4 Şubat Dünya Kanser Günü : Kanseri Önemseyelim

 


Kanser yalnızca ülkemizde değil bütün dünyayı etkisi altına alan, genellikle ölümle sonuçlanan hastalıklardan biridir. Dünyada kanserden yaşamını yitiren kişilerin sayısı oldukça fazla ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünyada her 6 kişiden biri maalesef kanserden hayatını kaybetmektedir. 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle her yıl, kanser hastalığına dikkat çekmek, bu konuda farkındalık oluşturmak, korunma bilincini arttırmak gibi birtakım sempozyumlar ve kampanyalar hazırlanır. Elbette kanser hastalığına yakalanmak kötü, ancak kanserle mücadele etmek düzenli kontroller yaptırmak vücut sağlığının korunması konusunda bilinçli davranmak kanser hastalığını önlemenin önemli ayaklarından biridir. 4 Şubat Kanser Günü, geniş kitlelere ulaşmak insanları kanser hastalığı konusunda ve kanserden korunma yollarının neler olduğu konusunda bilinçlendirmek, uyarmak, farkındalık yaratmak için bu günü faydalı eyleme dönüştürmeyi amaçlayan önemli günlerden biridir. Bu önemli günde, kampanyalarla kanser hastalığını oluşturan en önemli risk faktörlerini duyurmak ve bu konuda insanların bilinçlenmesini sağlamak amaçlanır. 

Kanser oluşumuna sebep olan en önemli risk faktörleri

 

l Sigara bağımlılığı

l Obezite

l Sağlıksız beslenme

l Fiziksel aktivitenin hayata geçirilmemesi

l Alkol tüketimi

l Korunmasız cinsel ilişki

l Hepatit virüsü ve kansere neden olan diğer kanserojen enfeksiyonlar

l Hava kirliliği

Kanser oluşumunda en önemli risk faktörlerinden bir kaçıdır.

 

Kansere Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

 

Öncelikle kanser tek bir sebebe bağlı olarak oluşmaz. Birçok faktör kanserin oluşumunu hızlandırabilir. Genetik yatkınlık, çevresel faktörler, kişinin yaşam biçimi kansere yakalanma sebebi olabilir. Bunun yanında;

 

l Yaş, cinsiyet

l Genetik faktörler

l Ailede kanser vakalarının sıklıkla görülmesi

l Fiziksel aktivasyonun yetersizliği

l Alkol ve sigara bağımlılığı

l Düzensiz uyku ve beslenme

l Stres

l Hava kirliliği

Gibi birtakım faktörler kanser sebepleri arasında sayılabilir. Kanser yalnızca ülkemizde değil bütün dünyada sıklıkla görülen hastalıklardan biridir. Dünya ülkelerine genel olarak bakıldığında, kanser vakaları bölgelere göre değişiklik gösterir. Meme kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri dünya genelinde en sık görülen kanser türleridir. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada bütün dünyada kanser vakalarında her yıl %30 artış olduğunu bildirmiştir. Kanser oluşumunu önlemek mümkün olmasa da kanser riskini en aza indirmek mümkündür.

 

kansere karşı bilinçlenmek

Kanser Hastalığı Nasıl Oluşur?

 

Yapılan araştırmalar kanser hastalığının genetik bir hastalık olduğunu kanıtlamıştır. Buna sebep olan genlerdeki değişikliklerdir. Genetik farklılıklar anne ile babadan kalıtımsal olarak geçer. Hücrelerin bölünme aşamasında oluşan birtakım hatalar, kişinin kanser olma riskini arttırır. Kanser farklı genetik değişiklikler içerir. Hücre büyümeye devam ettiği sürece farklılıklar da birlikte oluşur. Farklı hücreler tek bir tümör içinde olsa dahi kendi genetik farklılıklara da sahip olabilir.

 

Kanser Metastazı Ne Zaman Oluşur?

 

Kanserin ilk başladığı bölgede veya organdan başka bir bölgeye yayılmasına metastaz denir. Bu kanser türleri orijinal kanser veya Primer kanser olarak adlandırılır. Metastaz özelliğine sahip kanser hücrelerinin mikroskop altında incelenmesi, orijinal kanser hücrelerinden farklı bir görüntü oluşturmaz. Kendi aralarında bir takım kromozom değişiklikleri bulunur. Bu aşamada kanser tedavisi önemli bir yer tutar. Yaşam süresini uzatır. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi tedavisi metastatik kanser hücresinin büyümesini kontrol altına alır. Metastaz özelliği bulunan tümörler vücutta ciddi hasarlara yol açabilir. Kanser ölümlerinin %90 metastatik özelliğe sahip kanser türlerinden oluşur.

 

Kanser Belirtileri Nelerdir?

 

Kanser  hastalığının belirtileri çeşitliliği kadar farklı semptomlar gösterir. Ancak genel olarak kanser olgusunu düşündüren belirtiler şunlardır;

 

l Yorgunluk

l Elle hissedilebilen şişlik veya kalınlık

l Hızlı kilo alma veya hızla kilo verme

l Cildin soluklaşması, sararması, renginin koyulaşması veya kızarması

l Uzun süren, iyileşmeyen yaralar

l Bağırsak alışkanlıklarında gelişen değişiklikler

l Ses kısıklığı yutma güçlüğü

l Hazımsızlık kas veya eklem ağrısı gibi belirtiler akla kanser hastalığını getirir.

Tıp biliminin gelişmesi ve yapılan araştırmalar, kanser hastalığına cevap veren tedavilerin geliştirilmesi oldukça umut vericidir. Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırmak, periyodik olarak kanser markerlarının bakılması, kanser hastalığının önlenmesi ve erken teşhis edilmesi konusunda oldukça önemlidir.

  • 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle, hastalığa dikkat çekmek amaçlı yazılmış bilgi yazısıdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.
Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Artık pek çok şey kanser ya da diğer hastalıklara neden oluyor. Hem havayı kirletiyoruz hem suyu..Hem stress fena halde tavan yaptı. Yetmiyor insanların şiddeti öldürüyor.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads