HPV Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır? Etkileri Nelerdir? Rahim Ağzı Kanserinden Korur Mu?

 

Ergenlerde HPV aşısı

Papilloma virüsü (HPV), cinsel yolla bulaşan en yaygın patojenlerden biridir.


HPV enfeksiyonu devam ederse, zamanla başta serviks olmak üzere anüs veya penis ile ağız ve boğazda kanser gelişebilir.


Aşı, en tehlikeli HPV türlerine karşı etkili bir koruma sağlar ve böylece bu kanserlerin riskini azaltır. Mümkün olan en iyi koruma için, ilk cinsel temastan önce aşı yapılmış olmalıdır.


HPV aşısı ne zaman yapılmalı?

Daimi Aşı Komisyonu (STIKO), sadece 9 ila 14 yaş arasındaki kızlar için değil, Haziran 2018'den itibaren bu yaştaki tüm erkek çocuklar için HPV'ye karşı aşı yapılmasını önermektedir.


15 yaşına kadar HPV aşısı yaptırmamış olan ergenlerin en kısa zamanda ve 18 yaşını doldurmadan aşı yaptırmaları gerekmektedir.


 HPV: enfeksiyon ve hastalığın seyri

HPV enfeksiyonu öncelikle cinsel temas yoluyla ortaya çıkar. Patojenler, cilde veya mukoza zarlarına gelen en küçük yaralanmalar yoluyla vücuda girer. Nadir durumlarda, papillomavirüsler nesnelerden yayma enfeksiyonu ile bulaşabilir. Doğum sırasında anneden yenidoğana geçiş de mümkündür.


200'den fazla farklı HPV türü bilinmektedir. Hemen hemen tüm kadın ve erkekler hayatlarında en az bir kez HPV ile enfekte olacaktır. Enfeksiyon en sık 25 yaşına kadar olan gençlerde görülür.


Çoğu HPV enfeksiyonu semptomsuzdur ve bu nedenle fark edilmez.


Vakaların yaklaşık yüzde 90'ında enfeksiyon bir süre sonra ve herhangi bir sonuç olmaksızın kendi kendine iyileşir. Bununla birlikte, vücut her zaman virüsle savaşamaz. Enfeksiyon devam ederse, bazı HPV türleri genital siğillere (genital siğiller, kondilomlar) neden olabilir. Diğer HPV türleri, kanserli hale gelebilecek hücrelerde değişikliklere neden olabilir.


Genital siğiller, genellikle genital bölgede (labia, perine, penis, kasık), anüs üzerinde ve içinde, kadınlarda ayrıca vajina ve servikste görülen, birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen sivri siğiller şeklindedir. Bu siğiller genellikle zararsız olsalar da genellikle can sıkıcıdırlar.


Diğer HPV türleri, yıllar içinde kansere dönüşebilen hücre değişikliklerine neden olabilir. Çoğu hastalığa iki yüksek riskli tip neden olur: HPV 16 ve 18. Kansere neden olabilen en az 13 başka HPV tipi vardır.


Almanya'da her yıl yaklaşık 6.250 kadın ve yaklaşık 1.600 erkek, bir HPV enfeksiyonunun neden olduğu kansere yakalanıyor. Kadınlarda her yıl yaklaşık 4.600 yeni serviks kanseri vakası meydana gelmekte ve her yıl yaklaşık 1.500 kadın bundan ölmektedir. Erkeklerde yüksek riskli HPV tiplerine sahip enfeksiyonlar esas olarak ağız ve boğaz, anüs ve penis kanserine neden olur.


Rahim ağzı kanserine neredeyse sadece HPV neden olur. Tip 16 ve 18, rahim ağzı kanserinden sorumlu olan tüm HPV enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 70'ine neden olur. Kanser tarama muayenesi sırasında hastalık veya ön evreleri zamanında tespit edilirse, genellikle iyi bir şekilde tedavi edilebilirler.
HPV: Aşılama

HPV enfeksiyonu, cinsel aktivitenin başlamasıyla hızla ortaya çıkar. Bu nedenle HPV aşısı ilk cinsel ilişkiden önce yapılmalıdır. Aşı, daha önce enfekte olmamışsanız, aşıların içerdiği HPV tipleriyle enfeksiyona karşı neredeyse yüzde 100 koruma sağlar. Prezervatifler enfeksiyon riskini azaltabilse de, onu güvenilir bir şekilde önleyemezler.


 Kız ve erkek çocuklara HPV aşısı

Daimi Aşılama Komitesi (STIKO), 2007'den beri kızlar için ve Haziran 2018'den beri erkekler için HPV'ye karşı aşılama önermektedir.


9-14 yaşları arasında kız ve erkek çocuklar HPV'ye karşı aşılanmalıdır. Bu yaşta iki HPV aşısı gereklidir. İki aşı arasındaki aralık en az 5 ay olmalıdır. Aşı aralığı beş aydan az ise, üç aşı gereklidir.

HPV'ye karşı kaçırılan aşılar, mümkün olan en kısa sürede ve 18. yaş gününden önce tamamlanmalıdır. 15 yaşında ilk kez aşılanmışsa, üç aşı gereklidir. Aşıya bağlı olarak, aşılama süreleri biraz farklıdır. Ancak her iki durumda da aşı korumasının oluşturulması mümkünse bir yıl sonra tamamlanmalıdır. Kesin aşı tarihleri ​​ilk aşılamada doktorla görüşülebilir.

HPV aşısı örneğin pediatri, genel tıp veya dahiliye alanında uzmanlaşmış bir doktor veya bir jinekolog tarafından yapılabilir.


HPV -Aşılar

Almanya'da HPV'ye karşı iki aşı vardır. Her ikisi de yüksek riskli HPV 16 ve 18 türlerine karşı aşı koruması oluşturmak için kullanılabilir. İki aşıdan biri, diğer yedi HPV tipine karşı da etkilidir.


Aşının olası yan etkileri

HPV'ye karşı aşılama iyi tolere edilir ve güvenlidir.


Aşıya karşı en yaygın reaksiyonlar, enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık veya şişliktir. Baş ağrısı, kas ağrıları, ateş, gastrointestinal rahatsızlık, baş dönmesi ve yorgunluk da ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genellikle kısa sürelidir ve vücudun aşıya karşılık verdiğini gösterir.


Ciddi yan etkiler nadiren görülür. Alerjik reaksiyonlar mümkündür. Etkin maddeye veya aşının başka herhangi bir bileşenine karşı intolerans olması durumunda aşı aşılanmamalıdır.


Akut, şiddetli, ateşli hastalıklarda aşı ertelenmelidir.


Bir uyarı !!!

Aşılamadan sonra, diğer HPV türleri ile enfeksiyon mümkündür. Bu nedenle aşılı kadınların rahim ağzı kanseri için düzenli erken teşhis muayeneleri yaptırmaları da önemlidir.


HPV aşısının masraflarını kim karşılar?

9-14 yaş arası kız ve erkek çocukların HPV aşıları Avrupa'da sağlık sigortası kapsamındadır. Kaçırılan aşılar 18 yaşına kadar tamamlanabilir ve ayrıca sağlık sigortası tarafından ödenir. Peki HPV aşısı Türkiye'de ücretsiz mi? Ne yazık ki Türkiye'de bu aşılar henüz sigorta kapsamında değil ve 2bin tl üzerinde oldukça pahalı bir fiyata yaptırılabiliyor. Umarım kısa sürede sigorta kapsamına alınabilir.


Diğer HPV aşıları ile aşılamadan sonra dokuz katlı aşı ile aşılanabilir miyim?

Daimi Aşılama Komitesi (STIKO), aynı aşı ile HPV aşı koruması oluşturmak için tüm aşıların yapılmasını tavsiye etmektedir. Örneğin ikili aşı aşılanmışsa, aşı serisi de bu aşı ile tamamlanmalıdır.


Yakın zamana kadar, o zamandan beri dokuz katlı aşı ile değiştirilen sözde dörtlü aşı da kullanılıyordu. Dörtlü aşı ile bir seri aşıya başlanmışsa, dokuzlu aşı ile tamamlanmalıdır. STIKO, mevcut bilgilere göre, dokuz katlı aşının içerdiği ek HPV türlerine karşı tam aşı korumasının muhtemelen ancak iki veya üç aşılamadan sonra (aşılama sırasındaki yaşa bağlı olarak) sağlanabileceğine dikkat çekmektedir.

HPV'ye karşı zaten tam aşı koruması mevcutsa, teorik olarak dokuz katlı aşı ile başka bir aşı serisinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak, bunun faydasının ne kadar büyük olacağı şu anda belirsizdir. Araştırmalar, aşılamadan sonra kızarıklık, şişme ve ateşin daha yaygın olduğunu göstermiştir. Olumsuz genel reaksiyonlar daha sık değildi

HPV aşısı neden 9 ila 14 yaşları arasında önerilir?

Mümkünse HPV aşısı ilk cinsel temastan önce, daha doğrusu olası bir HPV enfeksiyonundan önce yapılmalıdır. Ancak o zaman aşıda bulunan tüm HPV tiplerinden enfeksiyonlara karşı mümkün olan en iyi korumayı sağlayabilir. Bu nedenle tüm kız ve erkek çocukların 9 ila 14 yaşları arasında HPV'ye karşı aşı koruması oluşturması önerilir. 15 yaşına kadar HPV aşısı yaptırmamış olan ergenlerin 17 yaşına kadar yetişmeleri gerekmektedir.

HPV'ye karşı aşı şimdi neden erkekler için de öneriliyor?

Aşı sadece kadınlarda değil erkeklerde de HPV enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıklara karşı koruma sağlar.

Tavsiyenin bilimsel gerekçesinde STIKO, Almanya'da her yıl HPV enfeksiyonları nedeniyle erkeklerde tahmini 1.600 ila 2.300 kanser vakasının meydana geldiğine dikkat çekiyor.


Ayrıca, Almanya'da çok az kız çocuğu HPV'ye karşı aşılanmıştır. 2015 yılında, 17 yaşındaki kızların sadece yüzde 44,6'sı HPV'ye karşı tam aşılıydı. Düşük aşılama oranı nedeniyle, erkek çocukları ve erkekleri de koruyan yeterli topluluk koruması (sürü bağışıklığı) elde etmek henüz mümkün olmamıştır.


Bu nedenle,  erkeklerin eşitlik ruhu içinde kendi aşı korumalarına sahip olmalarını sağlamak için Haziran 2018'in sonundan itibaren Almanya'daki erkek çocuklara da HPV aşısı önerilmiştir. Aynı zamanda, nüfus arasında topluluk koruması güçlendirilmelidir.


Model hesaplamaları, erkek çocuklara yönelik HPV aşısının uzun vadede binlerce ek kanseri önleyebileceğini göstermektedir. Tabii aşılar sigorta kapsamında da olsa, bunun takibi velilere düştüğü için öncelikle veliler bilinçlendirilmelidir.

Cinsel birleşme olmadan da HPV ile enfekte olmak mümkün mü?

Evet, çünkü HPV deri yoluyla geçer. Mukoza zarlarına ek olarak, genital ve anal bölgelerdeki deride de papillomavirüsler oluşabilir. Bu nedenle, bir HPV enfeksiyonu sadece cinsel ilişki yoluyla değil, aynı zamanda çok yakın fiziksel temas veya dönüşümlü okşama yoluyla da bulaşabilir.

Kadınların HPV aşısından sonra rahim ağzı kanseri taramasına devam etmesi neden önemlidir?

HPV aşısı olan kız çocukları daha sonra rahim ağzı kanseri için önerilen erken teşhis muayenelerine mutlaka katılmalıdır. Bu nedenle aşılarda yer almayan HPV tiplerinin neden olabileceği doku değişiklikleri erken aşamada tespit edilir. Rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 70'inin yüksek riskli HPV 16 ve 18 tiplerinden kaynaklandığı doğrudur. Buna ek olarak, rahim ağzı kanserinin gelişiminden en az 13 diğer yüksek riskli tip sorumludur.

İlk iki HPV aşısı sırasıyla 2006 ve 2007 yıllarında Almanya'da onaylanmıştır. Şu anda aşı korumasının bir noktada yenilenmesi gerekip gerekmediği konusunda nihai bir açıklama yapmak mümkün değil. Bununla birlikte, aşılanmış kızlarda ve kadınlarda yapılan çalışmalardan elde edilen önceki sonuçlar, son 12 yılda HPV'ye karşı sürekli aşı koruması olduğunu göstermektedir.


Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre, HPV'nin neden olduğu kanserlerin çoğundan (yaklaşık yüzde 70) sorumlu olan HPV tip 16 ve 18'e karşı aşı korumasının bu süre içinde (12 yıl) azalacağına dair bir belirti yoktur. Aşılamadan yıllar sonra bile, bağışıklık sisteminin tepkisi, HPV tipleriyle doğal bir enfeksiyondan sonra olduğundan önemli ölçüde daha yüksektir.

Kaynaklar: Robert Koch Enstitüsü, STIKO(Almanya daimi aşı komitesi bilgileri)

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Kız Çocuğunuza İlk Adet Kanaması Öncesi Yardımcı Olun

Kavurucu Sıcaklarda Çocuk ve Evcil Hayvanları Arabada Bırakmayın

Kansızlıkla İlgili Her Şey

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. HPV aşısı önemli bir aşı gerçekten de. Türkiye'de test olarak bir ara aile hekimliklerinde ücretsiz olarak isteyen kadınlara yapılıyordu ama şimdi dediğin gibi yüksek bir ücret alınıyor diye biliyorum ben de canım...

    YanıtlaSil
  2. Twitter'da takip ettiğim bir doktor kendisinin 42 yaşında bu aşıyı olduğunu yazmıştı. Yani her yaşta olabilirsiniz mesajı vermek için. Orhun da bir ürologa gidip aşıyı olmak istediğini belirtti ama adam "kızlar oluyor" deyip yollamış. Üstelik bu iyi bir hastanede bir profesör. Öyle bir kafa karışıklığı var ki.
    Bilgilendirme için teşekkürler Derya...

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads