Gebelik Diyabeti Nedir, Neden Olur? Teşhis Ve Tedavisi Nasıl Olur?

 

Gebelik diyabeti

Diyabet yani halk arasındaki adıyla şeker hastalığı her yaştan, her cinsiyetten insanda görülebilen, kişinin bütün hayatını etkilemesi ve genellikle kronik olması yani kalıtsal olarak da sonraki nesillere aktarılması sebebiyle aman evlerden uzak olsun dedirten bir rahatsızlıktır. Ancak şeker hastası olmamanız hiçbir zaman olmayacağınız anlamına gelmediği gibi hamilelikten önce şeker hastasına olduğuna dair herhangi bir belirti bulunmaması hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde geçireceğiniz anlamına da gelmemektedir. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim, evet önceden hiçbir şey olmamasına rağmen hamileliğiniz esnasında bir anda şeker hastası olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Gebelik diyabeti olarak adlandırılan bu durum aslında sandığınızdan daha yaygın olarak görülebilmektedir. Merak ettiğiniz tüm detayları hem kendi tecrübelerimden hem de araştırarak bir araya getirdim.

 

Hamilelik şekeri

Gebelik Diyabeti Nedir?

Daha önceden yapılan testlerde diyabet hastalığına dair hiçbir belirti olmamasına, anne gayet sağlıklı olmasına rağmen hamilelik sırasında ortaya çıkan ve hastaların tamamına yakınında çocuklarını doğurmaları ile takip eden süre içerinde tekrar kaybolan bir çeşit gebelik şekeri hastalığıdır. Tedavisi mümkün olan hastalıkta, anne ve bebeğin sağlığını riske atmayacak en uygun yöntemler annenin doktoru tarafından önerilecektir. Çoğu zaman annelerin herhangi bir ilaç kullanmasına bile gerek kalmadan hastalık normal bir seyirde devam eder ve geçer.

 

Annede herhangi bir kesin belirtisi yoksa genellikle hamileliğin beşinci haftasından sonra yapılan tetkikler ve testlerle ortaya çıkar. Gebelik diyabeti sahibi kadınların neredeyse yarısında hastalığa dair herhangi bir yan etki, belirti gözlenmezken, yüzde yirmi beşi gibi bir oranında da hastalık belirtileri normal şeker hastalığına göre çok daha hafif düzeyde seyretmektedir.

 

hamilelik şekeri

Gebelik Diyabeti Sebepleri Nelerdir?

Aile geçmişinde diyabet açısından örnek teşkil edebilecek akrabaların bulunması her zaman için sizin de şeker hastası olmanızı tetikleyebilecek bir unsurdur. Ancak hamilelik öncesinde şeker hastası olmasanız bile hamilelik sırasında ortaya çıkan bu gebelik tipi diyabette kalıtsal faktörlerin etkisi oldukça fazladır.

 

Şeker hastası olmasanız dahi fazla kilolu bir kadın olarak hamile kalmışsanız, hamile kaldığınız yaş otuz beş ve üstü bir yaşsa, daha önce dünyaya getirdiğiniz çocuğunuz fazla kilolu olarak doğmuşsa, daha önceki gebelik ya da gebeliklerinizde de gebelik diyabeti ile karşı karşıya kalmışsanız bu durum ne yazık ki tekrarlayıcı olabilir.

 

Gebelik Diyabeti Bulunması Durumunda Yapılması Gerekenler

Öncelikle yeme içme durumlarına oldukça dikkat edilerek kan şekerini aniden yükseltecek ya da düşürecek içecek ve gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Anne adaylarının bu süreçte stresten uzak, doğal yaşamla daha iç içe bir ortamda bulunmaları sağlıkları açısından yararlı olabilir. Doktorunuzun yönlendirmesiyle uzman bir diyetisyen ile birlikte hazırlayacağınız bir diyet ve beslenme programına uymanız, o programın dışına çıkmamanız oldukça büyük önem taşır. Yine doktorunuza danışarak yapabileceğiniz hafif sporlar diyabeti yenmek konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

 

Tüm bunlara rağmen geçmeyen, hafiflemeyen ve hastanın sağlık durumunu da bebeğin sağlığını da ciddi anlamda olumsuz şekilde etkileyecek şeker değerlerinde doktorunuzun insülin düzenleyici kullanmanızı daha uygun bulabilir. Bu düzenleyicileri kullanıyor olmanız bebeğinize herhangi bir zarar vermeyecektir. Zaten doktorunuz da gerek sizin durumunuzu gerekse bebeğinizin gelişim düzenini göz önünde bulundurarak bu ilaçları kullanmanız için en uygun doz ve süreyi ayarlayacaktır. Hamileliğin ilk doksan gününde ortaya çıkan diyabet durumunda ise daha fazla hassasiyet gösterilerek erken önlem alınması oldukça önemlidir. Kan şekerini düşürmek adına uzun süre aç kalınması vücutta şok etkisi yaratıp kan şekerini ani bir şekilde azaltacağından kan şekeri nöbetleriyle birlikte bebeğin hayatını da riske atacak durumlara neden olabilir.

Sağlıkla Kalın

Deryanın Spor Günlüğü

Diğer hamilelik yazılarını da okuyun:

Hamilelikte Sağlıklı Kilo Almak

Hamilelek İçin Pilates Videosu

Hamilelikte Kilo Alımı Ve Spor - Hamilelik Hastalık Değildir

Hamileler İçin Barre Workout

Hamilelikte Egzersizin Önemi Ve Faydaları

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Hamilelikleri ve doğumu çok normal yaşamış biri olarak kendimi şanslı hissediyorum.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads