Cildinizi Yenilemeye Yardımcı 4 Besin


 

Cildinizi Yenilemeye Yardımcı 4 Besin

Cildimiz bizim için çok önem taşır.  Bu sebeple sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan pürüzsüz bir cilt herkesin rüyalarını süsleyen bir hayaldir. Bu her evde bulunan basit 4 besin maddesinin cilt üzerindeki önemini düzenli tükettikçe anlayacak ve bizzat deneyimleyerek yaşayacaksınız. Belki de her gün kullandığımız bu besin maddeleri, cildin ana besinini de oluşturuyor. 

Şüphesiz ki sağlıklı bir cildin en önemli koşulu sağlıklı beslenmedir. Cildimizin taze ve güzel görünmesi kremler ve maskelerle bir yere kadar olacaktır. Cilt aurasını bozmadan güzel ve sağlıklı bir beslenme büyük ölçüde katkı sağlar.

Cildi Besleyen Yiyecekler

Cildi besleyen yiyecekler başında sebzeler gelir. Özellikle koyu renkli sebzeler ciltte parlak bir görünüme yardımcı olur. Bu yüzden ıspanak, roka, maydanoz benzeri koyu renkli sebzelerin hepsi mutlaka beslenme menünüzde yer almalıdır. Her öğününüzde küçük ama sık eklediğiniz yeşillikler cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak kırışıkların da yok olmasına ya da kırışıklıkları geciktirmeye yardımcı olacaktır. Taze meyvelerin yanında kesinlikle işlenmiş gıda tercih edilmemesi gerekiyor.Su

Cildin nem dengesini sağlayan suyun cildi besleyen yiyecekler arasında unutulmaması gerekiyor. Cildi parlak olan insanlara baktığınız zaman gün içinde bol bol u tükettiklerine şahit olabilirsiniz. Bazı meyveler ve sebzeler de yüksek oranda su içerdiği için günlük hayatınızda meyve tüketiminin alışkanlık hale gelmesi de vücudunuzdaki değişimleri hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra günlük çay kahve tüketiminiz kesinlikle 4 bardağı aşmamalıdır.

Yumurta

Güneş ışınlarını cildimize ne kadar zarar verdiğini günümüzde hepimiz biliyoruz. Gün içerisinde evde olsanız bile mutlaka güneş kreminizi sürmeli ve hiç aksatmamalısınız. Aksattığınız taktirde deride tahribata ve kırışıklıklara yol açabilirsiniz. Son yapılan araştırmalara göre güneş kremleri derimizin sadece üst tabakasına etki ettiği anlaşılmıştır. Alt katman derilerin de korunması gerektiği için antioksidan içeren besinlerin tüketimi cilt kırışıklarınız için önemli etki sağlayacaktır. Bunun için ise en elverişli besin tabi ki yumurtadır. Yumurta içinde bulundurduğu E vitaminin antioksidan özelliği sayesinde ultraviole ışınlarından koruyarak kırışıklık oluşumunu önemli derecede engellemeye rol oynar.

C Vitamini

Birçok insan cilt lekelerinden ve renk tonu eşitsizliğinden sıklıkla hayıflanmaktadır. Ciltte leke oluşmasının temel sebebi ise ultraviyole ışınlarından korunmak için antioksidan miktarının birden ve hızlıca arttırılmasıdır. Cilt lekelerinden korunmak için C vitaminini bol bol tüketmelisiniz. Portakal suyu, limon dışında domates de içinde bulundurduğu likopen isimli madde sayesinde cilt lekelerine karşı koruma sağlıyor ve uv ışınlarına karşı da tam koruyor. Bu sebeple de cilt lekelerini önleyecek beslenme listelerinde sıkça yer alıyor.

Kahvaltı

Tüm bunların yanı sıra günün en önemli besini olan kahvaltının kesinlikle atlamadan yapılması ve süt ürünlerinin de tüketilmesi gerekiyor. A ve C vitaminlerine dikkat edilmeli, karbonhidrattan uzak durulmalıdır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Basit Bir İşlemle Cilt Beyazlatma

Buhar İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kırışıklık Önleyici 8 Öneri

Saç Masajı Faydaları ve Uygulanışı

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads