Badem Ağacından Badem Yağına Uzanan Süreç- Badem Yağının Faydaları Ve Kullanımı

badem yağının kullanım alanları ve faydaları

Badem ağacı Avrupa' da birkaç bin yıldır bilinmektedir ve meyveleri gıda olarak kullanılmaktadır. Bu, kökeni Avrupa'da kültürel olarak Çin'den daha uzun süreye dayanıyor demektir.  Badem ağacı, kışın bitiminden önce narin çiçekler gösteren bitkilerden biridir. Badem hayatı ve canlılığı sembolize eder.

Eski zamanlarda da şimdi olduğu gibi, bademin beslenmedeki yeri büyüktü. Eski Mısırlılar bile firavunlara ekmek yapmak için badem kullandılar. Yunanlılar bademe tarihlerinin başka bir yerinde yer veriyor: Efsaneye göre, badem ağacı tanrıça Kybele'den bir damla kandan yaratılmıştır. Araplar, ve Romalılar bademleri yaptıkları yolculuklarda yanlarında götürdüler ve Kuzey Avrupa'ya kadar yayılmasını sağladılar.

Fransisken bir manastırdan gelen İspanyol rahipler bu değerli besini alıp Kaliforniya'ya getirdi. Badem çekirdeklerinden elde edilen badem yağı bir bakım ürünü ve bir gıda olarak binlerce yıldan beri kullanılır .

Badem ağacının kökeni ve tarihçesi

badem yağının faydaları

Badem ağacına botanik olarak Prunus dulcis Rosaceae denir. Meyveleri de yenen bademi gıda endüstrisinde veya kozmetik ürünler için bir temel olarak kullanmayı tercih ediyoruz uzun yıllardan beri.

Badem ağacının özellikleri

Badem ağacı ağaç benzeri veya çalı benzeri bir bitkidir. Ağaç, büyüdüğü yerin iklimine bağlı olarak 2 ila 8 m yüksekliğe kadar büyür. Yapraklar ilkbahardan ılık aylara kadar ortaya çıkar, ağaç sonbaharın sonlarında yapraklarını döker.

Taze filizlenmiş dallardaki kabuk pürüzsüz ve çıplaktır. Bir yaşından itibaren, kabuk kahverengiye döner, eski bitki kısımlarında renk gri-siyaha döner. Dallar güneşe doğru yukarı doğru büyür veya neredeyse yatay olarak yayılır ve çok sayıda kısa dal gösterir. Bir önceki yıl bahar için filizlenen tomurcuklar çok uzun ve yaprak kılsızdır.

Badem ağacının yaprakları, çiçekleri ve meyveleri

Yapraklar yıllık dallarda alternatif stantlarda düzenlenmiştir. Dallar ne kadar kısa olursa, yapraklar birbirine o kadar yakın olur. Aynı gül bitkisi ailesine ait bir kiraz ağacına benzer şekilde, çiçekler yapraklar oluşmadan önce görünür. Badem ağacı Mart veya Nisan aylarında çiçek açar ve ilk bahar habercilerinden biridir.

Çekirdekli meyve son derece serttir. Badem yüzeyi pürüzsüz ve deliklidir, bazen derin oluklar da görülebilir. Olgunluğun çeşitliliğine ve derecesine bağlı olarak, tohumlar çekirdekli meyvede tatlı veya acıdır. Olgunlaşma dönemi Temmuz ve Ağustos ayları arasındadır.

Badem yağı çıkarma ve üretimi

badem yağının kullanım alanları

Badem yağı, soğuk presleme ile bademin olgunlaşmış meyvelerinden elde edilir. Acı badem oranı düşük kalmalıdır, aksi takdirde yağ artık yenilebilir değildir. Çekirdekler önce ezilir ve daha sonra berrak badem yağı elde edilene kadar hafif bir presleme işlemi kullanılarak birkaç kez soğuk preslenir ve süzülür.

Tüm bileşenler soğuk preslemeye tabi tutulur. Piyasada ayrıca rafine edilmiş ve ekstre edilmiş badem yağı bulunmaktadır. Bunlar soğuk preslenmiş badem yağından daha ucuzdur, ancak daha az besin içerir. İmalatlarında kullanılan ısı nedeniyle büyük ölçüde kaybolurlar.

Badem yağındaki yüksek oleik asit içeriğinin cilt üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, beslediği, esneklik kazandırıp  nemlendirdiği söylenir. Değerli yağ asitlerine ek olarak, badem yağı, kombinasyon halinde pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt gereken birçok önemli vitamin ve mineral içerir. Hücrelerin korunmasına ve hücre yenilenmesine katkıda bulundukları söylenir. Bu nedenle badem yağı masaj terapistleri ve fizyoterapistler arasında popülerdir.

Sadece cilt bakım özellikleri nedeniyle değil, aynı zamanda çok hafif kokusu ve baskın kokusu olmadığı için de alınır. Badem yağının UV koruması düşüktür, ancak ilkbahar güneşi ve yazın ilk günleri için idealdir.


Badem yağı içeriği

şifalı yağlar

Badem yağı, yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve çok daha fazlası gibi değerli bileşenler açısından zengindir.
 Cilt dostu bir yağdır: cildi rahatlatır ve sivilce oluşumunu önler. Badem yağı, yumuşak sarı renkte berrak, saf bir sıvıdır. Badem yağında bu bileşenler bulunur:

Yağ asitleri: Doymuş ve doymamış yağ asitleri badem yağının en önemli bileşenidir. Yağ asitleri yapı olarak özellikle deride bulunan yağa benzer. Bu yüzden badem yağı da cilde çok naziktir. Yağ asitleri, cildin hücre duvarlarında, çeşitli işlevleri yerine getirdikleri yerlerde bulunabilir. Bir yandan bariyer işlevini güçlendirirsiniz. Doymuş ve doymamış yağ asitleri, yiyeceklerle birlikte alınan kolesterol seviyesini düzenler. Damar duvarlarının güçlendirilmesi, kardiyovasküler sistem üzerinde uzun vadeli olumlu bir etkiye sahiptir.
Oleik asit: Oleik asit, badem yağındaki doymamış yağ asitlerinin en büyük oranını temsil eder.Oleik asidin kimyasal yapısı yüksek hareketlilik sağlar, böylece cildin daha derin katmanlarına kolayca nüfuz eder. Bu, cildin özellikle etkili bir koruma geliştirmesini sağlar.
Linoleik asit: Linoleik asit, badem yağında insanların metabolizmaları için ihtiyaç duydukları temel doymamış bir yağ asididir.  İnsan vücudunda ciltte bulunur. Linoleik asit UV korumasını arttırır, ciltte yeterli nemin kalmasını sağlar ve cilt tahrişine karşı koyar. Uzun vadede cilt enfeksiyona karşı özellikle kararlıdır.
Palmitik asit: Palmitik asit badem yağının %5ini oluşturur. Cildin koruyucu asit örtüsünü güçlendirebilen doymuş bir yağ asididir. Palmitik asit dış etkilere karşı etkili bir bariyer oluşturur.

Badem yağı vitamin değerleri

Bu bileşenlere ek olarak, badem yağı karmaşık bir vitamin kombinasyonuna sahiptir. Bunlar metabolizmayı destekler ve hücre yenilenmesinde anahtar rol oynar. Badem yağında bulunan vitaminler:

A Vitamini: A vitamini, hücre yenilenmesinde ana oyuncudur. Ayrıca bizi cilt hücrelerine DNA hasarından korur.
E Vitamini: Badem yağında 100 ml yağ başına yaklaşık 32 mg E vitamini vardır. E vitamini hücre duvarlarında bulunur. Hücreleri serbest radikallerden korur, yani. antioksidan etkisi vardır. E vitamini nemin depolanmasını destekler ve A vitamininin cildin hücrelerini yenilemesine yardımcı olur
B vitaminleri: B vitaminleri eşlik eden vitaminlerdir. Badem yağından diğer vitaminlerin emilimini desteklerler. E vitamininin etkisi önemli ölçüde artar. B vitaminlerini ağızdan alan kişiler, doğru doz verildiğinde kan metabolizmaları ve sinir sistemleri üzerinde düzenleyici bir etki yaşayacaklardır.
D Vitamini: Bu vitamin bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.

Badem yağının içerdiği mineraller

Badem yağındaki üçüncü önemli bileşen grubu minerallerdir. Mineraller sıvıların depolanmasını etkiler ve metabolizmaya karışır. Mineraller pürüzsüz bir cilt sağlar ve badem yağının olumlu etkilerine katkıda bulunur.

Potasyum: Potasyum kan basıncını düzenlemede önemli bir bileşendir. Dengeli bir kolesterol seviyesini etkiler ve kalp hastalıklarına karşı korur.
Magnezyum:  magnezyum hücre duvarlarını stabilize eder ve sindirim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Kalsiyum: Kalsiyum iltihabu önler ve sağlıklı bir cilt tabakası sağlar. Güneşe alerjisi olan insanlar badem yağındaki kalsiyumun olumlu özelliklerinden yararlanır.
Badem yağı çok yönlü, iyi tolere edilir ve cildinizin bakımlı ve sağlıklı olmasını sağlamalıdır. Badem yağı olan ürünler satın alırsanız, ambalajdaki bileşenlerle ilgili bilgilere dikkat etmelisiniz. Tüketicilerin yüksek kaliteli ve kontrollü badem yağı aldıklarından emin olmasının tek yolu budur

Badem ve badem yağı kullanımının etkileri

badem yağı


Badem yağı, yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve çok daha fazlası gibi değerli bileşenler açısından zengindir. ve böylece içeriden enerji artışı sağlar.

Düzenli badem ve badem yağı tüketimi vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Badem ve soğuk preslenmiş badem yağı, neredeyse% 20 yüksek kaliteli protein içerir. Badem, protein ihtiyacının büyük bir kısmını ve bitki kaynaklı olarak kapsar. Bademler doyurucudur ve vücudu üretken ve formda tuttuğu söylenir.

Bademlerin kalorileri yüksek olmasına rağmen, mevcut ağırlığın korunmasına ve kilo kaybının desteklenmesine yardımcı olduğu söylenir. Bunun nedeninin kan basıncı ve metabolik sendrom üzerindeki düzenleyici etkisidir: Diyabet hastalarının badem yiyerek uzun vadede tüketilen ilaç miktarını azaltabileceği bilinmektedir.

Doymamış yağ asitleri, mineraller gibi Kalsiyum, magnezyum ve bakırın yanı sıra B ve E vitaminleri sağlıklı bademde en uygun kombinasyonda bulunur. Vücut onları son derece iyi emebilir ve kullanabilir. E vitamininin vücudu serbest radikallerden koruyacağı, B1 vitamini sinirleri yatıştırdığı ve güçlendirdiği ve B2 vitamini vücut hücrelerine enerji getirdiğini varsayar.

Badem kan şekeri seviyelerini ve kolesterol seviyelerini etkiler

Vücuttaki insülin seviyesi, açlık hissinden sorumludur ve doğrudan diyabetle ilişkilidir. Badem metabolizmayı etkiler ve vücudun insüline duyarlılığını artırır. Bir çalışma, badem diyetindeki insanların - yani günlük kalorilerinin% 20'sini bademden tüketen - önemli ölçüde daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olduğunu ve insülin üretimini daha iyi düzenleyebildiğini gösterdi.

Diğer şeylerin yanı sıra, bir antioksidan etkiye sahip olduğu söylenen bademdeki bileşen polifenolünün, kolesterol seviyelerini aktif olarak düzenlediği söylenir. Dört haftalık bir süre boyunca düzenli bir badem alımından sonra,  ölçülebilir farklılıklar belirlenebilir. Bununla birlikte, bu bilimsel olarak etkisi tam olarak kanıtlanmamıştır.

Kemik yoğunluğu üzerinde olumlu etki

Bademlerin kemik yapı hücrelerinin oluşumunu azalttığı söylenir. Bunlara osteoklast denir. Aynı zamanda, sözde TRAP aktivitesi azalır. TRAP, varlığının kemik yoğunluğu hakkında sonuç çıkarılmasına izin veren bir enzimin (tartata dirençli asit fosfataz) kısaltmasıdır. Bir çalışma, 60 g badem yedikten sonra iki değerin% 15-20 daha az olduğunu ortaya çıkardı. Ek olarak, kemiklerden kalsiyum salınımı yaklaşık% 65 oranında azaldı.

Bağırsak hastalıkları için badem ve badem yağı

Bilimsel çalışmalar, bademlerin sağlığı teşvik eden bakterilarin büyümesini teşvik edebileceğini göstermiştir. Bademlerde depolanan lipitlerin bu etkiyi tetiklediği söylenir. Öğütülmüş badem, soğuk preslenmiş badem yağı veya bütün bademlerin pozitif bakteri oluşumunu teşvik ettiği söylenir.

Badem , bağırsak halsizliği ve zayıf bağışıklık sistemi durumunda sağlıklı bir bağırsak florasının oluşumuna ve sürdürülmesine uygulanan ticari olarak temin edilebilen ilaçlarla bile karşılaştırılabilir.

Magnezyumun güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğu söylenir. Enflamatuar bağırsak hastalıklarından muzdaripseniz, genellikle magnezyum açısından zengin bir diyet önerilir. Deniz yosunu, kabak çekirdeği veya ayçiçeği çekirdeğine ek olarak, badem de bu gıdalardandır. Magnezyumun iyileştirici etkisi, bağırsağın sakinleşmesi ve iltihabın belirgin şekilde azalması gerçeğiyle ifade edilir. Bilimsel olarak, bu bağlantı sadece kısmen onaylanmıştır.

Badem bağışıklık ve kardiyovasküler sistemleri düzenler

Bilimsel araştırmalar, badem bakımından yüksek bir diyetin kan damarlarını sağlıklı tutabileceğini doğrulamaktadır. Bu, kardiyovasküler hastalık gelişme riskini azaltır. Badem ayrıca bağışıklık sistemini de destekleyebilir. Badem hiç şüphesiz "süper gıda" olarak adlandırılabilir.

Badem antioksidan oluşumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Dört haftalık tüketimden sonra, yüksek kan seviyesi bile ölçülebilir.


 • E vitamini tokoferol birikir,
 • Kan akışı düzelir ve
 • Kan basıncı kendini düzenler.

Arterlerdeki kalp atışları arasında mevcut olan basıncın uzun süreli badem tüketimi nedeniyle düştüğü ve böylece kan damarlarını koruduğu iddia edilmektedir. Bu faktörler kardiyovasküler hastalık riskini düşük tutmaya yardımcı olur. Bilimsel olarak, bu sonuçlar sadece kısmen desteklenmiştir.

Kuru ciltler için badem yağı

Bebekler için badem yağı


Badem yağı çok yumuşak bir yağdır ve özellikle hassas ve kuru ciltler için uygundur. Badem yağı bebekler ve küçük çocuklar tarafından iyi tolere edilir ve cilt problemi olan insanlar da bu doğal ürünü rahatlıkla kullanabilir. Ancak badem yağı saf olmalıdır. Satın alırken, yüksek kaliteli bir ürün seçmek önemlidir.

Kuru ciltlere karşı cilt bakımı için badem yağı sadece tatlı bademlerden yapılır. Deride seyreltilmeden kullanılabilir. Cilt bakımı için badem yağı soğuk preslenmelidir. Eczanelerde bile mevcut olan rafine yağları her zaman bulabilirsiniz. Bununla birlikte, sertifikalı organik tarımdan elde edilen soğuk preslenmiş badem yağı, malzemeleri en iyi şekilde koruduğu için en iyi seçimdir.

Yüksek kaliteli badem yağı berrak ve soluk sarı renktedir. İnce ve kokusuzdur. Acı bir koku oluşursa kullanılmamalıdır.

Tüm Şifalı Yağlar yazıları için tıklayın.

Nörodermatitte badem yağı


Aşırı kuru cildi ve nörodermatitte kalıcı kaşıntıyı gidermek için badem yağı uygun bir ilaçtır. Özellikle yağ, vitaminler ve lipit takviyesi maddeleri bakımından zengindir.

Özellikle hassas insanlar vücutlarını ovalamadan önce yağı test etmelidir. Bunu yapmak için, iç alt dudağa bir damla badem yağı koyun. Şimdi reaksiyonları gözlemleyin ve ağızda bir karıncalanma veya kaşıntı hissinin gelişip gelişmediğine dikkat edin. Bu olursa, ağız hızla temiz suyla durulanmalı ve gelecekte tedavi için başka bir baz yağa geçilmelidir.

Nörodermatit hastaları, nem dengesini doğal olarak düzenleme yeteneklerini kaybeden genetik olarak değiştirilmiş cilt hücrelerine sahiptir. Bu nedenle eksik maddeleri dışarıdan tamamlamalısınız. İkame tedavisinin bir parçası olarak, badem yağı eksik nemi cilt katmanına enjekte etmeye yardımcı olur. Bu nedenle masajın tamamen kozmetik bir etkisi yoktur, ancak cilt bakımı bir terapinin bir parçasıdır.

Bununla birlikte, nörodermatit akut ise ve açık veya sızan yaraları varsa, badem yağı uygulanmamalıdır. Çünkü o zaman yara daha da kötüleşecektir. Böyle bir durumda, hasta yaralar kapanana ve semptomlar azalıncaya kadar bekler. Ancak bundan sonra cilde badem yağı sürülmesi tavsiye edilir.

Badem yağı serinletici ve analjezik etkiye sahiptir. Cilde nem sağlar ve gerginlik hissini ortadan kaldırır. Hasta tekrar cildinde rahatlık hisseder. Yağ, etkilenen cilt bölgelerine olabildiğince geniş bir şekilde dağılmasını ve emilmesini sağlamak için dairesel hareketlerle uygulanmalıdır.

Manuka balının, son çalışmalara göre nörodermatit için eşit derecede etkili bir doğal ilaç olduğu söyleniyor. Cilde uygulanan Manuka balı, ideal bir yara ortamı sağlar, çünkü bakterileri bir yandan açık alanlardan uzak tutar ve diğer yandan anti-bakteriyel ve antiviral etkisi sayesinde cilt bölgelerinin iyileşmesini sağlar. Bu iyileştirici etki sadece bilimsel olarak bilimsel çalışmalarda doğrulanmıştır.


Kırışıklıklar için badem yağı


Badem yağı, değerli yağ asitlerini ve mineralleri cilt hücrelerine etkili bir şekilde aşılar. Bunlar cildi  belirgin şekilde pürüzsüzleştirir.
Badem yağı, cilde yağ benzeri bileşenler sağlar ve değerli mineralleri cilt hücrelerine etkili bir şekilde enjekte edebilir.  Badem yağı, kırışıklık yumuşatma sözü veren çok sayıda cilt kreminde ve spa paketinde bulunabilir. Badem yağı preparatları temiz cilde uygulandığında en iyi sonucu verir. Spa paketleri için 10-15 dakikalık bir tedavi süresi önerilir. Bu süre zarfında aktif bileşenler cildin derinliklerine nüfuz edebilir ve yumuşatıcı etkilerini geliştirebilir.

Kırışıklıklara karşı badem yağı ile özel bir göz kremi kullanmak istiyorsanız, kremin çok yağlı olmadığından emin olmalısınız. Yüksek sürülebilirliğe sahip hafif bir doku, gözlerdeki ince cilt için kalın, kremsi bir macundan daha uygundur. Hafif kremlerin hassas göz bölgesinde zorlanmadan çalışması çok daha kolaydır.

Güneş koruması olarak badem yağı


Badem yağı cildi nemlendirir ve mineralleri hücrelere infüze eder. Susam yağı ve hindistancevizi yağı UV radyasyonunun% 20-30'unu emerken, kenevir yağı antioksidan bakımından zengindir ve UV radyasyonunu, jojoba yağı, shea yağı ve badem yağının ortalama UV koruması SPF 4-6'ya sahip olduğu söylenir. .

Bununla birlikte, cildi yanmadan korumak için badem yağı tek başına yeterli değildir. Burada kesinlikle klasik bir güneş koruyucu gereklidir. Badem yağı UVA ışınlarını oldukça güvenilir bir şekilde filtreler, ancak UVB ışınları koruyucu filme nüfuz eder. Etkili UVB koruması sağlamak için, badem yağı genellikle diğer doğal yağlarla birlikte kullanılır.

Cilt ve vücut için badem yağı

Badem yağı eski zamanlardan beri  değerlidir. Yağ dahili ve harici olarak kullanılabilir. Kleopatra, güzelliğini korumak ve yumuşak bir cilde sahip olmak için badem yağı (ve eşek sütü)ile yıkanırdı. Badem yağının diğer yağlar ve bileşenlerle karıştırılması da kolaydır.

Gündüz bakımı ve gece bakımı

Badem yağı ile kuru ciltler için çok uygun olduğu söylenir. Bu yüzden badem yağı birçok göz kreminde bulunabilir. Badem yağı kuru kırışıklıklar üzerinde dengeleyici etkiye sahiptir ve hücre yenilenmesini sağlar. Yüz cildinin temel temizliği için badem kepeği önerilir. Saf badem unu, susam ve bal ile birlikte veya jojoba yağı ile bitmiş bir karışım olarak, cilt bakımı için idealdir.

Değerli badem yağı özünü içeren çok sayıda kozmetik ürün ve ilaç vardır.

Saçlar için badem yağı

Saç yağı, dünyadaki kadınlar tarafından saçları parlak hale getirmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Saç yağları, birçok besin maddesine sahip olan ve saç tarafından hızla emilen bitkisel yağlara dayanır. Yağ asitleri saçı koruyucu bir filmle kaplar ve harici çevresel zararlardan korur. Buna ek olarak, kullanıcıların sıklıkla bildirdiği gibi saça ipeksi bir parlaklık verir ve yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

Badem yağının kırılgan  saçlar için özellikle uygun olduğu söylenir. Tüm saçları besler, saçın uçlarını yumuşatır ve kafa derisini kepekten kurtarır. Kırık uçlar ve saç dökülmesi ile mücadele eder. Vitaminler ve mineraller saç büyümesini teşvik eder ve cilt hücrelerini yeniler, özellikle de örneğin Saç maşası ve saçı ısıtan diğer cihazlar.

Badem yağı ürünleri

Yemeklik yağ olarak badem yağı

Tatlı badem% 46'ya kadar yağ ve% 36 civarında acı badem içerir. Badem yağı her iki badem çeşidiyle de yapılabilir.  Yemek pişirirken yağ bazı malzemeleri kaybedebileceğinden, badem yağını sadece salataları ve çiğ gıda yemeklerini rafine etmek, pişirme ve kısa süreli buharda pişirmek için kullanılması tavsiye edilir.

Badem yağı hafif ve lezzetli bir tada sahiptir, böylece  soslara lezzet verir. Ayrıca müsli veya tatlılarda da lezzet veren bir maddedir.

Şampuanlarda badem yağı

Saç şampuanlarındaki badem yağı, el sabunları ile karşılaştırılabilir bir etkiye sahiptir. İlk olarak, badem yağı saç yapısına derinlemesine nüfuz eder ve nem sağlar. Aynı zamanda, açık çatlak uçları pürüzsüzleştirdiği ve her saçı koruyucu bir katman gibi sardığı söyleniyor. Badem yağı olan bir şampuan kullanıldıktan sonra saçlar çok sert ovulmamalı, tercihen hafifçe kurulanmalıdır. Bu, koruyucu filmi saç üzerinde tutar ve saçtaki nemlendirici bileşenler sayesinde parlak bir görünüm sağlar.

Badem yağı ile banyo ürünleri

Badem yağı ile banyo katkı maddeleri de çok popülerdir. Bal ile birlikte, farklı boyutlardaki kaplarda bal-badem-banyo-deniz tuzu satın alabilirsiniz. Saf yağ bazlı banyo katkı maddeleri, kuvvetle köpüren ürünler veya kremsi kıvamda besleyici etkisi olan banyo katkı maddeleri vardır.

Badem yağı bazlı vücut bakım ürünleri

Merhemlerde, kuru ve tahriş olmuş cildi tedavi etmek ve bebeğin ve çocuğun cildini soğuktan korumak için badem yağı kullanılır.  Badem yağı içeren yüz kremlerinin, badem yağı ile çeşitli kremlerde yapılan açıklamalara göre, ciltte kırışıklık oluşumunu azalttığı söylenir. Badem içerikli cilt ve bakım ürünleri:


 • Göz kremi,
 • Gündüz Kremi,
 • Yüz kremi,
 • Vücut kremi,
 • Renklendirici krem,
 • Bölünme kremi,
 • Temizleme sütü,
 • Ruj,
 • El kremi,
 • Yıkama kremi ve

Ayrıca piyasada aromaterapide kullanılan soğuk preslenmiş badem yağı, masaj yağı, cilt bakım yağı ve cilt yağı bulunmaktadır. Ayrıca losyonlar ve yağ banyoları için temel oluşturur. Hemşireler ve ebeler  bebek, çocuk ve yaşlı bakımı için standart yağ olarak badem yağı kullanırlar. Çatlaklara karşı masaj yağı ve yağlı enjeksiyonlar için bir çözücü olarak kullanılır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

8 Maddede Bademin Faydaları
Zeytinyağlı Sebze Yemekleri
Glutensiz Sağlıklı Bir Besin Karabuğday Hakkında Tüm Bilgiler
Akdeniz Usulü Beslenme Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?
Amarant Nedir, Nasıl Kullanılır?

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Badem yağı hakkında bilmediğimiz ne çok şey varmış..Vay be dedirtti..Emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
 2. Bebekler için de kullanılabilmesi çok güzel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım badem yağının genis bir kullanım alanı var 😊

   Sil
 3. This is so interesting and informative. Thank you for sharing!

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads