Hamileliğin 3 Trimesteri İçin Suda Egzersizler

Su aerobiği, su koşusu veya aerobik, ayrıca su shiatsu ve su yogasının varyantları - suda yüzme ile ilgisi olmayan hareketler için farklı isimler vardır. Bugün hamilelik döneminde suda egzersiz yapmanın faydalarından bahsedeceğiz. Ayrıca hamileliğin her trimesteri için farklı su egzersizlerini de makalenin sonunda bulabilirsiniz.

Su aerobiğinin hamilelik sırasında birçok avantajı vardır:


💙Kolay kolay terlemezsiniz

💙Yaralanma riski nispeten düşüktür.

💙Kendinizi çok fazla zorlamazsınız.

💙Suyun direnci nedeniyle kaslar özellikle yoğun bir şekilde çalıştırılır.

💙Yüzme, hamileliğin ekstra ağırlığına rağmen size hafiflik hissi verir.

Birçok hamile kadın, halka açık yüzme havuzlarında mantar enfeksiyonuna yakalanmaktan korkar. Ancak orada su kalitesi sürekli izlendiği için bu korku yersizdir. Bir köpük banyosu ise daha şüphelidir çünkü orada su çok daha sıcaktır ve mikroplar hızla çoğalabilir.

Görsel:womenfitness.netSu koşusu-Aqua Jogging

Aqua jogging, aqua fitness veya aqua aerobik özellikle hamileler için birçok avantajı olan bir spor türüdür. Suda koşu dünyanın birçok ülkesinde çok yaygındır.


Suda dik durduğunuz veya - çok derinse - dik bir duruşun mümkün olması için kaldırma gücünü artırmak için bir yelek veya koşum takımı kullandığınız bir tür su aerobiğidir. Ardından daha çok müzik eşliğinde ritmik yürüyüş hareketleri yapılır. Kaldırma kuvveti nedeniyle, eklemler yalnızca vücut ağırlığının onda biri ile yüklenir. Öte yandan su, havaya göre 800 kat daha fazla direnç göstererek daha yüksek enerji tüketimi sağlar. Aqua jogging ile eklemleri rahatlatacak şekilde 600-800 kcal/saat kullanılabilir. Aynı zamanda su, vücut ısısını düzenlemeyi kolaylaştırır ve daha az terlersiniz.

Derinlerde su basıncının artması özellikle hamile kadınlar için avantajlıdır. Özellikle hamile kadınların ayaklarında kolayca "batan" ve orada şişmeye neden olan kan, su koşusu sırasında giderek kalbe geri döner. Kalp debisi artar, ancak kan basıncı düşer. Rahim üzerinde kasılmalar gibi bir etki şimdiye kadar gözlenmemiştir.

Hamilelik 1 trimester için suda egzersizler


Hamilelik 2. trimester için suda egzersizlerHamilelik 3. trimester için suda egzersizler
Bu konular da ilginizi çekebilir:

ve tüm Hamilelik yazıları


 

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Su egzersizleri çok faydalı gerçekten, harika bir derleme, elinize sağlık Derya Hanım:)

    YanıtlaSil
  2. su deniz tam bir şifa her daim....hamilelik ise ne güzel ne mutlu bir dönemdir kadın için...

    YanıtlaSil
  3. Su içerisinde yapılan sporların neden daha etkili olduğunu şimdi daha iyi anladım. Suyun direncine karşı yapılan hareketler açık havadakine göre daha iyi sonuç veriyor. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için suda egzersiz yapmak harika bir aktivite bence. Çok teşekkürler :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads