Yazın Formda Kalmak İçin Yapılabilecek 5 Egzersiz

evde-spor-önerileri


 

Yazın formda kalmak için ne yapmalıyım diye soruyor musunuz? Havaların sıcak olmasından ya da işlerinizin yoğunluğundan dolayı yaz aylarında spor salonlarına gidecek fırsatı bulamıyor musunuz? Yoksa pandemi döneminde evde spor yapmayı tercih edenlerden misiniz?  Sizlere önereceğim egzersizlerle her zaman ve her alanda formda kalabilirsiniz. İşte tüm vücudu çalıştırabileceğiniz birkaç hareket:

 

Geri Hamle Hareketi

Bacak, karın, sırt ve kalçaların formda kalması için gerçekleştirebileceğiniz hareketlerden birisidir. Bu hareketi gerçekleştirebilmek için öncelikle sağ ayağınızı bir adım ileriye atmalısınız. Sağ kalçanızın ise yere paralel şekilde durması gerekmektedir. Öncelikle sağ dizinizi yere yakın bir konuma gelecek şekilde eğmelisiniz. Hemen ardından sol topuğunuzu zemine basarak eğebilirsiniz. Bu hareketi gerçekleştirdikten sonra başa dönmeyi unutmamalısınız. Hareketleri en başından itibaren tekrar edebilir ve her seferinde bacakları değiştirebilirsiniz. Reverse lunge da denilen bu hareketin uygulanışını videoda izleyebilirsiniz. Çok basit ama etkili bir harekettir. 

Ağırlık Kaldırma

Kollarda, omuzlarda ve sırtlarda formu yakalayabilmeniz için 1 litrelik su şişesini iki elinizle birden kaldırmanız gerekmektedir. Eğer evinizde dambıl bulunuyorsa işiniz çok daha kolay olacaktır. Dumbel ile çeşitli hareketler yapabilirsiniz. Bunun için de örnek bir kısa video ekliyorum. 

Sandalyeden Yardım Alın

Omuzlarınızın, göğüs ve sırt bölgelerinizin formda kalmasını istiyorsanız, ayaklarınızı birleştirdikten sonra sırtınızı sandalyeye dönük bir şekilde durmanız gerekmektedir. Ellerinizi kalça hizasına getirdikten sonra sandalyenin uç kısımlarından tutunabilirsiniz. Dirseklerinizi belirli açılarda bükerek vücudunuzu aşağı doğru eğmeniz gerekmektedir. Omuzlarınızı düzelterek ve vücudunuzu en baştaki haline getirerek hareketleri sürekli tekrar edebilirsiniz. Videoda sandalye yardımı ile yapılan 4 sırt esnetme hareketi bulabilirsiniz.


 

 

Bacak Kaldırma Hareketini Tekrarlayın

Karın kaslarınızı en iyi şekilde çalıştırabilmeniz için faydalı olacak bir harekettir. Öncelikle düz bir zemine sırt üstü uzanmanız gerekmektedir. Bacalarınızın düz bir şekilde durmasına özen göstermelisiniz. Ellerinizin ise yana doğru açık durması bu hareketi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Ayaklarınızı düz bir şekilde uzatarak, bacaklarınızı aşağı indirmeniz ve yere değmeyecek şekilde tutmanız gerekecektir. Hemen ardından yukarı kaldırmalı ve bu hareketi bir süre daha tekrar etmelisiniz. İki bacağınızı birden kaldırıp indirmek zor gelirse tek tek yaparak alışabilirsiniz. 

Plank Hareketlerini Öğrenebilirsiniz

Yaz aylarınızda formunuzu korumanız için egzersiz olarak plank hareketlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlk aşamada düz bir zemin üzerine şınav pozisyonunu almalısınız. Dirseklerinizi omuz genişliğinde açık bir şekilde tutabilirsiniz. Ellerinizi birleştirerek veya yere doğru serbest bir şekilde tutarak durabilirsiniz. Yalnızca ayak parmak uçlarınızda durmanız ve bacaklarınızı esnetmeniz gerekmektedir. Omuz genişliğinde olacak şekilde tutarak bu pozisyonda bir süre kalmalısınız. Ne kadar dayanacağınıza bağlı olarak değişen bu egzersiz süreleri ve çeşitleri ile ilgili uzmanların da görüşlerini alabilirsiniz.


 

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

Aşırı Kilolulara Uygun Egzersizler

Yaz Sıcaklarında Yüksek Tansiyona Dikkat 

Zeytinyağı Tüketmemiz İçin 10 Önemli Sebep

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bu hareketleri acilen yapmam lazım benim de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık için aktif kalalım:) Evde spor önerilerim için oldukça fazla talep oluyor. Sanırım insanlar hareketsizlikten bıktı artık:(

   Sil
 2. Valla bu ara aşırı derecede spor yapıyorum. Sıkıntıdan spora sardım resmen. Ama tık yok bende Derya. Öyle aşırı bir yeme hali falan da olmadığı halde bırak vermeyi az buçuk kilo aldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Menopoz sonrası ben de biraz aldım. Özellikle karın mide kısmı zaten bende sorunlu. Ama aktif kalmaya özen gösteriyorum. Sonuçta sağlıklı kaslar ve kemikler bize yaşlılıkta da lazım olacak:)

   Sil
 3. Very interesting exercises, I will try a few of them!

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads