Dizanteri Hastalığı Nedir? Başlıca Özellikleri Nelerdir?


Bugün annegram blogdan bir konuk yazım var, önemli bir sağlık konusu olan dizanteri hakkında:

Dizanteri kalın bağırsakta medyana gelen bir kalın bağırsak hastalığıdır ve toplumumuzda çokça görülen bağırsak hastalıklarından bir tanesidir. Halk arasında başka “kanlı ishal”adıylada bilinir. Kalın bağırsakta farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu hastalık tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Ekseriyetle olgun insanlarda ortaya çıkabilen bu rahatsızlık beraberinde başka sorunlara da sebep olmaktadır. Bu sorunlar bağırsak ve mide rahatsızlıklarıdır. Uzmanlar dizanteri hakkında sıkça uyarılarda bulunmakta ve belirtileri kendini gösterdiği anda doktora başvurulması gerektiğini söylemektedir. Dizanteri sosyal hayatınızı oldukça tehlikeye sokabilen bir rahatsızlıktır. Eski zamanlardan beri bilinen dizanteri hastalığının birçok ilkel tedavisi bulunmakla beraber modern tıbbın gelişmesiyle beraber artık günümüzde dizanteri kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Dizanteri Hastalığının Belirtileri

Dizanteri hastalığının birçok belirtisi bulunmakla beraber başlıcaları şunlardır:
Şiddetli karın ağrısı: İlk belirtilerdendir. İlk etapta orta süreli ağrı verir. Genellikle karın bölgesinde ağrı meydana getirir.
İstemsiz Dışkılama: bu hastalığın önemli belirtilerindendir. Hasta ihtiyaç duymadığı halde tuvalete gitmek zorunda kalır. İshal dense de aslında daha doğru bir tabirle istem dışı dışkılamadır. Çünkü ishal olmayabilir.
Bağırsak Yarası: Bağırsakta meydana gelen yaralanmalar sonucunda ağrılar oluşur ve bunlar dizanteri neticesinde meydana gelir.
Kanlı Gaita: Kanlı dışkı dizanteri belirtisi olsa da çoğu zaman görülmemektedir.
Dizanteri Hastalığında Türler

Dizanteri kendi arasında iki kategoride incelenebilmektedir. Bu kategorilerden ilki Amipli Dizanteri, ikincisi ise Basili dizanteridir.

Amipli Dizanteri Hakkında
Bu tür genel olarak sıcak ülkelerde görülen bir türdür. Bazen nedensiz olarak etkilerini gösterebilir. Basit bir dizanteri türüdür ve tedavisi kolaydır ancak tedavi edilmezse ciddi yaralanmalar ve sorunlara sebep olabilir. Taze dışkı incelemesi sonucunda teşhis koymak mümkündür.

Basili Dizanteri Hakkında

Dizanteri bir kalın bağırsak hastalığıdır ve toplumumuzda çokça görülen bağırsak hastalıklarından bir tanesidir.
Basili dizanteri bir ikinci dizanteri türüdür ve diğer mikroba nazaran biraz daha etkilidir. Shigella adı verilen bir mikobun sonucunda meydana gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde en sık görülen mikrop türü olarak bilinmektedir. Hastalığın tedavisi için kolistin adı verilen bir madde içeren antibiyotik ilaçlar kullanılır ve kısa sürede hastalık yok olma sürecine girmektedir. Dizanterinin Başlıca Özellikleri

·         Özellikle bahsetmek gerekirse Dizanteri bir kalın bağırsak hastalığıdır. Birçok özelliği bulunmakla beraber başlıca olanları şunlardır.
·         Özellikle bulaşıcı bir hastalıktır.
·         Salgın şeklinde ortaya çıkabilmektedir.
·         Bütün yaşlarda görülen bu hastalık özellikle çocuklarda ortaya çıkarsa ciddi sorunlar yaratır.
·         Ölümcül bir rahatsızlık değildir ama tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır.
·   

Dizanteri Neden Ortaya Çıkar

Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ancak en sık karşılaşılan durumlar şunlardır:
Kirli su: Kirli sular sadece dizanteri hastalığınına sebep olmazlar. Birçok hastalığın temel sebebi kirli sulardır. Bu mikroplar özellikle kirli sularda barınarak ciddi yayılım göstermektedir.

Sağlıksız ve hijyenik olmayan yiyecekler: Üstü açık satılan ve yıkanmayan her türlü sebze meyve ve besinler mikrop kapma eğilimindedirler ve dizanteri hastalığını yaymak için biçilmiş kaftandır.

Dizanteride Tanılama

Hastanın anemnezi dinlenerek yaşam öyküsü ve hastalığın seyri dinlenir. Röntgen çekilerek hastalık aşaması hakkında bir ön izleme sağlanır.  Bununla beraber dışkı incelemesi yapılır ve teşhis konur.

Doktora Başvurmak İçin Ne Beklenmelidir?

Dizanteri belirtileri ortaya çıktığı anda doktora başvurulması en önemli birinci önceliktir. Eğer geç kalınırsa daha ciddi sorunlar ile yüz yüze gelinebilir.

Dizanteri Tedavisi

Çok basit bir şekilde tedavisi günümüzde mümkündür. Doktor reçeteli antibiyotikler ile hastalık tedavi edilebilmektedir. İleri safhalarda dizanteri ameliyatla düzeltilebilmektedir.


Bunlar da ilginizi çekebilir:


3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Dizanteri hastalık nedenleri ile ilgili genis yaziniz bu konuda rehber olacak.
  Tesekkurler editor.

  YanıtlaSil
 2. Dizanteri hakkında ne kadar detaylı bir makale olmuş canım ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Tehlıklı sular cok dıkkad etmelıyız...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads