Beweg Dich Und Dein Gehirn Sagt Danke-Hareket Et Beynin Müteşekkir Kalsın

Atletik çocuklar neden okulda daha iyidir? Atletik insanların neden daha iyi hafızaları var? Beynimiz en önemli organımızdır: düşünme, hissetme, hatırlama ve öğrenme burada merkezi olarak kontrol edilir. Bununla birlikte, beynimize vücudumuzdan çok daha az dikkat ediyoruz. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için beynimizin performansını nasıl iyileştirebileceğimiz ve koruyabileceğimiz bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Kütüphanede Beweg Dich Und Dein Gehirn Sagt Danke (Hareket Et Beynin Müteşekkir Kalsın) kitabını gördüğümde hem ilgimi çekmiş, hem de fazla teknik terim olur korkusuyla okuyabilir miyim diye de kaygılanmıştım. Ancak hiç de korktuğum gibi olmadı.

Düzenli egzersizin beynimiz üzerindeki olumlu etkilerini - yüksek performanslı spor olması bile gerekmez - neurobilimci  Dr. Manuela Macedonia , anlaşılır ve mizah dolu kitabında anlatıyor. Stres, obezite, depresyon ve demans semptomlarını nasıl önleyebileceğimizi  ve diyetimizin düşüncemizi nasıl etkilediğini açıklıyor.
İşten sonra koşuya mı çıkıyorsunuz yoksa doğrudan koltuğa mı gitmeyi tercih ediyorsunuz? Manuela Makedonia bunu uzun süre düşünmek zorunda değil. Linz Üniversitesi'nde bir sinirbilimci, neredeyse her gün spor yapıyor ve sadece aktif tatiller yapıyor. 
Ancak durum her zaman böyle değildi. Birkaç yıl önce, günde on veya on iki saat boyunca ofiste oturuyor, çok çalışmışıyor, stresli ve kötü bir şekilde uyuyordu. Bir öğleden sonra, kendi yayını için tam olarak ihtiyaç duyduğu eksik bilgileri sağlayan bir araştırma makalesi keşfetti. Öfkeyle, benzer notlarla aynı makalenin zaten masasında olduğunu fark edene kadar noktaları işaretledi ve notları karaladı. Hafızası onu hayal kırıklığına uğratmıştı! O gün Manuela Makedonia beynini hareketle daha iyi tedavi etme kararı aldı.
Yedi bölümde yazar, egzersizin düşünme organımız üzerindeki olumlu etkileri üzerine güncel araştırma sonuçları sunmaktadır. Beynimizin temelleri ve yapısı ile başlar. Daha sonra, diğer şeylerin yanı sıra, egzersizin depresyondaki insanlara ve kısa dikkat süresine sahip gençlere nasıl yardımcı olabileceğini bildiriyor. Ayrıca yaşlı insanların beyninin yürüyüşten zaten yararlandığını gösteren çalışmalar da sunuyor.
Spor sadece yeni nöronları doğurmakla kalmaz, aynı zamanda birçok yararlı süreci de uyarır. Bu, sinir hücrelerinin temas noktaları olan yeni kan damarları ve sinapslar oluşturur. Hareket aynı zamanda yaratıcılığa da ilham verir. Yürürken, yürüyüş yaparken veya koşu yaparken, genellikle en iyi fikirleri alırsınız. Bu genellikle çoklu görev yapan beyin bölgelerini rahatlatır. Bunun yerine, boşta durumu ağı denir.
Koşu, yürüyüş ve bisiklete binmenin neden düşünce ve duygularımız üzerinde olumlu bir etkisi vardır sorularına açıklık getiriliyor. 
Yazar teknik terimleri kullanmaktan korkmuyor, ancak bunları kolayca anlaşılabilir bir şekilde açıklıyor. Zaten bitirdikten sonra, temel bilgiler akılda kalıyor. 
Makedonia'nın beslenme konusunda da şaşırtıcı noktlara değiniyor. Örneğin, şeker, beyaz ekmek ve hayvansal yağlarına tamamen karşı çıkan "gıda guruları" ndan bahsediyor, sevdiğimiz yemeklerin çocukluğumuzdan beri beynimizde kodlanmış olduğunu anlatıyor. Böylece diyet yaparken zorlanıyor ve sağlıklı gıdalara alışmakta zorluk çekebiliyoruz. 

Sonuç:
Teknik terimler tabii olabildiğince basit anlatılmış ancak sonuçta yine akılda kalan, ana fikirler ve kendimiz için faydalanabileceğimiz noktalar oluyor. Kısaca benim kitaptan kendi adıma aldığım bilgiler:


 • Beynimiz yaşlandıkça bazı hücrelerini kaybedebiliyor ve hipotalamus küçülerek birçok fonksyonumuzu etkiliyor.
 • Düzenli şekilde aerobik egzersizler ile beynimizin yaşlanmasını geciktirebilir, hatta düzelme sağlayabiliriz. Burada beyin açısından faydalı olan aerobik egzersiz vurgulanıyor. Yani sadece yoga, esneme gibi egzersizler veya kuvvet egzersizleri değil yürüyüş, koşu, yüzme tarzı aerobik egzersizler beyne iyi geliyor. 
 • Çocukların daha yaratıcı düşünmesi ve okul başarısı için düzenli hareket etmeleri şart. Mümkünse derse başlamadan önce bir süre hareket etmeleri sağlanmalı.
 • Obezite ve aşırı kilo, beyin fonsyonlarını yavaşlatıp, hücrelerin yokolmasına neden oluyor. Obeziteden kesinlikle kaçınılmalı ve bol hareket, düzenli beslenme ile savaşılmalı.
 • Alzheimer' a karşı düzenli hareket ile savaşılabilir hatta başlangıç aşamasında veya başlamadan iyileşmeler sağlanabilir. 
 • Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile genlerden gelen alışkanlıkları yıkabiliriz.
 • Mümkün olduğunca hareketli kalmalıyız. Gün boyunca oturarak çalışıyorsak mutlaka her gün hareket etme fırsatı yaratmalıyız. Merdiven inip çıkmak, a noktasından b noktasına yürüyerek gitmek beyni korumak için yeterli değilse bile hiç yoktan iyidir. Ancak beynimizi korumak için çok daha etkili ve yeterli egzersiz yapmalıyız.
Heyecan verici ve canlı bir şekilde anlatılan içerikle kafanızda soru işareti uyandıran bir kitap. Motivasyon artışına ihtiyaç duyan ve beynin hareketiyle tetiklenen süreçleri merak eden herkese tavsiye edilir. Türkçe çevirisi var mı bilmiyorum ama bulunamaz diye olabildiğince kitapta bahsedilenleri aktarmaya çalıştım. Faydalı olan noktalardan da hareketin vücudumuz için olduğundan çok daha fazla, beynimizin düzenli fonksyonları için elzem olduğunu anlayabilirsiniz. 

Dr. Manuela Macedonia Kimdir?


Manuela Macedonia kimdir

hayat
Manuela Makedonya, Aosta Vadisi'ndeki Saint-Vincent'ta büyüdü. İtalya'daki liseden mezun olduktan sonra Salzburg Üniversitesi'nde genel dilbilim ve Alman filolojisi okudu, 1990 yılında Magistra olarak eğitimini tamamladı.  Daha sonra yabancı dil öğretme yöntemlerini ele aldı ve anadili olan İtalyanca' yı öğretti. 1999 yılında Salzburg Üniversitesi'nde bilişsel psikoloji alanında doktora çalışmalarına başladı ve dilbilim uyguladı, 2003'te doktora derecesini orada yabancı dil ve hafıza öğrenme tezi ile psikofizolog Wolfgang Klimesch ile yaptı. 

2007-2011 yılları arasında Leipzig'deki Max Planck İnsan Bilişsel ve Beyin Bilimleri Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. 2012 yılından bu yana Johannes Kepler Üniversitesi Linz'de başlangıçta doktora sonrası araştırmacı olarak ve 2016'dan beri üst düzey bir bilim adamı olarak çalışmakta ve diğer şeylerin yanı sıra nöro bilgi sistemleri ve öğrenme süreçlerinde insanları desteklemeyi amaçlayan sistemlerin geliştirilmesi ve test edilmesiyle ilgilenmektedir. Leipzig'deki Max Planck Enstitüsü'nde, 2011-2018 yılları arasında Katharina von Kriegstein ile Nöral Kişilerarası İletişim Mekanizmaları araştırma grubunda İlişkili Araştırmacı olarak çalıştı.  Ağustos 2019'dan beri Gesa Hartwigsen yönetiminde Lise Meitner araştırma grubu "Biliş ve Plastisite" de çalışmaktadır. Burada Manuela Makedonya, jestlerin dil hafızası üzerindeki etkisini araştırıyor. Viyana Üniversitesi'nde Dilbilimciler için Bilişsel Psikolojiye Giriş dersini verdi. 


Bilimsel çalışma

Manuela Macedonia bodiments akımının bir temsilcisidir: Buna göre, dil ve hafıza dahil olmak üzere bilişsel süreçler, zihnin soyut yapıları olarak değil, beyindeki deneyime dayalı ağlar olarak görülebilir. Makedonya, davranışsal deneylerde, jestlerin - görsel-işitsel öğrenmeye kıyasla - yabancı dilde kelime tutmayı önemli ölçüde geliştirdiğini gösterebildi. Bunun nedeni, jestlerin kelime bilgisini beyindeki güçlü sensorimotor ağlara bağlamasıdır ve bu da dil bilgisini çürümeye karşı dirençli kılar.

Sinirbilim ve bilim gazeteciliğinden bilgi aktarımı
Manuela Makedonya, 2010'dan beri nörobilimden bilgi transferinde yer alıyor. 

Makedonya düzenli olarak beden ve zihin dilini konu alan popüler bilimsel makaleleri yazıyor. Oberösterreichische Nachrichten günlük gazetesinde her ay "Beyin ve Kalple" sütununu yazıyor.

Kitabı 2019'da satılan 15.000'den fazla kopya ile kitap ticaret ödülü Das goldene Buch - Altın Kitap ödülü kazanmıştır. (Biyografi bilgileri: Wikipedia)

İlginizi çekebilecek kitap tavsiyeleri:7 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Egzersiz insanı mutlu da ediyor. Hem salgılanan bir şeyler belki bilmiyorum hem de insan bedeni için iyi şeyler yatığını biliyor. İleriye yatırım ayrıca...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu etmez mi? Hareket ettikten sonra insan kendini hem daha iyi hem daha mutlu hissediyor :)

   Sil
 2. İlginç bir kitaba benziyor okumayı isterdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçesi var mı bilmiyorum ama çevrilir belki de :)

   Sil
 3. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın gereçekten ikisi de birbiriyle bağlantılı :)

   Sil
 4. Thanks a lot have a nice day :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads