Meme Kanseri Farkındalık Ayı Ekim - Bilinçlenelim, Bilinçlendirelim

deryaninsporgunlugu.com
Herkese merhaba!!! Ekim ayı bitmeden biz kadınlar için hayati önem taşıyan bir konuya da değinmek istiyorum. Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı. Bu ayın bu hastalığa ayrılmış olmasının nedeni; dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve kadınları kontrollerini düzenli yapmaları konusunda bilinçlendirmek. Kanser, ne yazık ki ölüm nedenlerinde ilk sırayı almakta ve gittikçe yaygınlaşmakta. Kadınların da sıklıkla yakalandığı kanser türlerinden en önemlisi meme kanseri. 

Kimler Meme Kanseri Riski Taşımaktadır?

Ailenizde meme kanseri görülmüşse
İlk adetinizi erken yaşta olmuşsanız
Menopoza geç girdiyseniz,
Çocuk emzirmediyseniz
Obezite

Yukarıda saydıklarım yüksek risk altında olma nedenleri olsa da; hemen her kadın kendini bu hastalığa yakalanmaya aday görüp, düzenli kontrollerini yaptırmalıdır. Hastalığın erken teşhisi hayat kurtarıcıdır . Kimler ne sıklıkta kontrolden geçmeli? Hangi Kontrol Yöntemleri Uygulanır?


Evde kendi kendine yapılan kontroller

Çeşitli kaynaklarda 40-50 yaş aralıklarından bahsedilse de, ortayaşı geçmiş her kadın ayda bir kez evinde ayna karşısında kontrolünü yapmalıdır. Benim kişisel fikrim, daha bile erken başlanabilir. Daha önce kontrolün nasıl yapılabileceği ile ilgili bir de video paylaşımım olmuştu. Buradan bakabilirsiniz. Evde uygulanması çok basit olan bu kontrol yöntemi, alınabilecek önlemlerin başında geliyor. Kız çocuklarımıza da bu bilinci aşılamak ve kontrollere alıştırmak biz annelere düşüyor.

Ultrason

Erken yaşlarda bir kontrol yapılması gerekiyorsa, meme dokusu daha yoğun olduğundan dolayı ultrason kontrolü tercih edilir. 

Mamografi

İleriki yaşlarda ( 40 ve üzeri) kullanılan bu yöntem, yaş ilerledikçe daha sık görülen meme kanserinin teşhisini çok kolaylaştırıyor. İki yılda bir düzenli olarak çekilmesi gerekiyor. Bazı kadınlarda çok canın yandığı korkusu olabiliyor ve kontrolden kaçınıyorlar. Dişçiden bile korkan ben kendimden örnek verirsem büyük bir acı hissetmiyorum. Ayrıca çok da kısa sürüyor. Erken teşhisin hastalığın tamamen iyileşmesini sağlayabildiği düşünüldüğünde birazcık acıya katlanmak çok büyük bir fedakarlık olmasa gerek. 
deryaninsporgunlugu.com

Meme kanserine yakalanmamak için hangi önlemler alınmalı

Bireysel olarak yapabileceklerimizin başında obeziteden kaçınmak , fazla kilo almamaya çalışıp, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek. Ki bu tarz bir hayat tarzını benimseyerek, birçok hastalıktan korunabilirsiz. Her gün bir yarım saatinizi dahi olsa egzersize ayırmanız, aktif bir hayatı benimsemeniz meme kanseri dahil, birçok hastalıktan sizi koruyacaktır. Beslenme konusunda ise dikkat edilmesi gereken daha fazla detay var. Kızartmalar ve doymuş yağlardan kaçınmak, şeker ve yapay tatlandırıcıları tüketmemek, kimyasal içeren tuz kullanmamak, kırmızı eti ölçülü tüketip; tavuk ve balık tercih etmek, katkı maddeli gıda ürünlerini tüketmemek,  kafeini ölçülü tüketmek, filtrelenmiş su içmek, hayvansal yağlardan kaçınmak beslenmede temel olarak uygulanması gerekenler. Ayrıca mikrodalga kullanıyorsanız, plastik kapla yemekleri ısıtmamak. Plastik ısınınca dioksin adında kanserojen bir madde ortaya çıkıyor. 
Taze sebze ve meyve, özellikle A ve C vitaminleri, kepekli tahıllar, tohumlar, haftada birkaç kez baklagiller, soğan, sarımsak
Sütlü Gıdalar (D vitamini içerir)
Kuruyemişler (E vitamini içerir)
Probiyotikler
Zeytinyağı
Omega 3
Lifli Besinler tüketebileceğimiz gıdalar. 
Detox yapmak da, vücudu antioksidanlardan arındıracağı için uygulanabilecek önlemlerden. 
Spor yapmanın faydaları ile ilgili daha önce yazdığım egzersiz göğüs kanseri riskini azaltıyor yazımı da okuyabilirsiniz. 


meme kanseri
Erken kalkan yol alır atasözünü unutmayalım, erken teşhisle hayat kurtaralım. Sağlıklı ve fit günler dilerim. 

40 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. ÇOK FAYDALI BİR PAYLAŞIM OLMUŞ DERYA'CIĞIM, EMEĞİNE SAĞLIK.

  YanıtlaSil
 2. kansere karşı gerson diyeti var yaa çok iyi bişi. pişirmeden yemek, sebze suyu içmek gibi. hayvan ürünü olmuycak. basit karbonhidratlar olumycak. kanserli hastaları iyileştiren bir diyet bu :) ama sıkı bir diyet. zor yani. bir de dr. fuhrman'ın kanser çorbası var. :) heey "güvenli değil uyarısı" yazımdaki sibel özer'in yorumunu okusanaaa. denişik bir yaklaşıms :)

  YanıtlaSil
 3. İki komşumuzun bu hastalıktan memesi alınmıştı, lanet bir hastalık:( evlerden uzak olsun, eline sağlık Derya'cığım.

  YanıtlaSil
 4. ailede olduğu için hiç ihmal etmiyorum ben kontrollerimi.. olmasa bile düzenli yaptırmak lazım tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ailede yok ama düzenli kontrole giderim ben 😊

   Sil
 5. Çok önemli bir konuya dikkat çekmişsin Derya. Farkında olmak, kendini tanımak önemli..

  YanıtlaSil
 6. Çok önemli bir konuya parmak basmışsın canım

  YanıtlaSil
 7. Erken teşhis çok önemli.Farkındalık için önemli bir yazı.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Böyle bir konuyu duyarlılık gösterip kaleme alarak paylaştığın için çok iyisin.
  Hep hatırlatılması gereken bir konu.
  Allah korusun hepimizi diyerek....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatli olmamiz gerrken bir konu. Kimsenin basina gelmesin ama erken teshis cok önemli 😊

   Sil
 9. Millet olarak nedense sağlık konusuna hiç önem vermiyoruz. Hep son aşamaya kadar bekliyor ya da doktora gitmeye üşeniyoruz. Bahşedilmiş bu hayatı layıkıyla yaşamak için önce emanet edilen bedenimize iyi bakmamız gerekir. Tıp ilerlemiş ve bu tür sorunlara çözüm üretmişse sadece giderek hizmet almak bu kadar zor olmamalı. Bu tür bilgilendirici bir yazı paylaştığınız için teşekkürler. Yorum yaparak yazının daha da değer kazanmasını ve okunmasını istedim. elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok güzel bir yorum cok mutlu oldum. Saglik imkanlarinin pahali oldugu malum tabii ama evde kendi kontrolümüzü yaparak baslayabiliriz.

   Sil
 10. Meme Ca, kanser türleri arasında erken teşhis ile önlemi alınabilen hastalık.Aydınlatıcı güzel bir yazı olmuş,Kalemine yüreğine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bircok tanidigim erken teshis sayesinde kurtuldu. Cok önemli gercekten.

   Sil
 11. Çevremde o kadar çok meme kanseri olmuş tanıdığım var ki, gerçekten çok vahim bir durum bir o kadar da erken teşhis önemli. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef benim de tanidiklarim var ama erken teshis edebildiler cok sükür.

   Sil
 12. süpersiniz Derya Hanım, bu önemli yazınız için çok teşekkür ederim, hemen paylaşıyorum...

  YanıtlaSil
 13. çok faydalı bir paylaşım teşekkürler...

  YanıtlaSil
 14. Çok önemli bir konu cidden. Hayat şartları biz kadınlar için özellikle daha da zorlaşmışken ihmal etmemek lazım.

  YanıtlaSil
 15. o kadar önemli bir konuya değişmişsin ki... yakın zamanda yengeme bu teşhis konulup göğsü alındı... çok yakından bildiğim bir sürec oldu benim için .

  YanıtlaSil
 16. çok dikkat edilmesi gereken bir konu

  YanıtlaSil
 17. Geçen hafta meme kanseri farkındalığı için Krakow'da 7.2 km kadınlar koşusu yapıldı. Kadınların gerçekten dikkat etmesi gereken hassas bir konu. Bilinçlenmek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni cok takdir ettim katildigin icin. Blogundan da takip etmistim 😊

   Sil
 18. Ah Derya, kızım yaşadı işte. Erken teşhis önemli. Paylaşım için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 19. Böylesine önemli bir konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 20. Ben tesekkür ederim canim 😍

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads