Kırışıklık Önleyici 8 Öneri

 


Kırışıkları Azaltmak İçin Sürpriz Yollar

Eğer kırışıklarınız azalsın ve cildiniz genç görünsün istiyorsanız, öncelikle temel işlemlere çok dikkat etmeli ve bunları ihmal etmemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar şunlardır:


👀Güneşten korunun

👀Geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın

👀Kendinizi güneşten koruyabilecek kıyafetler giyin

👀Kesinlikle sigara içmeyin

👀Düzenli olarak nemlendirici kullanın

Ayrıca kırışıkları yok etmek için uygulayabileceğiniz diğer etkili yollardan da bahsetmek istiyorum.


Sırt Üstü Uyuyun

Siz gece uyurken, yüzünüzde yastığın ya da çarşafın yol açtığı uyku çizgileri oluşur. Uyurken yan yatmak yanaklarınızda ve çenenizde kırışıklara yol açarken, yüz üstü uyumak kaşlarınızın çatık kalmasına yol açar.


Daha Fazla Somon Balığı Tüketin

Somon bileşiminde ( somon gibi soğuk su balıkları) cildin yapıtaşını oluşturan önemli proteinleri ve omega-3 yağ asitlerini bolca içerir. Konu üzerinde çalışan bilim insanlarına göre omega-3 esansiyel yağ asitlerinin cilde sağladığı yararlar şunlardır:


>Cildi besler

>Cildin dolgun kalmasın sağlar

>Cildin genç kalmasını sağlar

>Kırışıkları minimum düzeye indirebilir

Yakına Bakarken Gözlerinizi Kısmayın Okuma Gözlüğü Kullanın

Tekrar eden yüz mimikleri, yüz kaslarınızı fazla çalıştırır ve cildin alt tabakasında kalıcı oluklar meydana gelmesine yol açar. Bir süre sonra bu oluklar kırışık haline gelerek cilde yerleşebilir. Bu durumu dikkate alarak, mümkün olduğu kadar gözlerinizi kısmamaya çalışın. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, okuma gözlüğü kullanın. Mutlaka kaliteli bir güneş gözlüğü kullanın. Böylece güneşin göz çevrenizde oluşturabileceği zararı önleyebilirsiniz ve gözlerinizi kısmazsınız.


Alfa Hidroksi Asit (AHA) İçeren Kremler Kullanın

Alfa hidroksi asitler (AHA) cildinizdeki ölü hücrelerin üst yüzeyden uzaklaşmasını sağlar. Böylece en başta göz çevresinde olmak üzere, gözeneklerin, ince çizgilerin ve yüzeydeki kırışıkların azalmasına yol açar. AHA’ların daha güçlü formlarını kullanmak, cildin kolajen üretim mekanizmasını tetikleyebilir. Kolajen cilde sıkılık ve güç veren bir proteindir. Kırışıkları yok etmek için etkili bir ajandır.


AHA kullanmanın dezavantajı, cildinizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirmesidir. Bu yüzden her gün düzenli olarak güneş koruyucu kullanmalısınız.


Yüzünüzü Yıkarken Aşırıya Kaçmayın        

Musluk suyu, cildinizde bulunan nemi ve koruyucu doğal yağ tabakasını yüzünüzden uzaklaştırır. Çok sık yüz yıkamak, yüzü koruyan doğal tabakayı da ciltten uzaklaştırmak anlamına gelebilir. Cildinizi su ile temizlemek yerine, nemlendiricili bir sabun ya da krem formunda temizleyici kullanmayı tercih edin.C Vitamini İçeren Krem Kullanın

Bilimsel olarak elde edilen sonuçlara göre, içeriğinde C vitamini bulunan kremlerin cildin kolajen üretimini desteklediği bulunmuştur. C vitamini cildinizi UVA ve UVB ışınlarının vereceği hasardan korur. Böylece cildinizde kızarıklıklar, koyu lekeler ya da eşit olmayan cilt tonu rengi oluşumunun önüne geçebilirsiniz.


Soya Cildinize İyi Gelir

Soya, cildinizin dostu olup onu koruyabilir. Konu üzerinde çalışan bilim insanları cilde sürülen ya da ek olarak alınan soyanın, cildi güneş hasarından koruduğunu gösteriyor. Burada bahsedilen gıda formunda tüketilen soya değildir. Takviye olarak alınan soya bileşenleri kast edilmektedir.


Soya cildinizin yapısını düzeltir, sıkılığını korur ve cilt tonu renginizi eşitleyebilir.


Kahve Yerine Kakao Tercih Edin

Kakao, lezzetli bir kırışık azaltıcıdır. En son araştırmalarda, kakaonun bileşiminde bolca bulunan 2 farklı antioksidan tespit edilmiştir. Bu antioksidanlar ‘’epikateşin’’ ve ‘’kateşin’’dir. Kateşin ve epikateşinin cildinize sağladığı başlıca yararlar şunlardır:


>Güneşin verdiği hasarı azaltır

>Cilt hücrelerine kan akışının daha iyi olmasını sağlar

>Cildin neminin uzaklaşmasına engel olur ve nemi cilde hapseder

>Cildin daha pürüzsüz görünmesine yol açar

>Yukarıdaki yazıda geçen öneriler kırışıkları yok etmek için etkili yöntemlerdir

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Doğadan Gelen Mucize- Kil Maskeleri

Kuru Cilt: Nedenleri ve Bakım Önerileri

Yağlı Cilt: Nedenleri ve Bakım Önerileri

A'dan Z'ye Karma Cilt Bakım Rutini

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Balık çok severim ama bu yıl hiç balık yiyemedim.Sayende hatırlamış olayım...

  YanıtlaSil
 2. Miyop nedeniyle kendimi bildim bileli hep gözlerimi kısarım ama çok şükür bir tane bile kaz ayağım yoktur:) Bu işler biraz yapıyla da ilgili sanırım. Ama yine de tavsiyelere uymak gerek. Bence özellikle ve özellikle güneş konusunda.
  Teşekkürler Derya...

  YanıtlaSil
 3. Sırtüstü uyumak yüzü korumak anlamında yerçekimine meydan okumak gibi. Ama asla yapamadığım bir şey, sırtüstü yatınca midem bulanıyor, uyayamıyorum. Kırışıklık önleme konusunda gözlük kullanımı hiç aklıma gelmemişti. Gözlüğüm kırılınca yenilememiştim, acilen yenilemeli :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads