Cüzzam Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

cüzzam

Cüzzam hastalığı dünyada insani koşulların sağlanmadığı, açlık ve sefalet içinde yaşayan insanların en fazla etkilendiği, yeterli hijyen koşullarının eksik kaldığı bölgelerde görülür. Cüzzam, insanları kucaklayan, bağrına basan Türkan Saylan hocayla özdeşleşmiş bir hastalıktır. Dünyada ve ülkemizde Ocak ayının son haftası dünyada cüzzam haftası olarak kabul edilir. Aynı zamanda son pazar günü ise dünya cüzzam günü olarak bilinir.

 

Tıpta Lepra hastalığı olarak bilinen Cüzzam hastalığı tarihin en eski hastalıklarından biridir. hastalığa sebep olan mikobakterium leprae denilen bir bakteridir. Vücudun neredeyse tamamını etkisi altına alır. Öncelikle mukoza denilen hassas cilt yapısı, periferik sinir sistemi, üst solunum yolu ve gözlerin mukoza bölgeleri cüzzam bakterisinden en fazla etkilenen bölgelerdir. Hastalığın ortaya çıkma yaşı ve cinsiyeti yoktur. Her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Tedavisi olmasına rağmen ölümcül sayılabilen hastalıklardandır. Oldukça yavaş ve sinsi ilerler. Hastalık deri döküntüleri ile başlar, erken teşhis edilmediğinde sakatlık ve ölümle sonuçlanabilir.

 

Cüzzam Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 

Cüzzam hastalığının öncelikle etkilediği bölge cilt ve beyindir. Bunun dışında periferik sinir sistemi denilen omurilik dışındaki sinirleri etkiler. Mukoza denilen burnun iç kısmı ve gözler de cüzzam hastalığından en fazla etkilenen organlardır. En önemli belirtisi uzun süre geçmeyen cilt yaralarıdır. Aynı zamanda yaralar ile birlikte vücutta şişlikler oluşur. Sinirleri de olumsuz olarak etkileyen cüzzam hastalığı kol ve bacaklarda hissizlik ve kas güçsüzlüğü yaratır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık bakterilerle temas eden kişilerde genellikle üç beş yıl sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda hastalık, bakteri alındıktan 20 yıl sonra bile ortaya çıktığı olur. Bakterinin alındığı süreyle semptomların ortaya çıkma süresi oldukça uzundur. Bu zamana inkübasyon süresi denir. Uzun süre kendini gizleyen ve sinsi ilerleyen hastalık, ne zaman ilk bakterinin alındığının tespit edilmesini de oldukça zorlaştırır.

 

Cüzzam Hastalığı ve Türkan Saylan

 


Hastalık konusunda söylenebilecek en olumsuz neden hastalığın kaynağının bilinmemesidir. Bakteri insan vücuduna girdikten sonra belirtiler kişiden kişiye göre değişen sürelerde ortaya çıkar. Henüz bakterinin neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu da hastalık hakkında ve ne zaman ortaya çıktığı konusunda tam bilgi vermez. Cüzzam hastalığının insanları fiziksel olarak olumsuz etkilemesi insanların onlardan kaçmasına sebep olmuştur. Cüzzam hastaları, uzun yıllar boyunca tecrit edilmiş, insan yerine konulmamış ve tamamen toplumdan soyutlanmıştır. Ömrünün büyük kısmını cüzzam hastalığı araştırması ve cüzzam hastalarına ayıran Türkan Saylan, yalnızca bir Türk hekimi değil, Cüzzam hastalarına karşı oluşturulan önyargılarla toplumsal mücadele vermiş, saygın bir kişiliktir. O aynı zamanda cüzzam hastalarını kucaklayan, onlara dokunan, şefkat gösteren bir hekimdi. Türkan Saylan, bütün hastalıklarda olduğu gibi cüzzam hastalığı konusunda yalnızca tıbbi tedavi ile değil aynı zamanda bu insanların hayata kazandırılması, toplum içinde olmaları ve onlara yaşama sevincinin kazandırılması gerektiği konusunda da mücadele etti. Cüzzam hastalığı gibi sevimsiz bir hastalık, Türkan Saylan'ın sıcak yüzüyle önyargılardan büyük oranda arınmıştır. 1976 yılında dermatoloji ihtisasını tamamlayan Türkan Saylan yaklaşık olarak bütün ömrünü cüzzam hastalığı ile savaşarak geçirdi. Cüzzamla savaş derneği kurarak bu vakfın kurucusu ve başkanı oldu. Mücadelesi yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmadı, uluslararası cüzzam Derneği’nin kurulmasında da katkısı oldu. Hastaların topluma kazandırılması ve tedavi edilmesi ile ilgili çok ciddi mücadele vermiştir.

 

Cüzzam hastalığının tedavisi

 

Cüzzam hastalığı bulaşıcı enfeksiyon bir hastalık olmasına rağmen tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dünya genelinde cüzzam hastalığına yakalanıp tedavi edilen 16 milyondan fazla insan vardır. Cüzzam hastalığında tedavinin başarı oranı cüzzamın türü ile yakından ilgilidir. Yoğun antibiyotik kombinasyonu adı verilen, çoklu ve farklı antibiyotikler kullanılarak tedavi edilir. Cüzzam hastalığı tedavisi, antibiyotiklerle bakterilerin direnci kırılarak gerçekleştirilir. Antibiyotik tedavisiyle hastalığın enfeksiyon kısmı tedavi edilirken, sinirlere verdiği hasar maalesef tedavi edilemez.

Not: Hastalık resimlerini özellikle eklemek istemedim, ancak google aramalara cüzzam yazıp aratırsanız hastalar üzerindeki korkunç değişimin resimlerine bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer sağlık yazıları:

Kadınlarda Sık Görülen Bir Kanser: Rahim Ağzı Kanseri

Dizanteri Hastalığı Nedir?

Kalp Krizi Belirtileri Ve Alabileceğimiz Önlemler

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads