Lavanta Yağı Faydaları Ve Kullanım Şekillerilavanta-yagi


Lavanta yağı; Lavandula angustiflora, Lavandula latifolia ve Lavandula hybrida çiçeklerinden üretilmektedir. Her çeşit lavanta çiçeği yağ olmaya uygun olmuyor. Bu çiçek türlerinin en çok bulunduğu ülkeler Fransa, Dalmaçya, İtalya ve Yunanistan. Lavanta yağı, oldukça zahmetli üretildiği için en pahalı satılan yağlardan biri.
Aromaterapide oldukça yaygın kullanılan lavanta yağının birçok faydası bulunmakta. Çok eski yıllardan beri, ciğer haslalıklarının tedavisinde ve evlerdeki havayı temizlemede kullanılırmış. 
 

Lavanta oldukça etkili, geniş kombinasyona sahip bitkilerden biridir. Bu nedenle çok geniş bir kullanım alanı vardır. Şifası ile hastalıkların tedavisinde, tat ve lezzet açısından mutfaklarda yemeklerde, rahatlatıcı etkisi ile banyolarda kullanılır. Gerek lavanta bitkisi gerekse lavanta yağı hastalıkların tedavisinde kullanılan önemli bir şifa kaynağıdır. Ancak en geniş kullanım alanı şifa kaynağı olması sebebi ile alternatif tıp alanında hastalıkların tedavi edilmesidir. Antidepresan özelliği, migren atakları, bulantı, sivilce, diş ağrısı hatta mantar enfeksiyonlarında dahi lavanta çok etkili bir şifa kaynağıdır.

 


Lavanta Yağı

 

Lavantanın şifalı bitki oluşu lavanta yağını da alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmasını sağlar. Kendine has kokusu, antioksidan özelliği, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller tam bir şifa deposu diye nitelendirebileceğimiz özelliklere sahiptir. Lavantanın içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendiren özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra protein bakımından oldukça zengin olan lavanta Kalsiyum ve Demir mineralleri bakımından da zengindir. Bu nedenle birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Lavanta yağı bitkinin çiçekli olan kısmından elde edilir. Bitki fermente edilerek lavanta yağı üretilir. Öncelikle sakinleştirici ve antidepresan özelliği alternatif tıpta da yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte dermatolojik hastalıklar da ve ağrı kesici özelliğinden dolayı antienflamatuar ve ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır.

 

Lavanta Yağının Faydaları

 

Damıtılarak elde edilen lavanta yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yağlardan biridir. Lavanta yağını kullanmak için bilimsel formüllere ihtiyacınız yoktur. Çay olarak içebileceğiniz gibi haricen sürerek de kullanabilirsiniz. Lavanta yağının en yaygın olarak kullanıldığı hastalıklar şunlardır;

 

 • Antidepresan özellik
 • Analjezik ve ağrı kesici özelliği
 • Dermatolojik hastalıklar
 • Sindirim sistemi destekçisi
 • Saç dökülmesi
 • Kan dolaşımını hızlandırması
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Mantar Enfeksiyonları
 • Migren atakları
 • Sinüzit
 • Adet öncesi gerginlik ve huzursuzluk

Lavantanın başlıca etkili olduğu hastalıklardır.

 


Antidepresan Özellik

 

Lavanta yağı yoğun ve insanı rahatlatan kokusuyla stres hormonları üzerinde etkilidir. Aroması insanı rahatlatır ve zihinsel yorgunluğun giderilmesini sağlar. Özellikle uyku bozukluklarında ve depresyon tedavisinde oldukça etkilidir.

 

Analjezik Ve Ağrı Kesici Özelliği

 

Lavanta yağı eklem ve kas ağrılarının giderilmesi ve kas gevşetici özelliği ile boyun tutulması ve sırt ağrılarında oldukça etkilidir. Haricen vücuda masaj yapılarak kullanılabildiği gibi aynı zamanda oral yolla alınarak da kullanılabilir.

 

Dermatolojik Hastalıklar

 

Lavanta cilt ve deri sorunlarının giderilmesinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda sivrisinek böcek sokması gibi durumlarda da oluşan yangı ve ağrıyı geçirme özelliği vardır. İçeriğinde çok zengin vitamin ve mineral bulunan lavanta yağı atopik dermatit, Sedef hastalığı, sivilce ve aknelerde de güvenle kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Aynı zamanda akne lekelerinin giderilmesinde de etkilidir. Yara ve yanıkların hızlı iyileşmesi ve özellikle yanık izlerin giderilmesinde güvenle kullanılabilir. Lavantanın antioksidan özelliği cilt sorunlarında çok etkilidir. Mikroplara karşı vücudun bağışıklık direncini sağlar. Antibiyotik özelliği sayesinde enfeksiyon hastalıklarında rahatlıkla kullanılabilir. Genellikle dermo kozmetik sektöründe cilt bakımı ve nemlendirici olarak kırışıklıkları önler. Cildin sağlıklı bir yapıya kazandırılması açısından oldukça başarılıdır. Özellikle sorunlu ciltlerde kullanılan lavanta yağını kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi birçok lavanta içeriğine sahip ürünleri piyasada bulabilirsiniz. Makyajdan önce ve sonra cilt temizliğinde de lavanta yağını kullanabilirsiniz.

 

Sindirim Sistemi Destekçisi

 

Lavanta yağının bir diğer önemli özelliği ise sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisidir. Oral yolla tüketildiğinde bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bulantı, ishal ve şişkinlik gibi yemek sonrası oluşan hazımsızlıkları ortadan kaldırır. Lavanta yağının sindirim sistemi üzerindeki etkisinin yanı sıra sindirim sistemi hastalıklarında da tedavi edici etkisi vardır. Özellikle reflü, gastrit, mide ülserlerini önleyici etkisi bulunur. Sindirim sistemi hastalıklarında çay olarak tüketileceği gibi, bitkisinin kuru tomurcuklarının yemeklere katılmasıyla da şişkinlik ve hazımsızlığı önlediği bilinmektedir.

 

Saç Dökülmesi

 

Lavanta yağının kozmetik olarak kullanıldığı alanlardan biri de saç dökülmesi sorunlarıdır. Piyasada bulunan birçok şampuanda lavanta bitki karışımı bulunur. Lavanta saç derisini besleme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda saç diplerindeki kurumaya bağlı olarak kepek sorununu önlerken, saç dibi mantarlarında da oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra saç uçlarını onararak hızlı uzamayı sağlar. Saçlar üzerindeki etkisinin yanı sıra bit ve sirke gibi parazitlerin yok edilmesi için koruyucu amaçlı kullanılır. Bit ve sirkeyi saçtan uzaklaştırır. Saç diplerine bir miktar sürülen lavanta yağı ile friksiyon yapılması ve daha sonra saçlarının yıkanması ile hem sağlıklı bir saç bakımı sağlar, hem de saç diplerindeki bit ve sirkelerin uzaklaşmasına yardımcı olur.

 

Kan Dolaşımının Hızlandırılması

 

Dolaşıma bağlı oluşan sorunlarda da lavanta yağı oldukça etkilidir. Hipertansiyon üzerinde kan basıncını düşürmesi ile etkilidir. Lavanta yağı düzenli oral olarak alındığında kan dolaşımını hızlandırır. Buna bağlı olarak da kalp damar hastalıklarını önler.

 

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

 

Lavanta yağının yine önemli etkilerinden biri üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. KOAH, sinüzit, burun tıkanıklığı, nezle, grip, tonsillit gibi enfeksiyon hastalıklarında etkilidir. Özellikle gribal enfeksiyonlarda göğüs ve sırtınıza masaj yaparak aynı zamanda sabahları bir kaşık içerek gribal enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

 

Migren Atakları

 

Migren atakları biçiminde oluşan baş ağrılarında sakinleştirici özelliği ve damarları genişletme etkisi oldukça önemlidir. Özellikle strese bağlı migren ataklarında koklayarak veya içerek ağrı kesici özelliği aktif hale gelir.

 

Sinüzit

 

Sinüslerin tıkanıklığı durumunda sinüzit hastalığında nefes açarak nefes almayı kolaylaştırır. Kaynamış suya bir kaç damla damlatılan lavanta yağı burun tıkanıklığını geçirirken aynı zamanda sinirleri rahatlatır.

 

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır

 

Lavanta bitki olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. En önemli özelliği hem oral yolla alınabilir olması hem de haricen masaj yapılarak şifa kaynağı olmasıdır. Bunun dışında cildi temizleyen ve rahatlatan özelliği vardır. Hiçbir yan etkisi olmadan rahatlıkla kullanılabilir. Ancak lavantanın içinde bulunan maddelere alerjisi olan hassas hastaların doktora danışarak kullanması önerilir. Bunun yanı sıra lavanta yağı ev kokusu olarak da kullanılabilir. Birebir ölçülerde alkol ve suyu karıştırıp içine 8-10 damla lavanta yağı damlattığınızda hem rahatlatır hem de evlerde oluşan ağır kokuyu alır. Lavanta yağı ile hoş bir ev kokusu yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda hem rahatlatması hem de eve hoş koku vermesi bakımından da çok sık kullanılan yağlardan biridir.

 

Adet Öncesi Gerginlik Ve Huzursuzluk

 

Lavanta yağının adet öncesi hormonal olarak oluşan gerginlik ve stresi önlediği bilinir. Özellikle adet öncesi dönemde hem adet sancılarını azaltması hem de solunum yoluyla lavanta yağının koklanması ile vücuttaki gerginliği önlediği saptanmıştır. Lavantayı aynı zamanda banyo sularına veya banyodan sonra masaj yapılarak vücuda sürülmesi adet öncesi oluşan gerginlik ve stresi azaltır.

 

Lavanta Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

 

Lavanta yağının bugüne kadar bildirilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak alerjik bir vücut yapısına sahip olan hassas kişilerin birçok ilacı kullanırken dikkat ettikleri gibi lavanta yağı kullanımında da dikkatli olmaları ve bir doktora danışarak kullanmaları daha doğru olur. Özellikle bebek emziren annelerde ve hamile kadınlarda lavanta yağı kullanmadan önce bu konuda doktor onayı alınması iyi olur.

 


Bunlar da ilginizi çekebilir : Çay Ağacı Yağı

36 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Lavantanın adı bile güzel. Bazen otlardan üretilen yağların adlarını bir türlü aklıma getiremem ama lavanta hemen aklıma gelir, burnuma da kokusu :)

  YanıtlaSil
 2. Какое красивое лавандовое поле!


  http://evgenijamir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 3. Lavantayı ben çok severim ama ne yazıkki etrafta görünme süreleri çok az kendilerini sevdirip gidiyolar...

  YanıtlaSil
 4. Lavanta çayının karaciğere çok iyi geldiğini hep duyarım içenlerden. Yapını da denemeli.

  YanıtlaSil
 5. ben bite karşı da iyi geldiğini okumuştum. çayı ile de detox yapıyorum ben.

  YanıtlaSil
 6. En pahalı yağlardan olduğunu bilmiyordum :)

  YanıtlaSil
 7. Lovely post dear! Have a great weekend! xx

  YanıtlaSil
 8. Lavender oil does magic! :))

  xoxo, rae
  http://www.raellarina.net/

  YanıtlaSil
 9. Lavender is soo pretty and relaxing! I'm following your blog too :) <3

  http://hungrycaramella.blogspot.it/

  YanıtlaSil
 10. Hello,

  Thanks for visiting my blog. I like yours and I follow you now. :-) By the way, interesting post.

  Kisses

  YanıtlaSil
 11. Lavanta hem görsel olarak çok güzel hem de bir çok alanda kullanılıyor gerçekten.

  YanıtlaSil
 12. Nice post!
  Would you like to follow each other ?
  shoppingholic-dreamer.blogspot.com

  YanıtlaSil
 13. Mis gibi kışlıkalar için güve kovucu özelliği de vardır, esans filan değil de kurutulmuşunu çiçeğini direkt kokusunu daha çok seviyorum

  YanıtlaSil
 14. lavanta kokusunu çok severim, lavanta yağının da iyi bir uyku için yastığa birkaç damla damlatıldığını duymuştum ama denemedim

  YanıtlaSil
 15. çok ama çok seviyorum, bazen birkaç damla yağını suya karıştırıp spreyli şişede yastığıma sıkıyorum rahat uyumamı sağlıyor =) faydası çok gerçekten, elinize sağlık =)

  YanıtlaSil
 16. ekiden lavanta kokusu pek sevmezdim şimdi bayılıyorum..

  YanıtlaSil
 17. severek kullandığım bir yağdır özellikle migrene çok iyi geliyor ben de :)

  YanıtlaSil
 18. Lavanta her zaman sevdiğim bir kokudur gerek oda kokusu olarak gerek çamaşırların yumuşatıcı vazgeçilmezimdir tarlaları bile ayrı güzel ne güzel bir nimet❤

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads