Saç Masajı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?SAÇ MASAJI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?


Saç masajı, saç derisine uygulanan basınçla deriyi sıkma, ovalama ve yoğurma işlemidir. Bu işlemi sizler evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.  Saçların daha güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlamak için saç derisine  masaj yapmak kan dolaşımını hızlandıran, etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor. Peki evde saç derisi masajını nasıl yapabilirsiniz? Saç masajının sizlere faydaları nelerdir?


İnsan vücudunun en önemli bölgesinden biri de saç derisidir. Saçı olumsuz etkenlere karşı koruyan derimizde bazı zamanlar kasılmalar ve strese bağlı sorunlar olabilir. Bu sorunları gidermek için uzmanlar saç masajı yöntemi geliştirdiler. Bu yöntem ile hem saçlarınızı güzelleştireceksiniz hem de rahatlatacaksınız. Günlük yapılan saç derisi masajları çok etkili bir saç uzatma tekniği olarak da kanıtlanmıştır. Tıpkı cilt gibi kafa derimizi de şımartılmaya ve nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Saç dolaşımı doğal saç büyüme yolunda önemli unsurdur. Saç derisi masajları saçınızın sağlıklı şekilde uzamasını kolaylaştıracaktır. Bu yazımızda saç derisi masajı nasıl yapılır sorusunun cevabını veriyoruz! İşte detaylar:


SAÇ DERİSİ MASAJI NASIL YAPILIR?


Gelelim saç derisi masajı nasıl yapılır konusuna...Aslında bu hiç bir zorluğu olmayan, basit bir işlem.

Bir kaba biraz yağ dökelim ve kabı bir miktar sıcak suyun üzerine yerleştirelim. Yağı iyice ısıtın. Yağ sıcak olsun ama kafa derinize temas ettiğinde kafanızı yakmasın. Sizler için ısıtmak uygun gelmiyorsa sevdiğiniz yağı doğrudan şişeden elinize sürerek kullanabilirsiniz. Parmak uçlarınızla  az miktar yağı saç derisine uygulayın. Ardından parmak uçlarınızı kullanarak yağ ile dairesel hareketlerle kafa derinize yayın. 

Saç masajı başlangıçta uygulayacağınız yavaş hareketlerle derinizi dinlendirirken masajın sonlarına doğru daha güçlü uygulanan hareketlerle enerji ve dolaşımın artmasını sağlar. Şakakların hafif basınçla uyarılması  son derece faydalıdır ve saçı hafifçe çekmek de çok rahatlatıcı olabilir.

Temel kural, baskıyı aşırıya kaçmamaktır. Biraz daha nazikçe başlamak ve sizin için hangi gücün rahat olduğunu test etmek daha iyidir. Bu arada, bir baş masajı ortalama sekiz dakika sürer. Ancak beş dakikalık bir uygulama da yeterli olabilir.SAÇ DERİSİ MASAJININ FAYDALARI!


Saç derisine masaj yapmak, saç köklerindeki kan dolaşımını artırır, stresi azaltır ve gevşemeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda saç masajı düzenli olarak yapıldığında saç köklerinin gücü artar. Masajıyla uygulanan sıkma basıncı cildi ısıtır ve dolaşımı ve akışını artırmak için kan damarlarını açar. Hızlanan kan dolaşımı kıl hücrelerinin optimal saç büyüme fonksiyonu sürdürmesi için gerekli olan besinlerin daha da fazlasını alacağı anlamına gelmektedir. Stres seviyeleri organlarımızın daha verimli bir şekilde  çalışmasını sağlar. Böylelikle saç bezlerinin saç uzatma kabiliyetini artırır. Saç derisine sürülen yağlar sert kimyasallı şampuanların yüzünden pullu ve kurulaşan saç derisini önler.

SAÇ MASAJININ OLUMLU ETKİLERİ

Belirgin etkilerden biri elbette açıktır: Diğer tüm masajlarda olduğu gibi, kafaya yapılan hafif baskının rahatlatıcı bir etkisi vardır - sadece baş ve boyun bölgesi için değil, tüm vücut için.

Ek olarak, kafa derisinin uyarılması kan dolaşımını uyarır ve konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkileyebilecek stres seviyenizi azaltır.

Baş masajından sonra kendinizi daha zinde ve dinlenmiş hissedeceksiniz. Bu arada,bu masaj baş ağrılarına da yardımcı olur. 


SAÇ MASAJI İÇİN HANGİ YAĞLAR KULLANILIR?


•            Sızma zeytinyağı


•            Hindistan Cevizi yağı


•            Avakado yağı


•            Jajoba yağı


•            Emu yağı


•            Üzün çekirdeği yağı


•            Badem yağı


•            Nem yağı


•            Jamaikalı siyah Hint yağı

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları

Plopping Yöntemi İle Bukleli Saçlar

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. pikiiii yani saç salatası yapıyoz :)

    YanıtlaSil
  2. Hiç yapmadığım bir bakım ama evet yapmalı. Atlamışım bunca zaman.

    YanıtlaSil
  3. Bir de baş ağrısına nasıl iyi gelir.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads