Bebek Kilosu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


 

Bebek gelişimi, bebeklerin sağlıklı ve mutlu büyümeleri için dikkatle takip edilmelidir. Özellikle bebekliğin ilk aylarında ebeveynler, bebek kilosu nasıl olmalı sorusunun cevabını merak ederler. Bu haklı merak, bebeği için en iyisini yapmak isteyen anne ve babaları araştırmalar yapmaya ve bebeklerini yaşıtlarıyla kıyaslamaya iter doğal olarak. Fakat lütfen endişelenmeyin, bebek gelişimi ile detaylı bilgilere https://www.cicicocuk.com sayfasından kolayca ulaşabilirşiniz.

Özellikle ilk kez bebek sahibi olan aileler, bebeklerin boy ve kilosu konusunda çok daha titiz davranırlar. Doğumu izleyen ilk bir yılda bebek gelişimi takibinin önemine uzmanlar da dikkat çekmektedir. Bebeklerin hangi ayda, kaç kilo ve kaç santim olması gerektiğini belirten tabloları takip etmek, bebeklerin gelişim süreçlerinin yolunda gidip gitmediğinin anlaşılmasına yardımcı olur. Öte yandan bu dikkatli takip ile, olası bir gelişim geriliği zamanında tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.

Bebek Gelişiminde Boy ve Kilo Endeksi Cetvelinin Önemi

Bebeklerin ilk bir yılını aylık periyotta değerlendiren boy ve kilo endeksi cetveli, uzun yılların araştırmaları ve gözlemleri sonucu elde edilmiş, genel bir ortalamayı yansıtan bilimsel tablolardır. Ay ay bebek kilosu ve boyu ortalama olarak bu endeks cetvelinde belirtilir. Kız ve erkek bebekler için en düşük ve en yüksek ağırlık ve boy değerlerinin belirtildiği endeks cetveli, ebeveynler için bir rehber niteliğindedir.

Yeni Doğan Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Bebeklerin kaç kilo ve kaç santim doğacağını belirleyen faktörlerin başında, hamilelik süreci ve genetik faktörler gelir. Sizinde bildiğiniz gibi uzun boylu bir anne babanın bebeğinin kısa boylu bir anne babanın bebeğinden elbette daha uzun olacaktır. Dolayısı ile bebekleri bu ölçülere göre kıyaslamak yerine genel tabloya bakarak gelişimlerinin genelini takip etmek çok daha yerinde olabilir. Siz de bebeklerde aylara göre boy ve kilo takibi yaparak, bebeğinizin gelişimini yakından takip edebilirsiniz.

Bebek Gelişiminde İlk 6 Ayın Önemi

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için ilk altı ay son derece önemlidir. Bu sürecin sonunda, ek gıdaya geçiş ile birlikte, yavaş yavaş oturmaya ve kendi başına hareket etmeye başlayan bebekler daha rahat bir sürece girer. Bebeklerin ilk altı ayda son derece hızlı büyüdüğü de unutulmamalıdır. Takip eden dönemde bu hız yavaşlayacaktır.

Her ne kadar bebek gelişimini daha rahat takip edebilmeniz için persentil tabloları oluşturulmuşsa da, her bebeğin büyüme eğrisinin kendine özgü olduğu da unutulmamalıdır. Her bebeğin biricik olduğunun bilinciyle yola çıkan https://www.cicicocuk.com da merak ettiğiniz sorularınızın yanıtlarıını bulabilir, uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/39056

 

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads