Gül Suyu İle Cilt Bakımının Avantajları - Gül Suyunu Doğru Kullanmak

güzellik-bakım


Gül suyu, doğal bir kozmetik olduğundan sağlıklı bir cilt yaratır, Günümüzde doğal kozmetikler giderek daha önemli hale gelmektedir: cildimizin temizliği ve bakımı söz konusu olduğunda, gül suyu her daim çok popülerdir. Türk kültüründe de gül suyunun vazgeçilmez bir yeri vardır.
Peki bunun nedeni nedir? Gül suyu, gül yağının karmaşık üretiminden elde edilen bir yan üründür. Gül yapraklarının damıtılması gül hidrolatını oluşturur (gülün uçucu yağlarını içeren bir kondensat). Bu nedenle elde edilen gül suyu eterik su olarak da adlandırılır. Herhangi bir yağ, asit veya alkol içermez, bunun yerine B ve C vitaminleri, pektinler ve tanenler içerir - bu cildi iyileştirebilir: antibakteriyel, cilt sıkılaştırma, nemlendirme etkisi vardır ve kan dolaşımını uyarır. Bu, gül suyunu doğal kozmetiklerde çok popüler bir bileşen haline getirir. Güzellik ürününün doğru şekilde nasıl kullanılacağı ve neden nispeten pahalı olduğu aşağıda açıklanmıştır.
 Gül suyunu bu kadar kaliteli ve pahalı yapan şey: Bir litre yağı çıkarmak için 5000 kilogram gül yaprağı gereklidir. Bu şekilde üretilen eterik suyun litre başına 50 doları bile aşan maliyeti vardır. Bu, onu kozmetik endüstrisinde doğal ve yüksek kaliteli, aynı zamanda çok da ucuz olmayan bir güzellik ürünü haline getirir.

Gül suyunun cildimize etkisi

Gül suyu güzel, bakımlı ve temiz bir cilt sağlar. Sağlığı geliştirici etkisi nedeniyle, gül suyu öncelikle cildi temizlemek ve bakım için kullanılır. Sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda lekeli ciltlerle savaşır: bileşenlerinin antibakteriyel ve antienflamatuar etkisi vardır - bu gözenekleri daraltır, sebum üretimini azaltır ve kan dolaşımını arttırır.
Gülsuyunun faydaları bu kadarla da kalmıyor:

 • Dekonjestan bir etkiye sahiptir, 
 • Kızarıklığı giderir,
 •  Cildin pH'ını nötralize eder,
 •  Matlaştırıcı bir etkiye sahiptir 
 • Antiseptik bir etkiye sahiptir
 •   Gül suyu uçuk mücadelesinde yardımcı olabilir. 
güzellik/bakım


Yüz Bakımı İçin Gül Suyu Nasıl Doğru Şekilde Kullanılır? 

Doğal yüz toniği olarak günlük cilt bakımı için özellikle uygundur. Bir pamuk pedine sadece birkaç damla uygulayın ve cildinizi her zamanki gibi temizlemek için kullanın. Gül suyu gözeneklerin derinliklerine nüfuz eder ve fazla sebumu giderir. Cilde nefes aldırır ve yeterli nem sağlar, böylece kuru cildi ve lekeleri olan insanlar bile gül suyunu güvenli bir şekilde kullanabilir. Temizledikten sonra, cilt tekrar kuruduğunda, her zamanki losyonu yüzünüze uygulayabilirsiniz.
Başka bir ipucu: İzole sivilceleri özellikle gül suyuna batırılmış bir pamuklu çubukla seçici bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Gül suyu tüm cilt tipleri için uygun mudur? 

Bu sorunun cevabı basittir: evet. Gül suyu yağ içermediğinden, tüm cilt tipleri için uygundur. Hem bakım hem de sivilce ve siyah noktaların temizlenmesi ve önlenmesi için... Antibakteriyel etkisinin, cildin doğal iyileşme sürecini hızlandırmaya ve olası yara izine karşı koymaya yardımcı olduğu söylenir.
Cilt sıkılaştırma etkisi nedeniyle, gül suyu yaşlanma karşıtı bir ürün olarak bile lanse edilir, çünkü cildi canlandırır ve nemlendirir. Başka bir ipucu: gül suyunun cildi soğutma ve dekomestrasyon etkisi vardır. Güzellik ürününü buzdolabında saklayarak bu etkiyi yoğunlaştırabilirsiniz.

güzellik/bakım

Saçlar İçin Gül Suyu Kullanımı

 Dolaşımı teşvik edici etkisi nedeniyle, gül suyu sadece cilt bakımı için değil, aynı zamanda saçlar için de uygundur. Bir sprey şeklinde, kaşıntılı, hassas veya yağlı kafa derisini yatıştırır ve kepeği birkaç dakika masaj sonrası hafifletir. Alternatif olarak, bir çeşit saç kremi olarak kullanabilir ve havluyla kurutulmuş saç uçlarına püskürtebilirsiniz - bu onlara nem sağlar ve doğal bir parlaklık verir.

Faydalı bir banyo katkı maddesi olarak gülsuyu 

Daha önce bahsedilen etki biçimlerine ek olarak, gül suyunun vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenir. Bu, sinirleri sakinleştirmesi ve gevşetmesi gereken kokusundan kaynaklanmaktadır - bu nedenle eterik su banyo katkı maddesi olarak da uygundur: Banyo suyunuza birkaç damla saf gül suyu ekleyin, böylece ruhsal olarak rahatlatıcı etkisinden de faydalanmış olursunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Eve Basit Malzemelerle Yapabileceğiniz Güzellik Maskeleri
9 Maddede Kuşburnu Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları
Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır? Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Bakım
Kuru Ve Çatlayan Dudaklara Karşı Neler Yapabiliriz?
Kolonya İle Hem Güzel Kokuya Hem Hijyene Ulaşın
Ruhumuzu Renklendirmeye Tırnaklardan Başlıyoruz

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben arada sırada gül suyuyla siliyorum yüzümü. Unutmasam daha sık yapsam iyi olur aslında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de tonik olarak kullanırım çok rahatlatıyor.

   Sil
 2. Such a helpful post! I always hear good things about rose water.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler Deryacım okudum

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads