10 Sağlıklı Yeni Yıl Kararı ve 6 Dakikalık Enerji Verici Dans


10 sağlıklı yeni yıl kararıYılın son günleri ile yeni yılın başlangıcı arasındaki zaman, geçen yılın muhasebesini yapmak ve yeni yıl için iyi kararlar almak için en iyi zamandır. En geç yeni yılda, her şeyi geçen yıldan daha iyi yapma ve alınan kararları hayata geçirme dürtüsü doğar. Yeni Yıl için şimdiden iyi kararlar aldınız mı? Değilse: Sağlığınız için iyi olan 10 iyi kararı açıklıyorum ve bunları uygulamaya yardımcı olacak küçük püf noktaları adlandırıyorum.

1. Daha az stres

Günümüzde stres sadece çalışan insanların sorunu değildir. Okul çocukları ve ev kadınları da günlük hayatın taleplerine daha fazla dayanamadıkları için acı çekiyorlar. Sıklıkla stresten muzdarip olanlar kalıcı olarak gergindir ve tükenmişlik ve diğer fiziksel şikayetleri riske atarlar. Bu nedenle stresli kişiler hedeflenen bir şekilde iç baskıyı azaltmaya özen göstermelidir.

Aşağıdaki ipuçları stresi azaltmanıza yardımcı olabilir:

Hangi durumların sizin için özellikle stresli olduğunu düşünün ve bunlardan kaçınmaya çalışın.
Örneğin iş ve spor sonrası rahatlatıcı banyolar zihin üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Ayrıca eve iş götürmeyin. Evde çalışıyorsanız da bir iş bitiş zamanı belirleyin ve buna uyun.
Bir seferde bir görev yapın. Bunun için haftalık planlar oluşturmakta fayda var.
Ailenize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza stresten kaçınmak ve stresi daha iyi azaltmak için kararınızı bildirin. Projenizde size destek olabilirler.

Rahatlamak için nefes egzersizleri

2. Daha fazla egzersiz ve spor

Bir ankete göre, sorgulananların yüzde 47'si yeni yılda daha fazla spor yapma kararına sahip. Spor sizi sağlıklı tutar, mutlu eder ve konsantrasyonu artırır. Neden daha fazla egzersiz yapmak istediğinizi anlayın. Kilo vermek veya sağlık için daha fazla spor yapmak gibi somut hedefler, her spor birimi için motivasyon görevi görür. Ayrıca doğru sporu bulmanıza da yardımcı olurlar. Başlangıçta,  egzersiz yapmanın sizi neşelendirdiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini unutmayın.

Doğru sporu bulmak için önce farklı sporları deneyebilirsiniz. Genellikle bir eğitim ortağı motivasyona yardımcı olur. Ayrıca bir spor grubu veya kulüp, günlük yaşamda bir rutin oluşturmak için düzenli antrenman süreleri aracılığıyla yardım eder ve yardım eder. Eğitim başarısını küçük şeylerle ödüllendirebilirsiniz.

3. Daha sağlıklı beslenme

Anketlere katılanların yüzde 52'si daha sağlıklı bir diyetin yeni yıl için iyi bir çözüm olduğunu belirtiyor ve bu da beslenme konusunu iyi kararlar arasında ilk sıralra çıkarıyor. Sağlıklı bir diyet, dengeli ve çeşitli bir diyet ile karakterizedir. Bunlara çok sayıda meyve, sebze, balık, az yağlı süt ve az yağlı et ve maden suyu dahildir. 

Diyette uzun süreli bir değişiklik için eski alışkanlıklardan vazgeçmeniz ve yenileriyle değiştirmeniz gerekir. Her hafta bir yemek pişirme ve beslenme planı yapmak en iyisidir. Bütün aile dahil olursa, diyetinizi değiştirmek daha da kolaydır. Geçişi sizin için kolaylaştırmak için kendinizi çikolata veya benzeri bir şeyle ödüllendirebilirsiniz - aşırıya kaçmayın.


4. Kendiniz için daha fazla zaman

Hayatı dengede tutmak, iş-yaşam dengesi denilen şeyin başarılı olması için, boş zaman ve zaman kendiniz için çok önemlidir. Bu süre zarfında hobiler edinebilir, arkadaşlarınızla buluşabilir ve rahatlayabilirsiniz. Bu, ruhu zinde ve üretken tutar ve aynı zamanda sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Kendinizle geçireceğiniz zaman için her hafta günlüğünüzde günde en az bir gün veya birkaç saat ayırın. İdeal olarak, her zaman aynı gün veya saatte olmalıdır. Bu, günlük yaşamınıza entegre edilebilecek bir rutin oluşturur. Destek almak ve daha fazla bağlılık yaratmak için tarihleri ​​aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmalısınız.5. Sigarayı bırakın

Yılın dönüşü sigarayı bırakmak için iyi bir zamandır. Bu nedenle, anketleree katılanların yüzde 20'si her zaman 2021 için iyi bir çözüm olarak sigarayı bıraktığını söylüyor. Sigara sadece cildi yaşlandırıp akciğerlere zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda yaşam beklentisini on yıla kadar kısaltabiliyor. Sadece bir yıllık yoksunluktan sonra, akciğer hacmi tekrar artar ve kalp hastalığı ve akciğer kanseri riskleri önemli ölçüde azalır.

Vücudun etkili bir şekilde alışkanlığı yitirmesi sadece üç gün sürer. Bununla birlikte, yoksunluk belirtileri önemli ölçüde daha uzun sürebilir. Sigarayı bırakmak istiyorsanız kendinize küçük hedefler koymalısınız:

İlk olarak, yavaş yavaş sigara sayısını azaltın.
Sigara için sakız gibi bir yedek bulun.

Sigaraya farklı bir şekilde ara verin. Bunu yapmak için, sigara içmek yerine yapabileceğiniz şeylerin bir listesini yapın.
Aynı zamanda müttefikler bulmaya ve kimin sigarasız daha uzun süre dayanabileceğine dair küçük bahisler yapmaya da yardımcı olur. Bu, proje için hırsı büyük ölçüde artırıyor.
Nikotin yoksunluğu endorfin eksikliğine neden olduğundan, kesme aşamasında kendinizi küçük şeylerle ödüllendirmeniz önerilir. Bu hile mutluluk duygusu yaratır.

6. Daha az alkol

Günde sadece bir bardak bile alkollü içki vücuda zararlıdır. Karaciğer düzenli olarak alkol tüketmemekten fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemi de kendini tamamen enfeksiyonlara karşı savunmaya adayabilir. Ayrıca kanser riski azalır ve beyin performansı artar.

Daha az alkol almak istiyorsanız, içme alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve alkolün sağlığınıza ne kadar zararlı olduğunun farkında olmalısınız. İlk adım olarak, evde alkol bulundurmamak ya da en azından daha az alkol bulundurmak faydalı olacaktır. Bu sadece özel günlerde alkol alınmasına yardımcı olur. Yavaş yavaş bırakmak için küçük hileler kullanın: yemeğinizle birlikte meyve suları, su ve alkolsüz içecekler içmeyi tercih edin, daha küçük yudumlar ve daha küçük bardaklar alın.


7. Yeterince uyuyun

Yorgunluk zayıf konsantrasyona  ve uzun vadede zayıflamış bir bağışıklık sistemine yol açar. Sabahları kendinizi yenilenmiş ve zinde hissetmek için yeterince uyumalısınız.

Her gün kişisel optimum uykunuzu korumak için bir karar verin. Bunun için erken yatmalısınız. Bu nedenle dizileri atlayın ve geç kalan toplantılara biraz daha erken veda edin. Erken kalkın ve şekerlemelerden kaçının, böylece akşam erken yorulursunuz ve iyi uykuya dalabilirsiniz. Birkaç hafta sonra, uyku süreleri bir düzene girer.

Hızlı uykuya dalmak için odayı karartmaya ve oda sıcaklığını 17 santigrat derecede tutmaya yardımcı olur. Yatmadan önce bitki çayı içmek ve kitap okumak sizi yorabilir. Son yemek uykudan üç saat önce alınmalıdır.


8. Aile ve arkadaşlar için daha fazla zaman

Arkadaş çevrenizde ve ailede daha fazla memnuniyet için, etrafınızdaki insanlara yeterince zaman ayırmanız çok önemlidir. Arkadaşlarınızla önceden randevu alın veya toplantılar için haftanın veya ayın belirli bir gününü ayarlayın. Arkadaşlarınızla randevularınıza iş randevularıyla aynı önceliğe sahip olun. Bu, toplantıları iptal etmenizi zorlaştırır.

Aile günlerinizi günlük yaşamınıza planlayın. Planlama yaparken, tam olarak ne yapacağınızı birlikte belirlemelisiniz. Özellikle çocuklar gezilerden, oyunlardan ve boş zaman aktivitelerinden hoşlanırlar. Bu, uyumu teşvik eder ve tüm aileyi daha mutlu eder. Sabit planlar ayrıca beklentiyi artırır ve seyahatleri ertelemeyi zorlaştırır. İlk tarihleri ​​yılın başında ayarlamak en iyisidir.

Ayrıca, planlarınızı iş yerinde paylaşın. Bu, patronlara ve iş arkadaşlarına, belirli günlerde fazla mesai için müsait olmayacağınızı erken bir aşamada bildirir.

9. Erken teşhis hayat kurtarır
35 yaşından itibaren, yasal sağlık sigortası olan herkes, hastalıkların erken teşhisi için önleyici tıbbi muayene yaptırma hakkına sahiptir. İlk olarak, yaşınıza uygun hangi kontrollerin mevcut olduğunu öğrenin. Aile geçmişiniz var mı? Eğer öyleyse, gerekirse daha erken muayene olmalısınız.

Randevuların takviminizde kesin olarak planlanması için yılın başında doktorlarla randevu alın. Doktora her ziyaretinizden sonra kendinizi küçük bir şeyle ödüllendirin. Bu sayede doktora gitmek daha az sıkıntı yaratır ve keyifli bir aktivite ile birleştirilebilir.


10. Daha az televizyon

Televizyon karşısında çok zaman geçiren herkes, egzersiz yapmadığı için vücuduna zarar verir. Hafıza ve vücut ağırlığı özellikle olumsuz sonuçlardan etkilenir. Aşırı televizyon izlemek, özellikle çocukların erken gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Daha az TV izlemek için belirli TV süreleri ayarlayın. Programınızı akıllıca seçin ve TV karşısında günde bir saatten fazla harcamamaya çalışın. TV karşısında geçirilen zamanı çok daha anlamlı bir şekilde kullanabileceğinizin farkına varın. Örneğin, bir kitap veya gazete okuyun ya da yemek yapmaya ve arkadaş edinmeye daha fazla zaman ayırın.

Fazla ekran başında oturmak yerine, aşağıdaki videodaki dansı uygulayabilirsiniz. Unutmayın, dans mutluluk hormonunun salgılanmasına da yardımcı olur.

Herkese sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl dilerim.

 

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yeni yılda uygulamaya geçirmeyi istediğim tek bir kararım var, inşallah başarabilirim. Bu kararla iştahım aşırı derecede açılacak midem rahatsız olacak , kilo alacağım, kıyafetlerim artık bana olmayacak! Bakalım üstesinden gelebilecek miyim?
  Çek up konusunda sağlık sigortam karşılar mı masrafları merak ettim. Onu sağlık hattına sormalıyım.
  Bahsedilen hedefler aynı zamanda hatırlatma oldu benim için. :) Çok teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 2. Stresle ilgili sıkıntılar ve tarafımıza baş vurular arttı.O yüzden stresi azaltabilmek,yönetebilmek gerçekten çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stresi yönettikğimiz zaman hayat daha kolaylaşıyor ☺️

   Sil
 3. Bu 10 karar da çok önemli .Özellikle de Stres. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. Kararların hepsine katılıyorum canım..Ben de bu yıl daha iyi beslenme ve daha çok yürüme kararı aldım..
  Bir de stresi azaltabilirsek harika olur tabii :)

  YanıtlaSil
 5. 10 sağlıklı yeni yıl kararı içeriğinize resmen imzamı atarım.
  Gel gelelim stres yönetimi konusunda bir türlü başarılı olamıyorum artık.

  Sağlık sorunları, ameliyatlar yaşadım.
  Üstüne de pandemi gelince uzun süredir modum düşük ve geçmişe göre daha kaygılı bir insana dönüştüm.

  Spor, 3 litre su ve 7 saat uyku iyi geliyor.
  Bu yılı kendime toparlanma yılı ilan ettim.

  Bakalım 2022 sonunda bu 10 karardan kaçında başarılı olacağım beraber göreceğiz.

  Shoepera'dan Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. Uyku sorunu bende de yıllardır var. Doktor ilaç vermek istemişti gece çocuklar seslenir duyamam diye hiç almadım. Biraz meditasyonla idare etmeye çalışıyorum ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads