Beslenme Bozuklukları - Bedenimiz Düşmanımız Olduğunda

eating desorders

Yazının İçeriği

 • Yeme Bozukluklari Nedir?
 • Yeme Bozukluklarının Belirtileri
 • Yeme Bozukluk ÇeşitleriYeme bozuklukları psikosomatik hastalıklardır. Eğer zamanında tespit edilip tedaviye başlanmazsa hayatlarının sonuna kadar hasta kişinin bedenine, ruhuna ve başka insanlarla olan ilişkilerine zarar verirler. Anoreksiya, bulemia, aşırı yemek ve diğerleri...
Yeme düzeniniz bir kez bozuldu mu, bu hem sizin hem çevrenizdeki insanlar için hayatı cehenneme çevirebilir.
Yeni başlayan bir yeme bozukluğu, kısa sürede çığırından çıkabilecek bir alarm sinyalidir.

Yeme Bozukluklarını Nasıl Anlarız?


Çok takıntılı yeme düzeni. Sürekli kontrol edilen yemek saatleri, sıkı sıkıya uyulan beslenme planları, kişinin kendisine kesinlikle yasakladığı gıdalar.vücudu ölçmek
Takıntılı bir şekilde her gün tartılmak veya
Düzensiz bir yeme alışkablığı, sık sık öğünlerin unutulması, plansız yeme saatleri
Bir çok planlı, bir çok dağınık arasında değişen beslenme düzeni
Stresi yenmek ve problemlerle başa çıkmak için yemek yemek.
Ruh durumuna göre az ya da çok yemek
Ufacık bir kilo artışında bile paniğe kapılıp sıkı bir beslenme programına başlayıp, bir süre sonra vazgeçmek
Yeme düzeni beyni kontrol altına alır

Bazı maddeler tanıdık geldi değil mi? Çoğumuzun günlük hayatta başına gelen ve önemsemediğimiz, hatta farkında bile olmadığımız durumlar. Bu önemsiz gibi gördüğümüz davranışlar kontrol altına alınmazsa, bir süre sonra hastalığa dönğşür. Tartıdaki sayı tüm psikolojik durumumuzu etkiler.

Yeme Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?


Belli başlı dört yeme hastalığı vardır


 • Anorexia nervosa (Anoreksi)
 • Bulimia nervosa (Bulemi)
 • Binge-Eating Bozukluğu (Yeme Atakları)
 • Orthorexia Nervosa


Anorexia nervosa

anorexia nervosa-anoreksi

10-25 yaşları arasında sıklıkla görülen anorexia nervosa, %90-95 oranında kadınların başına gelir. Vücut ağırlığı vücut kitle indeksi BMI  ' nin 17.5 %15 altına düşerse ortaya çıkmış kabul edilir. Alınan yemek miktarını git gide azaltma, bilinçli kusma, müshil ilaçları kullanma, aşırı spor yapma, iştah kesici ilaçlar kullanma; anorexia hastalarının tipik davranışlarıdır. Şişman olma korkusu o kadar büyüktür ki, insana kendi vücudu her zaman şekilsiz ve kusurlu görünür. Oysa ki çoğu hasta normal değerlerden daha zayıftır. Hastalık endokrin bozukluğuna neden olur, hormon üretimi minimuma iner, kadınlarda adet kanamaları azalır veya tamamen durur, erkeklerde ise iktidarsızlık ve cinsel isteksizlik görülür. Ergenlik döneminde hastalık başlarsa, gelişim geriliği olabilir. Hastalar sürekli üşür, tansiyonları aşırı düşüktür, İleriki yaşlarda kemik erimesi riskleri korkutucu boyutlarda artar.
Kendine güven duygusunun oluşmamış olması, kendi vücudundan takıntılı memnuniyetsizlik anoreksiya hastalığına yakalanma riskini arttırır. Psikolojik bozukluklar, aile içindeki yaşam, aile ve çevre baskısı da kişileri bu hastalığın pençesine itebilir. Bir yayında, fiziksel ve davranışsal olarak mükemmel olarak görülen annelere sahip olan kızlarda, anoreksiya gelişebileceğini okumuştum. Özellikle anneler kızlarından kendileri gibi mükemmel  olmalarını bekler ve baskı yaparsa, bu durum kız çocuklarda yeme bozukluklarına itebilirmiş. Biz ainnelere büyük rol düşüyor, bu konuyu özellikle vurgulamak isterim.

anorexia nervosa-anoreksi-

Bulimia Nervosa

bulimia nervosa-bulemi

Bulimia Nervosa' nın başlıca belirtileri, kontrol edilemeyen yeme ataklarıdır. Ne yediklerinin farkında bile olmadan, vücudu yemekle doldururlar. Açlık ve doyma hissi yokolmuştur. Yedikten sonra paniğe kapılıp kusarlar, açlık orucuna girerler, aşırı spor yapmaya başlar veya müshil ilaçları kullanırlar. Hastalar zayıf, kilolu veya normal kiloda olabilecekleri için, dışarıdan farketmek çok kolay olmaz. Kusmaktan utandıkları için, bu eylemi gizli yaparlar. Zaman içinde kendilerinden bile tiksinmeye başlarlar. Sürekli kusma nedeniyle, vücutta elektroliz dengesi bozulur, yemek borusu tahriş olur ve dişlerde çürüme başlar.

Binge-Eating

binge eating-yeme atakları

Binge-Eating hastalığına yakalanmış kişi, düzenli yeme atakları yaşar. Diğer yeme bozukluklarının aksine, müshil ilacı, kusma veya aşırı spor gibi önlemlere başvurulmaz. Böylelikle kilo gittikçe artar ve obezite aşamasına gelir. Hastalar durumun farkında da olsa, yeme araklarını kontrol edemezler. Haftada en az bir atak yaşanırsa bu hastalığın başladığından söz edebiliriz. İnsan sağlığına son derece büyük zararlar veren bu hastalık, çoğunlukla görmezden gelinir. Ancak mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Orthorexia Nervosa

orthorexia nervosa

En son farkedilen yeme bozukluğu Orthorexia Nervosa, Dr. Steve Bratman tarafından farkedildi. Bu yeme bozukluğuna yakalanan kişiler, takıntılı derecede sağlıklı beslenmeye çalışırlar. Kimyasal katkı maddelerinden, yağlardan, aşırı korku vardır. Sadece sağlıklı ve güvenilir gıda alma takıntısıyla, aldıkları besinleri gitgide kısıtlarlar. Burada yeme miktarı değil, kalitesi önemlidir. Henüz tıp çevrelerinde tam kesinleşmiş bir hastalık olarak kabul edilmese de, zamanla kişi üzerinde aşırı baskı ve psikolojik bozukluklara neden olabilir.

 • Araştırma yazıları sadece bilgi amaçlı olup, doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir. Kendinizde veya bir yakınınızda bu belirtilerin olduğuna inanıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız tavsiye edilir. 
Konuyla İlgili Diğer Yazılar:

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. İkinci bozukluğun başlangıcı ola bilor bende.😊 Kusturma ve diğer şeyleri yapmasam da ne yesem çok yemişim gibi huzursuz oluyorum hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin bilinçaltında yemekle ilgili bazı düşünceler olabiliyor. Hiçbir insan yüzdeyüz kendinden memnun olamayabiliyor. Ancak insanı bu düşünceler normal olsa da, bir dengede tutmakta fayda var.

   Sil
 2. "Yeme bozukluğu" ciddi bir hastalık....Dikkat etmek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru ve dengeli beslenmeye çalışmak en güzeli :)

   Sil
 3. genelde galiba sıkıntıdan yiyor insanlaar, taze ye bitki ye az ye, kuraaal :) ve çok yönlü harekeet :)

  YanıtlaSil
 4. en fecisi bulimia bence ve hepsi de daha sık görülmeye başladı bir 20-30 sene öncesine göre çok fena..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulimia çok hasar bırakıyor vücutta ve ruhta. Gerçi diğerleri de ölüme kadar gidebiliyor.

   Sil
 5. Gerçekten dikkatli olmak şart çok yaygın olmaya başladı bu yeme bozuklukları..

  YanıtlaSil
 6. Çağımızın en büyük sorununa değinmişsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konularda da farkındalık yaratmak çok önemli bence canım.

   Sil
 7. Bir arkadaşım blumia olmuştu gerçekten çok kötü bir hastalık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de bir arkadaşımda vardı ve gizlemeye çalışıyordu bulimia olduğunu.

   Sil
 8. Ne kadar değişik rahatsızlıklar varmış yeni öğrendim. Çevremde yok herhalde bir örneği bu rahatsızlıkların.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çevrenizde olmaması ne güzel, dünyada artıyor maalesef beslenme bozuklukları ile ilgili hastalıklar.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads