Zeytinyağı Tüketmemiz İçin 10 Önemli Sebep


zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı, zeytinyağının faydaları, sağlık, güzellik sırları

Zeytinyağı

Zeytinyağı asırlardır bilinen ve kullanılan yağların başında gelir. Hemen her evde bulunan zeytinyağı gerek sofralarda gerek de güzellik ürünlerinde sıkça kullanılır. Kökeni Antik Yunan dönemine kadar dayanan zeytinyağı, Akdeniz ikliminin karakteristik bitki örtüsü olan zeytin ağacından elde edilir. Özellikle Edremit körfezinin zeytinyağları sofralarda sıkça kullanılır.

Zeytinyağının Faydaları

 Ege kültüründe önemli bir yere sahiptir. Egeliler zeytinyağını şifa olarak nitelendirirler. Her yemek bununla yapılır ve sağlıklarını buna borçlu olduklarını söylerler. Her sabah aç karnına içilen zeytinyağının bağırsak hastalıklarına iyi gelir, kabızlığa birebirdir. Hatta Egeliler bebekleri kabız olduğunda bir çay kaşığı zeytinyağı içirirler.

Saçlara da oldukça faydalı olan zeytinyağı sıkça saç bakımlarında kullanılır. Saf zeytinyağının direk olarak saça sürülüp bekletilmesi saça doğal bir parlaklık ve güç kazandıracaktır. Yunan tanrıçalarının da güzellik bakımlarında sıkça kullandığı zeytinyağı o dönemden beri kutsal kabul edilir. Zeytinyağı direk vücuda sürülerek nemlendirici olarak da kullanılmaktaydı. Günümüzde de hemen her güzellik ürününde zeytinyağı veya türevleri bulunmaktadır. 


 

 Zeytinyağının tarihçesi

Zeytinyağı, insanların keşfettiği ve kullandığı ilk yenilebilir bitkisel yağlardan biriydi.  Yunanistan, Mısır ve eski Roma'da dahili olarak  ve ayrıca masajlarda haricen kullanıldı.

Akdeniz bölgesinde zeytin ağaçları yetiştirmek için en uygun koşullar vardır. Şarapta olduğu gibi, taze, cevizli, hafif, güçlü ve hatta biraz acı olabilen farklı tatlara sahip farklı türler vardır.

Dengeli beslenmeye ek olarak sağlıklı zeytinyağı

Yağ üretimi için yetiştirilen zeytinler, tüketilmek üzere yetiştirilen zeytinlere göre daha yağlı ve daha küçüktür. Erken hasat zeytinleri, polifenoller gibi antioksidanlar bakımından yüksek olduğundan, bu zeytinler ve zeytinyağı sağlığımız için çok önemlidir. Yaklaşık yüzde 15 ila 35 yağ içerirler. Ortalama olarak bir ağaç yılda 60 ila 70 kg zeytin taşıyabilir. Bir ağacın veriminden altı ila dokuz litre yağ elde edilebilir.

Akdeniz mutfağında zeytinyağı ana yağ kaynağıdır. Az veya yağsız et yenir, koyun ve keçilerden elde edilen süt ürünleri sadece ölçülü tüketilir ve bol miktarda taze meyve ve sebze tüketilir. Hemen hemen her şey en iyi zeytinyağı ile hazırlanır. Bazen içine sadece biraz beyaz ekmek batırılır.

Zeytinyağı içeriği

İki bileşen grubu, yemeklik bir yağı özellikle değerli kılar. Bir yandan vitaminler ve antioksidanlar var. Zeytinyağı, vitaminler ve antioksidanlar içerir. Özellikle polifenol ve E vitamini bakımından zengindir. Bunlar, kan basıncını düzenleyebilen ve kan lipit seviyelerini iyileştirebilen antioksidanlardır.

Öte yandan yağ asitlerinin bileşimidir. Biz insanlar için temel yağ asitleri çok önemlidir. Bunlar omega-3 ve omega-6 yağ asitleridir. Vücudumuz bunları kendi başına üretemez ve bu nedenle onları yemeğimizle birlikte almak zorundayız.

Zeytinyağı  oleik asit içerir. Bitki bazlı yiyeceklere ek olarak, büyük ölçüde balıklarda bulunurlar. Bu temel yağ asitlerinin özellikle büyük bir bölümünü içeren bitkisel yağların da özellikle sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Kanın akış özelliklerini iyileştirir ve kolesterol seviyesini düşürürler.

Ancak zeytinyağı bu yağ asitlerinin çok azını içerir. Tekli doymamış yağ asidi olan yüzde 59 ila 76 oleik asit içerir. Oleik asit insan vücudu için gerekli değildir. Bu nedenle onları yemeğimizle birlikte almak zorunda değiliz.

Peki o zaman zeytinyağı neden bu kadar sağlıklı kabul ediliyor?

Televizyonda yemek programları izlerseniz, sıklıkla en kaliteli zeytinyağının kullanımda olduğunu görürsünüz. Çünkü kızartma, yemek pişirme ve salatalar için yağlar arasında nihai kabul edilir. Birçok yemek tarifinde de genellikle tarifin bir parçasıdır.

Zeytinyağlı Sebze Yemekleri Tarifleri

Sıvı altının bir başka artı noktası da güzel tadıdır. Zeytinin birçok farklı çeşidi olması nedeniyle her zevke uygun bir şeyler vardır. Bu farklı aroması ve tadı da yemeklere ayrı bir dokunuş verir.

Yağ kaynağı olarak zeytinyağı kalp hastalığını azaltır
Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların, batılı sanayileşmiş ülkelerdeki insanlara göre koroner kalp hastalığından ölme olasılığı daha düşüktür. Ağırlıklı olarak yağ kaynağı olarak zeytinyağı tüketirler.
Tekli doymamış yağ asitleri de sağlık üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Kan kolesterolünü düşürerek kan lipit seviyelerini düzenler ve koroner arter hastalığı riskini azaltır. Ancak doymuş yağlar yerine tüketilirlerse.
 Hayvansal yağlar her zaman doymuş yağ asitleri içerir. Sağlıklı zeytinyağı sadece ek olarak kullanılırsa sağlığa faydalı özelliklerini geliştiremez.

Beslenme ipucu - et yerine sağlıklı zeytinyağı
Akdeniz mutfağını daha sık taklit etmeye çalışın. Eti ölçülü tüketin ve taze meyve ve sebzeleri yiyin. Elbette sağlıklı zeytinyağı sağlığınız için eksik olmamalı.

Akdeniz Usulü Beslenme Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 Zeytinyağı Tüketmemiz İçin 10 Önemli SebepZeytinyağının özellikleri birçok sağlık yararı sunar. Ne kadar çok zeytinyağı yersek, sağlık yararları o kadar artar. Ve kalite, piyasada bulunan sayısız zeytinyağına bağlıdır.

En kaliteli natürel sızma zeytinyağı Endülüs'te üretilmektedir. Endülüs, dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisidir.
Zeytinyağının özellikleri üç faktöre bağlıdır. Birincisi kullanılan zeytin çeşididir. İkincisi, yağın nasıl yapıldığı. Son olarak, depolama için kullanılan yöntemler de özelliklerini etkiler. Yani tüm zeytinyağları kalite ve özellik olarak aynı değildir.

Zeytinyağının yapım şekli bakımından farklı şekiller vardır. Sızma zeytinyağı, en yüksek kalite seviyesini temsil eder.

Zeytinyağının bazı özellikleri, büyük ölçüde üretim için kullanılan zeytin türüne bağlıdır. Bu, aroması ve rengiyle birlikte zeytinyağının organoleptik özelliklerinden biri olan tat için de geçerlidir.

Zeytinyağına yapılabilecek pek çok zeytin çeşidi vardır. Endülüs'te en iyi bilinen ve en yaygın kullanılanlardan bazıları Picual, Hojiblanca ve Lechín zeytinleridir. Hepsi Endülüs'ün farklı illerinde yetiştirilmektedir.

Sağlık İçin Zeytinyağının 10 Faydası

Zeytinyağı tüketmekten maksimum fayda sağlamak için en yüksek kaliteyi seçin: sızma zeytinyağı. Ayrıca, farklı zeytin türlerinden yapılan yağları deneyin ve en çok sevdiğinizi seçin. Meyvemsi acıdan en tatlıya kadar, biraz badem gibi tadı olanlar da vardır.

Çeşitli bilimsel çalışmalar, zeytinyağı tüketmenin çok sayıda sağlık yararı olduğu sonucuna varmıştır. Diğer şeylerin yanı sıra, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, çok sayıda kardiyovasküler hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

 
İşte zeytinyağı tüketmenin 10 faydasının bir listesi:
 • Kandaki kötü kolesterolü düşürür.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Diyabet kontrolünü düzenler.
 • Tromboz riskini azaltır.
 • Antiinflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Kanseri önleyebilir.
 • Hücre yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Gebe kadınlarda fetüsün sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.
 • Kalsiyum emilimini ve dolayısıyla kemik sağlığını destekler.
 • Kardiyovasküler ve nörojeneratif hastalık riskini azaltır.

 

 Zeytinyağı - doğadan gelen güzellik


Zeytinyağı, eski zamanlarda güzellik iksiri olarak zaten kullanılıyordu. Peki yağın bu etkisi nereden geliyor? Zeytin ağacına genellikle “ağaç ağacı” ve meyvelerine “yeşil altın” denir. Zeytinyağı eski çağlardan beri temizlik ve cilt koruması için kullanılmıştır ve zeytinyağı günümüzde de günlük vücut bakımında kullanılmaktadır. Modern mutfak bile artık zeytinyağsız düşünülemez. Salatalar ve makarna yemekleri, bir tutam zeytinyağı ile büyük miktarda mineral ve sağlıklı yağ asitleri alır. Kozmetikte zeytinyağı - antioksidanlarla koruma Eski Romalılar ve Yunanlılar bile zeytinyağının cildi güneş yanığından ve dehidrasyondan koruduğunu biliyordu. Zeytinyağı, büyük ölçüde antioksidanlar, E ve A vitaminleri için taşıyıcı görevi gören doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu vitaminler vücutta  serbest radikallerin zararlı molekülleri ile birleşerek cildi ve iç damarları erken yaşlanma belirtilerinden korur. Zeytinyağı, suni yağ ve kremlere göre daha akışkan ve esnektir. Bu nedenle çok besleyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Zeytinyağından yapılmış bir losyon veya krem ​​uygulandıktan sonra cilt özellikle hassas görünür. Meyvenin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağı, hemen ardından krema veya losyona katılır. Bu, zeytinyağından yapılan kozmetik ürünlerin doğal kozmetik olduğu anlamına gelir.

Saç ve cilt için koruma ve bakım 

Piyasada satılan zeytinyağı içeren krem ​​ve losyonların yanı sıra zeytinyağı ile kendi vücudunuza kolayca peeling yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, yüksek kaliteli zeytinyağını deniz tuzu ile 1: 2 oranında karıştırın. Duşta bu karışımla kendinizi yoğun bir şekilde ovalayın ve sonra ılık suyla duruyın. Zeytinyağı cildi yumuşatırken deniz tuzu da ölü cildi temizler. Bu peeling sonrası cilt yeterince nemlendiğinden duştan sonra vücut losyonuna ihtiyacınız kalmaz. Bir başka güzel yan etki de tüm dokunun güçlenmesidir. Bununla birlikte, hassas veya iltihaplı bir cildiniz varsa, deniz tuzu daha fazla sivilceye neden olabileceğinden, bu fırçalamayı kullanmamalısınız. Zeytinyağlı saç paketinden sonra harika yumuşaklıkta saçlara kavuşursunuz. Bunun için 50 ml saf zeytinyağına ihtiyacınız var ve 30 damla saf çay ağacı yağı ile karıştırın. Karışım çok yavaş ısıtılır ve ardından saça masaj yapılır. Yaklaşık bir saat maruz kaldıktan sonra, tercihen bir havlu altında, saç şampuanınızla yıkayın. Zeytinyağlı saç paketi özellikle kuru ve inatçı saçlar için uygundur. 

Güneş sonrası korunma 

Dünyadaki hemen hemen tüm zeytin ağaçları bir Akdeniz ikliminde yetişir. Bu, zeytinyağının neden Akdeniz'de güneş kremi olarak kullanıldığını açıklıyor. Zeytinyağının bileşimi cildin kendi lipitlerine benzer. Cildimizdeki lipit filmi sebum ve ter salgılarından oluşur. Bu cildin kendi koruyucu filmi, cilt yüzeyinin pürüzsüz ve dolgun görünmesini sağlar. Güçlü güneş ışığından zarar görürse, zeytinyağı hasarlı bölgelere mükemmel bir şekilde karışarak cildin lipit filmini onarabilir.

 Güzel bir cilt için 5 zeytinyağı bakım önerisi


Zeytinyağı cildi nemlendirir ve dokuları canlandırır. Kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemek için kullanabilirsiniz!
Güzel bir cilt için zeytinyağı, çeşitli geleneksel güzellik ürünlerine mükemmel bir alternatiftir.

Zeytinyağı, hücreleri besleyen ve cildi yenileyen omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve esansiyel amino asitlerle karakterizedir. Ayrıca yağ, zararlı çevresel faktörlere ve serbest radikallere karşı koruma sağlar. Bu nedenle erken kırışıklıklar, lekeler ve diğer lekeler önlenebilir.

Zeytinyağı pek çok şekilde kullanılabilir. Bugünkü yazıda, güzel bir cilt için 5 ilginç zeytinyağı tedavisi bulacaksınız. Siz de bundan faydalanabilirsiniz!

1. Güzel bir cilt için badem yağı ve zeytinyağı

Zeytinyağı ve badem yağı kombinasyonu nemlendirici, yenileyici bir maske için mükemmeldir. Bu ev ilacı özellikle çok kuru ciltler için önerilir.

malzemeler
2 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı (32 gr)
1 yemek kaşığı badem yağı (15 gr)
hazırlık
Zeytinyağını badem yağı ile karıştırın.
uygulama
Yüz, boyun ve boyun bölgesine az miktarda uygulayın.
Yağ cilt tarafından yavaşça emilir, bu nedenle tedaviyi yatmadan önce kullanmak en iyisidir, böylece bütün gece boyunca etki edebilir.
Bu karışımı makyajı çıkarmak için de kullanabilirsiniz!

2. Güzel bir cilt için aloe vera ve zeytinyağı ile tedavi

Cildinizi nemlendirmek ve gençleştirmek için bu ev ilacını sadece 2 bileşenle kolayca yapabilirsiniz. Aloe vera ve zeytinyağı karışımı özellikle hafif bir güneş yanığı, alerji veya güzelliği etkileyen diğer cilt şikayetlerinden sonra tavsiye edilir.
malzemeler
2 yemek kaşığı zeytinyağı (32 gr)
2 yemek kaşığı aloe jeli (30 gr)
hazırlık
Homojen bir krema elde edene kadar her iki malzemeyi de iyice karıştırın.
uygulama
Cildi soğuk suyla yıkayın ve ardından bu ev ilacını hafif bir masajla uygulayın.
40 dakikalık etkiden sonra kalıntıları nemli bir bezle temizleyin.
Bu tedaviyi haftada 2 ila 3 kez uygulayın.

3. Güzel bir cilt için şeker ve zeytinyağı ile tedavi

Zeytinyağı genellikle kuru ciltler için tavsiye edilir ancak şekerle birlikte tüm cilt tiplerinde kullanılabilen mükemmel bir peeling oluşturur.
Fazla yağı, ölü deri hücrelerini ve gözenekleri tıkayan diğer kirleri gidermeye yardımcı olur.

malzemeler
1 yemek kaşığı şeker (10 gr)
1 yemek kaşığı zeytinyağı (16 gr)
hazırlık
Şeker ve zeytinyağını karıştırın.
uygulama
Bu karışımı cilde uygulayın ve nazik, dairesel hareketlerle masaj yapın.
Bu ev ilacının 15 dakika çalışmasına izin verin ve sonra durulayın.
Kullanımı haftada iki kez tekrarlayın.


4. Güzel bir cilt için muz ve zeytinyağı ile bakım

Zeytinyağı ve muz içeren bu nemlendirici maske, kuru, solgun ciltler için ve ayrıca cildin yenilenmesini desteklemek için uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra veya cilt kirli bir ortamda kaldıkan sonra mükemmeldir.


İçerdiği besinler sadece doku yenilenmesini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları ve diğer erken yaşlanma belirtilerini de önler.

malzemeler
½ olgun muz
1 yemek kaşığı zeytinyağı (16 gr)
hazırlık
Olgunlaşmış muzu bir çatalla ezin ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
uygulama
Bu maskeyi yüzünüze nazikçe masaj yapın ve 30 dakika bekletin.
Ardından suyla durulayın ve uygulamayı haftada üç kez tekrarlayın.

5. Güzel bir cilt için çilek ve zeytinyağı ile bakım

Bu kombinasyon önemli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sağlar ve bu nedenle cildi kirleticiler ve UV radyasyonu gibi çevresel faktörlerden korur.
Ölü cilt hücrelerini çıkarmak, dokuya bakım yapmak, sarkma ve erken kırışıklıkları önlemek için kullanabilirsiniz.

malzemeler
1 yemek kaşığı zeytinyağı (16 gr)
3 adet olgun çilek
hazırlık
Çilekleri püre haline getirin ve ardından zeytinyağı ile karıştırın.
uygulama
Bu karışımı yüzünüze, boynunuza ve ense bölgenize uygulayın ve 40 dakika bekletin.
Ardından soğuk suyla durulayın.
Bu tedaviyi haftada iki kez kullanın.
Güzelliğiniz için hiç zeytinyağı kullanmadınız mı? O zaman şimdi tam zamanı: Cildinizi beslemek ve nazikçe korumak için bu basit güzellik ürünlerini kendiniz deneyin!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Buğday Tohumu Yağı Faydaları ve Kullanımı 

Tamanu Yağı Faydaları ve Kullanımı 

Aromaterapi Nedir, Faydaları ve Zararları 

Badem Yağının Kullanımı ve Faydaları

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Uzun yıllardır bizim ana yağımız bu. Arada balık kızartma ya da hamurişlerinde ayçiçekyağı kullanıyorum ama çoğu işim zeytinyağı ile.

  YanıtlaSil
 2. Hakikaten zeytinyağı çok faydalı fakat alışkın değiliz sadece salatalara kullanıyorum. Yemeklere koysam evdekiler asla yemez.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads