Dr. Ayça Kaya'nın Sayarak Zayıfla Kitabı

 

diyet-kitaplari

Yalnızca ülkemizde değil bugün dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık ve insanlığı tehdit eden sonuçları ise obezitedir. Bu sonucun temel nedeni dengesiz beslenme ve gelişi güzel alınan kalorilerdir. Genellikle insanlar beslenmelerinde kalori hesabı yapmaz ve düşük besin değerine sahip yüksek kalorili yiyecekler tüketerek hem sağlıksız beslenmiş olurlar hem de şişmanlamanın önüne geçemezler.

 

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda Dr. Ayça Kaya’nın sayarak zayıfla kitabının tam da bu noktada bu soruya iyi bir cevap verdiğini söyleyebiliriz. Yalnızca kilo alma açısından değil aynı zamanda kaliteli bir yaşam için kişilerin kendi vücudunun ihtiyaçlarını bilmesi ve buna yanıt vermesinin gerekli olduğudur. Mutlaka metabolizmamızı tanımak durumundayız. Bu yalnızca günü kurtarmak değil uzun vadede kendi kaliteli yaşamını garanti etmek anlamına gelir. Dr. Ayça Kaya sayarak zayıfla kitabında tam da buna değinmiştir. Sabah kahvaltısının diğer öğünlerden daha besleyici olması bu nedenle daha yoğun olması gerektiğini yazarak, insülin direncinin insan yaşamında ne kadar önemli rol oynadığı hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Şişmanlık günümüzün hem estetik açıdan görüntü bozukluğuna sebep olmakta hem de vücudumuzun diğer organları üzerinde ciddi anlamda bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Bu konuda en önemli etkilerden biri iç organların çevresindeki komşularının yağlanmasıdır. Buna paralel olarak karaciğer, pankreas, kalp ve yumurtalıkların sağlığının bozulması, yağların vücutta birikmesiyle hormonların olumsuz olarak etkilenmesi ve enfeksiyonun kaçınılmaz olduğuna dikkat çekmektedir. Özellikle en fazla etkilenen hormonların üreme hormonları olduğu konusunda dengesizliklerin oluştuğunu söyleyen Dr. Ayça Kaya çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlerde bunun kısırlığa sebep olduğunu da belirtmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerde cinsel fonksiyonların olumsuz etkilenmesi özellikle damar çeperleri olmak üzere bütün hücrelerde zararlı maddelerin birikmesine neden olduğunu da söylemektedir.

 

Sayarak Zayıfla Kitabının Bize Sundukları

 

Dr. Ayça Kaya sayarak zayıfla adlı kitabında kendi geliştirdiği bir zayıflama sistemini anlatmaktadır. Özellikle kilo sorunu olan hastaların alacakları besin maddelerinin kişilerin yaşıyla fiziksel ölçüleri ile kilo ve boyuna göre tüketilmesi gerektiğini anlatır. Ayrıca sahip oldukları metabolizmanın kişinin potansiyeline göre olması gerektiğini anlatmaktadır. Kitapta bahsedilen sayarak zayıflama yöntemi kesinlikle kalori hesaplama yöntemi değildir. Sadece herkesin birbirinden farklı olarak besin tüketmesi gerektiğini ve bu konuda bilgi sahibi olması gerektiğidir. Bu da herkesin çeşitli besin grupları almaları ancak bunun belli bir ölçüsü olmasının zorunluluğundan bahseder. Çeşidi bol olan yiyeceklerin dolayısı ile vitamin ve mineral değeri de zengindir. Dolayısıyla bu da aynı zamanda uzun ve sağlıklı yaşamının temel taşını oluşturmaktadır.

 

Kilo Vermek Konusunda Yapılan Araştırmaların Sonuçları

 

Dr. Ayça Kaya sayarak zayıfla kitabında, gün içinde alınan kiloların dağılımı ve ilişkileri konusunda da uzun araştırmalar yapan hekimlerden biri. Yaptığı bir araştırmadan ayrıntılı olarak bahseden Dr. Ayça Kaya 2 farklı kilolu kadınları 3 ay boyunca diyete almış ve 3 ay boyunca ortalama 1400 kalorilik bir diyet uygulamış. Birinci grupta bulunan kişiye alması gereken kalorinin %50 sini sabah kahvaltısında, %36'sını öğlen yemeğinde ve yüzde on dördünü de akşam yemeğinde vermiş. Diğer grupta olan kişiye ise toplam alması gereken günlük kalorinin %14’nü Sabah kahvaltısında vermiş, %36'sını öğlen yemeğinde diğer %50'sini de akşam yemeğinde vermiş. Yani diğer grupta bulunan hastanın diyetinin tam tersi bir diyet uygulamış. 3 ay sonunda ilk grupta uygulanan yöntemde hasta 10 kilo vermiş, ancak diğer grupta bulunan hasta ise uygulanan diyet sonucunda 5 kilo vermiştir. Bununla birlikte birinci grupta bulunan hastanın bel çevresinde 8,5 cm bir incelme olurken, diğer hastanın bel çevresinde 3.5 cm incelme olmuş. Aynı zamanda birinci grupta diyet uygulanan hastadaki kan değerleri diğer hastaya göre çok daha iyi ve en önemlisi ise insülin dalgalanmaları ile birlikte tokluk şekeri diğer gruptaki hastaya göre çok daha olumlu olmuştur. Dolayısıyla sabah kahvaltısının önemi ve akşam öğününün az olması gerektiği konusunda kendi araştırmasını doğrulamıştır.

 

Yalnızca diyet ve zayıflama kitabı değil sağlıklı ve kaliteli yaşam konusunda kılavuz niteliğinde okunması gereken önemli bir kaynaktır.

 Bu yayınlar da ilginizi çekebilir:

Yavuz Yörükoğlu-30 Günde 20 Yıl

En Çok Satan 10 Diyet Kitabı 

Simonton Metodu Nedir? 

Hareket Et Beynin Müteşekkir Kalsın 

Kahvaltıda Hava Yemek 

Büyüleyici Bağırsak

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads