DENGELİ VE DOĞRU BESLENMENİN YOLLARI


 

DENGELİ VE DOĞRU BESLENMENİN YOLLARI

Bugünkü makalemde sağlıklı beslenme ipuçları bulacaksınız.

Yaşamak için mi yemek yiyoruz? Yoksa yemek için mi yaşıyoruz? Bu soruyu iyice düşünün. Sorunun cevabı yemek için yaşamak gibi duruyor değil mi? Oysaki doğru cevap yaşamak için yemek yiyor olmamızdır. Doğru ve dengeli beslenmenin altın kuralı “yaşamak için yemek” bilincinden gelir.

 Hepimiz kuş sütünün bile eksik olmadığı sofraları, tıka basa yemek yemeyi çok seviyoruz. Maalesef ki bir şeyi çok seviyor olmamız onun doğru olduğu anlamına gelmiyor. Zevkle, iştahla yemek mutluluk hormonlarınızı arttırır ama yalnızca kısa bir süreliğine. Doymuşluk hissinin yanıltıcı etkisi geçtikten sonra huzursuz hissetmeye başlarsınız. Yediklerinizi sindirmek için suya ya da sodaya uzanırsınız. Fakat bu da yanlış bir alışkanlıktır. Zaten dolu bir mideyi bir de suyla doldurmak bu sefer de şişkinlik yaratır, vücudunuzdaki gazı çıkarma ihtiyacı sizi huzursuz etmeye başlar. Bu huzursuzluk hissiyle kalitesiz bir gün ve dolayısıyla kalitesiz bir uyku geçirirsiniz. 

Küçük ve önemsiz gibi gözükse de hayat kalitenizi, sağlığınızı kötü etkilemek uzun vadede size büyük ve önemli sorunlar yaratır. Bu yüzden bireyin temel ihtiyaçlarından biri olan ‘beslenmeyi’ doğru ve dengeli tutmak gerekir.

Yaz ayları da kapımızdayken yeni beslenme alışkanlıklarınızla kendiniz için önemli bir adım atmaya hazır mısınız? O zaman, başlıyorum…BOL SU TÜKETİN!

Su içmek için susamanız gerektiği düşüncesinden uzaklaşın. Gün içerisinde susamasanız bile bol su tüketmeye özen gösterin. Özellikle sıcak havalarda bol su tüketerek vücudunuzun yaşadığı sıvı kaybını dengelemiş olursunuz. Bol su tüketmek cildinize iyi geldiği gibi metabolizmanızı da hızlandırır. Her gün en az 2-2,5 litre su tüketmek alışkanlık haline getirdiğinizde hayatınız için edindiğiniz en faydalı alışkanlıklardan biri olacaktır.

BOL SEBZE VE MEYVE TÜKETİN!

Özellikle su içeriği yüksek besinleri tüketmeye özen gösterin. Su içeriği yüksek sebze ve meyveleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmek hem vücudunuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını hem de vitaminleri almanızı sağlar. Ayrıca sokak lezzetlerinden, hazır gıdalardan uzaklaşıp doğal ve faydalı beslenmek cildinizin, sağlığınızın hatta psikolojinizin olumlu etkilenmesini sağlar.

Beslenme bozuklukları: Bedenimiz düşmanımız olduğunda yazısı da ilginizi çekebilir.

SIK VE AZ BESLENİN!

Sanıldığının aksine günde 3 öğün yemek, sağlığınız için doğru bir alışkanlık değildir. Öğünlerinizi az ama sık olacak şekilde düzene oturtup günde 6 öğün yemek hayat kalitenizi daha arttıracağı gibi aşırı yemenize ve kilo alımınıza engel olur.

Yavaş yemek de sindirimi kolaylaştırmada büyük rol oynuyor. Yavaş yemenin faydaları ve kilo üzerinde etkileri yazısında detayları okuyabilirsiniz.

Sağlıklı yemenin en önemli yollarından biri de yemekleri pişirmeyi öğrenmekten geçiyor. Sağlıklı yemek pişirmenin sırları yazımda bu işin püf noktalarını okuyabilirsiniz.

DOĞAL TATLILAR KULLANIN!

Şekerin hayatınızdakini yerini en az seviyeye indirmek yaşınız ilerledikçe sağlığınız için risk olacak hastalıklardan korunmanızı sağlar. Tatlı hazırlarken ya da canınız tatlı bir şeyler istediğinde işlenmiş şeker tüketmek yerine doğal bal veya pekmez gibi seçenekleri kullanmaya özen gösterin. Ayrıca kurutulmuş meyveler tüketmek tatlı ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacaktır. 

Oturarak çalışmak zorundaysanız Home Office'de Sağlıklı Beslenmenin İpuçları yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Dengeli ve doğru beslenme konusunda harika bir makale olmuş Derya hanım

  YanıtlaSil
 2. Biraz yaşamak biraz mutlu olmak için yemek seçeneğini seçiyorum ben:))) Genel olarak yemek yemekle çok aram yoktur az tüketirim. Ama işte şu mutlu olma kısmında bir de akşamları olunca işler bozuluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki akşam yiyemiyorum ama gün içinde atıştırma oluyor bazen. Olabildiğince dengede tutmaya çalışıyorum. Bir yastan sonra ne kadar az yesek o kadar iyi ☺️

   Sil
 3. Kurutulmuş meyveler,İskenderun'da yaşayan dostlarımıza tatlı gibi gelmiyormuş.Ölye olunca da ağır tatlılar yiyorlar ve kilo problemleri var çoğunun :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim en ağır tatlım sanırım dondurma onu da yazın yerim sadece hamurlu tatlı sevmiyorum ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads