Kız Çocuğunuza İlk Adet Kanaması Öncesi Yardımcı Olun

kiz-cocugunuza-ilk-adet-kanamasi-oncesi-yardimci-olun


Bugün sizlere çok önemli bulduğum bir konudan bahsetmek istiyorum. Aslında doğal bir biolojik olay olan ve maalesef buna rağmen tabu olarak görülen adet kanaması. Eğer bir kız çocuğunuz varsa onu hayatındaki bu yeni döneme hazırlamalısınız. Burada annelere büyük görevler düşüyor. Kızım 11 yaşında ve bir yıldan beri bu konuda nasıl davranacağımı düşünüp, hazırlık yapıyorum.  

Genç Kızlarda İlk Adet Kanaması

Her kadın muhtemelen bir noktada bu duyguları yaşar - bazı aylarda hevesle beklenir, bazılarında ise acı bir şekilde lanetlenir. Pek çok kadın yetişkin dahi olsa bu konudan bahsetmekten çekinir. Gizli saklı yaşanmaya çalışılır. Adet dönemi hala tabu bir konudur. Çoğu kadın iş arkadaşlarını bile "adet ağrılarım var!" demez. 

 

İlk adet kanaması öncesi - anneler ne yapmalı?

Kızınıza ilk regl döneminden itibaren bu konuda çok rahat olmayı öğretmeye çalışın. Her şeyden önce, onları bacaklarının arasında kanamaya neden olan bir "hastalık" olarak değil, olumlu bir şey olarak görmelidir. Aşağıdaki bilgilerle kızınıza ilk dönemin ne kadar özel olduğunu gösterebilirsiniz:

 

 • Adetin başlangıcı, kızınızın artık çocuktan kadına geliştiğinin bir işaretidir.
 • Adet dönemi ile birlikte vücut, bir gün çocuk dünyaya getirme yeteneğine sahip olduğunu gösterir.
 • Adet dönemi ilk başta olağandışı olabilir, ancak yaşamı hiçbir şekilde kısıtlamaz (aşırı adet ağrısı olması durumu hariç).
 • Hatta bazı ülkelerde ilk dönemde küçük bir festival bile yapılıyor. Örneğin, ABD'de bazı ebeveynler kızları için regl partileri planlar.


Kızıma Adet Göreceğini Nasıl Anlatmalıyım? Adet dönemi hakkında konuşun

İlk kanama ile birlikte yepyeni sorular ortaya çıkar ve her biri cevaplanmak ister. Gençler genellikle fiziksel süreç ve cinsellik hakkında çok şey biliyor olsa da, kızınızın bilmesi gereken her şeyi açıklamak için başkalarına güvenmemelisiniz. Onun için önemli olan her şeyi iletmek ve korkularını gidermek sizin elinizde. Genel olarak bedensel işlevleri ona erken yaşlardan itibaren açıklayabilirsiniz. 

 

Elbette her kız ilk regl olduğunda annesi veya babasıyla konuşmaya çalışmaz. Bazıları ilk başta utanır, hatta kanamalarına karşı savunmacı tepkiler verir. İlk regl döneminde anne-kız ilişkisi biraz gerginse -ki bu ergenlik döneminde çok sık rastlanan bir durumdur- ve regl konusunu konuşmak için rahat bir ortam yoksa, belki de iyi durumda olan bir teyze veya arkadaş olabilir. Kızınızla veya size yardımcı olabilecek başka bir güvendiğiniz kişiden yardım isteyebilirsiniz. Hiçbir koşulda kızınıza böyle bir konuşmayı zorlamamalısınız. Burada önemli olan genç kızların adet dönemi öncesi yeterince ve doğru olarak bilgilendirilmesidir.

Kızı İlk Kez Regl Olan Annelere Faydalı Öneriler

 


Kızınızın menstrüasyon hakkında bilmesi gerekenler

Menstrüasyonla ilgili bir ebeveyn-kız sohbetinde aşağıdaki konular  önemlidir:

 

İlk adetiniz olduğunda ne olur?

Adet dönemi nihayetinde kadın döngüsünün sadece bir parçasıdır. Kızınıza her ay bir kadının vücudunda neler olduğunu ve bu döngünün neden adetle sona erdiğini açıklayın. Vücut ve hormon dengesinin önce dengelenmesi gerektiğinden, başlangıçta adet dönemi çok düzensiz gelebilir.

 

İlk adet döneminde hangi adet hijyen ürünleri kullanılmalı?

Pedler, tamponlar vb. hakkında konuşun. Bunların nasıl kullanıldığını gösterin. İlk zamanlarda biraz acemilik yaşanabilir ve istenmeyen kazalar olabilir ancak iyi bir hazırlıkla bunları minimuma indirgeyebilirsiniz.

Çok kullanımlık pet ve adet iç çamaşırları doğaya gereksiz yere atık oluşturmadıklarından tercih edilebilecek bir alternatiftir. Ancak bunları yeniden yıkamanız ve hijyenik hale getirmeniz gerektiğini unutmayın. Herkese uygun olmayabilir. 

Ayrıca önemli bir konu da, kızınıza takvim tutmayı öğretmeniz. Her ay hangi gün adet kanaması olduğunu regl takvimine not alırsa hem bir sonraki ay yaklaşık olarak hangi gün hazırlıklı olacağını bilir, hem de daha sonra hamilelik takibi için ihtiyacı olur.

Adet kanamasının sonuçları nelerdir?

Regl hakkında konuşmak aynı zamanda cinsellik hakkında konuşmak demektir. Kızınızla artık hamile kalabileceği hakkında konuşun. Ama dikkatli olun, burada hassasiyet gerekiyor: Panik yapmayın.

 Bazı kızlar bu günlerde çok erken regl oluyorlar: on bir yaşında veya daha genç. O yaşta, kadın gibi hissetmekten hala çok uzaktalar. Burada durumu doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. 11 yaşındaki bir kız ile 14-15 yaşlarındaki bir kıza cinselliği anlatmak farklı yöntemler gerektirir. En doğrusu küçük yaşta regl olanlar için bu bilgileri aşama aşama vermek ve ilk etapta aylık adet kanaması ile nasıl başa çıkacağını göstermek olacaktır.

 

Bizim deneyimlerimiz

Kızım, kız arkadaşların adet görmeye başladığı bir yaşta. Kendi içinde konu yeni bir şey değil, okulda biyoloji dersinde de bu konuyu işlediler. Ancak konuştuğumuzda ve bazı pratik bilgileri verdiğimde sadece okuldaki bilgi veya başkasının deneyiminin yeterli olmadığını farkettim.

Bir olayı başkasında deneyimlemek ile kendi yaşamak elbette tamamen farklı bir konudur. Bu yüzden daha geçen yıl bir araya geldik, çeşitli hijyen maddelerini birlikte inceledik ve kendini en rahat hissedebileceği şeyi bulmaya çalıştık. Nasıl kullanabileceğini gösterdim ve minik bir makyaj çantasına iki ped, temizlik mendilleri ve iç çamaşırı hazırladık. Böylece okulda her an yanında olabilecek bu çanta ile kendini daha güvende hissediyor ve hazırlıksız yakalanmayacağını bilmek onu rahatlatıyor.

 

Karın ağrısı gibi önceden ortaya çıkabilecek belirtileri de konuştuk. Daha sonra herhangi bir soru ile bana gelebileceğini bilmesi benim için özellikle önemli. Ve eğer annem bir soruya cevap veremezse, mutlaka bana yardım edebilecek birilerini bulur düşüncesine sahip olması beni çok mutlu ediyor.

 

Kızınızın ne gibi endişeleri ve korkuları var?

Bazı kızlar, diğerlerinin regl olduğunu farketmelerinden veya sporu bırakmak zorunda kalmalarından korkarlar. Ayrıca adet döneminde kaybettiği kan miktarı konusunda endişeli olabilir ki bu çok fazla gibi görünebilir. Kızınızdan bu korkuları uzaklaştırın ve tüm endişeleri hakkında açıkça konuşabileceğini gösterin.

 

adet-takvimi-tutun

İlk adet dönemi nasıl hissettiriyor?

Birçok kadın adet dönemlerinde karın ağrısı yaşar. Ancak kızınız çok şiddetli ağrıdan şikayet ediyorsa bir jinekoloğa başvurmalısınız. Ancak adet döneminiz boyunca herhangi bir ağrının olmaması da aynı derecede normaldir.

 Her durumda, kızınıza tamamen normal olduğu hissini verin ve sağlıklı bir vücut farkındalığı geliştirmesine yardımcı olun.

İlk adet dönemini kolaylıkla geçirin

 

Bazıları ilk adet dönemini bekleyemez, bazıları ise korkar. Ama gerçekten korku, utanç veya tiksinme için bir sebep yok. Çünkü adet kanaması tamamen doğal bir şeydir. Bir kızın artık doğurgan olduğunun ve teorik olarak çocuk sahibi olabileceğinin bir işaretidir. Böylece ilk dönem, kasık tüylenmesi ve göğüsleri büyüdükten sonra ergenliğin son aşamasına işaret eder. Günümüzde ilk adet dönemi genellikle 10 ile 16 yaşları arasında gerçekleşir – ortalama olarak tam 12,5 yaşında. Bazen ilk dönemin başlaması biraz daha uzun sürebilir. Yine de stres için bir sebep yok. Çünkü vakaların büyük çoğunluğunda bu tür gecikmelerin arkasında ciddi bir sebep yoktur. Bununla birlikte, sakinleşmek için, yaşamın 16. yılının sonundan itibaren aile doktoruna veya daha da iyisi bir jinekoloğa gidilmesi önerilir.

 

 Kendi vücudunu dinlemeyi öğretin

 

İlk dönemin yakında başlayacağına dair tipik sinyaller var. Açık renk veya şeffaf bir akıntı, vücudun bir kızdan genç bir kadına yavaş yavaş geliştiğinin ilk işaretidir. Kokmadığı, yanmadığı, kaşınmadığı sürece hastalıkla ilgisi yoktur. Bu sadece vücudun seks hormonları üretmeye başladığının bir işaretidir. Beyaz akıntının başlamasından ilk periyoda kadar geçen süre büyük ölçüde değişir. Birkaç ay sonra, hatta iki veya üç yıl sonra başlayabilir. Bazı kızlar, ilk adetlerinden birkaç gün önce göğüslerinde ağrı ve gerginlik hisseder. Karın krampları veya baş ağrıları da oluşabilir. Külotta kırmızı veya kahverengi bir leke, ilk adetin başlamak üzere olduğunu veya önümüzdeki birkaç gün içinde geleceğini çok açık bir işarettir.

 

Genç Kızlara İlk Adet Kanaması Öncesi Öneriler


Adetinizin yakında başlayacağına dair ilk işaretler var mı? O zaman çantanızda her zaman bir tampon veya ped bulundurmak mantıklıdır. Okulda ilk adet dönemi aniden ortaya çıkarsa, bir arkadaş veya öğretmen genellikle hijyen malzemeleri konusunda yardımcı olabilir. Okul ofisindeki ilk yardım kutusunda genellikle tamponlar ve pedler bulunur. Ancak yanınızda malzemeler bulunması rahatlatıcı bir unsurdur. Panik yapmayın. Kanama bir yaralanma değildir. Ancak vücudun normal bir temizleme işlemidir. Adet döneminde kana ek olarak vajinal sekresyonlar ve küçük doku partikülleri de atılır. Renk bazen açık, bazen koyu, bazen kahverengi olabilir - bu tamamen normaldir. Kanama miktarı da her seferinde farklıdır.

 İlk döngüler genellikle çok düzensizdir ve bu nedenle tahmin edilmesi zordur. Bir dengenin oturması genellikle birkaç ay sürer. İlk regl döneminden sonra çoğu kız, her ay regl olmaya ve her zaman yanlarında tampon veya ped taşımaya çabucak alışır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Pelvik Kas Nedir? Pelvik Kası Güçlendirecek Egzersizler

Meme Kanseri Nedir,Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler

Laser Epilasyon Nedir Nasıl Uygulanır?

Pap Smear Testi Yaptırmanın Faydaları

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Gençler bu konuda bize göre daha şanslı bir konumdalar. En azından aileleriyle daha rahat konuşma, bilgilenme açısından. Ve tabii hijyenik malzemenin çokluğu açısından da. Yine de halâ konunun tabu sayıldığı bir kesim de yok değil. Bu yüzden bu yazı çok faydalı bir hatırlatma niteliğinde. Kalemine sağlık Derya!
  Ben bir de hijyenik malzemeye ulaşamayan kadınlar konusunda daha fazla yardımlaşma içinde olunmalı diye düşünüyorum. Bu konu bir süredir aklımdaydı. Yazı tekrar hatırlattı. Araştırmalarıma devam etmeliyim. Teşekkürler, sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. I really admire your decision to write such a post. It is very important for a mother to have this conversation with her daughter. Just as you described it, it is very important for a girl to know what menstruation is and how it will change her life.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads