Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

 

Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Vücudumuz bağışıklık sistemi aracılığı ile kendisini çeşitli hastalıklara karşı koruyabilen bir yapıdadır. Koruma işlevini gerçekleştiren bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminin varlığı vücuda savaşma gücü sağlarken çoğu zaman hastalıklar bu sistemle önlenir. Bağışıklık sisteminin çeşitli bileşenleri vardır ve bu bileşenlerin miktarı hastalıklar karşısında vücudun dayanıklılık gücünü belirler. Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir? Soruları bağışıklık sisteminin bir parçası olan antikorlar hakkında bilinmek istenen cevapları arar.

Antikor Nedir?

 • Antikor adı verilen ve tıbbi ismi immünoglobulin olan proteinler bağışıklık sistemine ait birer parçadır. Antikorlar vücut için tehlike oluşturan organizmalara karşı koruyucu bir etki gösterirler. Bağışıklık sistemini tehdit eden bir durum oluştuğunda buna tepki gösteren oluşumlardan biri de antikorlar olacaktır.
 • Antikor üretiminin miktarı vücut direncini etkiler. Direncin kuvvetli oluşu savaşma gücünü arttıracağından vücut bu sayede sistemi bozmaya çalışan dış müdahalelere karşı kendisini korur.
 • Bağışıklık sisteminin en önemli yardımcılarından biri de antikorlardır. Viral enfeksiyonlarda ya da bakterilerin yol açacağı enfeksiyonlarda antikorlar devreye girer. Vücut yeterli miktarda antikor üretemezse bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Hastalıkların oluşması ya da engellenmesi yeterli miktarda antikor üretimiyle sağlanır.
 • Vücudun bağışıklık sistemine saldıran ve antijen ismi verilen maddeler antikorlar tarafından tanınır. Vücudumuz antijenlere karşı antikor üretmek üzere programlanmıştır. Antikor Nedir? Sorusuna yanıt arayanlar bunları bilmek isteyecektir.
Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?


Antikor Nasıl Üretilir?

Vücudumuz çeşitli sistemler vasıtasıyla ayakta durur. Bu sistemler sindirim sistemi, dolaşım sistemi ya da bağışıklık sistemi gibi adlarla bilinirler. Her sistemin çalışma prensipleri ve görevleri birbirinden farklıdır.

Vücudumuzda Yer Alan Sistemlerden Bağışıklık Sistemi Nedir?

Vücudumuzda çeşitli sistemler görev alır, bağışıklık sistemi bunlardan biridir. Bağışıklık sistemi, doğduğumuz andan itibaren devreye giren, hastalıklara karşı bir koruma kalkanı vazifesi yapan karmaşık yapılanmaya denir. Vücuda zarar vermek üzere ona saldırı düzenleyen tüm maddelere karşı çalışır. Bu sistemde görülecek zayıflık hastalık direncini düşüreceğinden istenmeyen bir durumdur.

Antikor üretimi karmaşık birtakım süreçlerin sonunda gerçekleşir. Bağışıklık hücrelerinin ve bazı mekanizmaların ortak çalışmasıyla antikor üretimi gerçekleşir.

Antikorların Görevleri Nelerdir?

 • Vücutta görev alan bağışıklık hücrelerinin çalışmasında onlara yardım eder. Vücuda giren zararlı oluşumlar antikorlar yardımıyla vücuttan uzaklaştırılır.
 • Antijenleri vücuttan uzaklaştırmak için antikorların yardımı gereklidir.
 • Gebelikte antikorlar bebeği koruma görevi üstlenirler. Annede yer alan antikorlar bebeği hastalıklara karşı koruma becerisine sahiptirler.
 • Anne sütüne de geçme yeteneği bulunan antikorlar aracılığı ile bebek, anne sütü aldığı sürece korunur.

 

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi, vücuttan alınan kan örneğinin incelenmesiyle yapılan bir testtir. Bir diğer adı da seroloji testidir. Kanda bulunan antikorlar bu testle miktar bakımından öğrenilebilir.

Kan tahlili biçiminde gerçekleşen işlemlerde sonuçlara ulaşmak için birkaç günlük bir süre gerekir.

Antikor Testi Yapılmasında Etkili Olan Bazı Nedenler

 • Vücudun bağışıklık sisteminin gücü öğrenilir
 • Varsa vücutta oluşmuş enfeksiyonlar anlaşılır
 • Bulaşıcı bir hastalığa karşı vücudun direnci tespit edilir
 • Organ nakilleri sonucunda oluşan bazı reddedilme nedenleri belirlenir
 • Vücutta oluşan antikor türlerini tespit edilir
 • Vücudun ürettiği antikorların miktarı öğrenilir
 • Antikorun türüne göre hastalığın geçirilip geçirilmediği anlaşılır
 • Hastalık geçirilmişse sürecin devam edip etmediğine bakılır
 • Vücutta oluşan antikorları bazı yöntemlerle tedavi amacıyla başka kişilerde kullanılabilir
 • Çeşitli hastalıkların tedavisinde antikorlardan yaralanılır

Antikor Testi Kimlere Yapılır?

Bazı durumlarda antikor testi yapılması gerekebilir. Bu durumlar arasında kişinin vücudunda bir bakteri ya da virüs bulunması ihtimali yer alır. Bulaşıcı bir hastalık teşhis edilmek istendiğinde bu test uygulanır. Hastalığın tedavisi için de antikor testlerinden yararlanılır.

Antikor Testinin Yan Etkileri Nelerdir?

Antikor testlerinin bu denli gündemde olması Dünya genelinde yaşanan sağlık problemleriyle ilişkilendiriliyor. Covid-19 hastalığının insan yaşamını tehdit edici nitelikte olması bu testlerin gündeme gelmesinde de etkili oldu.

Bilindiği gibi Covid-19 Çin’den başlayan ve tüm Dünya’ya yayılan bir salgın sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isim.

Hastalık oldukça bulaşıcı, bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde ve kronik rahatsızlığı olanlarda öldürücü bir etkiye sahip. Bu sebeplerle hastalığa karşı çeşitli tedavi yöntemleri deneniyor ve aşı geliştirme çalışmalarına devam ediliyor.

Yapılan yoğun çalışmalara rağmen henüz olumlu bir sonuç elde edilebilmiş değil. Antikor testleri hastalığın geçirilip geçirilmediğinin anlaşılması için kullanılırken antikorlardan elde edilecek serum vasıtasıyla hastalığa çare aranıyor.

Bazı hastalarda antikor tedavisinin olumlu etkiler yaratması da bu testlerin gündeme gelmesinde etkili oldu. İnsanların merak ettiği konuların başında ise Antikor Testinin Yan Etkileri Nelerdir? Sorusu geliyor.

Antikor testleri kan alınarak yapılan bazı işlemleri kapsıyor. Bu sebeple kan alınmasında, insan vücuduna zarar verecek bilinen veya kanıtlanmış bir yan etki bulunmamaktadır. Zira çeşitli hastalıkların tespiti için gerekli olan kan alma işlemleri tıbbi ortamlarda her zaman gerçekleştirilen ve insan sağlığını korumak adına yapılan bir işlem.

Covid-19 hastalığının Dünya gündeminde yer aldığı son günlerde insanlar yaşanan tüm olumsuzluklar karşısında çeşitli sorulara yanıt ararken Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir? Gibi soruların cevapları da gündemi meşgul ediyor.


Sağlık Bakanlığının Grip Aşısı Kriterleri

Nasıl Bir Maskeye İhtiyacımız Var?

C Vitamini Corona Virüsünü Önlemede Yardımcı Olur Mu?

Korona Nedir? Kimler Risk Altındadır? Korona'dan Korunma Yolları

Yüz Bakımına Kaç Yaşında Başlamalı?

Rahim Ağzı Kanseri

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads