Uykusuzluk Nedenleri, Çeşitleri ve Doğal Çözümler

Uyku Bozuklukları Neden Olur?

Uyku bozuklukları oldukça yaygındır. Araştırmalar, dünyadaki nüfusun büyük bir yüzdesinin bir uyku bozukluğundan muzdarip olduğunu göstermiştir. Tüm uyku bozuklukları aynı değildir: Örneğin, gece boyunca uykuya dalma ve uyuma güçlüğü (insomnia), farklı gündüz uykululuk türleri (hipersomni), uykuyla ilişkili hareket bozuklukları (huzursuz bacak sendromu gibi) ve uyku ile ilgili solunum bozuklukları (örn. uyku apne sendromu). 

Uyku bozukluklarının nedenleri, türleri ve bununla ilgili neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi bu yazıda okuyabilirsiniz

Uyku bozuklukları

Hemen hemen herkes, yaşamın stresli evrelerinde, bir hastalık sırasında (örneğin öksürük, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı) veya stresli durumlardan dolayı birkaç gün boyunca kısa süreli uyku sorunları yaşar. Bu bozukluklar çoğu zaman zararsızdırlar.


"Gerçek" uyku bozuklukları ise farklıdır. Bunlar, daha uzun bir süre boyunca (üç ila dört hafta arasında) ortaya çıkan ve kişinin performansını önemli ölçüde bozan uyku sorunlarıdır. Hem fiziksel hem de psikolojik olabilirler. Bu nedenle, nedeni açıklığa kavuşturmalısınız.


Uyku bozuklukları yaygındır ve önemsiz değildir. Özellikle kronik uyku bozuklukları, ilgili kişinin günlük refahını ve performansını ciddi şekilde sınırlayabilir, sosyal becerilerini bozabilir ve kazalara yol açabilir.

Uyku bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Uzmanlar, şikayet türüne göre sekiz ana gruba ayrılabilecek 80'den fazla farklı uyku bozukluğuna işaret ediyor.


Insomnia: Bunlar, uykuya dalma sorunları, gece boyunca uyuma güçlüğü, sabah erken uyanma ve kronik olarak huzursuz uykuyu içerir. Ayrıca, etkilenenler yorgunluk, dikkat veya hafıza sorunları, duygudurum bozukluğu, gerginlik, baş ağrıları ve / veya uyku bozukluğu ile ilgili endişelerden şikayet ederler. Uykusuzluk, uyku bozukluklarının en yaygın biçimlerinden biridir. Örneğin, psikolojik stres (örneğin finansal endişeler) veya uyuşturucu kullanımı (aşırı uyku hapı kullanımı gibi) tarafından tetiklenebilirler.

Uykuyla ilgili solunum bozuklukları: Örneğin, uyku apnesinin farklı biçimlerini içerirler. Bu, nefes almada gece duraklamalarına yol açar, yani nefes kısa bir süreliğine durur - genellikle uyuyan tarafından fark edilmez.

Merkezi sinir kaynaklı hipersomniler: Bu uyku bozukluklarından etkilenenler, geceleri uyku miktarı azalmamasına ve sirkadiyen ritim bozukluğu olmamasına rağmen (yani bireysel gündüz-gece ritminde bozukluk) öncelikle gün boyunca aşırı uykululuktan muzdariptir. ). Hipersomniler, örneğin, narkolepsi ("uyku hastalığı") ve travmatik beyin hasarından veya uyuşturucu veya madde kötüye kullanımından kaynaklanan gündüz uykululuğunu içerir.

Sirkadiyen uyku-uyanıklık ritim bozuklukları: Bu tür ritim uyku bozuklukları, zaman dilimi değişiklikleri (jet lag), vardiyalı çalışma, organik hastalıklar veya ilaç veya maddelerin kötüye kullanımı ile tetiklenebilir. Uykusuzluğa ve yoğun gündüz uykululuğuna yol açarlar.

Parasomniler: Bunlar, uyurgezerlik, kabuslar, gece inlemeleri, uykuyla ilgili yeme bozuklukları veya uyku sırasında mesanenin tekrarlayan, bilinçsiz boşalması gibi olağandışı fiziksel olaylar veya davranışlar nedeniyle uykunun epizodik olarak kesilmesidir.

Uyku ile ilgili hareket bozuklukları: Uyku bozukluklarına basit, çoğunlukla stereotipik hareketler neden olur. Huzursuz bacak sendromu (HBS), uykuyla ilişkili yaygın bir hareket bozukluğudur. Bu kategorideki diğer uyku bozuklukları, uzuvların periyodik hareket bozukluklarını ve gece diş gıcırdatmalarını içerir.

İzole semptomlar, norm varyantları, çözülmemiş problemler: Bu kategori, "normal" ile patolojik (patolojik) arasındaki sınırda bulunan veya bilimsel açıdan henüz net olarak normal veya patolojik olarak sınıflandırılamayan tüm uyku ile ilgili semptomları içerir. Örnekler: kısa uyuyanlar (24 saatte beş saatten az uykuya ihtiyaç duyarlar), geç uyuyanlar (genellikle 24 saatte on ila on iki saatten fazla uykuya ihtiyaç duyarlar) ve uykuya dalarken güçlü, tekrarlayan kas seğirmeleri (uykuya dalmak için seğirmeler). Birincil (iyi huylu) horlama ve uyku sırasında konuşma da bu kategoriye dahildir ancak bunlar genellikle ilgili kişinin uykusunu rahatsız etmese de - ancak yanındaki kişinin uykusunu böler.

Diğer uyku bozuklukları: Bu, örneğin henüz yeterince araştırılmamış olmaları veya farklı uyku bozuklukları kategorilerinin özelliklerine sahip olmaları nedeniyle diğer kategorilerden herhangi birine atanamayan tüm uyku bozukluklarını ifade eder.Uyku bozuklukları: nedenleri ve olası hastalıklar

Nedenlerine göre, uyku bozuklukları birincil ve ikincil uyku bozukluklarına ayrılabilir:

Birincil uyku bozuklukları

Birincil uyku bozuklukları için hiçbir fiziksel veya psikolojik neden gösterilemez. Bunlara örneğin stres veya kötü uyku koşulları neden olur.

İkincil uyku bozuklukları

İkincil uyku bozukluklarının fiziksel (organik) veya psikolojik veya psikiyatrik bir nedeni vardır:


Depresyon, anksiyete bozuklukları, psikozlar veya şizofreni gibi akıl hastalıkları neredeyse her zaman uyku bozukluklarını tetikler (örneğin, uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede güçlük).

Organik veya nörolojik hastalıklar da uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede güçlük (insomnialar), hipersomnialar veya sirkadiyen ritm uyku bozuklukları gibi uyku bozukluklarının nedeni olabilir. Örnekler, kronik ağrı (örn. romatizmal hastalıklarda), kanser, hormonal hastalıklar (örn. hipertiroidizm), huzursuz bacak sendromu, kalp ve akciğer hastalıkları, kronik böbrek veya mide-bağırsak hastalıkları, Parkinson, Demans, multipl skleroz, menenjit, felç, beyin tümörü ve epilepsidir. .

İlaçlar bazen yan etki olarak uykusuzluğa neden olabilir. Bunlara antibiyotikler, belirli antidepresanlar (örneğin MAO inhibitörleri, SSRI'lar), yüksek tansiyon ilaçları (örneğin alfa blokerler), astım ilaçları (örneğin teofilin), benzodiazepinler gibi uyku hapları (müstahzarların aniden kesilmesinden sonra yeni uyku bozuklukları), kortizon, tiroid dahildir. hormonlar, bunama ilaçları, su tabletleri (diüretikler), antihistaminikler (alerji ilaçları) ve kanser hastalarının kemoterapinin bir parçası olarak aldığı ilaçlar (sitostatikler).

Yasal ve yasa dışı uyuşturucular da uyku bozukluklarına neden olabilir, örneğin uykuya dalma güçlüğü, uykuyu sürdürme veya uyku apnesi şeklinde. Uykuyu bozan ilaçlar arasında örneğin alkol, kafein (örneğin kahve, siyah çay, enerji içecekleri), nikotin, esrar, eroin, kokain ve ecstasy bulunur.

Uykusuzluk: Kendi Başınıza Uygulayabileceğiniz Çözümler

Bazen fiziksel veya zihinsel bir hastalık uyku bozukluğunun nedenidir. Bu gibi durumlarda tabi ki önce doktor tarafından tedavi yapılmalıdır. Ancak bu durumlarda, uyku bozukluklarına karşı yardımcı olacak bir şeyler de yapabilirsiniz.

Bu, bir hastalığa dayanmayan uyku bozuklukları için daha da geçerlidir, örneğin stres, iç huzursuzluk veya olumsuz uyku koşulları, uykuya dalmakta, uykuda kalmakta veya sabah erken uyanmakta (uykusuzluklar) güçlüğün nedeni olduğunda.

İyi bir gece uykusu için kurallar

Tüm uyku bozukluklarının üçte ikisi ilaç dışı önlemlerle iyileştirilebilir. Her şeyden önce, buna iyi bir uyku hijyeni dahildir. Aşağıdaki kuralları içerir:


 • Vücudunuzun ihtiyacından fazla uyumayın. Bu özellikle yaşlılar için önemlidir.
 • Düzenli yatma alışkanlığı edinin.
 • Gün içinde şekerleme yapmayın .
 • Rahat uyku koşulları sağlayın. Bu aynı zamanda doğru yatak odası sıcaklığını da içerir (yaklaşık 18 ° C idealdir).
 • Akşamları alkol veya kahve içmeyin - her ikisinin de uyarıcı etkisi vardır. Kafeine karşı hassasiyetiniz varsa öğle saatlerinden itibaren kafeinden uzak durmalısınız. Bu aynı zamanda kola, enerji içecekleri ve kakao için de geçerlidir.
 • Dengeli beslenin ve düzenli egzersiz yapın. Bütün gün sadece fast food yerseniz ve kanepede oturursanız, uykusuzluğa şaşırmamalısınız.
 • Günü yavaşça bitiren rahatlatıcı bir akşam geçirdiğinizden emin olun. Öte yandan, akşamları yorucu fitness eğitimi veya akşam okuması gibi heyecan verici bir gerilim filmi, uyku bozukluklarını (örneğin, uykuya dalma güçlüğü) teşvik edebilir.

Uykusuzluğa karşı ipuçları

İyi uyku hijyenine ek olarak, aşağıdaki ipuçları da uyku bozukluklarına karşı yardımcı olabilir:


Uyaran kontrolü: Yatağı ve yatak odasını sadece uyumak için kullanın, örneğin TV izlemek için değil. Yatağa gitmek, vücut için "yatma zamanı" sinyalidir.


Uyku kısıtlaması: Kulağa çelişkili gelebilir, ancak yardımcı olur: En az bir hafta boyunca gece uykularını azaltan uyku sorunları olan sağlıklı insanlar, ertesi gece daha hızlı uykuya dalarlar, daha derin uyurlar ve geceleri daha az uyanırlar.


Bir terapist, bireysel durumlarda yatma süresinin ne kadar kısaltılması gerektiğini hesaplayabilir. Bunu yapmak için önce iki hafta boyunca her gece yatakta geçirilen süreyi kaydettiğiniz ve uykuya dalma sürenizi, uyanma sıklığını ve toplam uyku süresini tahmin ettiğiniz bir uyku günlüğü tutmalısınız.


Sarsıcı uykuya dalma girişimleri yok: Geceleri saatlerce huzursuzca dönüp durmak yerine, rahatlatıcı bir kitap almalı ya da kalkıp aktif bir şeyler yapmalısınız.

Paradoksal Niyet: Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, uzanırken kendinize uyanık kalmanızı isteyin. Bu genellikle uykuya dalmaya çalışmaktan daha hızlı uykuya dalmanızı sağlar.

Bilişsel Odaklanma: Yatakta sakinleştirici düşüncelere ve görüntülere odaklanın.

Kötü uykudan korkmayın: "Bugün kesinlikle bir daha gece boyunca uyuyamayacağım!" gibi düşüncelerden kaçının. veya "Aman Tanrım, gece yarısını geçti ve ben hala uyanığım!". Bu tür endişeli düşünceler uyku bozukluğunuzu daha da kötüleştirebilir.

Düşünce donması: Sürekli düşünceler ve kara kara düşünmek sizi uykuya dalmaktan alıkoyuyorsa, bu tür düşünceleri her seferinde yeniden kesin olarak durdurmalısınız.

Gevşeme yöntemleri: Aşamalı kas gevşemesi, otojenik eğitim, biofeedback, yoga ve meditasyon da uzun vadede uyku bozukluklarını hafifletebilir.Uyku bozukluklarına karşı doğal çözümler

Uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta sorun yaşıyorsanız, uykusuzluk için çeşitli ev ilaçları size yardımcı olabilir.

Uykusuzluk için şifalı bitki çayları

Uykusuzluğa yardımcı olabilecek çeşitli şifalı bitkiler vardır. Esas olarak çay olarak kullanılırlar:


Kediotu: Kediotu, uykuya dalma güçlüğü çekenlerin ilk tercihi olan şifalı bitkidir. Kimyasal uyku hapları gibi sakinleştirici ancak uyuşturma (narkotik) etkisi yoktur. Kediotu kökünden yapılan bir çay, sinirlilik, iç huzursuzluk veya çok fazla kahveden kaynaklanan uyku bozukluklarına yardımcı olabilir. Kronik uykusuzluğunuz varsa, gün boyunca birkaç bardak içmelisiniz. Biraz hoş olmayan kediotu tadından hoşlanmıyorsanız, tatsız kediotu drajeleri, kapsülleri veya tabletleri kullanabilirsiniz.


Şerbetçiotu: Saklama sırasında şerbetçiotu konilerinde güçlü bir sakinleştirici madde oluştuğundan kediotu sakinleştirici etkisini artırabilir. Şerbetçiotu çay formunda (örneğin şerbetçiotu-kediotu çayı karışımı olarak) kullanabilir veya kendinize bir uyku yastığı yapabilirsiniz: Şerbetçiotu konilerini pamuklu bir yastığa koyun ve uyumak için başınızı üzerlerine koyun. Bir hafta sonra şerbetçiotu konilerini değiştirin.


Melisa: Melisa, iyi bilinen bir şifalı bitkidir. Melisa yaprakları ve melisa yağı sakinleştirici bir etkiye sahiptir (ve sindirim sistemini güçlendirir). Melisa yağı oldukça pahalıdır, bu nedenle melisa yapraklarını ikame olarak kullanabilirsiniz. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, gün boyunca birkaç bardak melisa yaprağı çayı içmelisiniz.


Lavanta: Mor çiçekleri ile sakinleştirici ve uyku getirici özellikleri uzun zamandan beri takdir edilmektedir. Uyumakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce iki bardak lavanta çiçeği çayı için.


Passiflora: Sinirsel huzursuzluğun hafif formlarına, uykuya dalma güçlüğüne ve sinirsel kalp problemlerine yardımcı olabilir. Güçlendirici, sakinleştirici ve spazm önleyici etkiye sahiptir. Çarkıfelek, lavanta ve kediotu gibi diğer yatıştırıcı ve rahatlatıcı şifalı bitkilerle birlikte çay karışımlarında bulunur.


Sarı Kantaron: Bitki öncelikle bitkisel bir antidepresan olarak bilinir. Depresyon genellikle uykusuzlukla ilişkili olduğundan, sarı kantaron da dinlendirici bir gece uykusuna katkıda bulunabilir. Tıbbi bitki çay olarak veya hazır bir müstahzar (kapsül, kaplanmış tablet gibi) olarak alınır.

Yatıştırıcı ve uyku getiren banyolar

Şifalı otlar içeren banyolar da uyku bozukluklarına yardımcı olabilir. Eczaneden  hazır bir sakinleştirici banyo alabilir veya lavanta banyosu gibi banyo karışımını kendiniz hazırlayabilirsiniz:


Tam bir banyo için iki yumurta sarısı, bir fincan krema (veya süt), iki yemek kaşığı bal, üç ila dört yemek kaşığı tuz ve bir çay kaşığı lavanta yağını karıştırın ve hepsini 37 ila 38 °C'lik ılık banyoya dökün. Su. Yumurta sarısı, krema veya süt ve bal, uçucu yağın sadece su yüzeyinde yüzmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda suda iyi dağılmasını da sağlar. En az 20 dakika banyo yapmalısınız.


Lavanta yağı yerine lavanta çiçekleri de kullanabilirsiniz: 100 gr lavanta çiçeğini iki litre sıcak suya dökün, 5 dakika demlenmesini bekleyin ve banyo suyuna ekleyin. Banyo süresi en az 20 dakika olmalıdır.


Lavanta yağı ile masaj

Lavanta esansiyel yağları (alternatif olarak kekik yağı) da losyonlar için kullanılabilir. Bunu yapmak için birkaç damla yağı ellerinizde ısıtın ve birkaç dakika boyunca kişinin sırtına sürün. Masaj sırasında çok fazla baskı uygulamayın ve omurgadan kaçının.


Uykusuzluk çekiyorsanız, lavanta yağını ayaklarınıza sürebilirsiniz. Ayak bileğinden ayak parmağına kadar çalışın.


Masajın rahatlatıcı bir etkisi vardır ve uykuyu destekler. Bu nedenle,  kişi zaten yatakta olmalı ve sonra istirahat etmelidir.


Uykusuzluğa karşı soğuk

Soğuk su: Akşam atışları uyku getirici bir etkiye sahip olabilir. Bunu yapmak için, yaklaşık 18 santigrat derece olan su kullanın, püskürtmek için de boş bir sprey şişesinden faydalanabilirsiniz. Ayaktan başlayın ve ardından suyu bacağın dışından dizinize doğru yavaşça püskürtün. Ardından  bacağın içine ve kollara da püskürtebilirsiniz.


Ardından suyu bir havluyla nazikçe silin - kurutmayın! Soğuk bacak öpücüğünü her akşam tekrarlamalısınız.


Nemli ve soğuk buz kompresleri: Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Herkese uygun olmayabilir.

Sıcaklık uykuyu teşvik edebilir

Ayrıca birçok kişi , yatmadan önce yatakta sıcaklığı hoş buluyor. Uyku bozuklukları için evde basit bir çare olarak, yatağa sıcak su torbası veya ılık tahıl yastığı (kiraz çekirdeği yastığı) koyabilirsiniz. Bu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve kan dolaşımını teşvik eder.


Papatyalı karın pedi: Papatya içeren sıcak bir mide pedi uykuyu teşvik edici bir etkiye sahip olabilir. Bunun için yarım litre kaynar suyu bir veya iki yemek kaşığı papatya çiçeğinin üzerine dökün ve ağzı kapalı olarak en fazla beş dakika bekletin. Ardından çiçekleri süzün.


Demlenmiş çaya bir sargı bezi veya tülbent koyun ve birkaç dakika demlenmesine izin verin. Islatılmış bezi midenize yakın bir yere koyun ve 20 ila 30 dakika çalışmasına izin verin. Uykusuzluğa karşı karın desteğini akşam yatmadan önce kullanmak en iyisidir.


Uykuya dalmanıza yardımcı olmak için ballı ılık süt

Ballı ılık süt uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Sadece boğazın tahriş olmuş astarını yatıştırmakla kalmaz, süt ayrıca amino asit triptofan içerir. Beyne ulaştığında uyku hormonu melatonin beyinde salgılanmasını uyarabilir.

Bunu yapmak için triptofanın bir taşıma aracına ihtiyacı vardır: taşıma proteini albümin. Bununla birlikte, diğer amino asitler taşıma molekülüne çok daha iyi bağlanır. Balın devreye girdiği yer burasıdır: içerdiği karbonhidratlar amino asitlerin beyne transferini engeller - triptofan bir istisnadır.

Bu etkiden yararlanmak istiyorsanız, bir bardak veya bir bardak sütü ısıtın ve içinde bir çay kaşığı bal eritin. Yatmadan önce ballı sütü küçük yudumlarda, tercihen ılık olarak için.

Uyku bozuklukları: ne zaman doktora görünmeniz gerekir?

Bazen uyku bozuklukları tetikleyici (işte stresli bir dönem, hastalık gibi) ortadan kalkar kalkmaz kendiliğinden geçer. Diğer durumlarda, iyi bir uyku ritüeli (yukarıya bakın) uyku bozukluğunu ortadan kaldırabilir. Aşağıdaki durumlarda doktora gitmeniz önerilir:


 • Uyku bozukluklarının devam etmesi (haftada üç gece en az bir ay dinlendirici ve/veya sürekli uyku uyumama),
 • Rahatsız gece uykusu 
 • Genellikle yorgunsanız ve gün içinde konsantre olamıyorsanız.

Rahatsız edici uyku bozukluklarınız varsa, yapmanız gereken ilk şey aile hekiminize görünmektir. Tıbbi geçmişi (anamnez) kaydetmek için ayrıntılı bir görüşmeye dayanarak, örneğin olumsuz uyku koşulları, bir hastalık (depresyon, hipertiroidizm gibi) veya belirli bir ilaç kullanımı durumunda, genellikle uyku bozukluğunun nedenini belirleyebilir ve tedavi önerebilir. 

Aile doktorunuz sizi bir uzmana, örneğin çok horluyorsanız bir KBB doktoruna sevk edebilir. Gerekirse size bir uyku doktoru (uyku laboratuvarı) da önerecektir.

İlginizi çekebilecek diğer sağlık yazıları:

Kristal Taşlar Yardımıyla Kilo Verilebilir Mi?

Yürüyüş Yaparken Sürekli Dinlenme İhtiyacı Olanlar Dikkat!

Bel Fıtığı Problemleri ve Bel Fıtığından Koruyan Egzersizler

Zayıflama Çayları Böbreklere Zarar Verir Mi?

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Insomnia denenden var bende sanırım. Uzun bir süredir uykum çok kalitesiz, kesik kesik. Bazen uzun süre uykuya geçiş yapamıyorum. Kitap okusam da işe yaramıyor. Uykum geliyor yatıyorum. Kafam yastığa deyince uyanıyorum hemen. Bir haftadır karışık bitki çayı (uyku getiren) kullanmaya başladım. Gün içinde çok çökmüş oluyorum çünkü. Bir de uykusuzluk sinir yapıyor

  YanıtlaSil
 2. Uyku ilaç gerçekten, çok faydalı oldu, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. Neyse ki başımı yastığa koyar koymaz uykuya dalıyorum.Uykusuzluk,yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir olgu ne yazık ki :(

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads