Aralıklı Oruç, Diyet Mi Yaşam Tarzı Mı? Aralıklı Oruca Başlayanlar İçin 9 İpucu

Aralıklı oruç - diyet mi yaşam tarzı mı?

aralıklı oruç

Diyet kelimesini duymak bile tüylerimi diken diken ediyor. Belki bu sizler için de öyledir. Diyet her zaman yoksunluk ve zor zamanlar gibi geliyor. Bir mecburiyet gibi olunca yapmak ve belirli kurallara uymak da zor geliyor. O yüzden dukan, atkins gibi diyetler hiiiç bana göre değil :)

Uygulayacağım şeyin adı diyet değil de, ömür boyu uyabileceğim sağlıklı bir beslenme şekli olmalı. Ve bunu uygularken, yaşam tarzımdan çok feragat etmemeliyim. Benim yaşam tarzıma en uygun olan beslenme şekli aralıklı oruç - interval fasten veya intermittent fasting.
Oruç zamanlarını kendim ayarlıyorum.  Ne yeneceğine dair kural yok. Yaşam tarzıma en mükemmel uyan beslenme şeklini buldum.

Diyet Kelimesinin Tanımı

Aslında orijinal anlamda, diyet özel yiyeceklerin kalıcı seçimi anlamına gelir. Yani belli bir yaşam tarzı.

Ancak insanlar genelde belirli bir süre uygulanabilen özel beslenme tarzına diyet demeyi alışkanlık haline getirmiş bir kere. Çoğunlukla kilo vermek veya hastalıklar için tedavileri desteklemek amacıyla kısa süreler uygulanan beslenme modellerine hep diyet deniyor.

“Diyet” kelimesini duyduğunuzda bunu muhtemelen sizle de ilk olarak düşünürsünüz. Kilo vermek için diyetinizi değiştirin.

Örneğin 5 günlük diyet, patates diyeti, yoğurt diyeti, hurma diyeti... saymakla bitmeyecek kadar çok diyet çeşidi var dünyada.

Lifestyle-yaşam tarzının tanımı

aralıklı oruç

Yaşam tarzı, kendi hayatınızı yaşam biçiminizi ifade eder. Tıbbi yönler tıpta dikkate alınır. Hangi uyku davranışına, egzersize ve beslenmeye sahipsiniz.

Bir yaşam tarzı kurallarla gelişmez. Belli bir yaşam biçimi hayatın doğal bir gelişmesidir. Nerede yaşadığınız, nerede çalıştığınız, aileniz, arkadaşlarınız yaşam biçiminizi belirler ve etkiler.

Böyle olunca, yaşam tarzınıza uymayacak diyetlerin başarılı olma şansı da sıfır denecek kadar azdır. Veya kısa bir süre başarılı olsa da yo yo efekti dediğimiz etki ile verilen kilolar geri döner.

Aralık oruç diyet mi?

Aralıklı oruç size ne yiyeceğinizi söylemez. Hangi yiyecekler sizin için iyidir. Ve hangisi kötüdür.

İstediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Sadece yemeğinizi yediğiniz zaman değişir.

Aralıklı oruç ile sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmezsiniz. Sadece izin verilen zaman dilimine ertelersiniz.

Diğer sistem diyetleri çok daha serttir. Bu nedenle aralıklı oruç bir diyet değildir. Ancak tabii ki hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşamak istiyorsanız, bilinçli gıda seçimlerine yönelmeniz en iyisidir.

Aralıklı oruç bir yaşam tarzıdır


aralıklı oruç

Aralık oruç tutmaya başladığımda, elbette bir sınırlama oldu. En azından ben kahvaltı olmasaydı kendimi sınırlanmış hisseder onsuz yaşayamam diye düşünürdüm.

Hepimiz kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu efsanelerini biliyoruz. Ve metabolizmamızı yavaşlatmamak için sık sık atıştırmalıyız gibi öneriler hep önümüze getirilir.

İlk birkaç haftadan sonra farkı fark ettim. Akşam yediğim saate göre sabahki ilk öğünümü ayarlıyorum ve buna da ilk 3-4 günde alıştım diyebilirim. Kendimi çok daha rahat ve özgür hissediyorum. Yemek aralarındaki açlık hissim de kayboldu.

Aralıklı oruç benim için bir diyet veya kısıtlama değildir. Sadece hayatımı yaşama şeklim. Uzun yemek araları vermek, kendimi daha hafif hissetmeme neden oluyor.

Zihinsel netlik, aralık oruçla devam etmemin nedenlerinden biridir. Oruç saatlerinde daha aktif ve uyanık oluyorum.

Benim için, aralık oruç yaşam ömür boyu devam ettirmeyi düşündüğüm bir yaşam tarzı. Bir de şunu ekleyeyim soranlar oluyor arada. Aralıklı oruç dini bir oruç değil, sağlık orucu. Oruç kelimesinin kullanılması ise, belirli süreler yemekten feragat edilmesi.

Yaşam tarzınızı bulun

Size ve yaşamınıza uyan yaşam tarzını ve ona uygun beslenme şeklinizi bulun. En önemlisi bu!
Yalnız bir noktayı özellikle vurgulamak isterim. Birçoğu için, aralık oruç gerçek bir cankurtaran olabilir! Ama bana yardım ettiği için herkese  uygun olması gerekmiyor.

Aralık orucunun hayatınıza uyup uymadığına kendiniz karar vermelisiniz. Herkesin takip etmek istediği yaşam tarzı olmayabileceğini anlıyorum.

Vücudunuzda ve yaşamınızda kendinizi rahat hissetmelisiniz. Hangi diyeti takip ettiğiniz ve aralıklı oruç tutup tutmamanız önemli değildir.

Herkes farklıdır ve bu yüzden kendi yolunuzu bulmalısınız.

Aralıklı oruca başlayanlar için 9 ipucu

aralıklı oruç

Her başlangıç ​​zordur! Aralıklı oruç yaşam tarzınıza başlayabilmenizi mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyorum. Bu yüzden aralıklı oruca başlamak isteyenler veya başlayanlar için birkaç ipucu vermek istedim.

Genellikle size gerçekten yardımcı olacak küçük ipuçları, başlama korkunuzu ortadan kaldırmalılar. Bazıları başlangıçta bana çok yardımcı oldu. Zamanla da kendi kurallarımı koyarak iyice hayatıma oturttum bu sistemi.

İşte aralıklı oruca başlayanlar için 9 ipucum:

1. Sadece başlayın

Aralık oruçlarını başlatmak için en önemli ipucu budur! Sadece başla! Aksi takdirde aralıklı oruç tutmanın avantajlarından asla yararlanamayacaksınız. Denemeden bilemeyiz !!!

Aralık oruçlarını hayatıma nasıl dahil edeceğimi ilk düşündüğümde emin değildim. Sağlık oruçları yazımda belirttiğim gibi, birkaç çeşit var. Benim için en uygunu 15-17 saat ara verip diğer saatlerde de iki ana öğün yemek oldu.

Başlamak için neredeyse hiç hazırlığa ihtiyacınız yok. Ek alışveriş yok. Diyetinizde değişiklik yok. Aralıklı oruç örnek menüsü yok.

Doktorunuzla konuştuysanız ve hazırsanız, bugün başlayabilirsiniz. Akşam yemeğinizi akşam saat 7'de bitirin. Yarın kahvaltınızı biraz ertelersiniz. Kahvaltı sadece sabah 9'da da yapsanız ilk  gün 14 saat oruç yapmış oluveriyorsunuz.

Zamanla, oruç pencerenizi uzatmanız yeterlidir. Ama bugün başlayabilirsiniz! Yarını beklemek yok. Alışveriş ve hazırlık yok. Sadece başla! Her gün 15 dakika daha geç yemeğe başlarsanız, kısa sürede 15-17 saate ulaşmanız mümkün olur.


2. Acele etmeyin

Aralık oruç ile büyük hedeflere sahip olmanıza gerek yok. Belki kilo verirsiniz. Ya da sadece sağlığınız ve refahınız için iyi bir şey yapmış olursunuz.

Ama başlangıçta aşırıya kaçmayın!

Bütün gün oruç tutmakla başlamak zorunda değilsiniz. Vücudunuza yeni ritmine alışması için zaman tanıyın. Size daha iyi geliyorsa, kısa bir pencereyle başlamak iyidir. Belki 13 ya da 14 saatte.

Kendinizi iyi hissediyorsanız, oruç pencerenizi yavaşça uzatabilirsiniz.

3. Aşırıya kaçmayın

Kendi motivasyonumuz genellikle bizi geçer. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsunuz. Ve şimdi olsun istiyorsunuz. Ancak vücudunuzu herhangi bir şey yapmaya zorlamanın bir anlamı yoktur. Özellikle aralıklı oruç yaşam tarzınızın başında...

Vücudunuz her gün farklı hisseder. Her gün farklı besin maddelerine ihtiyaç duyar. Psikolojimiz bile yeme ihtiyacımızı etkiler. Ve bazı günlerde oruçla iyi geçinemeyiz. Böyle günlerde kendinizi çok zorlamayın!

Bazı günlerde sadece vücudunuzu dinlemelisiniz. Ara vermek ihtiyacı duyuyorsanız verin ama sonra yeniden başlayın.

aralıklı oruç

4. Kendinizi meşgul edin

Dürüst olalım. Başlangıçta arada sırada aç kalacaksınız. Vücudunuzun yağ yakma moduna geçmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır.

Bu nedenle, özellikle başlangıçta meşgul olmak yararlıdır. Yeni hobiler edinin, kitap okuyun, egzersiz yapın, bitkilerinizle ilgilenin. Size yemeği düşündürmeyecek her uğraş olabilir.

Uzun zamandır yapmak istediğiniz müze ziyaretini yapın. Ya da eski bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın. Yiyecekleri düşünmek için zamanınız olmayacak.

5. Egzersiz

Biraz egzersiz açlığa karşı bana yardım ediyor. Tabii ki, bir maraton koşmamalısınız. Ama bir yürüyüş ya da esneme hareketleri benim küçük açlığımı unutmam konusunda bana yardımcı olur.

Oruç penceresinin sonunda spor yapmayı tercih edebilirsiniz. O zaman, yağ yakma modunda olursunuz. Örneğin 17 saat aç kalıyorsanız yemekten 1-2 saat önce. Egzersiz yapmak ve kilo kaybınızı hızlandırmak için harika bir zaman!

6. Oruçlu saatlerde içecekler

Sıklıkla tartışılan bir konu. Oruç sırasında ne yememe ve içmeme izin verilir? Aslında hiç bir şey yiyemezsiniz ama sağlıklı şeyler içebilirsiniz. Bu sadece su, yeşil çay ve koyu kahve anlamına gelir.
Tatlandırıcı katkılar örneğin tarçın, hurma, erik gibi içeceklere konulmamalı çünkü beyne tatlı yiyorum hissi verip orucunuzu bozabilir. Açlık saatleri dışında tabii ki bu şekilde tüketebilirsiniz.

Oruç saatlerinde kahvenize süt koymaktan kaçının.


7. Yeterince sıvı alın

Yemek yemiyorsanız, bir şeyler içmeyi unutmayın.
Bazı insanlar oruç tutarken susuzluklarının daha az olduğunu ve bu nedenle daha az içtiklerini bildirmektedir. Bu herkes için çok bireysel olsa da sıvı ihtiyacımız mutlaka aralıklı oruç sırasında da var. Bu yüzden vücudunuzu dikkatlice dinleyin ve yeterince sıvı verin!

8. Öncesi Sonrası resimlerinizi çekin

Kilo vermek veya vücudunuzu rahatlatmak ve iyileştirmek için aralıklı oruç tutmaya başlamanız önemli değildir. Vücudunuz kesinlikle değişecek.

Kilo kaybınız büyük olmasa bile, fiziğiniz değişir.

Aralıklı oruçla yaptığınız gelişmeyi görmenin en iyi yolu, önceki / sonraki resim üzerindedir. Aslında bu tüm diyet ve egzersiz programları için geçerlidir. Tartıya çok takılmayın. Aynı kıyafetle çekeceğiniz resim ve alacağınız mezura ölçüleri en sağlıklı sonucu verir.

9. Öğrenin

Aralık oruç hakkında kendiniz öğrenin. Her konuda çok farklı görüşler var. Bu yüzden kendinizi bilgilendirmeniz önemlidir. Genelde uzmanların verdiği bilgileri okuyun ve dinleyin.

Yeni aralıklı oruç yaşam tarzınızdan bahsettiğinizde, genellikle şaşırtıcı öneriler alacaksınız. Herkes hayatınız hakkında bir görüş sahibi olacak ve size fikir vermeye çalışacaktır. Siz kendi düzeninizi bulun.
Ben kısaca nasıl uyguladığıma değineyim. Kilo vermek istiyorsam, yediklerimi daha sağlıklı, sebze meyve, salata ağırlıklı seçiyorum. Sadece kilo koruma içinse uyduğum tek şey oruç saatleri oluyor. O zamanlarda dondurma, çikolata gibi minik muzur şeyler için kendime izin veriyorum:)

Aralıklı oruca başlamak düşündüğünüzden daha kolay. İlk noktada yazıldığı gibi: sadece başlayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

aralıklı oruçla nasıl kilo verdim


Aralıklı Oruçla Nasıl Kilo Verdim?
Sağlık Oruçları-Gençliğin Ve Güzelliğin Anahtarı

13 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Aralıklı oruç son zamanlarda epey popüler oldu. Henüz denemedim ama yeme düzenimi mümkün olduğunca sağlıklı tutmaya çalışıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bir şans ver. Zaten uzun yemek araları sağlıklı kabul ediliyor akşam erken yemek ve mideyi uzun boş bırakmak da iyi oluyor :)

   Sil
 2. Günlük 10 bin adım yürümeye çalışıyorum. 10 bin adım attığım gün hiç ağrım falan olmuyor. Ama o gün 5 bin adımda falan kaldıysam ağrım oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında fark etmemesi gerekir. Yani ağrının sebebi adım sayısı olamaz ama esneme egzersizi eksiktir ondan olur veya magnezyum eksikliği vardır.

   Sil
 3. pek bana göre bir diyet ya da yeme stili değil bu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkese uymayabilir en doğrusu kişinin kendine uyanı bulması :)

   Sil
 4. These are really great tips! I keep hearing about people choosing this type of eating habit but I haven't been strict enough to try it for myself. Maybe some day!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You have to give a try. Start with less hours, for example 12 hours at a night and then every day 15minutes less. After a few days you will be ready for intermittent fasting:)

   Sil
 5. Great post dear, so nice and interesting, love it! 

  YanıtlaSil
 6. Aralıklı oruç diyetini bir kaç kere denedim senin verdiğin tavsiyeleri de dinleyerek tekrar başlamyı düşünüyorum canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denediysen yine yaparsın zor değil aslında. Soruların olursa da ben yardımcı olurum :)

   Sil
 7. Diyet kelimesi bile beni strese sokuyor. O yüzden ben ekmek ve hamur işlerini kısıp öğünlerde yediklerimi küçültüyorum genelde bana faydası oluyor kilo aldığım zamanlarda. Oruç konusu da mantıklı bence bu aklımın köşesinde kalsın :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads