Simonton Metodu Nedir? Kanser Tedavisine Etkisi Nedir?

Simonton Yöntemi nedir?

sağlık kitapları


Simonton Metodu, Amerikan radyo-onkolog Carl Simonton'un (1942-2009) adını taşıyan kanserde bütüncül bir psikolojik tedavi ve kendi kendine yardım yöntemidir.

Simonton, psiko-onkolojide bir öncü olarak kabul edilir. Malibu'da (ABD) Simonton Kanser Merkezi'ni kurdu ve yönetti ve 30 yıl boyunca kanser hastaları ile çalıştı. 1970'lerin başından itibaren, karısı, psikoterapist Stefanie Simonton ve Amerikalı psikoloji profesörü Jeanne Achterberg ile birlikte, hastanın fiziksel, zihinsel ve duygusal dengesini yeniden sağlamak amacıyla kanser tedavisi için bütünsel bir konsept geliştirdi.

sağlık kitapları


Simonton Metodu, kendisini bir alternatif ve bağımsız bir kanser tedavisi biçimi olarak değil, tıbbi tedavi önlemlerinin psikolojik bir tamamlayıcısı olarak görüyor. Simonton'a göre, tedavi kombinasyonu:


 • mümkün olan en iyi tıbbi tedavi
 • hasta için kapsamlı bilgi ve
 • yoğun, bireysel olarak uygun psikolojik destek

Kanser hastası, kanser bulgusu sonucunda kaçınılmaz olarak psikolojik bir travma yaşadığı, aşırı talep durumuna atıldığı ve hemen yaşamın sonlanmasıyla karşı karşıya kaldığı için, bu tehditlerle kaynak odaklı psikolojik bir şekilde acilen baş edilmesi gerekmektedir.

simonton metodu-kitap


Simonton bir pragmatistti. Hastaya yardımcı olmaları koşuluyla çok çeşitli yöntemlerle çalıştı (örneğin meditasyon, bilişsel davranışçı terapi, hipnoz, trans davulları, Janov birincil terapisi, derinlik psikolojisi vb.).

Simonton, kanserin ortaya çıkması, gelişmesi ve iyileşmesi veya nüksetmesinin beden ve ruh arasında bir etkileşim olduğunu varsaydı. Bir kişinin düşünceleri ve tutumları duygularını etkiledi ve bunlar da fiziksel süreçlerini etkiledi. Simonton'a göre, kendiliğinden iyileşmeler, genel olarak varsayıldığından çok daha yaygındır - bugüne kadar bilimsel olarak neredeyse hiç araştırılmamış olmaları bir skandaldır.

Simonton yönteminin temel unsuru, rehberli hayal gücü egzersizleridir. Temel ilke, hasta için kişisel olarak uygun ve duygusal olarak anlamlı bir şekilde istenen sonucu (örneğin sağlık) veya derin bir rahatlama durumunda ona doğru bir sonraki adımı hayal etmek için hastayla birlikte pratik yapmaktır. Hastanın kendi hayal gücünü geliştirmesi optimaldir.

Bir giriş gevşemesinden sonra, hasta örn. kişisel olarak şifayı, sağlığı, istikrarı, gücü, neşeyi ve anlamlı bir yaşamı sembolize eden içsel bir anlayışa tüm duyularıyla uyum sağlar. Örneğin, sembolik olarak kendini ve kendi kendini iyileştirme güçlerini ve tedavi yöntemlerini güçlü ve etkili, ancak kanseri zayıf ve kolayca yenilmiş olarak hayal edebilir.

Başlangıçta Simonton, hastanın bağışıklık sistemini kontrol ettiği agresif dahili görüntülerle çalıştı, örn. düşman olarak hayal edilen kanser hücrelerini yok eden ezici bir ordu olarak sunuldu. Simonton, son yıllarında, bu tür saldırganlığı teşvik eden hayal güçlerini yalnızca birkaç hasta için uygun olarak değerlendirdi ve sağlığı ve yaşama sevincinin yanı sıra güven ve umudu vurgulayan kaynakları harekete geçiren fikirlerle daha çok çalıştı.

Simonton programının kanserle ilişkili psikolojik stresle daha iyi başa çıkmaya ve böylece hastanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceği tartışmasızdır. Simonton'un hayal gücü egzersizlerinin de kanserin seyri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu makuldür, ancak bugüne kadar (bazı teyit edici çalışmalara rağmen) bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

simonton metodu-kitap


Tedavinin hedefleri:


 • Hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek,
 • Hastanın vücudunun kendi kendini iyileştirme gücüne olan güvenini güçlendirmek,
 • Tıbbi kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmak
 • Bu kaynakları kansere uygulamak için hastayla bugüne kadar krizlerle başa çıkmasında neyin yardımcı olduğunu bulmak,
 • Psikosomatik başa çıkma mekanizmalarını harekete geçirir,
 • Hastanın anksiyete ve diğer stres faktörleriyle yapıcı bir şekilde baş etmesini sağlamak,
 • Psikolojik gerginlik seviyesini azaltmak ve vücuttaki fizyolojik dengeyi normalleştirmek,
 • Hasta ile birlikte psikolojik ve sosyal kaynakları geliştirmek, harekete geçirmek ve güçlendirmek,
 • Hastanın hastalığın olumlu etkilerini göz ardı etmemesine destek olmak,
 • Hastaya yaşamlarında anlam, neşe ve özgünlük duygusu getiren şeyi hasta ile birlikte çalışmak,
 • Hastaya fiziksel işlev veya organ kaybı olasılığı konusunda yardımcı olmak ve ölme durumunda huzuru sağlamak
 • Hastanın iyi yaşamasını sağlamak, böylece her gün yaşamı yaşamaya değer kılan sebeplere neşe duyması.
Diğer sağlık kitapları ile ilgili yazılar:
6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. ilgimi çekti ingilizce veya türkçe baskısını bulursam alacağım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Simonton Metodu kitabının Türkçe çevirisi varmış ama hangi yayınevi bulamadım. İngilizce kesin bulursun ☺️

   Sil
 2. This sounds really interesting. Thank you so much for sharing this information.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads