4 Kişilik Gelişim Alanı Ve Günlük Yaşama Uygulanması

 

kisisel-gelisim

 

4 kişilik gelişim alanı

Bu yazıyı hangi bloguma yazayım diye önce kararsız kaldım. Acaba yaşam blogum Deli Kızın Bohçası' na mı yoksa buraya mı yazayım diye çok düşündüm. Ama beden ve ruh sağlığımızı da içine aldığı için buraya yazmaya karar verdim. Her okuyup uygulayanın faydalanması dileğimle...


1. Fiziksel gelişim - sağlık / fitness / beslenme

Özellikle kişilik gelişimi konusunu daha önce yoğun bir şekilde ele almadıysanız, bence aktif kişilik gelişimi ile başlamak için bundan daha iyi bir alan yoktur. Başlangıçta size çok yardımcı olacak  ve dolayısıyla değişikliği veya ilerlemeyi kaydetmesi kolay olabilen bir alan! Ayrıca diğer alanlar için de motivasyon ve enerji verecektir.
Örneğin, daha fazla dayanıklılık sporu yapmaya başlarsanız, çabalarınızın ilk sonuçlarını nispeten kısa bir süre içinde görebilir ve hissedebilirsiniz (örneğin kilo kaybı, daha fazla enerji vb.). Düzenli olarak spor salonuna gitmeye başlarsanız, tam anlamıyla kaslarınızın güçlendiğini görebilirsiniz.
Bu görsel geri bildirim, özellikle başlangıçta muazzam bir motivasyon artırıcıdır ve kişilik gelişiminize bağlı kalmanızı ve havluyu erken atmamanızı sağlar.
Kişilik gelişimi hem zihinsel hem de fiziksel olarak gerçekleşir!
Kişisel gelişimin bu ilk alanının bir diğer artı noktası da egzersiz ve beslenmenin uygulama olarak daha kolay olmasıdır.

Örneğin her gün 10 dakika koşmaya karar vererek veya belirli yiyecekleri diyetinizden (anahtar kelime: şeker) çıkararak burada doğrudan aktif olabilirsiniz.
Kişisel gelişimde zaten ilerlemiş olsanız bile, vücudunuzu asla ihmal etmemelisiniz ve kişilik gelişiminin sadece ruhsal bir şey olduğu hatasına kurban gitmemelisiniz. Ruh ve beden sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır.
Vücudunuzu eğitirseniz, aynı zamanda zihninizi de güçlendirirsiniz. Egzersizin stresi azalttığı ve memnuniyeti artırdığı kanıtlanmıştır. Gittikçe daha fazla disiplin ve irade edineceksiniz. Kendinize olan güveninizi ve öz saygınızı güçlendirirsiniz, her ikisi de kendinize olan güveniniz üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir.
Bu nedenle, fiziksel uygunluğu sahip olduğunuz en büyük varlık ve tüm kişilik gelişiminizin son derece önemli bir bileşeni olarak düşünün, ki bunu görmezden gelmemelisiniz! Zindelik ve yetersiz beslenmenin eksikliğinden kaynaklanan hastalık, sürekli rahatsızlık veya düşük enerji seviyesi, ruh halini neredeyse anında etkiler ve böylece daha fazla kişisel gelişimi engeller! Lütfen bunu asla unutmayın.

Bedensel gelişim için evde yapabileceğiniz egzersizler

2. Zihinsel gelişim - bilgi ve becerilerin oluşturulması

a) Bilgiyi arttırın

Bu kişisel gelişim alanı belli bir şekilde biraz daha zordur ancak daha az önemli değildir! Motive olmak ve kaynak bulabilmek her zaman kolay olmayabilir.
Belki şu durumu biliyorsunuzdur:
Kendinizi eğitmeye devam etmek istiyorsunuz. Bu artık eskiye oranla daha kolay. Çünkü ulaşabileceğimiz bir çok yardımcı kaynak var. Ya ilginç bir kitap okuyun ya da öğretici bir YouTube videosu izleyin. Ama ilk zamanlarda "gevşeme" dürtüsü sizi etkisi altına alabilir. Yarım saat sonra kendinizi televizyonun önündeki kanepede TV izlerken bulabilirsiniz..
Zihinsel gelişiminize faydalı olan aktiviteler maalesef biraz çaba ve dikkat gerektirir, bu yüzden motivasyonunu ve motivasyonunu çabucak kaybetmek çok insancadır.
Ancak acı gerçek şu ki, yeni bilgi zihniniz ve dolayısıyla kişilik gelişiminiz için ruhsal besindir. Yeni düşünme yolları ve bakış açıları olmadan, zihinsel gelişiminiz duracaktır. Yaratıcılığınız yokolur. Yeni fikirler yeni şeyler öğrenmeden doğmaz!
Beyninizi devamlı olarak besleyebileceğiniz yeni etkinlikler bulmalısınız.
Gerçekten değerli içeriği okuyarak, izleyerek veya dinleyerek bilgi zenginliğinizi sürekli olarak genişletmek, kişiliğinize ve yaşamınıza uzun vadeli bir yatırımdır .
Ve şimdi bunu bildiğinize göre zihinsel gelişiminize de yatırım yapmak için zaman ayırın.

Kişisel gelişim kitapları okuyun

 b) Beceriler geliştirin

Okuma yeteneğiniz olmasaydı bugün nerede olurdunuz? Muhtemelen şimdi kendinize bu soruyu sormazdınız.
Bu yeteneği günlük hayatta sürekli kullanıyoruz. Bilgi edinmek, bilgi almak, fikir alışverişinde bulunmak ve hatta uzak dünyalara dalmak... Lütfen bir anlığına sadece bu yeteneğin tek başına sizin için neleri mümkün kıldığını düşünün.


Bir adım daha ileri gidelim.


Yukarıdaki karşılaştırmanın yardımıyla, en azından yeni beceriler öğrenmenin ne kadar değerli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Onlarla birlikte hayatınızı zenginleştirebilmeniz ve özellikle hedeflerinize ulaşabilmeniz için onları bilinçli bir şekilde oluşturmak gerekli.
Hedeflere ulaşmak için becerilerimiz ve yetkinliklerimiz kadar önemli bir araç yoktur. Bir konu hakkında etkileyici bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz, ancak bu bilgi olmadan orada aynı zamanda bu bilgiyi eylem / pratikte uygulamaya her zaman hazır olan olgun becerilerdir.
Aktif dinleme, mevcut sosyal etkileşimlerinize kalite katabilir. Yeni arkadaşlar edinme yeteneği de yardımcı olabilir. Yalnızca yeni, inanılmaz derecede ilginç insanlarla yapılan birçok konuşma inanılmaz sayıda izlenim ve başka bakış açıları kazandırabilir.

 Vicdanlılık, disiplin ve çalışkanlık gibi beceriler de öğrenilebilir ve geliştirilebilir.
Ama hepsi bu değil. Hangi beceriyi edinmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, örneğin Amazon'da kitap kategorilerini açmanız veya Udemy veya Skillshare gibi öğrenme platformlarına göz atmanız yeterlidir. Araştırma kaynakları bilmediğiniz bir dilde mi? Harika, o zaman bir sonraki beceri üzerinde çalışmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz! Hemen yabancı dil öğrenmeye başlamakla harekete geçebilirsiniz.3. Duygusal gelişim - dinginlik / iç huzur oluşturma ve salıvermeyi öğrenme


Pek çok insan  yalnızca dışsal olarak olgunlaşır ve büyür, ancak sadece çok azı kendi iç dünyalarında da büyümeyi ve olgunlaşmayı öğrenmiştir. Somut terimlerle: Kendi duygularınızı daha iyi anlamak, onları daha akıllıca yorumlamak ve nihayetinde onları daha mantıklı bir şekilde kontrol etmek.
Bilim şu anda, duyguların akla gelebilecek her durum için vücudumuzun hızlı bir analizi olduğunu varsayıyor. Çoğunlukla ilk ve hızlı bir analizde olduğu gibi, kesin olmayabilir ve hatta bazen tamamen yanlış olabilir!
Bu da bize gösteriyor ki, her zaman en iyi şekilde işleyen duygu sistemini daha iyi kontrol etmeyi optimize etmek ve öğrenmek, aynı zamanda kişilik gelişiminin önemli bir görev alanına aittir.
Kızgın ya da kıskanç olduğunda artık kendileri olmayan insanları tanıyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki, elbette onlar hala kendileridir! Sadece kişilik gelişimlerinin bu yönüyle, tamamen bilinçsiz ve gelişmemişlerdir.
Yaptığınız ilk hata, hissettiğiniz duyguyla özdeşleşmektir. İkinci hata, duyguyu saf gerçek olarak kabul etmektir. Artık çoğu insan, meydana gelen duyguları anlamak ve analiz etmek için beyninin rasyonel kısmını kullanıyor. Sorgulamak yerine, duygu  mantıksal olarak haklı çıkarılıyor ve kendi kişiliğiniz üzerinde tam kontrol size veriliyor!

Duygularınız kaderiniz değil! Aktif olarak farklı davranabilir veya farklı hissetmeyi öğrenebilirsiniz. Yani, kendinizi duygularınızdan ve hislerinizden ayırmaya (teknik dil: kimliksizleştirme) ve özellikle düşüncelerinizi aktif olarak kontrol etmeye başlayarak. Çünkü düşüncelerinizin duygularınız üzerinde büyük bir etkisi var!
Örneğin, bir dahaki sefere normalde öfkenize kapılacağınız bir durumda olduğunuzda, sakin kalabilir ve bu olumsuz duyguyu "sadece" bırakabilirsiniz. Bu, mükemmel bir aktif kişilik gelişimidir!
Ve "bırakmayı öğrenmek" konusu, kişilik gelişiminin bu 3. alanının bir başka önemli yönüdür. Bu, olumsuz duyguları "salt" bırakmanın ötesine geçer (bu tek başına bazen yeterince zor olabilir). Özellikle geçmişi ve içerdiği travmayı bırakmanın yanı sıra gelecekle ilgili korkuları ve şüpheleri bırakmakla ilgilidir.
Meditasyon ve yoga yardımcı olabilir.

4. Manevi gelişim - farkındalık ve mutluluk


Lütfen aşağıdaki soruyu dürüstçe cevaplayın: Mutlu olmak için başka neye ulaşmanız / sahip olmanız gerekiyor? Birçok kişi "Hesabımda daha fazla paraya ihtiyacım var!", "Birinci sınıf bir konumda harika bir ev!" Veya "Hayalimdeki araba!" Veya "Hayalimdeki partnerim!"
Ama tüm bunlara gerçekten ihtiyacınız var mı?
Lütfen şimdi beni yanlış anlamayın. Kendi başına yüksek, arzu edilen hedefler belirlemede yanlış bir şey yoktur. Doğru kullanıldığında ve kontrol edildiğinde hırs, kişisel gelişiminizi zenginleştirebilecek, hatta hızlandırabilecek harika bir şeydir!
Bununla birlikte, hayallerinize ve hedeflerinize ulaşırsanız bir şeyler bulmanız çok, çok yüksek bir olasılıktır, ancak aynı zamanda ruhsal olarak bir gelişim olmaz. Yani: hayal edilen, sınırsız mutluluk eksik kalır!
Çünkü diğer şantiyeler & hayattaki "sorunlar" çok çabuk bulunabilir. Sizi rahatsız eden, daha önce hiç orada olmayan ya da var olduklarını bile bilmediğiniz şeyler.

Ruhsal gelişim şu anlama gelir: egonuzu evcilleştirmek!

Burada bahsettiğimiz şey kişilik gelişimi alanında ego olarak anılıyor ve gözümüzde kişilik gelişiminin 4 alanı da tam olarak bununla ilgili.
Özellikle "egoyu çözme / kontrol etme" ve kişinin farkındalığını artırmaya odaklanan ruhsal gelişimdir. Artan farkındalık, şimdiki anı olduğu gibi daha çok kabul etmenizi sağlar. Yani doğru olan her şey gibi! Yaşamın kendisi gibi. Herhangi bir materyalist hedefin veya  arzunun aksine, gerçekte gerçek ve değerli olan tek şey olarak. Şu anda var olan, elinizde olan tüm harika şeylere gittikçe daha fazla odaklanın, o zaman gerçekten mutlu ve minnettar olmak için bir şeyi başarma veya bir şey olmak zorunda olma zihniyetinden kendinizi koparır / kurtarırsınız.
Şimdinin reddi, nihayetinde bilinçsiz bir yaşam tarzı yaratır. Bu, ilk etapta korkular, endişeler veya keder için alan yaratır.
Öyleyse lütfen kısaca  düşünün: Endişelerinizin ve korkularınızın çoğu ya da kederiniz / sorunlarınız geleceğe ya da geçmişe bağlı değil mi? Bunları bırakmayı öğrenirseniz daha tatmin ve rahat hissedeceğinizi düşünüyor musunuz?
Umarım bu soruyu zihninizde yankılanan bir "EVET!" İle yanıtlamışsınızdır! Ve bu 4 alandaki kişisel gelişim, ruhsal gelişim, daha fazla farkındalığa ve mevcudiyete yol açar, bu da nihayetinde odaklanmanızı "değiştirmenin" en etkili yoludur ve böylece yaşamınızda tatmin ve dinginlik için daha fazla alan yaratır.

Kişisel gelişimdeki en büyük 2 hata

Şimdiye kadar okuduğunuza göre, kişilik gelişiminin kendinizden ve hayatınızdan en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz gerçekten harika bir araç olduğunu zaten anladığınıza inanabilirim.
Ama sizi önceden uyarmak isterim! Kişisel gelişimle ilgili, iyi ve değerli olmaktan başka her şey olan 2 şey vardır. Bunların, kişisel gelişime bağlı olduklarına inanan pek çok kişinin yaptığı 2 tipik hata olduğunu söyleyebiliriz.

Hata 1: Pasif Kişisel Gelişim


Kişisel gelişimi hiç duymamış olmaktan daha trajik olan nedir? Asla kullanılmayan yeni bilgi ve dolayısıyla değişim potansiyeli olabilir mi?
Kişilik gelişimi okul dersleri gibi değildir!
Öğrendiklerinin pek çok pratik önemi vardır ve her koşulda test edilmeli ve fiilen uygulanmalıdır. Dale Carnegie'nin How to Make Friends & Influence People kitabını okudunuz mu? İyi. Şimdi okuduğunuzu uygulamanın da zamanı geldi. Dışarıya çıkın, pozitif olun ve yeni insanlarla tanışın. Yeni bağlantılar kurmaya başlayın! Kitapların arkasına saklanmayın!
Eckart Tolle tarafından yazılmış harika kitapları okudunuz mu? Güzel. Şimdi okuduklarınızın hepsini veya  bir kısmını günlük yaşamınıza entegre edin. Örneğin, kolunuza veya sık gördüğünüz yerlere (örneğin arabada) bir çıkartma yapıştırın ve görüş alanınıza her düştüğünde mevcut anın güzelliğinin farkına varın.
Unutmayın: Tüm dünyayı veya tüm hayatınızı tek seferde değiştirmek zorunda değilsiniz. Ama her gün küçük bir şeyi değiştirebilirsiniz! Uygulamalısınız! Aksi takdirde, aktif kişilik gelişimi yerine pasif davranırsınız!

Hata 2: Olanla asla tatmin olmayın

Gözünü gerçekçilik için keskinleştirmek ve hırslarını kontrol edebilmek de kişisel gelişimin bir parçasıdır. Bununla birlikte, kişilik gelişimi bir zorlama haline geldiğinde ve sağlıklı bir büyümeden çok bir bağımlılık haline geldiğinde, gerçekten sorunlu hale gelir.
Bazı insanlar kişisel gelişim fikrini öğrenirler, ancak daha sonra bilinçsizce zihinlerinde uç noktalara itelerler, böylece her açıdan mükemmel olma ve yaşamlarının her alanında sürekli gelişme ihtiyacı duyma ihtiyacını kalıcı olarak hissederler. .
Kişilik gelişimi sağlıklı büyümedir!
Onlar için kişisel gelişim yardımcı bir arkadaş değil, muazzam bir yük ve muazzam bir baskı haline gelir. Her zaman ve her yerde daha iyi, daha hızlı, daha güzel veya daha zengin olma baskısı! 4 kişilik gelişim alanını ve “egonuzu kontrol etmeyi öğrenmek” konusunu hatırlayın. Kişisel gelişimin belirli sınırları olduğunu ve bunun normal olduğunu bilin. Her şey olmak ve her şeye sahip olmak zorunda değilsiniz! Bu mükemmellikle ilgili değil, bu büyümeyle ilgili! Her gün% 0.001 daha iyi. Bu yeterli!
Bugün kişisel gelişiminize böyle başlıyorsunuz!

Kişisel gelişime başlayın

Yavaş yavaş bu çok uzun makalenin sonuna geliyoruz. Şimdi hala yapmak istediğim şey, size doğrudan (bugün) uygulanabilecek ve AKTİF kişisel gelişiminize başlayabileceğiniz net eylem adımları vermek. Küçük başlayın ve aşırıya kaçmayın!
Küçük adımlar ve değişiklikler, stresli bir haftadan sonra kişisel gelişiminizi hayatınızdan tamamen yasaklayacak şekilde kendinizi bunaltmaktan daha iyidir.

Kişisel gelişime başlamak için 6 fikir:

Cep telefonu kullanımını sınırlayın: 

Her 5 dakikada bir akıllı telefonunuzu kontrol etme dürtünüze çalışın. Hayat, dijital dünyanın dışında da (ve her şeyden önce!) Güzeldir.

Daha az şeker yemek:

 Eminim ki şu anda sağlığınız için yararlı olandan çok daha fazla şeker tüketiyorsunuzdur ve muhtemelen farkında bile değilsinizdir. Bu durumu kontrol altına alın.

Yabancı dil öğrenmek: 

Yeni diller sadece geniş dünyaya açılan bir kapı açmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel gelişiminize de katkıda bulunur. Kelime hazinesi bunun mutlak temelidir! Örneğin yeni diller öğrenmek için bir uygulama kullanın. Örneğin: Her gün 5 yeni kelime.

Daha dakik olun: 

Arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz, dakiklik eksikliğinizin onları kızdırdığını onlarca kez size bildirdiler mi? Harika, o zaman bunu doğrudan kişilik gelişiminiz için bir görev olarak alın ve gelecekte dakikası dakikasına çalışın.

Daha erken kalkın: 

Tamamen geç kalkıyorsunuz ve yataktan çıkmakta zorlanıyor musunuz? Uyku ihtiyacınızı belirleyip, zamanında yatarak ve yeterince uyuyup zinde kalkarak kendinizi bu konuda eğitin.

Daha iletişimsel / daha açık olun: 

Daha çok utangaç / sakin / içe dönük bir tipsiniz, ancak gerçekte biraz daha fazla özgüvenli olmak arzusundasınız.  Öyleyse bugünden itibaren meydan okumanız: günde en az 1 yabancıya hitap etmek (veya başlangıç ​​için en azından haftada bir) ve onları kısa bir konuşmaya dahil etmeye çalışmak.

Oldukça uzun bir yazı oldu biliyorum ama kendimizi geliştirmenin sonu yok. Bu işe başladıktan sonra yeni yeni kaynaklardan faydalanarak ömür boyu devam edecek bu yolculuktan siz de keyif alacaksınız.

Bu konu da ilginizi çekebilir:

Cultivating Presence Nedir, Nasıl Uygulanır?

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. hepsi güzel bazen meditasyon yapabiliyorum ama genelde vaktim olmuyor artık..

  YanıtlaSil
 2. Bunların hepsi de ne kadar önemli bilgiler...Fiziksel zihinsel duygusal gelişim ve farkındalık..Biri eksik olsa olmuyor hepsini dengeli bir arada götürmek de bazen zor olabiliyor tabii..
  Farkındalıkla sakin bir şekilde yapmaya çalışmak lazım dediğin gibi bir anda büyük değişiklik degil belki ama yavaş yavaş da mümkün..
  Egonun evcilleştirilmesi tabirini çok sevdim:)
  Son 6 tavsiyeye kesinlikle katılıyorum özellikle cep telefonu kullanımının azaltılmasına..
  Faydalı güzel yazın için teşekkürler canım emeğine sağlık Deryacım♥️

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads