş - ancak alkol ve kahve yok, neredeyse hiç et, çok az endüstriyel olarak işlenmiş ürün ve nadiren şeker ve beyaz un: Bu diyette önerilen alkali yiyecekler büyük ölçüde sağlıklı diyetlerin içeriğine sahip. Ancak günlük besinin yüzde 20'si asitli gıdalardan da oluşabilir. Bazı sınıflandırmalar da karmaşaya yol açabilir: örneğin limonlar alkali, nohut, ceviz ve çay asidik olarak kabul edilir. Ispanakla işler karmaşıklaşır: çiğ, alkalidir, ancak pişirildiğinde asidiktir.

Alkali diyet sırasında alkali lezzetler ve asidik yasaklara kısa bir genel bakış

 Bu, aşağıdakileri içeren alkali diyetin bir parçasıdır:

 • Tatlı patates
 • Badem
 • Zeytin
 • Yabani pirinç
 • Kale
 • Brokoli
 • Asitsiz Sular


Aşağıdakiler alkali diyette yasaktır:

 • Kahve
 • Kola
 • Domuz eti ve sığır eti
 • Fast food
 • Makarna
 • Beyaz şeker

Alkali diyet ile ilgili sonuç

Öncelikle alkali diyet beslenmesinin hastalığı önleyebileceğini gösteren hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Ancak alkali diyetin beslenme önerileri büyük ölçüde sağlıklı olduğu için alkali diyeti denemekten sizi alıkoyacak hiçbir şey yoktur. Ancak yeterince doymamış yağ asitleri ve proteinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

alkali-su-nasıl-yapılır


Alkali Su

Alkali Su Yeni Güzellik Mucizesi mi?

Miranda Kerr'in günde üç litre alkali su içtiği biliniyor: Alkali su, söz konusu detoks olduğunda son çılgın trend olarak kabul ediliyor.
Modeller mantra gibi neye dua eder? Çok su içmek zorundasın! Günde iki litre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen minimum miktardır. Bu şekilde istirahatte yakılan kalori miktarı artar, tok hissedersiniz ve daha az yersiniz ve konsantrasyonunuz keskinleşir.

Ancak yıldızların çoğu sıradan suya güvenmiyor, bu yüzden son zamanlarda alkali su içmeye başladılar ve sosyal medya paylaşımlarıyla hayranları arasında da bu trend yaygınlaştı. Örneğin Miranda Kerr'in üç litreye kadar alkali mucize su içtiği ve hatta mutfağa ve banyoya bir su filtresi taktığı söyleniyor. Ve , Beyoncè'nin sözleşmelerinde konserlerde ve otel konaklamalarında sadece alkali su servis edilebileceğine dair bir madde olduğu söyleniyor.

Alkali su nedir?


Alkali su, baz su olarak da adlandırılır. Normal musluk suyunun pH'ı 7'dir, ancak safsızlıklar onu daha asidik hale getirir. Bu durumda değer genellikle 7'nin altındadır. Alkalize edilerek ideal içme suyu pH değeri 8,5 ve 9,5'e ulaşılır. Bu arada eczaneden alacağınız pH test seti ile suyunuzun pH değerini evde kolayca kontrol edebilirsiniz.

Alkali su neden normal sudan daha sağlıklı?


Vücudumuz stres, kirlilik ve sindirimi zor, asitli yiyecekler (sosis, kırmızı et, beyaz ekmek, belirli peynir türleri, alkol ve tahıl ürünleri) ile stres altındadır. Asit-baz dengesi dengesizleşir, vücudumuz aşırı asidik hale gelir. Sonuçlar: atık ürünler oluşur ve selülit oluşması daha kolaydır. En kötü durumda artrit veya safra kesesi taşları gelişebilir. Vücudumuz çok asidik hale geldiğinde yüksek tansiyon ve vazokonstriksiyon riski de artar.

Alkali suyun vücudun asit-baz dengesini yeniden dengelemesi gerekiyor. Alkali su destekçileri, bunun kemik erimesi, depresyon, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Besinler de vücut tarafından daha çabuk emilmeli ve metabolizma hızlanmalıdır.

Evde Alkali Su Yapımı

Doğada, alkali su yalnızca bireysel kaynaklarda bulunur. Ancak evde alkali su da yapabilirsiniz: Kalsiyum, magnezyum veya kabartma tozu gibi mineraller eklerseniz su alkali hale gelir. Bir elektroliz cihazı ayrıca alkali su üretir. Bazı üreticiler plastik şişelerde paketlenmiş alkali su bile satmaktadır.

Alkali Su İçmek Şart Mıdır?

Alkali suyun asidik bir vücudu nötralize edebildiği söylenir. Bu, aşırı asidik bir vücudun kanser, nörodermatit ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları teşvik ettiği varsayımına dayanmaktadır. Alkali bir yaşam tarzı, asit-baz dengesini dengeleyerek yardımcı olmalıdır.

Bununla birlikte, bu hiperasite teorisine dair bilimsel bir kanıt yoktur. Sağlıklı bir vücut asit-baz dengesini bağımsız olarak düzenler - özel bir diyete veya alkali su gibi diğer yardımcı maddelere ihtiyaç duymaz.

Her durumda, suyun tamponlama kapasitesi düşüktür: Asidik veya bazik bir ortamla karşılaştığında kendi pH değerini koruyamaz. Midede alkali su yine de mide asidi tarafından nötralize edilir.

Sağlık için alkali su

Alkali suyun kanıtlanmış sağlık yararları yoktur. Hatta bazı bilim adamları çok fazla alkali su içmenin zararlı olduğundan şüpheleniyor: büyük miktarlarda mide asidini seyrelterek sindirimi bozabilir. Ancak bu da henüz bilimsel olarak kanıtlanmadı.

Alkali Diyet konusunda oldukça bilinen bir isim olan Ayşegül Çoruhlu'nun kitabını da daha fazla bilgi için okumanızı öneririm:


 

Bence önerilen diyetlerde mantığınıza uygun olan sağlıklı tavsiyeleri alıp aşırıya kaçmamak ve dengeyi bulmak çok önemli. Bazen sağlıklı diye aşırıya kaçtığımız şeyler de bizim zararımıza olabiliyor. Herkese sağlıklı günler dilerim:)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sağlıklı Yaşamak:Vazgeçmek Yerine Farkındalık Kazanmak

4 Kişilik Gelişim Alanı Ve Günlük Yaşama Uygulanması 

Doğal Taşların İyileştirici Gücü Ve Diğer Faydaları 

Spartan Diyeti İle Sağlıklı Kilo Verin

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. thanks for sharing.. i think alkaline diet is quite expensive��

  YanıtlaSil
 2. Evde alkali su yapıyordum bir zamanlar.İyi oldu hatırlatman yine yapayım :)

  YanıtlaSil
 3. I have heared about this diet before but I find it hard cutting off on coffee and pasta. Your presentation makes me curious though in at least trying...

  YanıtlaSil
 4. Derya hanım alkali diyetini ilk defa duydum.

  YanıtlaSil
 5. ilk kez duydum. bazen bilinçsizce uyguluyormuşum onu fark ettim

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads