Zayıflama Çayları Böbreklere Zarar Verir Mi?

 


Zayıflama Çayları Böbreklere Zarar Verir Mi?

 

Birçok insan kilo verme konusunda alternatif yöntemler deneyerek çeşitli besin türlerini tüketmektedir. Bu konuda öneriler doğrultusunda kendisine plan hazırlayan insanlar aslında sağlığını tehlikeye atabilir. Her ne kadar kilo verme konusunda etkili olduğu savunulsa da her türlü besin maddesinin tüketilmemesi gerekir. Özellikle çeşitli rahatsızlıkları bulunan insanların bu tür konularda daha fazla dikkatli olması gerekir. Rahatsızlığı olan insanların zayıflama konusunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini uzman doktorlardan öğrenmesi gerekir. Bitkisel kür tarifleri veya detoks içecekler ile zayıflamaya çalışmak çoğu zaman farklı bir rahatsızlığın tetikleyici olabilir.

 

Her ne kadar zayıflama çayları olumsuz etkiye sahip olmasa da uzun vadede kullanıldığı takdirde bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bitkisel içerikli olduğu bilinen zayıflama çayları doğal ilaç olarak öneriliyor olsa bile uzun süre tüketilmemelidir. Bazı insanlar zayıflama çaylarını günlük 3 öğün arasında da tükettiği için bu konuda uzmanlar sürekli olarak uyarı yapmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu uyarılar ile bu ürünlerin uzun süre tüketimi çeşitli rahatsızlıkları ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bu tür ürünleri tüketirken olumsuz etmenler göz önünde bulundurulmalı ve ona göre besin takviyesi yapılmalıdır.


 

 

Zayıflama Çayı İçmek Riskli Midir?

 

Her bünyede farklı etki gösteren zayıflama çayları farklı reaksiyonları ile çok fazla dikkat çekmemiştir. Fakat zayıflama çaylarının uzun süre tüketimi her insan için zararlı olabilir. Zayıflama çayları her ne kadar bitkisel içerikli olarak piyasada yer alsa da çok uzun süre tüketildiğinde çeşitli yan etkileri ortaya çıkarabilir. Özellikle böbrek bu konuda en çok etkilenen organlardan birisi olarak ön plana çıkar. Bitki çayı veya zayıflama çayı olarak piyasada yer alan ürünlerin tamamı belirli aralıklarla tüketilmelidir. Bu tür ürünleri tüketirken uzmanlardan yardım almak gerekir.

 

Özellikle diyet ve egzersiz yapan kişiler zayıflama çayı tüketirken daha çok dikkat etmelidir. Kilo kaybının yanı sıra vücudun direnç kaybetmesiyle birlikte uzun süreli bitkisel çay tüketiminde olumsuz etkilerle karşılaşılabilir. Zayıflama çaylarının içerisinde yer alan kimyasal bileşenler böbreklerde kalıcı hasar oluşturabilir. Böbreklerin sağlıklı işleyişini bozmakla birlikte çeşitli yan etkiler gösterebilen zayıflama çayları, böbreklerin işlevini yerine getirememesine kadar uzanan riskleri içerisinde barındırmaktadır.

 

Böbrek ile birlikte karaciğer gibi önemli bir organı da risk altında tutan bu tür takviyeleri alırken son derece dikkatli olmak gerekir. Özellikle besinlerin parçalanmasına yardımcı olan ve sindirim sisteminde önemli bir rolü bulunan karaciğerin bu tür içeceklerden etkilenmesi mümkündür. Bu nedenle zayıflama çaylarının sağlıklı olduğu görüşüne kapılıp sürekli olarak tüketilmemesi gerekir. Zayıflama çaylarının tüketilmesi belirli oranda kısıtlanmalıdır. Eğer günlük 1 kez tüketmek istiyorsanız bunu çok uzun süre tekrar etmemelisiniz. Aksi takdirde yan etkilerinden kaçınamaz ve organlarınızın işlevini yitirmesine neden olabilirsiniz. Zayıflama çaylarını belirli ölçüde tüketmelisiniz.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Sinamekiye Dikkat !!! 

Mate Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir? 

Adaçayı: Faydaları ve Yan Etkileri

 

 

 

 

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. çok çok eskiden bir kez alıp içmiştim. Aslında bana faydası da olmuştu. Hoş alışkanlıklar değişmediğinden geri almıştım kiloları. Zararı var mı bilmem ya yararı yok. Önemli olan yemi ve hareketle ilgili alışkanlıkları bir düzene sokmak.

    YanıtlaSil
  2. Zayıflamak için değil ama sindirim düzenlemek için bir dönem kullandım ,bu sefer aşırı sindirim oldu 😂Bende bir daha kullanmadım. Şimdi bunları okuyunca iyi mi devam etmemişim 👍

    YanıtlaSil
  3. bende arada sırada rahatlamak için içiyorum ama sürekli içersem zararlı olacağını düşünüyorum.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads