2021'de Benimseyeceğimiz Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

 

saglikli-yasam-aliskanliklari

2020 yılında pandemi süreci ile yaşadığımız sıkıntılar, gerek ülkemizde gerekse bütün dünyada özellikle birçok insanın alışkanlıklarında değişiklik yapmayı zorunlu hale getirdi. Bugün halen içinde bulunduğumuz olumsuz koşullar ortadan kalkmış değil hepimizin bildiği gibi. Dolayısıyla birçok geleneksel yaşam alışkanlıklarını değiştirme zorunluluğu doğdu. 2021 yılında bu olumsuz koşulları avantaja dönüştürecek ve yaşam biçimimizi daha sağlıklı hale dönüştürmek için özellikle çaba sarf edilmesi gerekir. Bu yemek yeme alışkanlığından beslenme, uyku, günlük spor aktiviteleri gibi bir takım değişiklikleri sağlayarak olabilir. 2021 yılı için öngörülen değişiklikler günlük yaşamda herkesin rahatlıkla uygulayabileceği değişimleri içeren ve şimdiden de dünyada birçok insanın benimsediği sağlıklı yaşam alışkanlıklarından oluşuyor.

 2021 Yılı Spor Trenleri Neler Olacak?

Sağlıklı Yaşamın Hayata Geçirilmesi

 

2020 yılı deneyiminin ardından henüz içinde bulunduğumuz olumsuz koşullar ortadan kalkmadı. 2021 yılında birtakım alışkanlıklar, özellikle sağlıklı beslenme, uyku, ruh sağlığı ve evde egzersiz konuları öne çıkacak ve bütün bunlar 2021in sağlıklı yaşam trendleri biçimine dönüşecek. 2021 yılında hayatımıza girecek ve trend olacak alışkanlıkları ş

öyle sıralayabiliriz.

 
 • Doğal güzellik ürünleri kullanmak
 • Doğal ve pratik beslenme biçimleri
 •  Bitkisel Etler
 •  Bağışıklık güçlendiriciler
 •  Evde egzersiz
 • Kaliteli uyku uyumak

Doğal Güzellik Ürünleri Kullanmak

 

2021 yılı alışkanlıklarımız değişirken doğa ile uyumlu plastik atık içermeyen ürünlerin desteklendiği bir yıl olacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla özellikle cilt bakımı ve güzellik ürünleri tercih ederken sıfır atık içeren ürünler kullanılmalıdır. Özellikle paket içinde kimyasal içerik taşıyan ürünler yerine doğa ile uyumlu ürünler tercih edilmelidir. Örneğin cilt bakım yağları, tonik ve nemlendiriciler, yüz ve vücut bakım ürünleri tercih edilirken, doğal ürünlerin tercih edilmesi hem daha sağlıklı hem de doğa ile uyumlu ve ekolojik dengeye katkı açısından önemlidir.

 

Doğal ve pratik beslenme biçimleri

 

Sağlıklı beslenme özellikle yaşadığımız bu günlerde çok daha önem kazanmıştır. Günlük hayatımızda yoğun iş temposu ve özellikle büyük şehirlerde yaşamanın zorluğu her geçen gün daha hızlı bir tempo sağlar. Buna bağlı olarak da beslenme tercihleri ve günlük yaşam alışkanlıkları da değişiklik gösterir. Önceki yıllarla mukayese edildiğinde 2021 yılında çok daha sağlıklı ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tercih etmenin önemi bilinmektedir. Bununla birlikte 2021 yılında sağlıklı yaşam trendleri biçimine dönüşen bitkisel ağırlıklı beslenme önem kazanacak. Sebze ağırlıklı beslenme ve özellikle bitkisel protein kaynaklarının tüketimi yükselecek ve doğal alternatif yiyecekler tercih etmemiz gerekecek. Pandeminin etkisi ile duygusal, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak ciddi anlamda olumsuzluk yaşadık. Hem bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak hem de daha sağlıklı ve daha bilinçli beslenerek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz. 

 

Bitkisel Etler

 

Önceki yıllarda da var olan ancak 2021 yılında daha fazla insan yaşamına yerleşen bitkisel içerikli etler, bugünden 2021 yılında daha fazla tüketileceğini söylemek mümkün. Vegan ve vejetaryen sayısının artmasıyla geçtiğimiz yıllarda ve bugün bitkisel bazlı etlerin sayısında ve üretiminde büyük oranda bir artış gözlenmektedir. Doğal et tadı ve et gibi görünen bitkisel etler 2021 yılında sektörel anlamda zirve yapacak. Özellikle son yıllarda doğal et ürünlerinin tadı kokusu ve dokusunu birebir taklit eden gıdalar daha da gelişerek kırmızı et, balık, tavuk, süt, yoğurt ve peynir türevlerine de geçiş sağlanacak.

 

Bağışıklık Güçlendiriciler

 

Özellikle 2020 yılında yaşanan covid-19 pandemisi beslenme alışkanlıklarının yanı sıra sağlık ve bağışıklık sistemi konusunda da oldukça tetikleyici oldu. Birçok kişi bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviye edici vitaminler ve doğal beslenme alışkanlıklarını yaşama geçirdi. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi bugün her zamankinden çok daha önemli hale geldi. Özellikle Çinko, C vitamini, Selenyum ve D vitamini gibi temel bağışıklık sistemini güçlendiren destekleyici vitamin ve mineraller 2021 yılında çok daha insan yaşamında yerini alacak. Ayrıca bağışıklık güçlendirici doğal bitkisel ürünler olan zerdeçal, zencefil gibi bitkilerin kullanımı da günümüzde en fazla satan takviye edici gıdalar olmuştur. Zeytinyağı kullanımı özellikle kalp sağlığı açısından önemli olurken C vitamini ve özellikle sindirim sistemini koruyucu probiyotik ürünlerin kullanılması da çoğaldı.

 

Evde Egzersiz

 

Evde egzersiz çalışmaları özellikle korona virüs salgını döneminde zorunlu hale geldi ve bunun düzenli olarak yaşam biçimi haline dönüşmesini sağladı. Korona virüs salgını süresince sağlıklı kalmanın temel bir takım koşulları vardır. Bunlardan su içmek, düzenli uyku uyumak, taze sebze ve meyve tüketimini arttırmak hem sağlıklı kalmanın, hem de bağışıklığı güçlendirme konusunda çok önemlidir. Ayrıca sağlıklı yaşam açısından düzenli yapılan egzersizler vücudun özellikle antikor sayısının artışını sağlar. Bunun yanı sıra orta şiddette yapılan düzenli egzersizler kalp ve damar sağlığının düzenli çalışması, vücudun özellikle virüs ve bakterilere karşı daha savunmalı durumda olması ve savaşması için oldukça önemlidir. Kan dolaşımının önemi ve pompalanan kanın niteliği aynı şekilde beyin gibi önemli organları zihinsel anlamda olumlu etkiler. Pandemi koşullarında zorunlu olmadıkça evden çıkamıyor olmak, özellikle fiziksel aktivitelerde kısıtlamalara sebep oldu. Ancak psikolojik olarak kişinin kendini sağlıklı hissetmesi ve aynı zamanda fiziksel sağlığın korunması açısından özellikle evde egzersiz çalışmalarının ihmal edilmemesi gerekir. Bu konuda birçok egzersiz programına ulaşmak mümkün. Basit egzersiz hareketleri içinde ellerle bacaklara dokunmak, duvarı itiyormuş gibi güç vermek, bacakları esnetmek gibi basit hareketler yapılabilir. Bu hareketlerin düzenli yapılması ve haftanın belli dönemlerinde uygulanması hem fiziksel hem de zihinsel sağlık açısından oldukça önemlidir.

 

Kaliteli Uyku Uyumak

 

Düzenli ve kaliteli uyku insan yaşamında genel sağlığın en önemli göstergesidir. Uyku eksikliği insan hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Konsantrasyon bozukluğu, anksiyete gibi bir takım sağlık sorunlarına sebep olur. Kaliteli ve sağlıklı uyku alışkanlığının olmaması kişiyi daha stresli hale getirir. Kalitesiz uyku koşullarını ortadan kaldırmak ve uyku kalitesini artırmak gerekir. Bunun için bitkisel çaylar yatmadan önce tercih edilebilir. Ayrıca çay ve kafein tüketimini azaltmak, karanlık odada uyumak ve daha erken saatte yatağa girmek kaliteli uyku uyumaya yardımcı olur.

 

Sağlıklı Yaşam Bilincinin Arttırılması

 

Sağlıklı kalmanın ve sağlıklı bir yaşama sahip olmanın bilinci özellikle yaşadığımız bugünlerde çok önemlidir. Evde kalma zorunluluğu düşünüldüğünde sahip olduğumuz koşullarda yapılabilecek birtakım sağlıklı yaşam aktiviteleri arttırılabilir ve çok daha geliştirilebilir. Basit ve pratik olarak uygulayabileceğiniz sağlıklı yaşam önerileri ise;

 

 • İşlenmemiş gıda tüketiminin azaltılması
 • Oturmak yerine ev içinde daha hareketli gün geçirmek
 •  Şeker ve özellikle şekerli gıdaların azaltılması veya tamamen hayatınızdan çıkartılması
 •  Düzenli ve kaliteli uyku uyumak
 •  Sevdiğiniz ve hoşunuza giden fiziksel basit aktivitelerde bulunmak
 • Evde bir takım hobiler geliştirmek, örneğin yemek pişirmek
 • Sosyal mesafe kurallarına uyarak açık havada vakit geçirmek
 •  Az televizyon izlemek
 • Yoga ve meditasyon yapmayı denemek
 • Abur cubur yememek
 • Alkol ve sigara tüketimini durdurmak veya azaltmak

Bu önerileri dikkate almak özellikle 2021 yılında fiziksel ve ruhsal sağlığın geliştirilmesine yardımcı olur. Kaliteli bir yaşam sürmenin temel koşullarından biri de yaşamda kendinize hedefler koymak ve bu hedefleri sürekli hale getirmektir. Sağlıklı yaşam önerilerini tek bir seferde değil ama belli oranda hayata geçirmek 2021 yılında daha güçlü ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı yaşam konusundaki önerilerin hayata geçirilmesi yalnızca ruhsal ve fiziksel sağlık açısından değil, sosyal sağlık üzerinde de olumlu etkisi olacağından destekleyici özelliğe sahiptir. 

Sağlık konulu diğer makalelere de göz atmak istemez misiniz?

 

 

 

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yapılması ya da değiştirilmesi gereken çok şey var. Uyku mesela bende çok kötüdür.

  YanıtlaSil
 2. doğal ürünler çok güzel olsa da maliyeti genelde çok yüksek olduğu için insanlar uzak duruyor. ama tabi olduğu kadar sağlıklı beslenmeli, iyi uyumalı ve egzersizimizi yapmalıyız. umarım sağlıklı kalırız hep

  YanıtlaSil
 3. çok faydalı bir yazı olmuş. Yeni yaşam modelimiz bunlar olmalı

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads