Yavuz Yörükoğlu'nun 30 Günde 10 Yıl Kitabı

 

 

yavuz-yörükoğlu

 

Özellikle içinde bulunduğumuz bu günlerde birçoğumuzun beslenme konusunda sorunları olduğu bir gerçektir. Evde kapalı kalarak günlük yaşamda yaptığımız birçok aktiviteyi yapamadık. Dolayısıyla daha fazla yemek zorunda kaldık ve çok kilo aldık. Sıkıntıdan belki alışkanlığımız olmayan abur cuburları da hayatımıza yerleştirdik. Birçoğumuz evden çalışsa da işe gitmek, okula gitmek gibi sosyalleşmemizi etkileyen ilişkilerden uzak kaldı. Başlangıçta evde kalmayı dinlenmek gibi düşünsek de, tam tersi birçoğumuz kendimizi yorgun hissettik. Yavuz Yörükoğlu’nun 30 günde 10 yıl kitabı tam da bu içinde bulunduğumuz sorunlara ışık tutacak ve önerileriyle bizi bu durumdan kurtaracak nitelik taşımaktadır.

 

Nasıl Besleniyoruz?

 

Eve kapandığımız bu günlerde ve eve kapanmadan önce nasıl beslendiğimiz konusunu irdelersek genel anlamda birçoğumuz eminim sağlıklı beslenmek gibi derdimiz olmasına rağmen bunu tam anlamıyla başarmış değiliz. Özellikle zarar verdiği düşünülen tereyağı, yağlı et, karbonhidrat gibi besinlerin vücudumuza zarar verdiğini birçok bilim insanının dile getirmesidir. Bununla birlikte daha sağlıklı besinler üretilmeye başlandı ancak bu kez tadı bizim beğendiğimiz gibi değil. Tam anlamıyla berbat tatlara sahipler. Dolayısıyla doğal beslenme şansımızı kaçırdığımız gibi tatsız, yağsız gıdalara birçoğumuz mahkûm olduk. Ayrıca fastfood yeme alışkanlığının insan yaşamına girmesi ile sağlıksız beslenme toplumsal tercihleri etkiledi ve bu da bu şanssızlığa eklenerek bunu katmerleştirdi. Bununla birlikte kilo alma sorunu başladı. Bu sorun artık o kadar açık ki, hemen her gün birçok diyetisyenden zayıflama diyet ve listelerine rastlamamak mümkün değil.

 

30 günde 10 yıl ve Yavuz Yörükoğlu

 

30 günde 10 yıl sağlık alanında özellikle sağlıklı beslenme konusunda çok faydalı bilgiler veren okunması gereken kitaplardan biri. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu 30 günde 10 yıl kitabında diyetisyenlerin verdiği zayıflama listelerini değil sağlıklı ve genç kalmak için nelerin yapılması gerektiği konusunda ciddi anlamda bilgiler vermektedir. Son derece rahat okunabilen kitabın yalın bir dili var. Özellikle kahvaltı konusundaki önerileri enteresan gelse de bu konuda son derece ciddi olduğu anlaşılıyor. Kitap bir sağlık ve beslenme konusu içermesine rağmen kısa sürede okunup bitirilebilen bir kitap. Belli aralıklarla önerdiği oruç oldukça ilginç. 30 günde 10 kilo vermeyi sağlayan formülü ise gerçekten denemeye değer. 30 günde 10 yıl kitabına genel olarak baktığınızda herkesin söylediği bilgileri içerdiğini düşünseniz de diğerlerinden birçok konuda farkı olduğunu söylemek gerekir. Yalnızca beslenme değil, sağlıklı yaşamın anlatıldığı kitapta insanın uykuya olan ihtiyacı, uykunun sağlık üzerindeki etkisi ve sağlıklı beslenme konusundaki önerileri kitabı okunası kılmaktadır. Bunun yanı sıra kitabın içinde sağlıklı beslenme sağlayan yemek tarifleri ve menüler oldukça güzel. Kitabı okuduktan sonra genel anlamda mantıklı olduğu, insanı zorlamayan diyet önerileri ve beslenme önerileri hakkında bilgileri içermesi, kitabı gerçekçi bir kitap yapıyor. Mutlaka okunması gereken kitapların başında gelen 30 günde 10 yıl kitabı boş bilgilerden oluşmayan önemli bir kitap.

 

İradeyi Zorlamak

 

Herkesin sağlıklı yaşama ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Ancak bu konuda karar vermek ve bunu sonuna kadar götürmek ciddi anlamda bir iradeye sahip olmayı gerektirir. Etrafımıza baktığımızda bizi cezbeden birçok ürünle karşılaşırız. Bunlara market raflarında, önünden geçtiğimiz lokantalarda, kafelerde veya günlük yaşamda ret edemediğimiz tatlılarda bulmaktayız. Bunlara genel anlamda bakıldığında aslında işimizin zor olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak gerçekten sağlığımızı zorlayan beslenme alışkanlığımız varsa, aynı zamanda genç kalmak gibi bir derdimiz de varsa Yavuz Yörükoğlu’nun 30 günde 10 yıl kitabından faydalanmak gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek herkesin hak ettiği, uygulaması gereken ve bunun için iradesini zorlaması gereken durumlardan biridir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında buna mecbur olduğumuzu hissettiriyor.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

En Çok Satan 10 Diyet Kitabı 

Simonton Metodu Nedir? Kanser Tedavisine Etkisi Nedir? 

Hareket Et Beynin Müteşekkir Kalsın 

Gerçek Bir Anoreksiya Hikayesi-Kahvaltıda Hava Yemek 

Büyüleyici Bağırsak

 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yürüyüşlerime ara vermediğim ve evde spor yaptığım için hareketsiz olmadım bu dönem hiç. Ama evde yemek olayı arttı. Çocuklar evde sürekli bir yeme içme hali. Hepsinden çok çok az yesem de metabolizme belki bilmiyorum hiç kilo veremiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaş ilerledikçe zorlaşiyor. Ben de az yiyorum ama metabolizmadan sanırım.

   Sil
 2. Çok kıymetli bir esere benziyor. Şu günlerimiz için kurtarıcı olabilir. Teşekkürler Deryacığım :))

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads