Ne Zaman Yağ Yakmaya Başlarız

Aslında hareket ettiğimiz sürece yağ yakarız. Ancak spor yaparken nabzımızın yükseldiği belli bir nokta vardır ki onun düşük ve yüksek aralığında yağ yakma oranımız artar ve vücuttaki yağ depolarındaki yağlar yakılır. Bu aralığın üstü de kalbimiz için zorlayıcı olabilir. Artık nabzı ölçen spor saatleri olsa da bunu hesaplamanın basit bir formülü de var. 220 den yaşımızı çıkardığımızda maksimum kalp atış hızımızı buluruz. 20 yaşında biri için 220-20 maksimum kalp atış hızı 200 dür. Yağ yakma düzeyi ise maksimum kalp atış hızının %60-70 oranındadır. Bu hesaba göre maksimum kalp atış hızımız 200 ise 120-140 aralığı bizim için en çok yağ yaktığımız nabız hızıdır. Tabii bu ölçümü yapmanın en sağlıklı yolu bu iş için özel satılan aletlerdir. Sürekli spor yapan bir insan için pahalı bir yatırım sayılmaz. Bu aletler ayrıca harcadığınız yaklaşık kaloriyi ve çalıştığınız sürede kaç dakikalığına yağ yakım aralığında kaldığınızı da gösterir.
Bu oranın üstüne çıktığımızda artık kalbimizi zorluyoruz demektir. Altında kaldığımızda ise kilo verme olasılığımız düşer. Profesyonel sporcular, ya da kondisyonu çok iyi olanlar kısa süreler için bu aralığın üzerine çıkıp tekrar hız düşürürler. Bu da HIIT kardio denen High Intensity Interval Trainingdir. Bu şekilde vücuttaki glikoz depoları da yakılır.
Unutmayalım ki vücutta fazla olan yağın yakımı kilolu ya da kilosuz herkes için önemlidir. Çok az kilonuz olsa bile vücudunuzda yağ fazlası olabilir. Bunu çıplak gözle gözlemlemenin en kolay yolu göbek, simit bölgesinde biriken yağdır.


yağ yakmak
Benim uzun zamandır kullandığım Polar Ft4 modeli nabızölçer saat basit bir şekilde çalışıyor ve özellikle kardio çalışmalarında ne kadar süre yağ yakım nabız aralığında kaldığımı, kaç kalori yaktığımı, çalışma süremi ve tabii ki anlık nabız hızımı gösteriyor.

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben de yaglanmaya başladım sanirim. Evde ip atlıyorum ve yürüyüş yapıyorum. Bir spor salonuna yazılmak da istiyorum ama kaldı o iş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamansiz insan için salon çok zor. Sen bana takil her gün yarim saat evinde yap sporunu yag filan kalmaz.

   Sil
 2. Eşimle doktora gittik geçenlerde görünce hemen zayıfla, o da en az 1 saat yürüyüş yaparak olur dedi, yağlar 3. 20.dakikada yanmaya başlıyormuş yani 40+ dk.
  Basit formülü bilmiyordum, bahsettiğiniz nabızölçer saati de, edinmekte fayda var ;)
  Teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hareket ettiğimiz her zaman belirli bir miktar yağ yakarız. Ancak konu kilo vermek olunca en az 45 dk kardiovasküler bir egzersiz yapmalıyız. Bir de şöyle bir tüyo vereyim kardio öncesi başka hareketlerle başlayıp nabzımızı biraz hızlandırınca kardiodan alacağımız sonuç artar.

   Sil
  2. Doğrudur, yeter ki başına geçip yapmaya niyetlenelim :)

   Sil
 3. Sadece 5-6 kilo fazlam var ve yerleşmiş inat etmiş azim yapmış gitmiyor koşsamda gitmiyor otursamda gitmiyor öldürücek bu dert beni ((:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki gitmesi gerekmiyordur ya da sürekli ayni seyi yapiyorsaniz degisiklik gerekiyordur.

   Sil
 4. Bu hesaplamaları hiç bilmiyordum. Kalp atış hızımın maksimum rakamını ögrenmek iyi oldu. Teşekkürler. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Hesaplansa bile spor yaparken saymak zor olabilir. Ben nabiz ölçer saatleri devamli spor yapanlara tavsiye ederim.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads