Haglund Sendromu Nedir? - Shockwave Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır?
Haglund Sendromu Nedir? Hanglund dezenformasyonu ve terapisi. 

Geçtiğimiz aylarda ayak bileğimde yaşadığım problemden bahsetmiştim. Şişlik ve ağrı yüzünden yürüyemez hale gelince, doktora gitmek zorunda kalmıştım. Önce iltihap teşhisi kondu ama ağrı ve şişlik geçmeyince çeşitli açılardan röntgen filmi çekildi ve Haglund Sendromu denilen teşhis kondu. Teşhis ve tedavi sonrası çok rahatlayınca ve ameliyattan kurtulunca sizlerle yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Ancak şunu belirteyim ki bu yazı sadece bilgi amaçlı olup, teşhis, tedavi önerisi yerine geçmemektedir. Haglund Sendromu ileri seviyede mutlaka operasyon gerektirebilir.
Haglund Sendromu Nedir?

Haglund topuğu da denilen bu rahatsızlıkta, ayak bileğinin arkasında; bir kemiksi oluşum oluyor. Bu doğuştan da var olabilir, sonradan aşırı spor, spor sakatlanması, fazladan kilo alımı, hatalı ayakkabı seçimi (arkası sert ayakkabı) gibi nedenlerle de oluşabilir. Birçok profesyonel sporcuda görülen yaygın sporcu sakatlıklarından biri. Ayak bileğinin arkasında şişlik ve ağrı olur ve yürürken içeride bir şey hissedersiniz sürekli. Ben kendimden örnek verirsem, sanki oraya derimin altına bir yabancı madde konmuş gibiydi. Sıklıkla bu kemik oluşumuna aşil tendonunda iltihaplanma ve ödem de eşlik eder. Bu kombinasyona Haglund Sendromu denir. Benim ayağımda maşallah üçü birden oluştu. Haglundexostose deyimi 1927' de Ortopedist Patrick Haglund tarafından bu konu araştırılıp tıp dünyasının dikkati çekildiğinden bu adı almıştır.


Haglund Sendromu olan hastalar, yürürken topallamalarına neden olacak kadar ağrı ve batma hissederler. Buna rağmen hareket hareketsizlikten daha iyi geliyor ağrılara. Ben bütün gece ağrı çektikten sonra, uykudan uyandığımda yataktan zor kalkacak kadar ağrı oluyordu ayak bileğimde, ancak biraz kalkıp dolaştıktan sonra hafifliyordu. Ancak tabii ki yürürken hafifliyor diye önemsememek de daha tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Yapılacak en doğru şey, fazla zaman geçirmeden doktora görünmek. Haglund Sendromu çıplak gözle teşhisi konamayan bir rahatsızlık. Şişlikten dolayı tendon iltihabı ile karıştırılabilir. O yüzden röntgen veya ultrasonla kesin teşhis konabiliyor. Tek ayakta oluşabileceği gibi, iki ayakta da ortaya çıkabilir. Kimi hastalarda şişen kısım kırmızı bir renk de alabilir. Doktorlar çekilen filmlerde problemin ne kadar ileri derecede olup olmadığını görebilir. Bu şekilde de doğru tedavi yöntemine gidilir. Hatalı ayakkabı seçiminden dolayı bir sorun oluşan hastalarda o kısımda ayrıca nasır oluşur.

Bunlar da ilginizi çekebilir: Hallux Valgus


Haglund Sendromu Hastalarına Uygulanan Terapiler

Geçici önlemler


 • Spor aktivitesine ara vermek
 • Uygun ayakkabı seçimi-ayakkabıların arkası yumuşatılmalıdır. 
 • Orta yükseklikte topuklu ayakkabı giymek
 • Topuk yastığı kullanmak
 • Soğuk kompres uygulamak
 • İlaç kullanımı ve enfeksyon giderici kremlerle masaj
 • Fizyoterapi
 • İleri seviyede hastalara kortizon kullanımı. Ancak bu kesin bir tedavi yöntemi değildir.
 • Shockwave terapisi
 • Operasyon- Ameliyat sırasında bilekte oluşan kemik törpülenir. Ancak zamanla yeniden oluşabilir. Koşu gibi sporlarla uğraşanlar ve aşırı kilolularda baskıyı yoketmek için operasyona karar verilebilir. Ayrıca artık topuktaki oluşum tendonlara da zarar vermeye başlayınca operasyon en iyi çözümdür ancak bu kararı mutlaka doktorunuza danışarak ve çeşitli çözümler hakkında detaylı bilgi sahibi olarak verin. 


Shockwave Terapisi Nedir?

İlk gittiğim doktor hemen ameliyat önerince, bir de özel doktora gideyim dedim. Doktor, sporculara uyguladıkları Shockwave terapisinden bahsetti. Zaman içinde bu terapinin tekrarlanabileceğini ve ancak başka çıkış yolu kalmayınca operasyon kararı verdiklerini söyledi. Terapiyi uygulatan tanınmış sporculardan bahsedip, terapi sonrası rahatlıkla profesyonel spor hayatlarına devam edebildiklerini söyledi. Doğrusu bu yöntem daha çok işime geldi ve denemeye karar verdim. Bazı durumlarda narkozla da uygulanan bu terapide, benim durumumda narkoza gerek kalmadı. Bu terapide kemiğe uygulanan mekanik şok dalgaları ile, içerideki kireçlenme ve iltihap dağılır, kemikleşmiş doku hissizleşir. Ayrıca ayağın dokusu canlanıp kan dolaşımı yeniden harekete geçer. Ağrı azalır veya tamamen kesilir. Hastanın kemiğine ufak çekiç gibi bir aletle, şok dalgası veren makine yardımıyla minik minik vuruşlarla uygulanır. Benim terapimde her uygulamada 2000 vuruş yapıldı. İlk başladığında biraz ağrı hissediliyor, sonra rahatlama oluyor.
İlk etapta üç kez uygulanan terapi, gerek görülürse beş kereye kadar uygulanabilir. Hasta hemen rahatlamayı hisseder. Terapinin başarılı olup olmadığına ise 6-8 hafta geçtikten sonra kesin olarak karar verilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: Hallux Valgus Egzersizleri

Ben yaklaşık bir ay önce bu terapiyi uygulattım. Arada bir sızlama olsa da ağrılarım yok denecek kadar azaldı ve rahat yürümeye başladım. Tekrarlarsa başka bir çarem kalmayana kadar tekrar Shokwave terapisine başvuracağım. Tabii ki bu benim kişisel kararım. Her hastalığın seviyesi ve hastaya verdiği rahatsızlık farklılık gösterebilir. Ancak yazımda da belirttiğim gibi, bu tarz bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza başvurup terapi yöntemlerine birlikte karar verin. Yazım sadece genel bir bilgi yazısıdır terapi önermemektedir.

Kaynak ve resimler: gelenk-doktor.de, www.mattheis.at

32 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bilgilendirici makale için editöre teşekkür ederiz..

  YanıtlaSil
 2. Yan tarafta olan kemik çıkıntısını biliyordum ama bunu ilk kez duydum. Bizi yıllarca taşıyan ayaklarımıza bazen ne kadar hatalı davranabiliyoruz.

  YanıtlaSil
 3. Bu rahatsızlığı ilk kez duydum oldukça zor özellikleri var senin gibi spora düşkün biri de çok zorlanmıştır mutlaka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok zorlandim Esracim, tekrar rahat yürüyebilmek cok güzel.

   Sil
 4. Haglund sendromunu hiç duymamıştım daha önce. Çok ağrı yapıyor olsa gerek. İyileşmenize sevindim. Ağrının her türlüsü özellikle böyle kemiklere vuran ağrılar dayanılmaz oluyor. Demek yanlış ayakkabı kullanımı da neden oluyor buna. Basit gördüğümüz önemsemediğimiz bir şeyin aslında ne büyük zararları olabiliyor. Teşekkürler bilgi verdiğiniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de hic aklima gelmezdi . Cok agrim ve yürüme zorlugum oldu. Simdilik iyiyim 😊

   Sil
 5. Bilgi yazısıdır demişsiniz ama tecrübe edilmiş bilgi çok değerlidir. Bu sendromun 3 safhasını da yaşamış olmanız şansızlık olsa da yoğunluğu atlatmış olmanız sevindirici. Faydalı bilgileri paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii kendi yasadigim bir problem ama terapi kararina ancak doktor karar verir. Spor yapanlarin bilgilenmesi gereken bir problem 😊

   Sil
 6. çok geçmiş olsun...hiç daha önce duymamıştım bu hastalığı...tedavi olabilmenize çok sevindim...sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. I knew nothing about this syndrome before, my husband has some foot problemes, it is not the same problems as your but we should also considerate shock wave therapy. Hope this treaments solve your problem dear.
  Regards,
  Flo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks dear. I wish all the best for your husband 😊

   Sil
 8. Çok büyük bir sıkıntı ayaklarımza çok dikkat etmeliyiz en çok kullanılan uzuvların başında akşama kadar ayakta ayakabıların içinde çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 9. Ameliyata gerek kalmadan terapi ile atlatmış olmana sevindim canım..

  YanıtlaSil
 10. Çok geçmiş olsun ameliyat olmamasına sevindim. Bu önemli bilgiler için de teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 11. Çok geçmiş olsun Derya’cım. İlk kez duyuyorum bu hastalığı. Aslında çok ufak şeylerden neler doğabilir hiç farkında olamıyoruz ne yazık ki. Başımıza gelmeden hiç bir uzvumuzun kıymetini bilmiyoruz. Tedavi olmuş olmana çok sevindim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazik ki basimiza gelneden bilemiyoruz. Cok tesekkürler canim 😍

   Sil
 12. Canim tekrar gecmis olsun diyeyim. Instadan gormustum. Atlatmana ve operasyona gerek kalmamasina cok sevindim. Ilk defa duyuyorum .

  YanıtlaSil
 13. Geçmiş olsun Deryacım! Ağrının hafiflemesine sevindim, umarım tekrarlamaz. Spora ara verdin mi gerçekten (seni düşünemedim sporsuz) yoksa hafif sporlar mı yaptın? Biz de sayende bilgilenmiş olduk, ben hiç duymamıştım.
  Tekrar geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vermedim daginikcim topal topal yürüdüm 😂

   Sil
 14. Oo cok uzuldum canim cok gecmis olsun hic duymadigim bir sendrom umarim en kisa surede tamamen kurtulursun💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler canim, zaman icinde tekrarlayabilir dedi dr bakalim artik 😊

   Sil
 15. Çok geçmiş olsun canım.Sayende bu sendrom ile ilgili bilgilenmiş oldum:)

  YanıtlaSil
 16. Çok geçmiş olsun. Haglung sendromunu ilk defa duyuyorum. Kizkardesimin de baş parmagının yan tarafinda boyle bir sislik var. Çok zor bir durum. Acil şifalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O farkli halux valgus, onu da yazmistim. Cok tesekkürler canim 😍

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads