Her Yönüyle Kan Grubu Diyeti-Kan Grubuna Göre Zayıflamak

 Kan grubu diyeti nedir? Kan gubuna göre zayıflamak mümkün mü? Kan grubunuza göre hazırlanmış bireysel bir beslenme planı sayesinde gerçekten kilo verebilir misiniz? Bugün her yönüyle kan grubu diyetini ele almaya çalıştım.Kan grubu diyeti nedir?

Kan grubu diyeti 1990'larda naturopatik doktor Dr. Peter D'Adamo tarafından ortaya çıkarılan bir diyet. Doktor, her kan grubunun evrimsel olarak çok özel gıdalar için tasarlandığını varsayar. Bu, bu teoriye göre, vücuda optimal gıda tedarikinin ilgili kan grubu tipi tarafından belirlendiği ve hangi gıdaların bizi şişman veya zayıf yapacağına karar verdiği anlamına gelir.

 

Genel olarak, bu diyet işlenmemiş ve nispeten sağlıklı gıdalarla karakterize edilir. Hangi besinlerin hangi kan grubuna uygun olduğunu aşağıdaki bölümden öğrenebilirsiniz.

Kan grubu diyeti nasıl çalışır?

Doktora göre, kanımızda yiyeceklerdeki belirli proteinlerle reaksiyona giren çeşitli antikorlar var. Bununla birlikte, D'Adamo'ya göre, yiyecek kan grubuyla uyuşmuyorsa, sonuç savunma tepkisi olmalıdır.

 

Ancak “doğru” besin tüketilirse vücudumuzun daha ince, daha canlı ve sağlıklı olması gerekir. Doktor ayrıca tükürük gibi vücut sıvılarında kan grubu antijenlerinin bulunup bulunmadığı hakkında bilgi veren sözde salgı durumunu da incelemiş. Naturopatik doktor için bu, yiyecek seçiminde bir başka önemli faktördür.

Aşağıda sizin için bireysel beslenme biçimlerini okuyabilirsiniz:

 

Kan Grubu 0: Avcı

Bu kan grubu, yaklaşık 40.000 yıl önce avcılar arasında yaygındı. O zamanlar et, beslenmenin ana odak noktasıydı. Diyet sırasında kan grubu 0 olan kişiler ağırlıklı olarak hayvansal ve bu nedenle et, balık, kümes hayvanları gibi proteinden zengin besinlerin yanı sıra meyve ve sebzeleri de tüketmelidir. Baklagiller, tahıllar ve süt ürünlerinden ise kaçınılmalıdır. Paleo diyetini çok andırıyor.

 

Kan Grubu A: Çiftçi

Teoriye göre, bu kan grubunun özellikle çoğunlukla bitki bazlı gıdalar tüketen yerleşik kişilerde ortaya çıktığı söyleniyor. A kan grubuna sahip kişiler için yeterli meyve ve sebze yemek demektir. Baklagiller, tahıllar ve deniz ürünlerine de izin verilir - ancak genel olarak inek sütü ürünlerinden kaçınılması gerektiği için vegan diyetine uygundur. Bu bağlamda buğday da önerilmez.

 

Kan Grubu B: göçebe

Dengeli bir diyet burada anahtardır. B kan grubunun, insanların süt ürünleri, sebze ve yumurta yediği bir dönemde ortaya çıktığı söylenir. Bu nedenle menüde et ve tahılların yanı sıra adı geçen yiyecekler yer almaktadır. Kümes hayvanları, buğday ve çavdar ürünleri görünüşe göre "göçebe" tarafından tolere edilemez.

 

AB kan grubu: Gizemli olan

Bu grupta belirli bir yiyecek grubu ön planda değil. Kan grubunun A ve B halklarının karışmasıyla ortaya çıktığı söylenir. Teoriye göre, nadir görülen AB kan grubuna sahip kişiler tüm yiyecekleri iyi tolere eder. Bu beslenme şekli, karışık bir diyet, yani et, sebze, meyve, tahıllar ve baklagiller ile karakterize edilir. Ancak et daha az miktarda yenmelidir.

 

Diyetle ilgili diğer önemli bilgiler: Günde beş öğün yemek yenir. Olası besin eksikliklerini önlemek için diyet takviyeleri önerilir. Günlük kalori sayısı 1500 ile 1800 kilokalori arasındadır ve kilo kaybına neden olmalıdır.

 


Tüm kan grupları için menüde hangi yiyecekler olabilir?

Bu yiyecekleri tereddüt etmeden yiyebilirsiniz

Her kan grubu için izin verilen ilgili gıdalara ek olarak aşağıdaki gıdalar da tüketilebilir:

 

 • Taze ve işlenmemiş meyve ve sebzeler

Bu yiyecekler tabudur:

 

 • hazır yemekler gibi işlenmiş gıdalar
 • yüksek kalorili ve yağlı yiyecekler
 • buğday
 • Fasulyeler

Kan grubu diyeti bağlamında, buğday “yağlı tahıl” olarak derecelendirilir ve bu nedenle tüm kan gruplarında büyük ölçüde kaçınılmalıdır. Ek olarak, diyetin mucidine göre, barbunya fasulyesi gibi bazı baklagillerde ve ayrıca buğdayda bulunan lektinler (belirli proteinler) olarak adlandırılanlar dezavantajlıdır. Görünüşe göre, bunların kırmızı kan hücrelerinin birbirine yapışmasına ve vücutta çeşitli bozuklukları tetiklemesine neden olması gerekiyor.

 

NOT!

Kan grubu diyeti sırasında işlenmiş gıdalardan, yağ ve kalorisi yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır. İlgili diyetin izin verilen tüm gıdaları ile meyve ve sebzeler tüketilebilir.

Başlamak için doğru yol 

Kan grubu diyetine başlamadan önce, birkaç şeyi önceden düşünmek önemlidir. Diyetin arka plan bilgisinin edinilmesi başlangıçta tavsiye edilir, böylece kilo verme başarısı da elde edilebilir. Doğru beslenme türünü seçebilmek için kanınızın hangi kan grubuna ait olduğu konusunda da bilgilendirilmelisiniz. Bunu belirlemek için doktorunuza kan testi yaptırabilirsiniz.

 

Bir sonraki hazırlık aşaması olarak, ilgili yiyeceğin yoğun bir şekilde incelenmesi tavsiye edilir. Böylece hangi yiyeceklerin uygun olduğunu ve hangilerinin uygun olmadığını tam olarak bilirsiniz. Bu, alışveriş yapmayı ve yemek hazırlamayı kolaylaştırır. Bu şekilde zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Çalışan insanlar için yiyecekleri önceden pişirmek ve ofiste ısıtmak mantıklıdır. 

 

Sürekli alışverişten kaçınmak için tüm haftanın yemeklerini önceden planlamak ve bu nedenle haftada sadece bir kez alışverişe çıkmak mantıklı olabilir. Bu size kesin bir genel bakış sağlar ve zaman kazandırır.

 

NOT!

Kan grubu diyetine başlamadan önce kendi kan grubunuzu bilmeniz ve ilgili beslenme türü ile yoğun bir şekilde ilgilenmeniz önerilir.

 

 

Kan Grubu Diyetinin Faydaları

Her kan grubunun diyeti, meyve ve sebzeler bakımından yüksek bir diyete ve az sayıda işlenmiş ürüne dayanır. Daha önce yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler yeme eğilimindeyseniz, kan grubu diyeti diyet değişikliği için mantıklı bir başlangıç ​​olabilir.

 

Ek olarak, beslenme biçimleri bireysel olarak uyarlanabilir. Her ne kadar kan grubuna göre ilgili yiyeceğin seçilmesi tavsiye edilse de. Bununla birlikte, tüm beslenme biçimleri büyük ölçüde sağlıklı bir diyete dayandığından, bunları istediğiniz gibi uyarlayabilir ve değiştirebilirsiniz. Doğru beslenmenin yanı sıra egzersizin günlük hayata entegrasyonu da çok önemlidir.

 


Kan grubu diyetinin dezavantajları

Ne yazık ki, kan grubu diyetinde bazı uzmanların tereddüte düştüğü  noktalar var. Her şeyden önce, diyet türünün aslında ilgili kan grubuyla uyumlu olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Kan grubuna bağlı olarak önerilen diyetin aslında özel gıdalar nedeniyle vücudumuz üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığı tartışmalı olmaktan öte.

 

Bilim adamları, diyet ile kalp hastalığı riskinin azalması arasında bir bağlantı bulmuş olsa da, bu bulguyu bir kişinin kan grubuyla ilişkilendiremediler. Bu, diyetin temel fikrinin ciddi şekilde sorgulandığı anlamına gelir.

 

Ayrıca, “yanlış” (kan grubuna adapte edilmemiş) yersek kanımızla pıhtılaştığı söylenen söz konusu lektinlerin (proteinlerin) bilimsel bir kanıtı da yoktur. Ancak bu proteinler kanımıza çok az miktarda girerler ve sindirim sırasında parçalanırlar. Ayrıca ısıtıldıklarında etkinliklerini kaybederler.

 

Kan grubu diyetinin bir diğer dezavantajı ise sıkıca uyulması gereken beslenme planıdır. Yiyecekler kan grubuna göre çok sıkı bir şekilde reçete edildiğinden, yemeklerinizi kantinlerde veya restoranlarda yemek isterseniz oldukça zordur. Bu nedenle, yemek için ani randevular biraz zordur, bu da devamlılığı korumayı çok daha zorlaştırır.

 

Ek olarak, bazen çok tek taraflı beslenme nedeniyle besin eksiklikleri ortaya çıkabilir. Çünkü her grubun beslenme şekli sağlıklı ve dengeli beslenmeyi temsil etmez. 0 ve A kan grubuna sahip kişiler süt ürünlerinden kaçınır, bu nedenle kalsiyum eksikliği olabilir. Bu nedenle, diyet takviyeleri genellikle bu bağlamda tavsiye edilir.

 

NOT!

Belirli bir gıda türünün kan grubuyla ilişkilendirilebileceğine dair bilimsel kanıt eksikliği vardır. Ayrıca, yemek planı esnek değildir ve tek tip beslenme besin eksikliklerine neden olabilir.

Günlük yaşam için akıllı ipuçları

Kan grubu diyetinin uygulanması sırasında porsiyonların önceden pişirilmesi ve gerekirse dondurulması faydalı olur. Bu, zamandan ve gereksiz stresten tasarruf etmenizi sağlar. Dondurulmuş meyve ve sebzeler de kullanılabilir.

 

Ayrıca sadece işlenmemiş ürünlerin kullanılması tavsiye edilir, böylece içerik listelerinde bahsedilen lektinler aranması gerekmez.

 

Genel olarak, kan grubu diyetinin daha çok diyette bir değişikliğe giriş olarak görülmesi ve besin eksikliği nedeniyle uzun süre uygulanmaması gerektiği unutulmamalıdır. 

 

Kan grubu diyetinin temel fikri, tek tek kan gruplarını diyet için temel olarak kullanmaktır. Konsepte göre, her bir kan grubunun ihtiyaçları farklıdır ve bu nedenle sadece belirli gıdalarla uyumludur.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Hormon Diyeti Nedir? Dr. Pape Hormon Diyeti

Flexitarian Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır?

Meyve Diyeti İle Kilo Verilir Mi? Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Alkali Diyet İle İlgili Heyşey

 


7 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yine faydalı bir yayın olmuş. A grubunu daha özel okudum.

  YanıtlaSil
 2. bir de ketajonik diyet konusunu da yazar mısın onu yapayım diyorum ben de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konuda detaylı bir yazı yazmıştım sana linkini gönderdim ☺️

   Sil
 3. https://www.deryaninsporgunlugu.com/2020/06/keto-ketojenik-diyet-ile-ilgili-bilmeniz-gereken-hersey.html

  Buraya da ekleyeyim merak edenler için.

  YanıtlaSil
 4. Kan grubum B.Gerçekten de kümes hayvanlarını sevmiyorum.Demek ki tolere edemiyormuş midem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim A negatif et, süt ürünleri seviyorum ama gerçekten de yiyince şişkinlik yapıyor. Bana da sebze, balık uygunmuş 🤣

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads