Kalp Krizi Belirtileri Ve Alabileceğimiz Önlemler


kalp-krizi-belirtileri-önlemlerHerkese merhaba. Ailemde birçok kişide kalp hastalığı bulunduğu için bu yazıyı yazma gereği duydum. Babam ve babaannem, kalp sorunları yüzünden yıllarca tedavi gördüler, kayınpederim ise birden fazla kez kalp krizi geçirdi ve birkaç kez bypass oldu. Babam ve babaannemde gözlemlediğim, sağlıksız beslendikleri ve hareketsiz yaşamları oldu. Bu onlara sadece kalp hastalığı olarak değil, şeker, tansiyon sorunları gibi birçok hastalık olarak geri dönüş yaptı. Tıptaki tüm gelişmelere rağmen bu hastalık, hala en ölümcül sağlık sorunlarından biri olarak kabul ediliyor ve ilk iki saat içinde yapılan müdahale hayati önem taşıyor. Kalp krizi geçirmek bir insan için yeterince yıpratıcı zaten ve sağ olarak atlatanlar kendini gerçekten şanslı saymalı. Ama sadece krizi geçirdiğimiz dönemde değil, sonradan da hayat kalitesini zorlaştırıcı bu rahatsızlığa karşı bilinçlenmeli ve mümkün olduğunca tedbiri elden bırakmamalıyız. Ayrıca beni şaşırtan bir konu da kriz belirtilerinin kadın ve erkeklerde farklılık göstermesini okumam oldu. Ben hep benzer belirtilerin olduğunu düşünürdüm önceden.
kapl krizine karşı önlemler
Kalp krizi belirtilerini tanıyalımHer ne kadar belirti vermeden olabilen ve aniden ölüme yol açabilen sinsi kalp krizleri olsa da, bazı genel belirtileri aklımızın bir köşesinde bulundurmakta yarar var. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır.


Belli başlı kalp krizi belirtileri :


Kalpte şiddetli ağrı


Göğüste ağrı
Nefes darlığı
Terleme
Bulantı
Çarpıntı
Çabuk yorulmak, normalde rahatlıkla yaptığımız aktiviteleri yaparken zorlanmak


Şüphe duyduğumuz durumlarda hemen doktorumuza başvurmak veya dışarıya çıkamayacak haldeysek hemen ambulans çağırmak hayati önem taşıyor.
Bazı durumlarda hiç ağrı duymamak da mümkün olabiliyor.
Özellikle kadınlarda sadece başdönmesi, mide bulantısı ve nefes darlığı belirtileri görülebiliyor.
kalp sağlığı
Kalp krizinin nedenlerini bilelimKalp krizleri, sağlıksız dolaşımdan dolayı kalp damarlarının tıkanmasıyla oluşuyor. Bizlerin kişisel olarak önlem almak için yapacaklarımız bu damarların tıkanmasına yol açan nedenleri engellemek. Bunu da nasıl yapabiliriz ; tabii ki yaşam şeklimizi gözden geçirip, sağlıklı bir yaşam stili seçerek... Aşırı kilo, hareketsiz bir yaşam, stres , sigara içmek, şeker hastası olanlar, aile üyelerinden biri veya daha fazlası kalp hastası olanlar, menopoz sonrası kadınlar risk altında olan kişiler.
Doymuş yağdan ve şekerden kaçınmak, beslenmede bol sebze ve ölçülü miktarda meyveye yer vermek, lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, tuzu az tüketmek mutlaka edinmemiz gereken alışkanlıklar.
İnternette konuyu araştırırken otomatik kalp krizi hesaplayıcılar da gördüm. Bunlardan faydalanarak risk altında olup olmasığınızı öğrenebilirsiniz.
 Aktivite olarak da bir hafta içinde hem bizi nefes nefese bırakacak kardiovasküler aktivite hem daha hafif tempolu aktiviteleri karıştırıp uygulamalıyız. Ancak her zaman belirttiğm gibi aktif spora başlamadan önce doktor kontrolünden geçmek en sağlıklısı. 35 yaşından sonra her bireyin düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırması çok önemli.
Kalp krizi geçirdiğimizi düşünüyorsak veya bir yakınımızın  geçirdiğini düşünüyorsak en kısa sürede bir ambulans çağırıp onu hastaneye yetiştirmemiz, yapabileceğimiz en doğru hareket olur. Ne kadar erken hastaya müdahale edilirse, başarı şansı da o kadar yüksek olur. Yapılan tedavi şekilleri de ilaç, kateter koyulması şeklinde olur.
Kalp krizi dünyada en çok, gelişmiş sanayi ülkelerinde görülüyormuş. Bu da hastalığın stresli bir hayat tarzıyla ne kadar bağlantılı olduğunun bir göstergesi. Rahatlamaya ve günlük stresten uzaklaşmamıza yardımcı olacak bazı önlemler almak, genel anlamda hayat kalitemizi arttırıp bizi daha sağlıklı bireyler haline getirir.
Sizleri upuzun bir sağlık yazısıyla bunaltmak istemiyorum ancak dünyada bir numaralı ölüm neden olarak sayılan bu hastalığa dikkat çekmek istedim. Sağlıklı ve fit kalın...

kalp hastalıgı39 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Özellikle genç denecek yaşta ani kalp krizi ile ölen insanları duydukça bilgi sahibi olmak hatta bu konuda ilk yardım bilgisi edinmek ihtiyacı duyar oldum. Bir çoğunda sigara-alkol kullanımı ya da aşırı kilo gibi etkenler bile olmuyor, kalp rahatsızlıklarınde stres ve genetik yatkınlıkta çok önemli. Kendi canımız ya da sevdiklerimiz için daha bilinçli ve öğrendiklerimizi de uygular olmak zorundayız. Bu hastalıkta ilk müdahale de çok önemli, Allah karşılaştırmasın ama tedbir adına bilmek lazım.
  Sağlıklı günler diliyorum, sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saglik konularinda hastalik hastasi da olmadan bilgi edinmek bizim yararimiza. Sevgiler 😊

   Sil
 2. Bilgilendirmen için teşekkürler Derya'cım. Böyle hastalıkların belirtilerini bilmemiz hem kendimiz hem yakınlarımız için önemli... Ellerine sağlık, çok öptüm.

  YanıtlaSil
 3. Genç yaşta daha tehlikeli malesef. Teknoloji, stres, hareketsiz yaşam her anlamda tehdit ediyor sağlığımızı. Bu aralar fena halde sadeleşmeye ve şehirden kaçmaya takmış durumdayım....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim de sehirden uzakta yasamak istememiz büyük sehir stresinden kurtulmakti. Inanilmaz artiyor hayat kalitesi.

   Sil
 4. canım çok önemli ve güzel bir konuya değinmişsin , paylaşım için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Valla çok çabuk yoruluyorum, yürürken bile...aman ne yapayım vakti gelen gidiyor:( Çok yararlı bilgiler vermişsin, emeğine sağlık canım, çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman Allah korusun. Kondisyon düsüklügü vardir 😊

   Sil
 6. çok çok ciddi bi mevzu gerçekten güzel paylaşım olmuş

  YanıtlaSil
 7. Canım ne kadar faydalı bir yazı olmuş.
  Emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 8. Çok faydalı bir yazı, paylaştım hemen, elinize sağlık, sevgiler:)

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. Giderek de kalp krizi yaşı düşüyor.Bu kadar çok artmasının araştırılması da gerek.Teşekkürler canım benim.Güzel bir yazı :)

  YanıtlaSil
 11. Sigarayı açık havada da yasaklamalarını dört gözle bekliyorum...

  YanıtlaSil
 12. Hello, thanks for the information.

  YanıtlaSil
 13. Wow, this post is very informative, I think it is important to know all this. Sadly there is an element we can't control, and that is stress and I am saying this from my own experience. Lately I find very hard to manage the work related stress, hope to find a solution and more time for my blog too, a spare time action :D
  Wish an amazing day!
  Greetings,
  Flo from
  https://femeieastazi.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks dear. You re right stress is really bad. I wish more time for my blogs too. Kisses 😊

   Sil
 14. Merhabalar, Bu tür hastalıklar hakkında ön bilgi almanız ve acil durumlarda hastalıklara ait belirtileri kontrol etmeniz için yeni bir sistem var. SANAL HEKİM adında : http://www.sanallhekim.com

  YanıtlaSil
 15. özellikle erkekleri tehdit ediyor ama kadınların da başına gelmeyecek demek değil bilmek lazım belirtiler tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artik kadinlar da trhlike altinda. Stres kontrolünü ögrenmemiz lazim acilen 😊

   Sil
 16. Teşekkürler eline sağlık canım önemli bir nokta bu.

  YanıtlaSil
 17. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 18. Gençlerde kalp - damar hastalıkları artıyor ve doğal beslenmeden uzaklaşıp hazır, fast food, paketlenmiş...gıdaları fazla tüketmek bunun başlıca sebepleri arasında sayılıyor. Herkesin anlayabileceği güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads