Sağlıklı Yaşamak - Vazgeçmek Yerine Farkındalık Kazanmak

 

Dünya Sağlık Haftası

Sağlıklı yaşamak - vazgeçmek yerine farkındalık kazanmak

7-13 Nisan tarihleri arası her yıl Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanıyor. Bu hafta, sağlıklı yaşamın bilincine varmak ve sağlık birimleri konusunda bilgi sahibi olmak için ayrılmış. Ama şu soruyu kendimize dürüstçe soralım: Sağlıklı yaşama konusunda ne kadar bilinçliyiz? Beynimiz sağlıklı yaşam şeklini sürdürmeye hazır mı, yoksa bunu yapmaya çalışırken herşeyden feragat ettiğimiz inancını mı hissediyoruz? Bugün bu konuda yazmak istedim. 

Bu arada Nisan'ın ikinci haftası da Kalp Haftası. Bu konuda Kalp Krizi Belirtileri Ve Alabileceğimiz Önlemler yazımı okumanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı bir yaşam sürmek - kulağa hoş geliyor ama aynı zamanda sağlıksız birçok şey yaptıktan sonra...

''Sağlıklı yaşamak istiyorsanız, o zaman lezzetli çizburger artık menünüzde olmamalı ve işten tamamen bitkin gelseniz bile, yine de merdivenleri tırmanmanız ve asansörden feragat etmeniz gerekiyor. Çünkü sonuçta sağlıklı olan bu olmalı.

Arkadaşlarla buluşmadaki lezzetli kokteyl veya bol kremalı kahve bile sağlıklı değildir - o zaman mate çayı daha popülerdir onu içelim
.''

Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam sürmek bir şekilde arzu edilir, ancak tam olarak cazip değildir. Çok fazla fedakarlık gerekli, değil mi?

Yeni bir meydan okuma olarak feragat


Paleo, temiz beslenme, düşük karbonhidrat veya diğer beslenme biçimleri olsun: bazı şeylerin sağlıklı olduğu ilan edilir ve hepsi için ayrı kurallar belirlenir.

Bir ekmek aşığı olarak karbonhidratlardan vazgeçmekte zorlanacaksınız ve lezzetli bulduğunuz diğer yemekler paleo yaşam tarzına uymayabilir.

Sonunda, belirli bir diyet türüne geçmenin size mutlaka uymayacağını önceden bilirsiniz. Ama dürüst olmak gerekirse, yine de denersiniz, değil mi?

Çünkü vazgeçmek sizi mutlu etmese de toplumda popüler olan sizi adeta uygulamaya zorluyor.

Aslında buna meydan okumak çok da zor değil. Yeme düzeninizi kendiniz belirlerseniz, uymakta da daha az zorlanırsınız.

Herşeyden feragat etmek, en azından belirli bir süre için çekilebilir. Ama sonra bir noktada, motivasyonun coşkusu azalır ve yemeğin artık zevkle ilgisi kalmaz.

Bunu neden kendimize yapmaya devam ediyoruz?Onsuz yapmaya gerek yok


''Vejetaryen yiyin ya da daha iyisi vegan. Bunu satın almayın, şunu tüketmeyin.''

Bunu ne sıklıkla okur veya duyarsınız? Çok sık değil mi? En azından o kadar sık ​​ki, tabağınızda bir biftek veya bir çikolatanız olduğunda kendinizi suçlu hissedebilirsiniz.

Ama o zaman popüler kurallara uymak gerçekten sağlıklı mı? Belki beden için, ama ruh için değil.

Biz insanız, makine değil. Ve insanlar her zaman her şeyi doğru yapmazlar, hamburger veya patates kızartması da canımız çekebilir, veya bir dilim pastanın hayalini kurabiliriz.

Aslında sorun değil! Çünkü biz böyleyiz.

Zevk olmadan hayat nasıl olurdu? Elbette, lezzetli bir salatanın da tadını çıkarabilirsiniz - buna şüphe yok! Ama bir noktada iştahınız da başka bir şey isteyecektir.

Ve bunu sürekli yapmaktan kaçınmak sağlıklı olamaz. En fazla hayal kırıklığı ve stres yaratır, bu yüzden bariz bir şekilde sağlıksızdır. Sürdürülmesi de zordur.

Vazgeçmek yerine bilinçli olmak


Bilinçli yemek, her zaman sağlıklı beslenmekten çok daha önemlidir.

İsterseniz o gün menüde pizza yiyebilirsiniz. Ama o zaman lütfen vicdan azabı ile yemeyin, bilinçli olarak tadını çıkarın.

Görünüşe göre sağlıksız yiyecekler yersek ya da * sağlıksız * şeyler yaparsak, bunun optimal olmadığını, ama güzel bir istisna olduğunu bilerek, zaten çok şey kazanılmış olur.

Sürekli bir şeylerden feragat etmeye konsantre olursanız, mücadeleyi baştan kaybedersiniz.

O zaman sağlıklı yaşam belli bir süre işe yaramış olabilir ama sonra yaşam eski rutinde devam eder.

Ancak sağlıklı bir yaşamın ara sıra bir hatayı affettiğinin farkındaysanız, önümüzdeki birkaç yıl boyunca böyle devam etmeniz sizin için zor olmayacaktır.

Burada anahtar kelime: İSTİSNA !!! Tek önemli şey, istisnanın kural haline gelmemesidir! Bir kez pizza yediniz diye hemen ardından on tane daha sağlıksız şey yerseniz yine sağlıksız yaşam şekline dönmüş olursunuz. Ama arada bir kendinize bu muzurluklar için izin verir ve %80 oranında diyelim sağlıklı beslenirseniz bunu daha uzun süre devam ettirebilirsiniz.

Bilinçli feragat dönemleri


Zaman zaman bilinçli olarak kampa girer gibi feragat dönemleri yaşanabilir.
 “30 gün vegan”, “2 hafta şekersiz” veya benzeri gibi zamanla sınırlı zorluklar vardır.

Bunlar sağlıklı bir diyet veya yaşam başlatmak için harika fırsatlardır. Bu süre zarfında bilinçli olarak bir şey olmadan yaparsınız, onsuz yapabileceğinizi öğrenirsiniz ve ayrıca uzun vadede neyi dışarıda bırakamayacağınızı veya gerçekten bırakmak istemeyeceğinizi fark edersiniz. Ufukta belirli bir bitiş süresi olunca, uygulamak da kolay olur.
Bu zamanda uyguladıklarınızın bir kısmını günlük yaşamınıza alır ve daha sağlıklı hale getirirsiniz.

(Aralıklı) oruç örneği de iyi bir örnektir. Önceden bir hedef belirlenir ve bu nedenle feragat sınırlıdır. Gün içinde mutlaka katı diyet gerektirmez ama belirli bir saat sonrası yemek yemeğe son verilir. Tamamen herşeyden vazgeçmek söz konusu olmadığı için katlanılabilir, değil mi?

Aralıklı Oruçla Nasıl Kilo Verdim

Ancak, feragat hayatınızı belirliyorsa, bir şeyler hiç de iyi gitmiyordur. O halde bilinçli olarak hatalar yapmak ve hataların tadını sonuna kadar çıkarmak daha iyidir. Hayatı gerçekten güzel yapan da budur. Herkese sağlıklı günler dilerim:)


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Doğal Taşların İyileştirici Gücü Ve Diğer Faydaları

4 Kişilik Gelişim Alanı Ve Günlük Yaşama Uygulanması

İlkbahar Detoksu İle Fazla Kilolardan Kurtulun 

2021 Yılında Benimseyeceğimiz Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Bilinçli olmak anahtar kelime bence de. Çok değerli bilgiler. Emeğine sağlık Deryacığım. Sevgiler :))

    YanıtlaSil
  2. What a powerful and helpful post. You are so right! It is important to remember that we are human and sometimes, we want certain foods because they taste good. That doesn't make us any more or less. Thank you for this <3

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads