Sağlıklı Kulaklar İçin 18 Öneri

 Sorunsuzca duymak güzel şey... İşitme duyusu, dünyanın her yerinde yolumuzu bulmamızı mümkün kılar: telefon görüşmeleri yapmak, televizyon seyretmek, müzik dinlemek, film izlemek, iletişim kurmak ... Doğadaki birbirinden güzel sesi, kulaklarımız olmasa nasıl duyardık? Çoğu zaman işitmenin ne kadar önemli olduğunu sadece işitme duyusu bozulduğunda fark ederiz. İşitme kalitesini bozan bazı konular var ve bugün bundan bahsetmek istedim. Hazır 3 Mart dünya kulak ve işitme günü de gelmişken işte size kulak sağlığımızı tehdit eden şeyler ve sağlıklı kulaklar için 18 öneri.

kulak-sagligi


Gürültü kulakların en büyük düşmanıdır!

Kulaklarımız her türden sesi alacak şekilde tasarlanmış olsa da, bunların çoğu duyu organını hasta eder. Bu nedenle kulaklarınızı sürekli sese veya çok yüksek sese maruz bırakmayın. Kulak uzmanları, kulaklıkların hiç kullanılmamasını tavsiye ediyor. Mümkünse hiç veya çok az kulaklık yardımına başvurun.

Çocukları özellikle gürültüden koruyun

Çok fazla gürültünün neden olduğu işitme hasarı geri döndürülemez, bu da işitme hücrelerinin yenilenemeyeceği veya yalnızca kısmen yenileneceği anlamına gelir. Bu nedenle, çocuklarınızın kulaklarına özellikle dikkat edin - küçük yaşta kazanılan işitme hasarı ömür boyu sürer!

Sessizliğin tadını daha sık çıkarın

Öte yandan sessizlik kulaklarınız için iyidir: kulaklarınızı mümkün olduğunca sık günlük yaşamın gürültüsünden uzaklaştırın. Televizyonsuz ve cep telefonunun çınlamadığı bir akşam, müziksiz bir araba gezisi, gölde veya ormanda sokak gürültüsü olmayan bir gün stresli işitme duyumuz için rahatlama anlamına gelir. Özel "gürültü önleyici" kulaklıklarla günlük gürültüden kurtulabilirsiniz.

Yüksek sesle müzik dinlemek

Gürültülü müzik hayranı çok sayıda insan var. Özellikle de rock veya heavy metal gibi müzikler olabildiğince gürültülü dinlenir. Canlı bir konser veya disko ziyareti kulaklara işkence eder. Birkaç saat boyunca 100 desibelin üzerindeki bir hacme dayanması gerekir. Bu nedenle olaydan günler sonra kulakta ıslık çalar veya sesler hiç kaybolmaz. Konserlere düzenli olarak katılanlar bunu sadece kulak tıkacı ile yapmalıdır.

Gürültülü bir ortamda çalışmak

Günlük çalışma hayatındaki birçok gürültülü aktivitede, iyi koruyucu kulaklıklar, kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi işitme hasarına karşı koruma sağlamak için çok önemlidir. Evde ve bahçede gürültülü işler yaparken bile kulaklarınız için koruyucu kulaklıklardan takmalısınız. 

Ani patlama sesleri!

Kulağın hemen yakınında patlayan bir balon, patlayan bir havai fişek, kulağa yüksek sesle bir şaplak... Kulak, 160 desibele kadar çıkan ses seviyeleriyle özellikle kısa, yüksek bir dürtüye maruz kalır. Kulağın koruyucu mekanizmaları bu çok kısa sürede işe yaramaz - işitme, bir travma geçirir, kulak çınlaması veya diğer kalıcı işitme hasarına maruz kalır. Bu yüzden kendinizi ve başkalarını bu tür patlama seslerinden koruyun.

Sağlıklı beslenme

İşitme duyunuz için özellikle iyi olan özel yiyecekler yoktur. Bol miktarda taze meyve içeren vitamin açısından zengin, sağlıklı bir beslenme ise şu sebepten kulaklar için iyidir: Vitaminler, mineraller ve radikal temizleyicilerin karışımı bağışıklık sistemini korur, güçlü tutar ve kulak, burun ve boğaz bölgesi dahil enfeksiyonlara karşı korur.

Sigara içmek kulaklara zararlıdır

Sigara içmek kansere yakalanmada önemli bir risk faktörü olmakla kalmaz, aynı zamanda nikotin kulaklarımız için de zararlıdır. Orta ve iç kulağın mukoza zarları, tütün dumanından gelen kanla yetersiz şekilde beslenir, salgılar düzgün bir şekilde çıkarılamaz - tıkanma, ventilasyon bozuklukları ve kronik iltihaplanma riski vardır.

Sürekli stres kulakları hasta eder

Stres aynı zamanda kulağın da düşmanıdır ve ani işitme kaybının yaygın bir nedenidir. İç kulaktaki en küçük damarlara giden kan akışı bozulur ve ani işitme bozukluğu oluşur. İş veya aile stresi yaşayan herkes kalıcı gerginliği azaltmaya çalışmalıdır. Düzenli olarak uygulanan gevşeme teknikleri kulaklarımızı rahatlatmaya da yarar.

3 mart dünya kulak ve işitme günü


Orta kulak enfeksiyonu durumunda hemen doktora gidin!

Özellikle çocuklar, soğuk mevsimde hızlı bir şekilde orta kulak iltihabı geliştirebilirler. Sadece ağrılı olmakla kalmaz, uygun şekilde tedavi edilmezse kulağa kalıcı hasar verebilir. Bu nedenle kulak ağrısı ile ilişkili soğuk algınlığı durumlarında kulak, burun ve boğaz doktoruna ziyaret her zaman önerilir.

Kronik hastalıklar baş belasıdır

Çeşitli kronik hastalıklar kulağa kan akışını bozabilir veya işitme kaybı için bir risk faktörü olabilir. Bunlar arasında kardiyovasküler hastalık, diyabet, anemi ve yüksek kan lipit seviyeleri bulunur. Bu hastalıklar için düzenli işitme kontrolleri özellikle önemlidir.

Burun spreyleri  kulakları da temiz tutar

Şiddetli soğuk algınlığınız varsa, genellikle tıkanan sadece burun değildir. Kulaklar paranazal sinüslere bağlı olduğu için şiddetli soğukla ​​tıkanan sadece burun değildir. Etkilenenler genellikle sadece boğuk bir ses duyabilir veya kulaklarında çıtırtı sesi vardır. Burun spreyleri mukusu hızla çözer ve işitmeyi iyileştirir.

Uçarken kulaklara baskı olur

Uçaktaki basınç eşitleme düzgün çalışmıyorsa burun spreyleri de yardımcı olabilir. Genellikle küçük çocuklarda durum böyledir. Kulaklarda uçarken hiddedilen ağrıya karşı, özel, basıncı dengeleyen kulak tıkaçları da yardımcı olur. Ayrıca sakız çiğnemek de bu durumda fayda gösterir.

Dalgıçların iyi kulaklara ihtiyacı vardır

Sağlam kulaklar özellikle dalgıçlar için önemlidir - alçalırken basıncı eşitlemek için onlara ihtiyaçları vardır. Bu nedenle suya sadece tamamen sağlıklı kulaklarla girin. Soğuk algınlığı veya hasar görmüş bir kulak zarınız varsa, karada kalmak veya sadece şnorkelle yüzmek daha iyidir.

Emziğe çok sık başvurmayın!

Doktorlar, bebeklere  yatarken ve özellikle gün içinde sık sık emzik veya biberon verilmemesini tavsiye eder. Çünkü bu orta kulak enfeksiyonlarını destekleyebilir. Tıkalı bir burun ile birlikte sürekli emmenin orta ve iç kulakta basınç değişikliklerine ve dolayısıyla iltihaplanmaya yol açtığına inanılmaktadır.

Islak saçlara dikkat!

Kulaktaki enfeksiyonlar, banyo sonrası ıslak saçla uzun zaman durunca adeta davet edilmiş demektir. Yardımcı olabilecek tek şey: iyi kurulamak ve soğuk ve rüzgarlı koşullarda şapka takmak. Şapka zamanda kulakları da kapamalıdır!

Pamuklu çubuklar kulağa ait değildir!

Kulak kiri, kulak kanalını esnek tutan, kulaktan gelen doğal bir salgıdır. Pamuklu çubuklarla kökten çıkarılmamalıdır. Yardım yalnızca inatçı tıkanmalar durumunda gereklidir. Bu en iyi KBB doktoru tarafından özel ekipmanla yapılır.

KBB doktoruna ne zaman gidilir?

Kulak ağrısı, kulak çınlaması ve işitme azalması vücuttan gelen uyarı sinyalleridir. Kulağınızda aniden bir rahatsızlık hissederseniz veya bir gün sonra geçmeyen işitme duyusu hissederseniz, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Sağlıklı kulaklar için 18 öneri ile siz de dünyadaki tüm güzel sesleri mükemmel şekilde duymaya devam edebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. 

Sağlık kategorisinden başka örnekler:

Ozon terapisi nedir, nasıl uygulanır?

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak 12 ipucu

Kanseri Önemseyelim

Cüzzam hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Pap smear testi yaptırmanın faydaları

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Gürültü, yüksek ses en nefret ettiğim şeyler.

    YanıtlaSil
  2. 3 Mart dünya kulak ve işitme günüymüş demek, bilmiyordum. Bu değerli bilgiler için çok teşekkürler Deryacığım :))

    YanıtlaSil
  3. Sağlıklı kulaklar için muhteşem öneriler.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads