Zayıflamaya Yardımcı 10 Spor Dalı Nedir? Neden İşe Yarar?


Birçok insan sporla kilo vermek ister - ama bu mümkün müdür? Tabii ki beslenme şeklimiz de büyük oranda rol oynar kilo verme konusunda ama 10 egzersiz çeşidi var ki, gerçekten kilo vermeye destek olur.
Birçok insan özellikle kilo vermek için spor yapar. Elbette, başarıyı olabildiğince çabuk görmek ve bu nedenle hangi disiplinlerin en büyük yağ yakma etkisine sahip olduğunu bilmek istersiniz.

Bununla birlikte, sadece egzersiz yaparak (daha fazla) kilo vermeyi zorlaştıracağınızı bilmek de önemlidir.

"Karın kasları mutfakta yapılır" sloganına uygun olarak, diyetinizi de ayarlamanız gerekir. .

Bu nedenle, antrenmana ek olarak, sağlıklı bir kompleks karbonhidrat, sağlıklı yağ ve protein karışımı içeren dengeli bir diyete dikkat edin.

Kilo vermek için en etkili 10 spor

 1. Koşu

koşu

Hiçbir spor daha fazla dayanıklılık sağlamaz ve koşu kadar kalori yakmaz. Saatte 547 kaloriye kadar yakmak mümkündür. Tabii yakılacak kalori miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ne zaman yağ yakmaya başlarız yazımda bu konuyu detaylıca okuyabilirsiniz.

Yürürken, esasen bacak ve kalça kaslarını çalıştırıyorsunuz, bu yüzden çekirdek kaslar için bir egzersiz planlamak iyi bir fikir olabilir. Güçlendirilmiş kaslar, daha sağlıklı bir çalışma stili ve daha yüksek metabolik hız elde etmenize yardımcı olacaktır.

Yeni başlayanlar dikkatli olmalı, her adımda ayak ve diz eklemindeki vücut ağırlığınızın yaklaşık üç katına ulaşır.

2. Yürüyüş

yürüyüş

Nordic Walking , saatte 446 kalori yakabilir. Nordic Walking ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Nordic Walking sadece koşucular ve bisikletçiler için harika bir dengeleyici spor değil, aynı zamanda kondisyonlarını geliştirmek isteyen yeni başlayanlar için de idealdir.

Ayrıca orta tempolu ve tempolu bir yürüyüşte de düzenli yaptığınız zaman yağ yakarsınız. Yürüyüşün sağlığımıza faydalarını günde 30 dakika yürümenin faydaları yazımda okuyabilirsiniz. Doğada yürümeyi seviyorsanız doğa yürüyüşlerinde dikkat etmeniz gereken 3 önemli şey yazımı okumayı da ihmal etmeyin.

Yürüyüş ile ilgili tüm Deryanın Spor Günlüğü Yazıları

3. Yüzme

yüzme

Yüzme, yağ yakmak ve vücudu şeklie sokmak için mükemmel bir spordur.
Eklemlerini korumak isteyenler ya da ihtiyacı olanlar için kilo kaybı için ideal bir spordur. Çeşitli engelleri olan insanlar bile yüzerek sağlıklarını koruyabilirler. Yüzerken, saatte 436 kalori harcamak mümkün.

Yüzme Sporunun Faydaları
Yüzme Teknikleri ve Çalıştırdığı Bölgeler

4. Bisiklet 

bisiklet sporu

Bisiklete binme doğa severler için mükemmel bir dayanıklılık eğitimidir. Kalori tüketimi saatte yaklaşık 412 kaloridir. Bisiklete binmek sırt ağrılarına neden olabileceği için, ilave olarak sırt ve karın egzersizleri yapmanız faydalı olur. Bol bol da esneme hareketi yapmalısınız. Ayrıca doğru sele yüksekliğine de dikkat etmelisiniz.

5. İp Atlama

ip atlama


İp atlamanın yağ yakımında son derece etkili bir egzersiz olduğu biliniyor. HIIT egzersiz sınıfında kabul edilen ip atlamada, kısa sürede birçok kalori yakmak mümkün.

6. Crossfit

crossfit


Bir crossfit seansı, ek ağırlık olmadan dakikada 13 kaloriyi yakıyor.

Pull-up, burpees, plank, squat, mountaine climbers gibi egzersizler bilinn crossfit egzersizlerindendir.

7. Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Eğitim (HIIT)

HIIT, kısa ara verme süreleri ile değişen kısa, yüksek yoğunluklu çalışma anlamına gelir. Bu tür bir antrenmanla, antrenmanınız kısa sürse bile vücudunuzu uzun süreli kalori yakması için zorlarsınız.

Bunun nedeni yanma etkisidir: istirahatte metabolizmanız ve egzersizde metabolizmanız arasındaki fark arttıkça, vücudunuzun  normale dönerken yaktığı kaloriler artar.

Saatte  700 ila 800 kalori yakmak mümkündür!

Hiit Kardiyo İle İlgili Tüm Yazılar

8. Boks

boks

Boks kursunda yapılan antrenman seansında, 800 kaloriden (70 kiloluk bir kişi baz alınarak) kurtulursunuz.

Klasik boksta, aynı zamanda Tai chi veya kickboksta da çok fazla güç harcamanız, hızlıca kilo vermenize yardımcı olur.

Yani sadece rakibe karşı değil, yağlara karşı da savaşıyorsunuz :)

9. Tae Bo

tae bo

Tae Bo, kickboks ve dansın birleşimi olan tam vücut egzersizidir. Bir Tae Bo sınıfında, yumruklar ve vuruşlar, bir antrenörün rehberliğinde dinamik olarak (kendini savunma olarak değil) gerçekleştirilir.

Tae Bo, tüm kas gruplarını kardiyo egzersizi ile güçlendirmeyi hedefler. 60 dakikalık bir antrenman yaş ve ağırlığa bağlı olarak saatte 500 kilokalori tüketir.

10. Aerobik

aerobik

Kışın sevdiğim kardiyo egzersizlerinden olan aerobik, tüm vücudu çalıştırabiliyor. Bunun nedeni de sadece yürüyüş değil, farklı kuvvet hareketlerini de içermesi. Karın yağlarını eritmek için de çok etkili. Buna en iyi örnek sanırım Leslie Sansone' nin Walk At Home programıdır.

Sporla kilo vermek hakkında en önemli 5 gerçek


Her tip kardiyo egzersizi yağ yakımını uyarır, kondisyon arttırır ve birçok farklı şekilde kasları çalıştırır. Sürdürülebilir kilo vermek için, sadece dayanıklılığınıza güvenmemelisiniz ...
Kuvvet antrenmanı ayrıca kilo vermek için önemli bir yapı taşıdır. Kas kütlesi bazal metabolizma hızınızı arttırır ve istirahat ederken kalori tüketmenizi sağlar.
Daha fazla yağ yakmak isteyen, aralıklı antrenmanı sportif kilo kaybı planına dahil edebilir. Bu en yakıcı yanma etkisine sahiptir.
Kişisel olarak kaç kalori tükettiğiniz türün yoğunluğuna ve süresine, yaşınıza, cinsiyetinize ve kilonuza bağlıdır. Kalori hesaplayıcımız size doğru veriler verecektir.
Sonuç olarak önemli olan: aldığınızdan daha fazla kalori yakmak zorundasınız - negatif bir enerji dengesi başarılı bir şekilde kilo vermenin anahtarıdır.

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Crossfit' i bilmiyordum.. bir araştıracağım. Bu aralar reformer yapıyorum ve inanılmaz fark etti bedenim. Spor güzel bir şey yaa :) Sağol Derya.

  YanıtlaSil
 2. Yüzme ve yürüyüş en güzelleri sanırım. Ben aerobik, plates gibi egzersizleri de yapıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Yüzmede her bölge çalışıyor.Haftada da 3 kez yüzerim

  YanıtlaSil
 4. benim için yürüyüş en iyisi..

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten çok basarili bir yazı olmuş .Bilmediklerimide öğrendim.
  Karın kasları mutfakta yapılır 👍Buna bayıldım

  YanıtlaSil
 6. Koşu yapamam kalbim durur ama yürüyüş ve yüzme bana göre tam anlamıyla.

  YanıtlaSil
 7. Her gün çok büyük bir aksilik olmadığı sürece düzenli olarak yarım saat yürüyorum . Daha fazlasını yapamıyorum Ne yazık ki .

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads