Beni Kategorize Etme - Bir Motivasyon Yazısı

-Kocaman kalçalarınla spor blogu yazıyorsun !!!
-Moruk olmuşsun hala spordan bahsediyorsun !!!
-Fitness videosu çeksene !!! Kendine güvenmiyormusun?

deryaninsporgunluguDerya ne yazıyor dediğinizi görür gibiyim. Yukarıda yazdıklarım internette bana gelen mesajlardan sadece bir kaçı. Okurlarımdan gelen, kendilerine dış görünüşleri için yapılan eleştiriler ise dudak uçuklatacak cinsten. O kadar çok mesaj alıyorum ki okurlarımdan bu konuda... Bazen ailelerinden bile duydukları hakarete varan eleştirilere inanasım gelmiyor. Ama en acımasız olanlar tabii ki internet ortamında yapılanlar. Peki bunu, özellikle hemcinslerimize neden yapıyoruz? Ya da yapanlar neden yapıyor demek daha doğru olacak sanırım. Eline telefonu alıp seni göremeyecek ve tanımayan bir insana hakaret etmek daha mı kolay geliyor? Herhalde öyle. Herhalde bu tarz etiketlemeler ve yaftalamalar yapanlar hem sağlık hem, fizik olarak çok mükemmel görüyorlar kendilerini ve bunun da onlara bu hakkı verdiğine inanıyorlar. Bu kadar yoğun mesaj alınca kategorize etmek ve etiketlemekle ilgili bir şeyler yazmak ihtiyacı hissettim.
Ben kendi adıma konuşacak olursam 49 yaşında bir hashimoto hastasıyım. Aslında Ekim' de 49 olacağım daha, neyse :) Laktozlu ilaçlar kullanmak zorundayım ömür boyu. Kullanmazsam tiroitlerimin kanserojen olma riski var. Zaman zaman hastalığımdan dolayı ödemlerim oluyor. Menopoza girmeye ve buna uyum sağlamaya çalışıyorum. Evet her zaman da kıvrımlı bir kadındım, kum saati tipindeyim ne kadar incelirsem inceleyim kıvrımlarım gitmez. Zaten gitmesini de istemiyorum. Bunları kendimden şikayet etmek için değil, etiketçi insanların eleştirdikleri konuların bir sebebi olduğunu vurgulamak için yazdım.
Size kilo almaya neden olabilecek sayısız hastalık sayabilirim. Şeker, kemoterapiler, kortizon içeren ilaçlar, başka ilaçlar v.s, v.s. Saymakla bitmez. Bence acımasızca eleştirenler, bu kadar ? mükemmel oldukları için şükretmeli ve mükemmel olmayanlar ? insanlara karşı anlayışlı olmalılar.
Bu yazım o tarz insanlara değil aslında çünkü ne yazarsak yazalım algılama yeteneklerinin yeterli olduğunu sanmıyorum. Ama o kadar çok mesaj alıyorum ki bu konuda, okurlarıma bir mesaj vermek istedim. Kimse mükemmel değil ve olmak zorunda da değil. Biz kendi sağlığımıza özen gösterelim, beslenme ve sporumuza dikkat edelim gerisi boş. İnsanın dış kabuğunu değil ruhunu görebilmek büyük bir olgunluk gerektirir. Bu olgunluk ve erdeme herkes sahip olamaz. Aslında bunu düşünemeyen insanların acınacak durumda olduklarını bilmek belki sizi biraz olsun teselli eder. Hayattaki tek amacınız fitness modeli gibi görünmekse zaten söylenecek fazla bir söz de yoktur size.
Sağlık ve mutlulukla kalın.

52 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Her halinle çok ama çok tatlısın ki sen,boşver konuşanları sen kuzum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatmacim cok tesekkür ederim canim ben kendimi örnek olarak verdim. Bu konuda cok okur maili aliyorum 😊

   Sil
 2. Maalesef ki insanlar kendilerine bakacaklarına, başkalarını eleştirmeyi meziyet haline getirmiş durumdalar. Kişinin kilosu değil, kalbidir önemli olan. Bugün zayıf olan kişinin, ileride sağlık nedeniyle kınadığı kişinin durumuna düşmeyeceğini kim bilebilir Deryacığım. Yazını sonuna kadar destekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki. O kadar haklisin ki.... Yarinimiz belli mi herkes bunu düsünmeli.

   Sil
 3. o kadar acımasız insanlar olduk ki, bize ne yani böyle kötü konuşunca ne oluyor herkes bir harika çok bilmiş ayıp ya cidden yazık nefret ettiriyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef canim. Özellikle telefonu eline alan elestirmen kesiliyor.

   Sil
 4. Şaşkınlıkla okudum yazını.Özellikle hemcinslerimizin birbirine destek vermesi gerekirken neden böyle olur ki?Yoğun değersizlik duygularıyla hareket ediyorlar sanırım.Sen,güzel bir şey yapıyorsun ve bir çok insanın hayatına dokundun.O yüzden düşmesin motivasyonun.Açıklama yapma fazla da.Gerek yok çünkü.Bizler insanları seven ve onlara da bir şeyler katmaya çalışan insanlarız.Gönlünde iyi niyet olan insanın yanında hiç kimsesi yoksa bile Tanrı vardır.Bu da benim söylemim olsun :) Seviyorum seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seni seviyorum canim. Ben kendimden örnek amacli bahsettim. Cok magdur olan ve bana mail yazan okurum var onlar icin yazdim 😊

   Sil
 5. Acımasız olmak, kendilerinden başkalarını yaralamak onlar için bir tür mutsuzluklarını dış etkenlere bağlama durumu sanırım. Böylece kendi mutsuz dünyalarını unutup mutlu olabileceklerini sanıyorlar. Hakaret etmek çok kolay. Özellikle de son zamanlarda, sosyal medyada. Kafasına eseni, istedikleri gibi söyleyebiliyorlar.
  Düşünceli davranabilmek, empati yapabilmek ya da bir şeylerin güzel taraflarını görebilmek erdemlilik oldu günümüzde.
  Kadınlar, kadınlara karşı daha da acımasız bu kilo konusunda. Halbuki kadınlar eski zamanlardan beri dolgun hatlarıyla resmedile gelmiştir. Aynaya bakacaklarına biraz okusalar aslında neler değişecek hayatlarında...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de bu konulari güzel analiz ediyorsun canim. Maalesef herkes kendini mükemmel saniyor. Sevgiler fericim ☺️

   Sil
 6. Ah ah , Nasrettin Hoca ne demiş : HAlkın ağzı torba değil ki büzesin.... MAalesef ağzı olan konuşuyor. Bir gün seninle karşılıklı konuşmak çok isterim Deryacım:))

  YanıtlaSil
 7. Bende hashımoto ile tanışalı bir yıl oldu.Kilolu olmasamda olmak üzereydim.Bir yıldır yediğime içtiğime çok dikkat etmeye çalışıyorum bakalım artık.
  Gereksiz ,hakaret içeren yorumları yapan insan tipleri nasıldır, diye baya merak ediyorum bazen.Takmayın ,diyeceğim ama zor galiba takmamak.Allah akıl fikir versin bu gibi garip yorum yapanlara.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben artik takmiyorum canim. Ama örnek ve farkindalik olmasi icin yazdim. ☺️

   Sil
 8. Yazık, aramızda böyle insanlar olması ne kadar acı... Zaten hep vardılar ama görünme perdesi kalkınca; ar, haya hepten yok oluyor. Bu yaşında da ne demek?.. Yaşın o kadar güzel bir yaş ki, Allah sağlığını dilerim mükemmel etsin Derya. Ben kızıma daha da kendine güveni artsın diye o yaşlarımdan bahsediyorum hep. Aramızda 19 yaş var. En güzel yaşlarımdı benim. Depresyona yakalanmama rağmen, çıkış arıyordum. En ufak bir sevgi gösterisiyle, minicik bir gönlümün alınmasıyla coşuyordum hemen.
  Bu insanlar hep olacak. Belki de başarın onları huzursuz ediyor. Olsunlar bakalım... Sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece ablacigim ben artik umursamiyorum kendimi de cok seviyorum. Kivrimlarim disinda o kadar cok meziyetim var ki cok sükür. Ama bu konuda bir farkindalik yazisi yazma geregi duydum 😊

   Sil
 9. Aaa! Olamaz yaaaa! Ben uzun yıllardır siyasi forumlarda, dini forumlarda çok kavga döğüş yaşadım, (bizzat ben kavga ettim)ama böyle faydalı, güzel blog sahiplerine de sataşıldığını, bulaşıldığını ilk kez gördüm. Bence sana o mesajı yazan büyük ihtimalle kendisinden nefret ediyordur, kaale bile alma, benim de ta gençkızlığımdan beri kalçam dediğin gibi kum saati gibi ama bende kum saatinin üstü yok:)))Allah göğüs yerine iki limon vermiş, bildiğin limon...ne olacak yani hepimiz 90 60 90 mıyız? Allah yürek güzelliği versin...hastalık önemli ama bilmiyordum ilk kez duyduğum bir hastalık çok geçmiş olsun canım, kendine iyi bak ne olur...benim de sağlık sorunlarımdan dolayı moralim düşük ama iyi olmaya çalışıyorum sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmaz mi satasmak istedikten sonra... Gecmis olsun kendinize dikkat edin ❤️

   Sil
 10. pes valla şom ağızlı onlaaar :)

  YanıtlaSil
 11. Unuttum ekliyorum asla 49 gözükmüyorsun, 40 bile gözükmüyorsun. Kalçan filan da gayet iyi ki, tayt sanırım giymişsin (gözlüklerim iyi göstermiyor zarzor görüyorum)tayt en ince kalçayı bile kilolu gösterir...bol, klasik pantolon giysen kalça malça yok sanırlar sende...

  YanıtlaSil
 12. Kadının en büyük düşmanı her zaman kadın olmuştur. Bu okumuş kişiler için de böyle, cahil insanlar için de. Bir şekilde kadını kadın ezer hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisin canim her seviyede insan yapabiliyor ☺️

   Sil
 13. Heytt beeee ne güzel yazmışsın, tabi ki anlayana :))

  Kıvrımlı bir hatun olup bizi yeni yeni şeylerle donatmaya ve gaza getirmeye devam ;)

  Mucxxx

  YanıtlaSil
 14. insanlar düşüncesiz ve acımasızlar ama klavye karşısında daha da beter oluyorlar. içi dışı güzel bir insansınız, böylelerini umursamayın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir yorum cok tesekkür ederim 😍

   Sil
 15. Hiç kimseye kendini anlatmak zorunda değilsin ki, neyi nasıl istiyorsan öyle yaparsın. Şu "hater" lar bir bitmediler. En kötüsü de kendilerine en ufak bir söz söylendiğinde ortalığı ayağa kaldıracak en yaygaracı tiplerin başkalarını fiziken (kilo, yaş v.s.) çok kolayca eleştirmesi.

  YanıtlaSil
 16. Of, inanamıyorum! Tanımadıkları insanlara bu sözleri yazma cüretini nereden buluyorlar? Paylaşımlarınızı çok faydalı buluyorum. Faydasına odaklanacaklarina nelerle uğraşıyorinsanlar, ilginç.

  YanıtlaSil
 17. kimse kul hakkını takmaz olmuş. boşverin sizin günahlarınızı hamal gibi yüklensinler. onlara bu layık

  YanıtlaSil
 18. Ben de geçen gün bunu düşündüm, yazsam mı acaba bu konuyu demiştim. Bu tür insanlar beni de çok rahatsız ediyor. insanların durumunu anlamadan yargılayanlar basit, kendine güveni olmayan, kişiliksiz, düşüncesiz, zavallı insanlar olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda farkindalik olusturmasi adina bol bol yazilmali 🙂

   Sil
 19. Hayatın zorlukları insanı bir süre sonra bakımsızlaştırıyor ne yazık ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O farkli bir konu tabii canim ama insanlari bilip bilmeden elestirmek de dogru degil görünüsü icin.

   Sil
 20. Başkalarına dil uzatma, hakaret etme, bilerek acıtma gittikçe artıyor Derya'cım. Ben görmüyorum, duymuyorum.

  YanıtlaSil
 21. Kadın kadının Kurdu mudur? diye bir yazı yazdım bu konuyla ilgili. Yüz yüze yaptığımız gibi hatta çok daha tacizkar bir şekilde sosyal medyada yapıyorlar. Başkalarının hayatlarını merak edenler , sataşanlar kendi hayatlarında mutlu olmayanlardır ve aslında onlar için sadece üzülebiliriz. Onu bile hak etmeselerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de sorunlu insanlar. Baskasinin eksigiyle mutlu olana baska ne denir 😉

   Sil
 22. Excellent post (as always)!Thank you very much :)

  YanıtlaSil
 23. İnsanlar yapacak iş bulamadıklarında, en iyi yaptıkları şeyi yaparlar. İnsanları eleştirirler. Bunun boyu uzun, şunun bacağı kısa, o şişko, bu sıska diye diye içlerinde ki zehri kusarlar. Niye çünkü kendilerini dört dörtlük ve mükemmel zannettikleri için. Halbuki bir insanın başarısını, güzel bir özelliğini, takdir etmeyi, zor anında destek vermeyi bilsek ne kadar güzel olur.
  Siz yaptıklarınızla kendinizi, yazdıklarınızla bizi mutlu ediyorsunuz. Önemli olan tek şey bu :))

  YanıtlaSil
 24. Güzel konu. Kadınların ilerlemesinin, bir şeyler başarmasının, güvenli olmasının, bir şeylere isyan etmesinin önünü kesenin bir oranda yine kadınlar olması ne fena. Bir kısmı sindiremiyor belki de başka kadınların ilerlemesini. Moral bozmaya, güven sarsmaya çalışarak eğleniyorlar belki, ne bileyim. En güzel cevap takmamak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef kadinin en büyük düsmani yine kadin 🙄

   Sil
 25. Amaaan Deryacım, hemen hergün böyle usturupsuz mesajlar geliyor hepimize de ne yazık ki. Takmamak en iyisi ;)

  YanıtlaSil
 26. Oldukça güzel, başarılı ve girişken birisin canım... Bazıları sırf moral bozmak için kendi özgüvensizliklerini belli etmek için yorum yapıyor. Bunları duymadan yolumuza devam etmek en iyisi :) Çok öpüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baskasinda kusur arayanin zaten kendiyle sorunu vardir 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads